Въпрос относно съкращение на работно място

Задавайте тука въпроси от всякакво естество , които НЕ попадат във форумите по-долу.
Публикувай отговор
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Въпрос относно съкращение на работно място

Мнение от Nirvana »

Искам да попитам за мой познат, който в момента е в ситуация, в която са му съобщили, че трябва да напусне възможно най-скоро (до месец примерно). Та, исках да поразбера как седят нещата с евентуални компенсации, т.е. ако НЕ Е по взаимно съгласие дали има право на няколко заплати обезщетение, заплащане на платен отпуск, бонуси и т.н. ?
Изобщо има ли право някой да го освободи от работа при условия, че е на трудов договор и няма причина за освобождаването? Доколкото разбрах нищо не е подписвал до момента.
Какво е най-редното, което трябва да се направи, тъй като е ровил из нета, както и аз, но можах да намеря подробна информация?

Мерси предварително!
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Аватар
Tenebrus
Явно е шмиргел
Явно е шмиргел
Мнения: 555
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 16:27 pm

Re: Въпрос относно съкращение на работно място

Мнение от Tenebrus »

Ще си намерят начин да го освободят. В смисъл причина винаги могат да си намерят, даже може да му повлияе зле на работната история, защото могат и по чл. 325 (колегите счетоводители и прависти могат да ме поправят ако бъркам) дисциплинарно да го усвободят с какъвто и да е предлог, и тогава не му дължат никакви неустойки.
Но естествено е доста по-формално от това. Ако работодателя не е задник, принципно за уволнение му дължат 6 работни заплати.Да ти цитирам КТ не мога в момента, всичко карам по спомен.
Аватар
vkv
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 808
Регистриран на: Нед Сеп 16, 2012 12:47 pm

Re: Въпрос относно съкращение на работно място

Мнение от vkv »

Nirvana написа:Искам да попитам за мой познат, който в момента е в ситуация, в която са му съобщили, че трябва да напусне възможно най-скоро (до месец примерно). Та, исках да поразбера как седят нещата с евентуални компенсации, т.е. ако НЕ Е по взаимно съгласие дали има право на няколко заплати обезщетение, заплащане на платен отпуск, бонуси и т.н. ?
Изобщо има ли право някой да го освободи от работа при условия, че е на трудов договор и няма причина за освобождаването? Доколкото разбрах нищо не е подписвал до момента.
Какво е най-редното, което трябва да се направи, тъй като е ровил из нета, както и аз, но можах да намеря подробна информация?

Мерси предварително!
Съобщава се писмено ....с предизвестие 1 месец.Предизвестието се работи и съответно се плащат осигуровки за този период.
Ако съкратения(говорим за съкращение по чл.328.ал.1т.3)се запише в бюрото на труда(срок 7 дена от прекратяването на трудовия договор!) и един месец не е започнал работа работодателя му дължи още една брутна(на това на което е осигуряван)по чл 222.Ако лицето има платен отпуск който не е ползвал също се заплаща от работодателя.
Иначе как да Ви освободи без причини?Просто ей така не става.Ако реши даже и дисциплинарно може да Ви уволни.
Не разбирам какво точно е положението,но имаш ли трудов договор имаш права и на работодателя може да му се стъжни яко.Има една инспекция по труда която ще им вземе здравето. :D
Търсите в нета Кодекс на труда ......там всичко е описано.Не знам колегата преди мен за какви 6 заплати говори,но аз говоря за нещо което в момента с сблъсквам...съкратен съм от месец и половина.
Поставяш въпроса в Инспекция по труда ако нещо искат да те изклатят и.....така
Изображение
Грехота е дека при жива жена мъжо да работи.
Аватар
Tenebrus
Явно е шмиргел
Явно е шмиргел
Мнения: 555
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 16:27 pm

Re: Въпрос относно съкращение на работно място

Мнение от Tenebrus »

Аааа...пф..328 беше да.
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно съкращение на работно място

Мнение от admin »

Мисля, че работодателя е длъжен да му предложи друга длъжност преди да предприеме да го уволни.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
besniaa
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1295
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 22:08 pm

Re: Въпрос относно съкращение на работно място

Мнение от besniaa »

Може да съкрати щата с предизвестие. До 6 месеца не може да отваря този щат или ако го отвори е длъжен да покани писмено първо съкратения. Твоя човек нищо не може да направи, ако щата наистина се съкращава. Това с дисциплинарното уволнение е пълна глупост и всеки уволнен по този начин, без доказано провинение , ще осъди работодателя много бързо.
Забравете бизнесa, всичко на този свят е лично!
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: Въпрос относно съкращение на работно място

Мнение от nike718 »

besniaa написа:Може да съкрати щата с предизвестие. До 6 месеца не може да отваря този щат или ако го отвори е длъжен да покани писмено първо съкратения. Твоя човек нищо не може да направи, ако щата наистина се съкращава. Това с дисциплинарното уволнение е пълна глупост и всеки уволнен по този начин, без доказано провинение , ще осъди работодателя много бързо.
+1

Абсолютно вярно.
Аватар
Batko
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 66
Регистриран на: Чет Сеп 12, 2002 15:45 pm
Местоположение: някъде там на Моя

Re: Въпрос относно съкращение на работно място

Мнение от Batko »

