Съвет за запояване

Имате компот, ама нещо е станало бомбажче вътре ;-)
Котлона прегрява - как да го охладим?
Не ви загрява печката, като и мушнете тавата?
Мотиката се е изкривила от натискане?
Тука всички са адски адекватни и ще ви помогнат по всякакви въпроси, свързани с дълбоката и ранна оран при нивите с надморска височина над 3000 метра :-)
Публикувай отговор
Аватар
Tend
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 64
Регистриран на: Вто Авг 28, 2012 17:52 pm
Обратна връзка:

Съвет за запояване

Мнение от Tend »

Здравейте, наскоро ми клекна захранването на компа и след неговото разглобяване и обстойна проверка останових че имам 3 надути и 1 протекъл кондензатор. Вчера си закупих кондензаторите, даже реших да сменя всичките кондензатори на захранването по идея на един мой колега който е електричар, та проблема ми е че на работа се мъчих с една поялна станция която нагрява до 400 градуса да разкача един по един кондензаторите и да ги заменя, обаче неможах.Моят колега ми каза че запойките на захранването ми са с повече калай и затова не се разтопяват лесно. Чудя се дали да не го дам на някой майстор да ми свърши тази работа или да си търся поялник който да е на по-високи градуси и сам да си ги сменя. Да ми препоръчате ако може някой човек който може да се справи с това или може би по-скъпия и трудоемък вариант да си закупя някой поялник?
Благодаря предварително. :)
"Блаженството на тялото е в здравето, блаженството на ума - в знанието"

http://soundcloud.com/chino_sz
Аватар
HoCuS
Потребител
Потребител
Мнения: 238
Регистриран на: Вто Окт 01, 2002 12:17 pm
Местоположение: on the edge!!!
Обратна връзка:

Re: Съвет за запояване

Мнение от HoCuS »

Защо просто не си купи ново захранвяне.

А за да свалиш кондензаторите ти трябва поялник с помпа, който дръпва калая, ти докато вдигнеш поялника, калая изстива.
Don't drink and drive!!!
Don't drive and drink!!!
Аватар
Tend
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 64
Регистриран на: Вто Авг 28, 2012 17:52 pm
Обратна връзка:

Re: Съвет за запояване

Мнение от Tend »

Защото захранването ми е хубаво, Antec Phantom 500W, води се безшумно. А и за 10 лева да сменям цяло захранване което ще ми излезе към 100-тина лева. Тъй като ако ще взимам ново ще гледам да е по-добро за да не го сменям близките няколо години. Днес си купих помпа за калая дето викаш и си взех и газов поялник да видим кво ще направя, тъй като никъде в града май не ремонтират захранвания.Питах в няколко сервиза за компютри но уви никой вече не ги прави.
"Блаженството на тялото е в здравето, блаженството на ума - в знанието"

http://soundcloud.com/chino_sz
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Съвет за запояване

Мнение от sawo »

Внимавай какви кондензатори слагаш - високо/ниско честотни, в ТВ сервиза като цяло са боклуци ако си купил от там, по-добре свали от друго захранване, поне има шанс да работи повече от няколко месеца.
Аватар
Tend
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 64
Регистриран на: Вто Авг 28, 2012 17:52 pm
Обратна връзка:

Re: Съвет за запояване

Мнение от Tend »

лошо... точно от ТВ сервиза ги взех. :lol: , виж не се бях сетил да проверя в старото ми захраване... Засега с газовия поялник работата върви. Малко по малко се сменят, от 4 останаха още 2 от които единия го нямаше в ТВ сервиза и ако няма и в старото захранване тряя го поръчвам онлайн. Някаква марка за кондензатора да ми препоръчате, да знам какаво да търся в нета?
"Блаженството на тялото е в здравето, блаженството на ума - в знанието"

http://soundcloud.com/chino_sz
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Съвет за запояване

Мнение от didka »

Вземаш от най-скъпите.
Лошото е,че няма гаранция като ги смениш дали ще баца захранването.
Кондензаторите "дават фира"с течение на времето,но да се надуят си има други причини...
Дано не се окажа прав де.
:)
Dog drags - no tracks...
Аватар
Tend
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 64
Регистриран на: Вто Авг 28, 2012 17:52 pm
Обратна връзка:

Re: Съвет за запояване

Мнение от Tend »

ок, сега остана да си намеря последния кондензатор 680uf на 25v :) И ще стискам накрая палци всичко да е наред. А като го пускам смятам да му ръгна захранващия кабел първоначално и ако гърми да е само захранването, да не да ми гръмне покрай него и дъното... :lol:
"Блаженството на тялото е в здравето, блаженството на ума - в знанието"

http://soundcloud.com/chino_sz
Аватар
emzo
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1274
Регистриран на: Вто Авг 17, 2004 22:05 pm
Местоположение: Over the net

Re: Съвет за запояване

Мнение от emzo »

sawo написа:Внимавай какви кондензатори слагаш - високо/ниско честотни, в ТВ сервиза като цяло са боклуци ако си купил от там, по-добре свали от друго захранване, поне има шанс да работи повече от няколко месеца.
Аре на бас, че съм сменил в пъти повече от теб кондензатори от тпетров и изкарват, поне толкоз, колкото са изкарали вгражданите ?

