Проблем с overclock на AMD

Имате компот, ама нещо е станало бомбажче вътре ;-)
Котлона прегрява - как да го охладим?
Не ви загрява печката, като и мушнете тавата?
Мотиката се е изкривила от натискане?
Тука всички са адски адекватни и ще ви помогнат по всякакви въпроси, свързани с дълбоката и ранна оран при нивите с надморска височина над 3000 метра :-)
Публикувай отговор
RauL's FaN
_KICKBOXER_
Мнения: 929
Регистриран на: Сря Яну 28, 2004 21:45 pm
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

Проблем с overclock на AMD

Мнение от RauL's FaN »

Процесорът е Athlon XP 2500+ и заводски върви на 166 MHz x 11 multiplier = 1.83 GHz. Обаче рам паметта(която сега сложих) работи на реални 200 MHz и съотношението с шината става 6:5, а съм чувал, че е добре да има синхрон между двете. Въпроса ми е може ли така да си работи безпроблемно, макар за сега да няма видима разлика освен с набъбналата рам. И ме терзае фактът, че като се опитах да вдигна честотата на шината на 200 независимо от режима в биоса на нормален или турбо, при старт на уина забива и рестарт. Дъното е Gigabyte ga-7n400-l и на него има джъмпер(или как се нарича) за нагласяне на множитела от 11 на повече или по-малко. Преди го бях пипал и него и там става чудо, но не на произвола, а всичко го гледам от книгата за инструкции. Чел съм и в нета, нищо не ми помогна. Въпроса е какво да правя в случая, ако може съвет. А тези ~400 мегахерца са ми трън като знам, че са постижими, най-малкото че точно те не достигат за гледане на HD клипове, чрез флаш :roll:
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Проблем с overclock на AMD

Мнение от sawo »

2500+ трябва да е barton ядро, на него множителя му е заключен по принцип. Мобилния 2600+ е с отключен множител. По спомен от 166 на около 180-190 го докарвах (3000/3200+, около 2200 реални), с делител към паметта различен от 1:1.
RauL's FaN
_KICKBOXER_
Мнения: 929
Регистриран на: Сря Яну 28, 2004 21:45 pm
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

Re: Проблем с overclock на AMD

Мнение от RauL's FaN »

Да същият е. Демек ми казваш, да почна постепенно да вдигам 170-180-190 докато не да де откат, а пък дали ще е 6:5 или 6:5.5 все тая :?
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Проблем с overclock на AMD

Мнение от sawo »

Точно така, също и задължително дигай и волтажа на ядрото, без ток просто няма как да стигне 3200+
RauL's FaN
_KICKBOXER_
Мнения: 929
Регистриран на: Сря Яну 28, 2004 21:45 pm
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

Re: Проблем с overclock на AMD

Мнение от RauL's FaN »

Пробвах на 177 MHz, но така и рамта се снижи на толкова. Това не е ли опасно? Другият вариат е, паметта да не е на auto, а чрез SPD, но така ми определя честота над допустимата за рамта и вече ме е страх да го пробвам. Има и игра с проценти, но те са така ограничени, че за да си задържи паметта нормалната честота, шината на проца пак трябва да дойде на 200 8O
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Проблем с overclock на AMD

Мнение от sawo »

Ни най-малко не е проблем рам-а да е на по-ниска честота, но задължително виж волтажа на процесора - без него няма да стане нищо.
RauL's FaN
_KICKBOXER_
Мнения: 929
Регистриран на: Сря Яну 28, 2004 21:45 pm
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

Re: Проблем с overclock на AMD

Мнение от RauL's FaN »

Ами зачоплих го и стигнах пак до 200 с 10% повече волтаж т.е. дойде на 1.81 волта процесора и температурата му скочи с 10 градуса, но охлаждането е добро и това не ме притесни, но при тест със игра се рестартира и работата ми стана ясна, че няма да е стабилна системата така. Оптималният вариант, с който ще карам е на 193 или 2.13 GHz при напрежение 1.7V, температурата почти не се промени максимум с 1 градус повече, като разликата в поведението е, че май само оперативната памет заработи по-добре, така каза AIDA-та :lol: Иначе 300 MHz up :P
Благодаря ти sawo за съпорта, това с честотата на рамта наистина ме успокои, че може и така да работи без проблем :)
Публикувай отговор