Отопление с конвектори, климатици или пък на газ?

Имате компот, ама нещо е станало бомбажче вътре ;-)
Котлона прегрява - как да го охладим?
Не ви загрява печката, като и мушнете тавата?
Мотиката се е изкривила от натискане?
Тука всички са адски адекватни и ще ви помогнат по всякакви въпроси, свързани с дълбоката и ранна оран при нивите с надморска височина над 3000 метра :-)
mihter
Новак
Новак
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Юни 15, 2013 13:32 pm

Отопление с конвектори, климатици или пък на газ?

Мнение от mihter »

Здравейте,
Може би е малко рано, но сега пък цените се предполага, че са по-ниски сега. Не съм решил проблема с отоплението си - нямам възможност за ТЕЦ, следователно съм поставен пред следния избор - да се отоплявам на ток или пък на газ. Напоследък чувам доста добри неща за конвекторите и се чудя дали да заложа на подобен тип отопление. Знам, че климатиците имат доста по-добро КПД, но пък не знам дали е достатъчно ефективно като падната например доста температурите. Газта май би трябвало да е най-евтина, но от почерпения опит от мой приятели май не е точно така. Гледам сега в един сайт за конвектори gaudi-ds.com, че са пуснали някакво годишно намаление и много се чудя дали да не си взема, защото ще спестя някакви пари така. От друга страна, се притеснявам с тези сметки за ток миналата зима - дето чак правителството падна за тях. Дайте ми някакъв съвет или пък споделете опит, ако имате моля?
Последно промяна от mihter на Вто Авг 13, 2013 9:32 am, променено общо 1 път.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Отопление с конвектори, климатици или пък на газ?

Мнение от sawo »

Скъпа работа са конвекторите и горят здраво... В Новия мол има един магазин за някакво ново поколение такъв тип отоплителни тела, които са насочени и консумират енергия колкото един климатик. Изглеждат доста интересно, защото са като картина, но цените бяха около 400-500лв.
http://www.pestimenergia.bg/shop/news/3 ... ora-p.html
http://www.pestimenergia.bg/shop/produc ... aheat.html
Аватар
Lexx
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Авг 12, 2005 16:41 pm
Местоположение: Града на ЛИПИТЕ и красивите жени
Обратна връзка:

Re: Отопление с конвектори, климатици или пък на газ?

Мнение от Lexx »

sawo написа:Скъпа работа са конвекторите и горят здраво... В Новия мол има един магазин за някакво ново поколение такъв тип отоплителни тела, които са насочени и консумират енергия колкото един климатик. Изглеждат доста интересно, защото са като картина, но цените бяха около 400-500лв.
http://www.pestimenergia.bg/shop/news/3 ... ora-p.html
http://www.pestimenergia.bg/shop/produc ... aheat.html
Това са друг тип отоплителни уреди - инфрачервени отоплителни панели -При тях особеното е че те самите не се нагряват кой знае колко.Те излъчват инфрачервена светлина която се поглъща от мебелите и предметите в стаята и те се загряват фактически те.Тялото също поглъща тази енергия и съответно се загрява и така имаш усещане за топло.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Отопление с конвектори, климатици или пък на газ?

Мнение от sawo »

Да така е наистина, не съм казвал, че са конвектори, само формата им е подобна донякъде :) Вече обаче трябва да се прецени ако охлаждането не е фактор, мисля ще са по-добър вариант от климатик.
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Отопление с конвектори, климатици или пък на газ?

Мнение от realprofesora »

Конвектор- струва около200лв , топли много, колкото гори толкова отдава(даже и кабела му топли :haha: . Не отдава студено. И много пари за ток харчи.
Климатик- струва към 800-1000лв(инвертор)(конвенциалните не подлежат на обсъждане :heat: ) Плащаш 1/3 от това което отдава.Може и да се охлаждаш.
Popopopopo
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Отопление с конвектори, климатици или пък на газ?

