...........ДЕЦАТА ОТ 60-ТЕ, 70-ТЕ И 80-ТЕ ГОДИНИ НА 20 ВЕК

Яко PHUN ;-)
Място за разтоварване на умствения багаж на потребителят! Вицове-мицове, клипове, закачалки за откачалки и тем подобни яко къртещи фаянса на комшията нещица.
Публикувай отговор
Аватар
vkv
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 808
Регистриран на: Нед Сеп 16, 2012 12:47 pm

...........ДЕЦАТА ОТ 60-ТЕ, 70-ТЕ И 80-ТЕ ГОДИНИ НА 20 ВЕК

Мнение от vkv »

72850495676373035823.jpg
Ако сте били дете тогава, като погледнете назад, ще ви бъде трудно да повярвате, че сте успели да доживеете днешния ден. Ние се возехме на коли без предпазни колани и без въздушни възглавници. Креватчетата ни бяха оцветени в ярки бои с голямо съдържание на олово. На шишенцата с лекарства нямаше секретни капачета, вратите често не се заключваха, а шкафовете в къщи не се заключваха никога. Пиехме вода от улични чешмички, а не от пластмасови бутилки. На никого дори не би му хрумнало да кара колело с каска. Ужас, нали!
С часове си правехме самоделни колички от дъски и лагери, намерени на някое бунище, и едва когато вече летяхме по нанадолнището си спомняхме, че сме забравили да им сложим спирачки. Сутрин излизахме от къщи, играехме по цял ден и се прибирахме, когато запалваха уличното осветление – там където го имаше. И през цялото това време никой не можеше да разбере къде сме. Нямаше мобилни телефони, представяте ли си!
Няколко човека ядяхме един сладолед и пиехме лимонада от една и съща бутилка - и никой не умря. Нямахме компютри, 3D игри, компактдискове, GSM-и, 160 канала кабелна телевизия, интернет и на тълпи ходехме на кино, защото нямаше дори видео!
Затова пък имахме приятели. Излизахме от къщи и ги намирахме. Ако някой ни трябваше, отивахме у тях и се виждахме с него. Просто така, без предварително обаждане! Сами в този жесток и опасен свят. Без охрана. Как изобщо сме оживели?
Измисляхме сами игрите си, крадяхме череши и ги ядяхме с костилките – и на никой костилките не му прорастваха в корема. През междучасията се пръскахме с вода от многократни спринцовки и бутилки от "Веро". Нашите постъпки си бяха наши собствени и ние бяхме готови за последствията. Порязвахме се, ходехме в синини и натъртвания или си чупехме кокалите – но никой никого не съдеше. Смятахме, че за всичко сме си виновни ние самите. Представата, че можеш да се откупиш от ченгетата или да се скатаеш от казармата практически не съществуваше. Родителите от онези времена винаги вземаха страната на закона, можете ли да си го представите?

Да-а-а, такива бяхме, а ето какви станахме:
1.По погрешка въвеждаме системната си парола на микровълновата печка.
2.Имаме списък от 15 номера да се свържем със семейството си, което се състои от 3 човека.
3.Пращаме e-mail на колегата, който седи в съседната стая.
4.Губим контакт с приятелите си, които нямат електронна поща
5.След края на работния ден се връщаме в къщи и отговаряме по телефона така, сякаш още сме на работа.
7.Изпадаме в паника, ако излезем от къщи без мобилен телефон и се връщаме да го вземем.
8.Щом се събудим сутрин, първата ни работа е да влезем в интернет, още дори преди да си изпием кафето.
9. Сега накланяш глава, за да се усмихнеш.
10. Четеш този текст, съгласен си с него и се усмихваш.
11. Още по-лошо – вече си намислил на кого ще го изпратиш.
12. Прекалено се увлечен, за да забележиш, че в този списък няма номер 6.
13. Трябва ти само секунда за да пробягаш с поглед текста и да се убедиш, че номер 6 наистина няма.

http://detstvoto.net/index.php?newsid=112
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение
Грехота е дека при жива жена мъжо да работи.
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: ...........ДЕЦАТА ОТ 60-ТЕ, 70-ТЕ И 80-ТЕ ГОДИНИ НА 20 В

Мнение от didka »

Общо взето-глупости. Едно време нямаше толкова автомобили (сигурно бяха 1/5 от сегашния брой), нямаше трафик и се караше най-много 70-80 км/ч. Затуй нямаше толкова катастрофи и беше спокойно по улиците, някои автомобили дори фабрично нямаха колани и не бяха задължителни... Общо взето тези неща са писани от някой хлапак, дет хал хабер си няма от тогавашните времена. :heat:
Dog drags - no tracks...
Аватар
bsbs
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 520
Регистриран на: Вто Мар 06, 2012 19:01 pm

