за триене

Яко PHUN ;-)
Място за разтоварване на умствения багаж на потребителят! Вицове-мицове, клипове, закачалки за откачалки и тем подобни яко къртещи фаянса на комшията нещица.
Публикувай отговор
Аватар
michel_83
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 638
Регистриран на: Съб Май 08, 2010 13:20 pm

за триене

Мнение от michel_83 »

Здравейте.Имам едно питане.Имам камина с водна риза на дърва.Със старите чугунени радиатори.Няколко човека ме съветват да ги оставя, а други да ги сменя с новите и тънки алуминиеви.Казаха ми че чугунените били за големи градуси(110-120),които с водната риза няма как да направя.Някой ползвал ли е ?Дайте ми съвет.
Последно промяна от michel_83 на Сря Яну 01, 2014 23:15 pm, променено общо 1 път.
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: РАдиатори

Мнение от nike718 »

Карай си с тези и не се занимавай с глупости.Нали ти топли камината.
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: РАдиатори

Мнение от admin »

И аз мисля, че е по добре да ги оставиш. По дълго време отдават топлината след като се нагреят.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: РАдиатори

Мнение от sawo »

Според тази таблица, чистия алуминий има многократно по-добра топлопроводимост т.е. трябва да провежда топлината доста по-ефективно. Единствено не съм сигурен дали тези цифри означават само, че радиаторите ще се затоплят по-бавно, или че има някаква постоянна загуба на топлина заради по-ниската им проводимост. Бих предположил второто, но не съм сигурен.
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: РАдиатори

Мнение от realprofesora »

Все едно и също е .И в двата случая ще подаваш определени градуси затоплена вода на радиаторите и ще връщаш в печката определени градуси охладила се вода.
По дебелите стени на чугунените ще се загреят по-бавно, но ще отдават по-дълго след загасване на огъня в печката.
Така, че каквото и да правиш , ако ще и златни радиатори да сложиш, все е тая- с едно и също количество дърва, ще се топлиш едно и също с каквито и радиатори да си( стига да са с еднаква топлообменна площ).
Popopopopo
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: РАдиатори

Мнение от System_error »

Професора добре го обясни. Плюса на алуминиевите е, че по-бързо ще стопли дупарата. Иначе има да зънзъникаш докато чугуна се накани...
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: РАдиатори

Мнение от realprofesora »

System_error написа:Професора добре го обясни. Плюса на алуминиевите е, че по-бързо ще стопли дупарата. Иначе има да зънзъникаш докато чугуна се накани...
Има още някои тънкости-трябва да се замери температурата на изходящите газове и ако е над 120*С значи топлообмена на камината не е добър. Трябва да се следи и температурата на изходяща и входяща вода и ако разликата започне да пада, значи КПДто отива през комина :heat: Изобщо това си е чиста математика.
Там където работя правим трипътен топлообмен, за да направим пара от водата, чрез изгаряне на природен газ, после прекарваме горещите изходящи газове от котела в топлообменник(прехийтър), който загрява входящия(питателен) въздух и накрая ги прекарваме през утилизатор който загрява входящата(питателна) вода. Накрая газовете излизат от комина с температура 70-80*С. Следи се в реално време концентрацията на изходящите газове-кислород, серен диоксид, въглероден оксид и диоксид. КПДто се качва до 98%
Но за домашна камина с водна риза си е достатъчно да се следи температурата на изходящите газове и входа и изхода на водата.
Popopopopo
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: РАдиатори

Мнение от admin »

Е той е със водна риза, не е газов котел сам да се спира, чугунените ще се загреят бързо.
@sawo: Това е в лабораторни условия за чист метал, а не за радиатори.
"There is no 'patch' for stupidity."
Публикувай отговор