Kaк да направя мрежа с няколко рутера?

Имате компот, ама нещо е станало бомбажче вътре ;-)
Котлона прегрява - как да го охладим?
Не ви загрява печката, като и мушнете тавата?
Мотиката се е изкривила от натискане?
Тука всички са адски адекватни и ще ви помогнат по всякакви въпроси, свързани с дълбоката и ранна оран при нивите с надморска височина над 3000 метра :-)
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Kaк да направя мрежа с няколко рутера?

Мнение от nasenceto »

Малко индиански въпрос, ама не съм съвсем на ти с комуникациите.
Ситуацията е следната. Говорим за нашата база. По-голямата част е с прекарани кабели, но от незнайно кой и как и малко по малко започват да прекъсват. Моя мерак е да създам WiFi покритие из целия завод с помощта на няколко рутера или AP. В момента с два рутера и кабел между тях покривам около 20%. Предпочитам всичко да стане безжично, че с тея кабели ще се обеся някъде...Някой може ли да ми даде няква насока как би било най-елегантно да се справя? Благодаря предварително на отзовалите се.
Аватар
dilura
Модератор
Модератор
Мнения: 110
Регистриран на: Нед Дек 14, 2003 23:03 pm
skype: neikovo1

Re: Kaк да направя мрежа с няколко рутера?

Мнение от dilura »

направи една проста схема с паинта както и една легенда растояние и вид на сградата ( ламарина , тухла и пр )
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Kaк да направя мрежа с няколко рутера?

Мнение от nasenceto »

Сградата е голяма, с много секции и стаи. Има всичко - както носеща метална конструкция, така и големи тухлени стени. Северната фасада се помещават административните помещения на два етажа. Може и да има 70-80 метра коридора. В южната част са големи празни пространсва (халетата). В момента в голяма част от халетата има обхват от двата съществуващи рутера. На долния етаж на администрацията, обаче обхвата е слаб. Забол съм на единия комп една антена на Репотек (така ми се намира под ръка), обаче не лови нищо. Като ида до там с лаптоп, показва 15-20% сила на сигнала. Мъка. А искам да работя с много обемни файлове от горните компове (по над 100-200 Мб) и ми трябва добра връзка.
Изображение
paco
Потребител
Потребител
Мнения: 207
Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 23:22 pm
skype: paco_picha
Обратна връзка:

Re: Kaк да направя мрежа с няколко рутера?

Мнение от paco »

с по силна антена на рутера няма ли да стане
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Kaк да направя мрежа с няколко рутера?

Мнение от nasenceto »

paco написа:с по силна антена на рутера няма ли да стане
Не съм се замислял. Не знаех че продават само антени. Съвети къде да проверя за такива?
Аватар
PTS
Модератор
Модератор
Мнения: 799
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 14:47 pm
Местоположение: София / Стара Загора

Re: Kaк да направя мрежа с няколко рутера?

Мнение от PTS »

nasenceto написа:
paco написа:с по силна антена на рутера няма ли да стане
Не съм се замислял. Не знаех че продават само антени. Съвети къде да проверя за такива?
В ТВ сервиза ще има сигурно.
Аватар
fantamaniaka
Модератор
Модератор
Мнения: 1328
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 16:51 pm
skype: ready.for.use
Местоположение: стара загора
Обратна връзка:

Re: Kaк да направя мрежа с няколко рутера?

Мнение от fantamaniaka »

по магазините в стз едва ли
не се доверявай на някакви евтини с голямо усилване.. не вършат никаква работа !
И като цяло начинанието само със смяна на антена.. няма да постигнеш очакван резултат.

за сравнение: наскоро имах такава у нас за пробва
http://www.ebay.co.uk/itm/2-4GHz-16dBi- ... 41680cf65a
забележи 16dBi
иначе ето и в БГ сайт подобна
http://jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=541113

според мен тези dBi са СИЛНО преувеличени!
Mind ever die.They just get faster
Email: fantamaniaka@gmail.com
LZ1GAD
Изображение
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Kaк да направя мрежа с няколко рутера?

Мнение от nasenceto »

Aз за тва си мисля за някакъв вариант за изцяло безжична мрежа. Не знам има ли вариант аз ползването на рутера като предавател. Т.е. да приема сигнала от първичния рутер и сам да разпръсква. Или нещо от сорта...
Аватар
fantamaniaka
Модератор
Модератор
Мнения: 1328
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 16:51 pm
skype: ready.for.use
Местоположение: стара загора
Обратна връзка:

Re: Kaк да направя мрежа с няколко рутера?