Ся само Нено липсва да ми сипе малко с големия черпак :lol:
диагностика на автомобили
ремап/ OBD тунинг /EGR Off
ремонт на компютърна техника
профилактика на PS3/4
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Съвет за запояване

Мнение от sawo »

emzo написа:
sawo написа:Внимавай какви кондензатори слагаш - високо/ниско честотни, в ТВ сервиза като цяло са боклуци ако си купил от там, по-добре свали от друго захранване, поне има шанс да работи повече от няколко месеца.
Аре на бас, че съм сменил в пъти повече от теб кондензатори от тпетров и изкарват, поне толкоз, колкото са изкарали вгражданите ?

Ся само Нено липсва да ми сипе малко с големия черпак :lol:
Имаш късмет, че не се е усетил, че може да влиза във форума от Кабул, че лошо ти се пише :lol: Той е сменял в пъти повече и от нас двамата взети заедно и ми е показвал изпълнения точно с тези кондензатори на дъна и захранвания... общо взето работата може и да е на късмет, но от това което съм виждал не са красива гледка, при все, че са компоненти "ремонтирани" преди месеци.
didka написа:Кондензаторите "дават фира"с течение на времето,но да се надуят си има други причини...
Дано не се окажа прав де.
:)
Доста често причината са нереализирани филтри по входящата верига, а със нашата красива електропреносна мрежа в комбинация с един куп ел. уреди, които внасят смущения нещата си идват на мястото ... :)
Аватар
John3V
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 805
Регистриран на: Чет Юли 11, 2002 2:33 am
Местоположение: john3v.dom.bg
Обратна връзка:

Re: Съвет за запояване

Мнение от John3V »

Кондензаторите по импулсните захранвания са поне 105 градусови. За предпочитане - маркови.
Сменям ги, като запазвам или увеличавам капацитета.
Кондензаторите, продавани в Ст. Загора са точно толкова "качествени", като в повечето захранвания, продавани в страната ни.

В ибей и амазон се намират специално подбрани китове с качествени кондензатори за смяна на маркови захранвания (компютърни и мониторни).

А за съвета за запояване - хубав поялник, скосена човка, 300 градуса, КАЧЕСТВЕН тинол, здрави пръсти и пинцета.
nenoneno
Потребител
Потребител
Мнения: 267
Регистриран на: Пон Фев 09, 2009 10:51 am

Re: Съвет за запояване

Мнение от nenoneno »

Леле мале... Късно съм погледнал форума много...
Ако тръгна с подробности ще стане цял роман темата. За тези, които имат мераци за подобни ремонти ще отбележа само , че подобни ремонти по захранване с пистолети за горещ въздух и газови поялници увреждат непоправимо платката... Относно самите електролитни кондензатори, един от параметрите им е : Вътрешното съпротивление (Internal Resistance, Equivalent Series Resistance) ESR съответства точно на съпротивлението на загубите на обикновените кондензатори. Тук е прието наименованието вътрешно съпротивление поради приложението на суперкондензаторите главно за временна или продължителна замяна на галванични и акумулаторни батерии. Като вътрешно съпротивление в каталозите най-често се дава импедансът на суперкондензатора при честота 1 kHz, който може да се измери с RLC мост. Стойностите му са в твърде широки граници - от части от mW до няколко стотици W. В немалко каталози се дава и постояннотоковото вътрешно съпротивление (означавано с ESRDC или R), което е до 2 пъти по-голямо от ESR. Продължителната работа при повишени температури увеличава невъзвратимо ESR поради частично разграждане на електролита. Работата при температури под 20 °С също увеличава ESR поради нарастване на вискозитета на електролита, но стойността се възстановява при връщане на тази температура.
Работните напрежения в устройството са ниски а токовете високи - не е удачно използването на "какъв да е" кондензатор - дори китайците във "нонейм" захранвания не си позволяват подобно нещо. Все пак , всеки си носи глава на раменете и си решава сам какво и как да слага. Лично аз, за скъпа и ценна техника не бих правил експерименти.
В заключение мога само да отбележа - навремето информацията беше най-ценното нещо, знания се получаваха единственно и само от "хартиен носител" известен още като книги и достъпа до подобна полезна литература беше силно ограничен. Сега, интернет е навсякъде и информацията е буквално на върха на пръстите на всеки - напълно безплатно при това. Използвайте интернет не само за форуми и игри - знанията които може да получите чрез него са безценни.
Точността гарантира единствено, че ще направиш грешката си навреме.
http://www.5strike.com/bg/invitation/bylink/99509
Публикувай отговор