Re: ...........ДЕЦАТА ОТ 60-ТЕ, 70-ТЕ И 80-ТЕ ГОДИНИ НА 20 В

Мнение от bsbs »

didka написа:Общо взето-глупости. Едно време нямаше толкова автомобили (сигурно бяха 1/5 от сегашния брой), нямаше трафик и се караше най-много 70-80 км/ч. Затуй нямаше толкова катастрофи и беше спокойно по улиците, някои автомобили дори фабрично нямаха колани и не бяха задължителни... Общо взето тези неща са писани от някой хлапак, дет хал хабер си няма от тогавашните времена. :heat:
Аз също мисля ,че това се отнася повече за 60-70 години....поне си спомням много добре този период.
Сега да кажеш,че това общо взето са глупости.....си е наистина глупост :imsorry: Само си припомни ако можеш кога въведоха задължителното ползване на коланите у нас.Имало коли дори фабрично без колани.
....ами защо не провериш просто от коя година се монтират колани.....там за волво прочети.
Нямало коли.....ами нямаше чакал съм 7 години да си взема лада...58123 номер съм бил......предполагам ти не си чакал ред за кола...познавам те затова,че съм сигурен в това.За спокойствието по пътищата съм съгласен с теб....но относно катастрофите...,а то е и логично.
Другото си е беднотията....знаеш ли ходили сме да гледаме сериала "фюри" на един рекламен телевизор в магазина където сега е "Стемо".Над кино "Гео Милев" беше централния тото-пункт и там в събота ако имаш шанс можеше да гледаш футбол от АРФГ..Ти спомняш ли си тези времена на чарка с VEF- вете? :lol: :D ...пушкаджийница на чарка,старата "Славянка" ....пътувал ли си в ремаркето на двойката...гонили са те да подстрижат косата ти...чувал ли си за "Фараоните"?
Не познавам човека написал статията но.....всичко си е така. Мога да твърдя ,че беше по-интересно сегашните времена. :cheers: :cheers: :cheers:
Изображение
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо и теб те питат;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!
nenoneno
Потребител
Потребител
Мнения: 267
Регистриран на: Пон Фев 09, 2009 10:51 am

Re: ...........ДЕЦАТА ОТ 60-ТЕ, 70-ТЕ И 80-ТЕ ГОДИНИ НА 20 В

Мнение от nenoneno »

Напълно съгласен съм с didka. Тезата е абсолютно клише. Сякаш нарочно се гледа само едната страна. Не ми се води пропаганда, за това само ще обобщя - да, казаното в първия пост е вярно, но тогава времената бяха други. Условията бяха такива, че това беше възможно. Помня как имаше респект към учителите, към възрастните; колко различни бяха и културата и морала и манталитета на хората. Сега условията са коренно различни и това е резултата от тях.
Тъпо е когато някой развива голяма тема на база елементарни разсъждения.
Точността гарантира единствено, че ще направиш грешката си навреме.
http://www.5strike.com/bg/invitation/bylink/99509
Аватар
vkv
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 808
Регистриран на: Нед Сеп 16, 2012 12:47 pm

Re: ...........ДЕЦАТА ОТ 60-ТЕ, 70-ТЕ И 80-ТЕ ГОДИНИ НА 20 В

Мнение от vkv »

Съгласен съм... всеки си има мнение по въпроса,но.......
didka...къде прочете за скорости и брой автомобили?Интересно и как стигна до извода,че това е писано" от някой хлапак, дет хал хабер си няма от тогавашните времена."просто защото няма как хлапак да знае това.
nenonenoза какви клишета и пропаганда намекваш :D след като казваш,че " да, казаното в първия пост е вярно, но тогава времената бяха други"Прав си обаче за това,че автора на тази публикация (предполагам разбирате,че това не е МОЯ публикация:) ) е показал само добрите страни(според него) на едно време различно от сега.Съгласен съм ,че културата , морала и манталитета на хората се промени след края на 80-те.Към добро или лошо....всеки сам може да прецени.
Дали обаче някой ще каже че това са клишета или глупости , спомените били те лоши или добри няма как да забравят хората "живели" в тези времена....поне докато има и един жив от това поколение.
П.П.Тази тема пуснах с идеята просто да си спомним детството .
Весел ден на всички! :cheers:
Изображение
Грехота е дека при жива жена мъжо да работи.
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: ...........ДЕЦАТА ОТ 60-ТЕ, 70-ТЕ И 80-ТЕ ГОДИНИ НА 20 В

Мнение от didka »

На второто изречение още-нямали автомобилите въздушни възглавници...еми не е и имало нужда...затова дадох пример...от сутрин до вечер не се прибирахме и нямаше мобилни телефони, също и от тях нямаше нужда, щот не бродеха педофили и наркодилъри и прочие, а и технологиите са си били на това ниво, на което са били, как сме били оцелявали, глупости..по-нататък не ми се коментира...клишета. :cheers:
Dog drags - no tracks...
Аватар
vkv
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 808
Регистриран на: Нед Сеп 16, 2012 12:47 pm

