относно отписване на данъчно задължение по давност

Задавайте тука въпроси от всякакво естество , които НЕ попадат във форумите по-долу.
Публикувай отговор
xrisli
Новак
Новак
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2015 21:12 pm

относно отписване на данъчно задължение по давност

Мнение от xrisli »

Здравейте знаещи!Имам въпрос относно отписване на данъчно задължение по давност и много се надявам някой да може да ми отговори компетентно.Значи случая е следния: Подадох молба за отпадане на данъчното ми задължение за 2008 и 2009 г /става въпрос за данък сгради и такса смет в София/.Днес ми се обадиха,че молбата ми е одобрена,но трябва да се явя в Общината за да подпиша документ,с който се задължавам да изплатя задълженията си /за следващите 5 години-до днес/ в двуседмичен срок.Въпроса ми е: Правилно ли обвързват отписването на старите задължения с цялостното изплащане на следващите.И....какво би се получило ако не подпиша въпросния документ ,или ако не мога да ги изплатя в този срок.Благодаря предварително.
Аватар
stivans
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 816
Регистриран на: Пет Мар 12, 2010 0:16 am
skype: stivans
Местоположение: Стара Загора

Re: относно отписване на данъчно задължение по давност

Мнение от stivans »

Задълженията за данъци попадат в категорията на т.нар. публични вземания на държавата. Съгласно чл.171 от ДОПК същите се погасяват с изтичане на 5 години, считано от 1 януари на годината, в която е следвало да се извърши плащането. По думите на юриста това означава, че ако задълженията за данъци е трябвало да се платят например през 2008 г., давностният срок ще тече от 1.01.2009 г. и изтича на 1.01.2014 г.

Дължими са данъците за последните 5 години, т.к. за предходните периоди задълженията са погасени по давност. За целта следва да се направи писмено възражение за погасяването им по давност пред ТД на НАП, в срок до края на 2013 г. В противен случай от 1.01.2014 г. и след въвеждане на единната данъчна сметка догодина ще се удържат първо старите задължения, независимо за какво е плащането към НАП.

Длъжникът трябва да поиска от ТД на НАП да му издадат писмено удостоверение по чл.87 ал.6 ДОПК (за липса/наличие на данъчни задължения). От него ще се установи точно какви са и от кога датират задълженията. След това трябва да се внесе писмено възражение за погасените по давност задължения.

Към днешна дата вече може да се подаде възражение за задълженията от преди 1.01.2010 г. Трябва да се има предвид, че тези задължения не се заличават служебно. По-подробна информация можете да прочетете тук.


Давността на лихвите върху данъци и такси е три години (чл.111 ЗЗД). Длъжникът обаче трябва изрично да се позове на изтекла в негова полза давност. Това става чрез иск за недължимост на вземането или чрез възражение срещу иск за плащане, предявен от кредитора срещу длъжника.


Искането за прилагане на последиците на изтеклата погасителна давност трябва да е в писмена форма, ако е подадено като възражение срещу някои от актовете на приходните органи. Органите по приходите прилагат правните последици на изтеклата погасителна давност само по искане или възражение от страна на длъжника.

В различни случаи давностният срок може да спира или да се прекъсва. Той се спира например, ако е наложена обезпечителна мярка като запор на банкова сметка на длъжника. С периода на спиране давността се удължава. Давността се прекъсва с издаване на акт за установяване на публично вземане или с предприемането на действие по принудително събиране на дълга. Такива действия може да са например опис на движимо и недвижимо имущество, продажба чрез търг и др. От прекъсването на давността започва да тече нова давност. Независимо от спирането или прекъсването на давността, обаче, с изтичането на 10-годишен давностен срок, се погасяват всички публични задължения, освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено.

Обратният риск обаче съществува и ако човек със задължения, за които е настъпила давност, не подаде възражение, през 2014 г. ще трябва да го плати. Причината е, че при сега действащата система на единно платежно нареждане задълженията се погасяват по ред на възникване, и ако има незаличено задължение данъците, които се плащат през 2014 г., ще се насочат първо за погасяване на тези, чийто падеж е настъпил в минали периоди.
skype: stivans
Стара Загора
xrisli
Новак
Новак
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2015 21:12 pm

Re: относно отписване на данъчно задължение по давност

Мнение от xrisli »

Благодаря за отговора,но при мен вече има разрешение за погасяване по давност. Въпроса ми беше дали това може да се обвърже със задължително плащане на следващите данъци на жилището ми в двуседмичен срок.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: относно отписване на данъчно задължение по давност

Мнение от sawo »

Изглежда съвсем спокойно могат и да ви откажат разрешението, така, че по-добре си платете всичко, докато все още можете :)
Публикувай отговор