Помощ с избор на SSD

Имате компот, ама нещо е станало бомбажче вътре ;-)
Котлона прегрява - как да го охладим?
Не ви загрява печката, като и мушнете тавата?
Мотиката се е изкривила от натискане?
Тука всички са адски адекватни и ще ви помогнат по всякакви въпроси, свързани с дълбоката и ранна оран при нивите с надморска височина над 3000 метра :-)
Salamura
Потребител
Потребител
Мнения: 160
Регистриран на: Пет Апр 02, 2010 22:36 pm

Re: Помощ с избор на SSD

Мнение от Salamura »

Благодаря на @nenoneno за информацията! Ще проуча въпроса с този чипсет - дори сега в девайс манажера ми дава удивителна на някакъв контролер от AHCI групата, заиграя ли се с него и забива машината...
С ICH10R и Вин 8.1 е още по-голямо приключение - намира си драйвери всичко и се почват космически скорости от 30 до 50МВ/с четене-запис от хардове и SSD.
Нарочно не пишат драйвери/нови биоси за сокет 775 - отдавна са го отписали за умряла платформа и това е! Това обаче не ми пречи да играя новите заглавия игри на високи настройки...
nenoneno
Потребител
Потребител
Мнения: 267
Регистриран на: Пон Фев 09, 2009 10:51 am

Re: Помощ с избор на SSD

Мнение от nenoneno »

Дано стане работата колега. То тези SSD-та иначе само за вътрешно удоволствие така. Все едно да имаш Порше и да го държиш в гаража. Сашо обаче кърти със скорост, ама му се играе още - мене ме мързи :) . Аз съм фен на една друга техника... Сега сглобих едно I7-2600 на 1155 да видя как ще е , и си личи как диска го бави. Явно и аз ще трябва да се оборудвам скоро с това 840EVO, ама чакам да видя колко и какво ще домъкна на тазгодишното ми странстване навън.

Относно ICH10R - проблема е много прост: Advance Format (4K) не се поддържа от оригиналния драйвер на дъното. Релийза е стар и не е обновяван. С последните (или по-скоро предпоследните) драйвери преди да спре поддръжката Intel решава проблема с 4К. Гадовете обаче са променили брандирането във съпорт центъра и няма намиране този драйвер :) . Тъпа работа. Ето ти линка към предпоследния драйвер, щото последния от 2014г. пак е бъгав и не се препоръчва :)
https://downloadcenter.intel.com/Detail ... 1&lang=eng
При една нова инсталация, не слагаш драйвера от сайта на производителя а този и би трябвало да нямаш проблем с 4К. Това всичко е за Windows7 естествено.

Пак се отплеснах, ама понеже и аз се боря тука с едни проблеми, та да споделя. Наблюдавам всякакви шантави и по-шантави геймърски конфигурации. Тук, още на етап проетиране на бъдеща геймърска конфигурация, трябва да се вземе в предвид процесорозависимостта на видеокартата. Сложно и дълго е, за това на кратко - nvidia е слабо процесорозависима поради което е подходяща за машини с по-слаби процесори. Така има повече графична мощ при по-слаб или на по-ниска честота процесор. При процесори на по-висока тактова честота, кеш, ядра AMD видеокартите, дори от един и същ клас и съпоставими параметри с nvidia , се представят значително по-добре.
Точността гарантира единствено, че ще направиш грешката си навреме.
http://www.5strike.com/bg/invitation/bylink/99509
Salamura
Потребител
Потребител
Мнения: 160
Регистриран на: Пет Апр 02, 2010 22:36 pm

Re: Помощ с избор на SSD

Мнение от Salamura »

Пробвах със същите драйвери, сега изкарва хардовете и SDD-то като ATA SCSI drives но NCQ и TRIMM т.е. AHCI работи. Малко падна скоростта на SDD-то по тестовете но реално при ползване не го усещам.
Изображение
image url
Благодаря за иформацията! Ще пробвам и на Win 8.1 с тези драйвери - надявам се да му увеличи производителността до нивото на Win 7 х64.
nenoneno
Потребител
Потребител
Мнения: 267
Регистриран на: Пон Фев 09, 2009 10:51 am

Re: Помощ с избор на SSD

Мнение от nenoneno »

http://knowledge.seagate.com/articles/e ... uage=en_US

http://knowledge.seagate.com/articles/e ... uage=en_US

не трябва да е ата скъзи диска...
така като гледам май трябва да видиш и биоса какви настройки има за диска
вероятно ще ти трябва и чиста инсталация ако променяш там

още нещо - с какво дъно си?
ако сатата ти е на Марвел чип, а не на чипсета... Марвела няма поддръжка на рапид :) само излишно се мъчим

Ths SCSI interface for the Marvell is running at SATA speed. Has nothing to do with SCSI, it is just using that driver interface.
You are enabling TRIM in windows but it doesn't matter because the Marvell controller doesn't support it. The Marvell controller doesn't pass the TRIM command on to the drive.
Точността гарантира единствено, че ще направиш грешката си навреме.
http://www.5strike.com/bg/invitation/bylink/99509
Salamura
Потребител
Потребител
Мнения: 160
Регистриран на: Пет Апр 02, 2010 22:36 pm

Re: Помощ с избор на SSD

Мнение от Salamura »