Доколкото съм запознат, ако подадеш молба за напускане я уважават и сбогом обезщетение.
Ако е молба с предизвестие работиш един месец и си готов.
Ако шефа ти те съкрати без предизвестие тогава ти дължи обезщетение за това в размер на една заплата и отделно за отпуската която не си използвал.
Могат да те уволнят дидциплинарно, но можеш да обжалваш и да те възстановят на работа, ако спечелиш делото. Доколкото знам в повечето случаи тези заповеди падат, защото тези които ги пишат са некадърни.
За заплатите, които получаваш от бюрото - имаше нещо но не съм обърнал внимание какво е.
Моето мнение е, че не трябва да подаваш молба да напускаш работа било с предизвестие било без.
Мисля, че по подробна и пълна информация ще ти даде адвокат, който се занимава с такива дела.
Аватар
vkv
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 808
Регистриран на: Нед Сеп 16, 2012 12:47 pm

Re: Въпрос относно съкращение на работно място

Мнение от vkv »

Batko написа:Доколкото съм запознат, ако подадеш молба за напускане я уважават и сбогом обезщетение.
Ако е молба с предизвестие работиш един месец и си готов.
Ако шефа ти те съкрати без предизвестие тогава ти дължи обезщетение за това в размер на една заплата и отделно за отпуската която не си използвал.
Могат да те уволнят дидциплинарно, но можеш да обжалваш и да те възстановят на работа, ако спечелиш делото. Доколкото знам в повечето случаи тези заповеди падат, защото тези които ги пишат са некадърни.
За заплатите, които получаваш от бюрото - имаше нещо но не съм обърнал внимание какво е.
Моето мнение е, че не трябва да подаваш молба да напускаш работа било с предизвестие било без.
Мисля, че по подробна и пълна информация ще ти даде адвокат, който се занимава с такива дела.
Тук не става дума напускане по собствено желание. :D
При съкращение без или с предизвестие работодателя ти дължи една заплата( ако не си работиш предизвестието предполагам брутна,но не трябва да е така.....не съм сигурен),платената отпуска (ако не си ползвал).След като се регистрираш в "бюрото по труда" и месец не си започнал работа работодателя дължи още една брутна заплата.
От "Бюрото на труда" не се получават заплати и обезщетения.Обезщетенията са от НОИ.В зависимост от стажа и сумата на която са те осигурявали получаваш 60%.Срока както казах е от стажа.25 год. получаваш обезщетения за 12 месеца.Трябва да знаете,че и последните 4 години не трябва да сте ползвали обезщетения от НОИ.
За дисциплинарното уволнение....предполагам си абсолютно прав....ако не е "сгазен лука" :wink:
Изображение
Грехота е дека при жива жена мъжо да работи.
Аватар
lager
Потребител
Потребител
Мнения: 83
Регистриран на: Сря Фев 21, 2007 8:40 am
Местоположение: moon

Re: Въпрос относно съкращение на работно място

Мнение от lager »

Значи за дисциплинарно - трябва да имаш 2 предупреждения, които да си разписал или 2-ма твои колеги да са разписали като свидетели на провинението (ако ти си отказал). При това положение обезщетения от НОИ - 4 месеца по 7,20 на работен ден. За съкращение - колегите са описали много точно. Ако са те "помолили" да напуснеш по взаимно съгласие .... абе най-добре за 20 лв с договора и съвет с адвокат. Дори и да си в грешка, много малко фирми обявяват вътрешните си правила пред държавните органи, тъй като те са в разрез с БГ законите и няма как да докажат, че си в нарушение. :cheers:
Аватар
HoCuS
Потребител
Потребител
Мнения: 238
Регистриран на: Вто Окт 01, 2002 12:17 pm
Местоположение: on the edge!!!
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно съкращение на работно място

Мнение от HoCuS »

Може и по чл. 331 от кодекса по труда.
При което работодателя изплаща и 4 брудни месечни заплати на служителя.
Като служителя се регистрира в бюрото до 7 дни и реално обезщетението си остава за работника.

+ отпуските :)


Ако работодателят реши може да даде и повече заплати, но всичко над 4те заплати се облага с данък 10%, защото се пада като допълнителен доход.
Don't drink and drive!!!
Don't drive and drink!!!
Аватар
Batko
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 66
Регистриран на: Чет Сеп 12, 2002 15:45 pm
Местоположение: някъде там на Моя

Re: Въпрос относно съкращение на работно място

Мнение от Batko »

lager написа:................................. Ако са те "помолили" да напуснеш по взаимно съгласие .... абе най-добре за 20 лв с договора и съвет с адвокат. Дори и да си в грешка, много малко фирми обявяват вътрешните си правила пред държавните органи, тъй като те са в разрез с БГ законите и няма как да докажат, че си в нарушение. :cheers:
Абсолютно е прав колегата. По добре 20 лв. назад и доста напред отколкото да останеш с празни ръце. А ако имаш познат, който е учил право или практикува направо го питай. Ако не си сигурен в това което ти казва питай още юристи. Ама съм на 100 % убеден, че ако си разбират от работата ще ти кажат да си налягаш парцалите и да не напускаш по "собствено" желание. Макар, че всеки сам си решава за себе си. Ако проблема беше мой и трябваше да решавам - никога нямаше да се съглася "доброволно" да напусна, освен ако яко, ама наистина яко да съм нагазил в лука. :mrgreen:
vkv написа: Тук не става дума напускане по собствено желание. :D
Ми то напускането става по два начина по собствено желание или по желание на шефа. Само дето понякога собственото ти желание е моделирано от шефа горе-долу по следния начин. "Виж сега, симпатичен си ми, но често закъсняваш, тръгваш си по рано, зачестиха оплаквания срещу теб, не си вършиш работата както преди /изберете си/, работата намаля и трябва да намаля персонала, за да не те уволнявам дисциплинарно що не вземеш да си пуснеш молба за напускане по собствено желание пък аз ще я уважа без да има някакви последствия за теб. айде помисли си през съботата и неделята и в понеделник те чакам с молбата." :mrgreen:
:cheers:
Публикувай отговор