Мнение от Nirvana »

Аз също в момента съм пред дилема какво да купя. Нужно ми е охлаждане за спалнята, но както всички знаем на климатик не се спи.
Мислих си за конвектор, но знам, че точат яко ток! Климатик ако е трябва да го монтирам в другата стая, съответно да охлаждам хол (който не се ползва по принцип), коридор и чак тогава да стигне до мен в спалнята (което според мен е безумно).
Тия тела като картини дето са ми хванаха окото, но те са за топлоотдаване, не стават за хладно.

Конвектор - евтин ама ти излиза пред г*** !!!
Климатик - най-добрия вариант откъм топло/студено отдаване и сметка за ток, но.... (моето мнение е, че е доста нефункционално да дупчиш стени, да поставяш външни тела, които шумят, капят, замръзват през зимата и т.н.)
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
mihter
Новак
Новак
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Юни 15, 2013 13:32 pm

Re: Отопление с конвектори, климатици или пък на газ?

Мнение от mihter »

Климатик, климатик, ама някой имал ли е опит с климатик при -20 градуса? Защото от събраните впечатления съм със следното впечатление и мнение - колкото повече пада температурата толкова повече пада това съотношение консумирана/отдавана електроенергия и даже в един момент престава да затопля въобще. Докато пък конвекторите не се влияят от външните условия. Тоест, ако сме страна с доста по-топъл умерен климат и температурите са около 0-та, съм ок. Смятам, обаче че като е студено най-добре да се използват конвектори. Въпреки, че си е вярно, че харчат точно колкото отдават. От друга страна може да излезе, че толкова много харчещите конвектори да са по-ефективни спрямо климатика, в случай, че той въобще не успява да затопли помещението. Има ли някой, който да защити обратната теза, някой с опит с някакви много качествени климатици, или пък най-добре някой, който да е ползвал и тях и конвектори, за да може да сподели опит?
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Отопление с конвектори, климатици или пък на газ?

Мнение от Nirvana »

А всъщност конвектори къде има в Стара Загора? Май бях видял из Практикер и Практис, но може и да бъркам.
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Отопление с конвектори, климатици или пък на газ?

Мнение от sawo »

mihter написа:Климатик, климатик, ама някой имал ли е опит с климатик при -20 градуса? Защото от събраните впечатления съм със следното впечатление и мнение - колкото повече пада температурата толкова повече пада това съотношение консумирана/отдавана електроенергия и даже в един момент престава да затопля въобще. Докато пък конвекторите не се влияят от външните условия. Тоест, ако сме страна с доста по-топъл умерен климат и температурите са около 0-та, съм ок. Смятам, обаче че като е студено най-добре да се използват конвектори. Въпреки, че си е вярно, че харчат точно колкото отдават. От друга страна може да излезе, че толкова много харчещите конвектори да са по-ефективни спрямо климатика, в случай, че той въобще не успява да затопли помещението. Има ли някой, който да защити обратната теза, някой с опит с някакви много качествени климатици, или пък най-добре някой, който да е ползвал и тях и конвектори, за да може да сподели опит?
В едната стая сменихме климатика с конвектор на уважаваната и утвърдена марка Airelec (made in France) със дигитален термостат - модел над средния клас дори. Мога да ти кажа, че дори спрямо обикновен климатик може да забравиш за всякаква икономия, даже точно обратното - сметките за ток ще ти скочат на момента. Не си прави илюзии, че ще пестиш енергия с конвектор. Другото което е такива температури -20 в Ст. Загора просто няма. Едни от най-ниските са -10 и то доста рядко. За мен лично евтините инверторни климатици са си боза както и да го гледаш. Под 0-та започват лека полека да издишат, икономията им далеч не е чак толкова голяма спрямо обикновените, колкото я хвалят, а ремонта след гаранционния срок също не е никак приятен. Аз лично използвам една 9-ка на fujitsu general ash-9ub - консумацията максимално е 770W - нещо непостижимо за конвектор. Зимата затопля с лекота дори и при най-ниските температури които е виждал нашия град, в село сме сложили fujitsu general ash-12ub, а там -20 градуса са нещо напълно постижимо през зимата. И двата климатика бяха около 900лв с монтажа преди години, сега предполагам ще има и по-добри решения. Моята 9-ка през почти цялата зима работи на quiet режим на 21-22 градуса, в най-големите студове съм пускал low режим пак на същата температура. Стаята има минимална изолация на стените и PVC дограма - това е.
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Отопление с конвектори, климатици или пък на газ?