Изображение
img host
Кога ги направих тези 575GB запис??? SSD-то е реално на 1200 часа, инсталиран веднъж Windows 7 и инсталирана 1 игра на него! 30 + 30GB = 60, суап на дял на хард още от началото, всички ненужни сървиси изключени по тази СТАТИЯ, освен да отчита и служебното местене на информацията по клетките...
Вторият ми контролер е JMicron и присъства със Esata и IDE конектор - т.е. няма Sata конектори. Има си отделна настройка в Биос за него, пуснал съм го в AHCI мод но ток засяга само Esata извода.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Помощ с избор на SSD

Мнение от sawo »

С каква ОС си?
Salamura
Потребител
Потребител
Мнения: 160
Регистриран на: Пет Апр 02, 2010 22:36 pm

Re: Помощ с избор на SSD

Мнение от Salamura »

На SSD 7ца 64 битова - това е оптималното за моя стар компютър. 8.1 върви сносно но ми е на HDD. Поради това, че яде 300МВ видеопамет спрях да го ползвам за игри!
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Помощ с избор на SSD

Мнение от System_error »

Тръгнах да поръчвам 850 PRO-то, обаче нямаха наличност, и взех 840-ката.

Изображение

Със SSD+Хибриден, определено има разлика... Доволен съм.

Qosmio-то, обаче е пълна подигравка от към изпълнение. Изключително евтина пластмаса. Ужасно изпълнение. Спестили са даже от дължината на кабела. Иначе за производителност е това, което очаквах. Старата ми машина като пластмаси и изпълнение с няколко класи над този пластмасов изрод. Несравними са, а е Satellite серия, макар и на подобна цена на настоящия.

ОБАЧЕ!!! пича, който ми поставя хардовете се видя в страшно чудо с клонирането. Нито със Samsung Magician, нито през Device manager-а не успя от раз. Чак на другия ден ходих да го взимам, а е специалист и бачка в известен магазин/сервиз и каза че бая се е озорил.

PS: Да ползвам темата и да не отварям нова - Ползвам една българска програма (речник) и това което е на БГ в нея излиза на маймуница (менютата са си ок, но съдържанието на превежданите думи не е). В регионални System Locale си е Bulgaria и всичко което се сетих си е на БГ, ама пак греда. Дайте акъл кое пропускам...

EDIT: Оправих се с по-нова версия на речника.
Salamura
Потребител
Потребител
Мнения: 160
Регистриран на: Пет Апр 02, 2010 22:36 pm

Re: Помощ с избор на SSD

Мнение от Salamura »

Честит лаптоп и ССД и дълго да си ги ползваш!
Щракни 1-2 снимки да го видим лаптопа как изглежда!
На моя лаптоп най ме дразни екрана - евтина матрица ЛГ-Филипс с отватителни светове и умаря очите! Иначе за пластмасите отдавна съм се примирил - гледах да е със здрави панти и това беше.
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Помощ с избор на SSD

Мнение от System_error »

Salamura написа:Честит лаптоп и ССД и дълго да си ги ползваш!
Щракни 1-2 снимки да го видим лаптопа как изглежда!
На моя лаптоп най ме дразни екрана - евтина матрица ЛГ-Филипс с отватителни светове и умаря очите! Иначе за пластмасите отдавна съм се примирил - гледах да е със здрави панти и това беше.
http://laptop.bg/laptops-toshiba-Qosmio ... _x70_b_102

Мерси :) Същия е като от линка. Другото, което много ме подразни е, че задния капак се сваля като едно цял, за разлика от снимките в нета, на които има капак (същия като на предишния ми комп). Оказва се, че снимките са на X70-A, а това което се продава у нас е X70-B и никъде не може да се намери А-серия. И колонките според мен са толкова Harman/Kardon, колкото аз съм инуит (нищо че пише че са). Съответно и звука е съвсем различен. Не че ще ги ползвам, ама ме дразни всичката тая евтиния за нещо, което се очаква да е щайга от висок клас серия... Проблема е там, че дори и според пича, който ми ми го продаде (и много го критукува), тенденцията важи за всички марки компютри и избор няма... Тва е положението. Дано поне за сметка на това да служи вярно и безпроблемно, като всичките ми предишни Тошиби.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Помощ с избор на SSD

Мнение от sawo »

Само да не забравиш да си пуснеш RAPID режима ;)
Аватар
stivans
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 816
Регистриран на: Пет Мар 12, 2010 0:16 am
skype: stivans
Местоположение: Стара Загора

Re: Помощ с избор на SSD

Мнение от stivans »

Промених режима на диск от IDE на AHCI,включих и RAPID mode и ето резултата.
Изображение
Последно промяна от stivans на Сря Мар 04, 2015 22:24 pm, променено общо 1 път.
skype: stivans
Стара Загора
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Помощ с избор на SSD

Мнение от System_error »

RAPID режима откъде се пускаше?
Аватар
stivans
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 816
Регистриран на: Пет Мар 12, 2010 0:16 am
skype: stivans
Местоположение: Стара Загора

Re: Помощ с избор на SSD

Мнение от stivans »

System_error написа:RAPID режима откъде се пускаше?
За Samsung от тук:
Изображение
skype: stivans
Стара Загора
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Помощ с избор на SSD

Мнение от System_error »

Мерси. Значи от Маджишъна :)
Публикувай отговор