Проблем с поялника

Имате компот, ама нещо е станало бомбажче вътре ;-)
Котлона прегрява - как да го охладим?
Не ви загрява печката, като и мушнете тавата?
Мотиката се е изкривила от натискане?
Тука всички са адски адекватни и ще ви помогнат по всякакви въпроси, свързани с дълбоката и ранна оран при нивите с надморска височина над 3000 метра :-)
Публикувай отговор
plamen389
Новак
Новак
Мнения: 11
Регистриран на: Пон Апр 28, 2014 19:56 pm

Проблем с поялника

Мнение от plamen389 »

Не казвам че изобщо разбирам от запояване но досега със стария винаги колкото и некадърно успявах да си запоя 2 кабела. Купих си някакъв solomon 60w от телевизионния и още на първото включване човката стана много черна и калая не лепне а пада на топчета. Чистих го с гъби и ножове и кво ли не и докато загрее пак същата гадост да не казвам че да разтопи калая му трябват 10-тина секунди. Има ли някакъв начин да го изчистя или да го хвърлям през терасата в кофата и да си взимам нов?
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Проблем с поялника

Мнение от admin »

Нищо не разбирам от жици, но когато бях малък и получих първия поялник на около 7-8 години, баща ми (мир на праха му, че го споменавам) каза: Трябва да се направи за да ти лепне калая. Потопи върха в някаква киселина която носеше в една бутилка. Не знам каква беше киселината или течността в бутилката, но думите му ми направиха впечатление. След това в бъдещите си поялници използвах аспирин, докосвах поялника до хапчето и имаше ефект. Може би някой който разбира повече ще каже какво да се направи.
"There is no 'patch' for stupidity."
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: Проблем с поялника

Мнение от nike718 »

admin написа:Нищо не разбирам от жици, но когато бях малък и получих първия поялник на около 7-8 години, баща ми (мир на праха му, че го споменавам) каза: Трябва да се направи за да ти лепне калая. Потопи върха в някаква киселина която носеше в една бутилка. Не знам каква беше киселината или течността в бутилката, но думите му ми направиха впечатление. След това в бъдещите си поялници използвах аспирин, докосвах поялника до хапчето и имаше ефект. Може би някой който разбира повече ще каже какво да се направи.
Вземи си преобразувател за ръжда, съдържа киселина и топи човката в нея като е нагрята. Става и с друга слаба киселина.
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Проблем с поялника

Мнение от didka »

Или нагреватела е прекалено силен, или човката е някаква долнопробна сплав. Затова почернява, предполагам е някакъв евтин поялник (виждал съм и за 2 лв. бройката). Киселина-само в началото, докато се калайдиса човката, слд това колофон! Киселината въздейства пагубно и върху елемента, който ще се манипулира!
Dog drags - no tracks...
paco
Потребител
Потребител
Мнения: 207
Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 23:22 pm
skype: paco_picha
Обратна връзка:

Re: Проблем с поялника

Мнение от paco »

паста + колофон и спойката става
струва 2-3 лева

има и гаден тенол който е с по-голямо съдържание на олово и по трудно се разтапя
AtanasP
Новак
Новак
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Окт 18, 2015 1:33 am
skype: atanas.pachov
Местоположение: Свиленград
Обратна връзка:

Re: Проблем с поялника

Мнение от AtanasP »

Възможни причини са :
Висока температура на човката. Твърде висока. Повече от 350 градуса. Това се случва най-често при нерегулираните поялници, които прегряват.
Некачествена човка. Типично срещано, особено в евтини поялници под 20 лева, а и не само.
Разядено покритие на човката. Ако си го стъргал или си се пробвал по такива начини да го чистиш, то работата е ясна.
Некачествен тинол.
Salamura
Потребител
Потребител
Мнения: 160
Регистриран на: Пет Апр 02, 2010 22:36 pm

Re: Проблем с поялника

Мнение от Salamura »

Имах допреди 2 седмици стар ГДР поялник тип пистолет. Вършил ми е вярно работа за обикновени спойки предимно по кабели и клеми. Ползвах го с обикновен калай едновремешен и с киселина (ръждопреобразувател) нямах грижи.
Свърши калая и си купих тинол от Елеком (до читалище Климент Охридски), хвалят го по някои форуми, че бил добър. Ролка 100гр май беше е 7,90лв - не е от евтините, средна хубост.
Да ама се топи на по-висока температура от калая и с тоя поялник, с зачистен и готов за работа връй, става като с твоя поялник - загрява си, леко се зачервява отпред телчето и приближавам тинола - само пуши и не може да го разтопи и по едно време почва да капи тинола на топчета! А тези топчета са като топчета и са твърди и не залепват за човката!
Та се ядосах доста сериозно и му видях сметката на поялника - замина във вечните поялникови полета! Изкарах 1 още по-стар 100W поялник с човка и си запоих каквото ми трябваше - топи си нормално тинола и го наслагва по човката, с леко поднасяне на предварително калайдисаните жички и става веднага спойката!
Така че търси нещо старо и изпитано! Ходих до Конрад впоследствие да избирам поялник тип писалка но изборът е голям, цени от 5 до 13лв масовите, ватове уж към 50-60 би трябвало да вършат работа но не си купих засега!
Публикувай отговор