Проточен бойлер за кухня

Задавайте тука въпроси от всякакво естество , които НЕ попадат във форумите по-долу.
Аватар
Mendeleev
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 592
Регистриран на: Съб Дек 04, 2010 12:28 pm
Местоположение: Стара Загора

Проточен бойлер за кухня

Мнение от Mendeleev »

Здравейте. В бокса сега имам 10л обикновен бойлер за под мивка, но нещо се замислям да го сменя с проточен. Харесал съм си това: http://baniastil.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE ... 0-538.html
Само, че имам пуснат кабел 4 квадрата и ми е интересно дали ще издържи мощността на бойлера.
Другото, което ме интересува е дали този модел ще прави достатъчно топла вода да се мият чиниите нормално, а не с хладка вода.
Ако някой има мнение или лично ползва моля за съвет. Не ми е спешно, но да събера мнения ще ми е полезно.
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Проточен бойлер за кухня

Мнение от didka »

Сечението на кабела е достатъчно за 4.4kw. нагревател. На село съм с 3 kw. проточен дипломат, като се намали достатъчно дебита, водата не се докосва с ръка. Отделно един съвет от мен-бойлера с балон е най-доброто решение от към удобство, освен ако не го ползваш рядко и да си губи смисъла да имаш винаги подгрята вода.
Dog drags - no tracks...
Аватар
Mendeleev
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 592
Регистриран на: Съб Дек 04, 2010 12:28 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Проточен бойлер за кухня

Мнение от Mendeleev »

Той бойлера се ползва доста, но сегашния ми заема доста място, а и си мисля, че ми излиза по-скъпо, защото постоянно подгрява, за да има топла вода. Някой ден може на ден 5 пъти да се ползва, но има дни само един път на ден се ползва, а цял ден подгрява. Другото е, че е стар и пластмасата му се счупи и съм го побългарил.
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Проточен бойлер за кухня

Мнение от didka »

Чак пък да подгрява цял ден, както казваш е пресилено. Ако например го настроиш на 45-50 градуса, (не вярвам да ти трябва вряща вода) може би ще се включи 7-8 пъти на денонощие за 4-5 минути. Това прави максимум 40 минути работа по 2kw. по 0.20лв. Това ти е около 26-30 стотинки на денонощие, примерно... Тази сума ще намалее още, ако бойлера ти е 5 литра, а и ще се освободи още място. Напълно достатъчен обем за средно домакинство. Второ, за този проточен бойлер ще инвестираш едни 150-160 лева отгоре на цената на балона. Трето, на проточния докато му регулираш водата отначало да стане с подходяща температура се минава известно време,(трябва му време да влезе в режим) което също е загуба на електроенергия. Има и четвърто и пето, но мисля, че тези са достатъчни. :cheers:
Dog drags - no tracks...
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: Проточен бойлер за кухня

Мнение от nike718 »

С 4 квадрата кабел няма да имаш никакъв проблем.
Само си направи читаво и здраво свързването.
eleena
Потребител
Потребител
Мнения: 269
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 9:37 am

Re: Проточен бойлер за кухня

Мнение от eleena »

Имай предвид и друго- при тази голяма мощност, малък обем и тази варовита вода, ще ти се трупа бигор около нагревателя много бързо и трябва периодично да го отваряш и почистваш. Иначе ще изгори нагревателя след като се струпа много бигор около нагревателя.
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: Проточен бойлер за кухня

Мнение от nike718 »

eleena написа:Имай предвид и друго- при тази голяма мощност, малък обем и тази варовита вода, ще ти се трупа бигор около нагревателя много бързо и трябва периодично да го отваряш и почистваш. Иначе ще изгори нагревателя след като се струпа много бигор около нагревателя.
От котленият камък, нагревателя може да изгори след 3- 5 години най-рано, без никакво чистене.
Аватар
Mendeleev
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 592
Регистриран на: Съб Дек 04, 2010 12:28 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Проточен бойлер за кухня

Мнение от Mendeleev »

Не знаех, че ще трябва да му "слугувам" и да чистя котлен камък.
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Проточен бойлер за кухня

Мнение от didka »

nike718 написа:
eleena написа:Имай предвид и друго- при тази голяма мощност, малък обем и тази варовита вода, ще ти се трупа бигор около нагревателя много бързо и трябва периодично да го отваряш и почистваш. Иначе ще изгори нагревателя след като се струпа много бигор около нагревателя.
От котленият камък, нагревателя може да изгори след 3- 5 години най-рано, без никакво чистене.
Не става въпрос за нагревателя, пълни се вътре с котлен камък и дебита намалява с течение на времето, освен това се отлага по повърхността на нагревателя и започва да топли все по-слабо.
Dog drags - no tracks...
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: Проточен бойлер за кухня