Мнение от admin »

Един колега има от тези инфрачервени отоплителни панели и каза, че въобще не е доволен. Топлел стая тип спалня 20 - 30 кв някъде ... колкото е една стандартна спалня, каза че е нагласил въпросното чудо на 25 градуса, но повече от 18 не можело да вдигне. Аз специално съм на газ, нямам програматор, отоплявам целия апартамент (3 стаи) с обща площ 68 кв. м. (не влизат тавани, мазета, общи площи и т,н.) В най - студените месеци с малко дете на 1 година и половина плащах по 160-170 лв газ и 40 - 45 лв ток. Тука обаче ако гледаш кой - колко плаща ще влезнеш в дълбоки води. Примерно за газта много зависи от хубав котел и фирмата която ти изпълнява поръчката да не им са ръцете наврени в г.за. При мен в стаята на котката която е най - малка около 16 кв. трудно вдигах над 17 - 18 градуса. Извиках един познат който ми прави профилактика на котела и след като ми сметна радиаторите се оказа, че онези не са ми сметнали правилно ребрата и трябват още 6 ребра.

За конвекторните радиатори както казва професора:
конвектор- струва около 200лв , топли много, колкото гори толкова отдава(даже и кабела му топли :haha: . Не отдава студено. И много пари за ток харчи.
е напълно вярно.

За пилети питай knox май той беше с такова отопление. Един колега има, топли 180 кв къща казва че е доволен, 5 тона на сезон изгаря и му излизало около 1000 лв, не съм запознат с цените им.
Иначе ти остават климатици и дърва.
Дървата искат много занимавка. Остават ти климатици ... истинските хиперинверторни климатици са много скъпи и са японски (започват от 3000 лв.), тези които са на пазара за нисък или среден клас.
"There is no 'patch' for stupidity."
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: Отопление с конвектори, климатици или пък на газ?

Мнение от nike718 »

Вече има достатъчно приемливи предложения на Дайкин например - до 2000 лева.За спалня са особено подходящи тези от подов тип.Нисък шум и топлят и охлаждат комфортно.Аз лично спя в големите жеги на включен подов климатик Дайкин на тих режим,не се усеща че работи.
Например:
http://www.serviz-klimatici.com/daikin- ... agora.html
Предимството му е че при охлаждане се пуска въздушният поток да излиза отгоре и да ходи към тавана.А при отопление въздуха излиза отдолу на климатика и много приятно топли на краката.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Отопление с конвектори, климатици или пък на газ?

Мнение от sawo »

Човека търси евтин вариант, едва ли 2-3 хиляди лева са целта му.
Аватар
JO_MASTERA89
Потребител
Потребител
Мнения: 158
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 12:12 pm

Re: Отопление с конвектори, климатици или пък на газ?

Мнение от JO_MASTERA89 »

За 900-1100 вземаш един инвертор Панасоник и си готов.
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: Отопление с конвектори, климатици или пък на газ?

Мнение от nike718 »

sawo написа:Човека търси евтин вариант, едва ли 2-3 хиляди лева са целта му.
Тъй ли,аз поне не прочетох подобно нещо в поста на човека.Може пък да недовиждам. :crazyeye:
JO_MASTERA89 написа:За 900-1100 вземаш един инвертор Панасоник и си готов.
Не е лош вариант.
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Отопление с конвектори, климатици или пък на газ?

Мнение от didka »

JO_MASTERA89 написа:За 900-1100 вземаш един инвертор Панасоник и си готов.
Ще вземе за толкоз китайски.
Като стане минус 6-7 градуса и надолу пускам радиатора.
Щот почва да духа белия вятър... :haha:
Dog drags - no tracks...
Публикувай отговор