Мнение от fantamaniaka »

рутера ти трябва да има опция да работи като репитър ако искаш да приема и същевременно да излъчва сигнал и да рутира..

Как така да ползваш рутера като предавател?
Той си е? А клиентите на мрежата са приемници със своите компютри.
Ако искаш просто устройство което приема жичен сигнал и излъчва WIFI всяко едно AP ( access point ) ще ти свърши работа,друг е въпроса покритието му какво ще е..

ако някъде греша нека някой ме поправи..
Mind ever die.They just get faster
Email: fantamaniaka@gmail.com
LZ1GAD
Изображение
paco
Потребител
Потребител
Мнения: 207
Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 23:22 pm
skype: paco_picha
Обратна връзка:

Re: Kaк да направя мрежа с няколко рутера?

Мнение от paco »

Всъщност като се замисля с по голяма антена няма да стане защото ти трябва и обратна връзка:),съответно и на ПЦ-тата трябва да има по големи антени,ама така вече даваш пари а ефекта е почти никакъв, а до колкото разбирам не ти се дават стотинки :D
Аватар
fantamaniaka
Модератор
Модератор
Мнения: 1328
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 16:51 pm
skype: ready.for.use
Местоположение: стара загора
Обратна връзка:

Re: Kaк да направя мрежа с няколко рутера?

Мнение от fantamaniaka »

една идея: Не знам до какви пари си склонен да отпуснеш за начинанието за изграждането на хубава стабилна wifi мрежа но ако имаш възможност може би най доброто е routerboard с wifi карта и няколко антени разположени правилно..
но сам определено няма да можеш да го изградиш всичкото това без познания..

най евтиното според мен решение на всичко това е: смяна на рутерите с по хубави! С повече усилване на антената с по мощен сигнал..(щом в момента покриваш всично необходимо но просто сигнала е много слаб по този начин ще го усилиш)
Mind ever die.They just get faster
Email: fantamaniaka@gmail.com
LZ1GAD
Изображение
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Kaк да направя мрежа с няколко рутера?

Мнение от nasenceto »

fantamaniaka написа:рутера ти трябва да има опция да работи като репитър ако искаш да приема и същевременно да излъчва сигнал и да рутира..
Ясно. Те за тва иде рече, явно. Мисля си и за друга магартия - да изкарам антените пред прозореците, за да имат пряка видимост, ама не знам има ли удължаващи кабели за антени. Те така също ще стане...
Аватар
fantamaniaka
Модератор
Модератор
Мнения: 1328
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 16:51 pm
skype: ready.for.use
Местоположение: стара загора
Обратна връзка:

Re: Kaк да направя мрежа с няколко рутера?

Мнение от fantamaniaka »

има такива кабели да ! :)
Имай предвид че не може да са някакви дълги тези кабели предвид загубите който ще имаш заради тях. :)
Mind ever die.They just get faster
Email: fantamaniaka@gmail.com
LZ1GAD
Изображение
potrebitel
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 55
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:44 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

Re: Kaк да направя мрежа с няколко рутера?

Мнение от potrebitel »

Рутерите трябва да поддържат WDS - обикновенно всички над 35 лв имат поддръжка. Слагаш ги през 50-100м. Трябва да се виждат помежду си. Имай предвид че едно разлистено дърво спира сигнала напълно. И се получава като ГСМ клетките. Устройството се свързва към най близкия рутер. Като се преместиш и загуби сигнала се свързва към друг.
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Kaк да направя мрежа с няколко рутера?

Мнение от nasenceto »

potrebitel написа:Рутерите трябва да поддържат WDS - обикновенно всички над 35 лв имат поддръжка. Слагаш ги през 50-100м. Трябва да се виждат помежду си. Имай предвид че едно разлистено дърво спира сигнала напълно. И се получава като ГСМ клетките. Устройството се свързва към най близкия рутер. Като се преместиш и загуби сигнала се свързва към друг.
И аз точно за така мрежа си мислих - тип клетъчна. Един познат ми спомена, че ставало с активиране на bridge функция на рутера.
Публикувай отговор