Мнение от nike718 »

didka написа:
nike718 написа:
eleena написа:Имай предвид и друго- при тази голяма мощност, малък обем и тази варовита вода, ще ти се трупа бигор около нагревателя много бързо и трябва периодично да го отваряш и почистваш. Иначе ще изгори нагревателя след като се струпа много бигор около нагревателя.
От котленият камък, нагревателя може да изгори след 3- 5 години най-рано, без никакво чистене.
Не става въпрос за нагревателя, пълни се вътре с котлен камък и дебита намалява с течение на времето, освен това се отлага по повърхността на нагревателя и започва да топли все по-слабо.
Съгласен съм, но това се случва след достатъчно дълго време. Ползвам проточен бойлер от поне 10 години, до сега не се е налагало да го чистя. Скоро му изгоря нагревателя след дълги години служба(около 8-10, не помня кога съм го купувал) и го смених с нов бойлер.Смятам че, периода е достатъчно дълъг. Не знам дали има значение, но след водомера, съм монтирал механичен филтър на водата постъпваща в дома ми.
Аватар
Mendeleev
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 592
Регистриран на: Съб Дек 04, 2010 12:28 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Проточен бойлер за кухня

Мнение от Mendeleev »

Засегнахте теми, които се оказаха интересни за мен, но главната е дали посочения проточен бойлер ще прави нормално топла водя и ще може ли да се мият съдове с него - ще има ли що-годе достатъчно топла вода - ей това е също много важна информация за мен. Ако няма да има достатъчно топла вода пак ще се взима обемен за под мивка.
eleena
Потребител
Потребител
Мнения: 269
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 9:37 am

Re: Проточен бойлер за кухня

Мнение от eleena »

didka написа:
nike718 написа:
eleena написа:Имай предвид и друго- при тази голяма мощност, малък обем и тази варовита вода, ще ти се трупа бигор около нагревателя много бързо и трябва периодично да го отваряш и почистваш. Иначе ще изгори нагревателя след като се струпа много бигор около нагревателя.
От котленият камък, нагревателя може да изгори след 3- 5 години най-рано, без никакво чистене.
Не става въпрос за нагревателя, пълни се вътре с котлен камък и дебита намалява с течение на времето, освен това се отлага по повърхността на нагревателя и започва да топли все по-слабо.
След като се отложи по повърхността на нагревателя, се намалява и топлоотдаването и се повишава вътрешната температура на кантала на нагревателя . Процесът зависи от много фактори, затова и писах- периодично почистване- може след 2 г., а може и след 8-10 да изгори. Ако не ти се робува, пускаш до дупка и к`вото стане, като изгори- нов. Има и вариант с поставяне на неодимови магнити, с което се намалява драстично отлагането на бигор, така съм направил на бойлера си. Преди поставянето им, нагревателя изгаряше след 4-5 г. работа, като го отворех, вътре пълно с бигор и нагревателя всъщност работи на сухо. Откакто сложиш магнитите вече 5-6 г. нямам тези проблеми. Миналата година ми изгоря терморегулатора и отварях бойлера- на дъното имаше само следи от котлен камък.
Аватар
stivans
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 816
Регистриран на: Пет Мар 12, 2010 0:16 am
skype: stivans
Местоположение: Стара Загора

Re: Проточен бойлер за кухня

Мнение от stivans »

Mendeleev написа:Засегнахте теми, които се оказаха интересни за мен, но главната е дали посочения проточен бойлер ще прави нормално топла водя и ще може ли да се мият съдове с него - ще има ли що-годе достатъчно топла вода - ей това е също много важна информация за мен. Ако няма да има достатъчно топла вода пак ще се взима обемен за под мивка.
Водата с 4,4 KW за кухня ще е гореща и ще си я разхлаждаш. Така че не се притеснявай. Преди години имаше едни проточни бойлерчета "Юнга"- 2 киловата, които даваха достатъчно топла вода за миене на чинии в кухнята.
skype: stivans
Стара Загора
fruitcake
Потребител
Потребител
Мнения: 269
Регистриран на: Пет Дек 03, 2010 0:51 am

Re: Проточен бойлер за кухня

Мнение от fruitcake »

Аз съм с такъв от няколко месеца и съм много доволен

http://onebgshop.com/Sapir-SP-7100-DE?u ... irect_link


Водата дори и зимата беше доста гореща и трябваше да я усилвам, за да падне температурата на водата.Има и други разновидности.
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Проточен бойлер за кухня

Мнение от didka »

Mendeleev написа:Засегнахте теми, които се оказаха интересни за мен, но главната е дали посочения проточен бойлер ще прави нормално топла водя и ще може ли да се мият съдове с него - ще има ли що-годе достатъчно топла вода - ей това е също много важна информация за мен. Ако няма да има достатъчно топла вода пак ще се взима обемен за под мивка.
Понякога, особено лятно време, когато температурата на постъпващата вода е по-висока, ще имаш толкова "достатъчно" топла вода, че ще ти е предостатъчна и ще ти се иска да я намалиш под определен дебит, но няма да можеш, защото нагреватела просто ще изключва. Има няколко подводни камъни, но като го купиш ще ги разбереш. :cheers:
Dog drags - no tracks...
Публикувай отговор