Re: ...........ДЕЦАТА ОТ 60-ТЕ, 70-ТЕ И 80-ТЕ ГОДИНИ НА 20 В

Мнение от vkv »

didka написа:На второто изречение още-нямали автомобилите въздушни възглавници...еми не е и имало нужда...затова дадох пример...от сутрин до вечер не се прибирахме и нямаше мобилни телефони, също и от тях нямаше нужда, щот не бродеха педофили и наркодилъри и прочие, а и технологиите са си били на това ниво, на което са били, как сме били оцелявали, глупости..по-нататък не ми се коментира...клишета. :cheers:
Aaaa сега разбрах....скоростта е била ниска и за това нямало нужда от въздушни възглавници.....те предпазват над тази скорост :grin2: Разбрах и за какво не са били нужни моб.телефони-"щот не бродеха педофили и наркодилъри и прочие" :haha:
Като nenoneno каза:" да, казаното в първия пост е вярно, но тогава времената бяха други" Никой не оспорва,че времената бяха други и спомените са си спомени. :cheers:
Отново повтарям,че с тази публикация съм целил да си спомним детството ....и то хубавите страни на "онези странни времена" непонятни за днешното поколение.

:cheers: :cheers:
Изображение
Грехота е дека при жива жена мъжо да работи.
nenoneno
Потребител
Потребител
Мнения: 267
Регистриран на: Пон Фев 09, 2009 10:51 am

Re: ...........ДЕЦАТА ОТ 60-ТЕ, 70-ТЕ И 80-ТЕ ГОДИНИ НА 20 В

Мнение от nenoneno »

Чакай сега малко... :) Глупостта в темата (която не си писал ти) е в това, че се твърди как "безгрижното детство" и щастието на предишното поколение било защото нямало... еди какво си.
Нормален човек, след пет минутна справка в интернет веднага разбира, че не е възможно колите да са с въздушни възглавници преди 1980 - Първите автомобили оборудвани с въздушни възглавници се появяват през 70-те години, когато Ford и GM пускат в САЩ 12000 коли с подобна технология. Така американците се опитват да елиминират нуждата от колани, но последствията се оказват доста неприятни за водачите, тъй като въздушните възглавници се разтварят със скорост до 300км/ч., което довежда до множество контузии. От Mercedes-Benz първи осъзнават, че за да са ефективни airbags трябва да се ползват в комбинация с предпазните колани (днес поставения колан е задължително условие за да сработи airbag). Така през 1980г. инженерите на компанията (подпомогнати и от Bosch) оборудват лимузината S-Class с въздушни възглавници.
При мобилните телефони положението е същото - Клетъчните мрежи се появяват за пръв път през първата половина на 1980-те години (това са мрежите от първо поколение).Преди края на 1980-те повечето мобилни телефони са с твърде големи размери и затова са постоянно инсталирани в превозни средства.
Сега, :) някои неща имат нужда от време... и за това nenoneno ти каза, че времената бяха други. Не че детството тогава е било по-хубаво или лошо. Различно е. И това е нормално. Другото са клишета.
Точността гарантира единствено, че ще направиш грешката си навреме.
http://www.5strike.com/bg/invitation/bylink/99509
Аватар
vkv
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 808
Регистриран на: Нед Сеп 16, 2012 12:47 pm

Re: ...........ДЕЦАТА ОТ 60-ТЕ, 70-ТЕ И 80-ТЕ ГОДИНИ НА 20 В

Мнение от vkv »

Все си мисля ,че нито мобилните телефони или въздушните възглавници са главното и не знам защо изобщо ги споменавате .Идеята според мен е друга но нямам намерения да споря.Времената бяха други ,а детството през 60-те и края на 70-те ,без компютри,телефони,банани , портокали и т.н. бяха по-забавни и интересни от сега.Това съдя по моите деца. :cheers: :cheers: :cheers:
П.П. Не Ви разбирам за какви клишета говорите,но както и да е . :cheers:
Изображение
Грехота е дека при жива жена мъжо да работи.
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: ...........ДЕЦАТА ОТ 60-ТЕ, 70-ТЕ И 80-ТЕ ГОДИНИ НА 20 В

Мнение от realprofesora »

Вижте, ще ви кажа едно , дано го разберете- Технологиите ще се развиват, година с година няма да си прилича, нашият начин на живот се променя и Ще се променя още по-динамично.....НО човешките взаимоотношения преди време бяха съвсем други. Е точно това ме натъжава, че технологиите не ни помагат да ставаме по-добри един към друг, напротив ОТЧУЖДАВАТ НИ, озлобяват ни и всички други лоши неща които можем да си помислим за човешките същества като такива.
А мисля ,че сме създадени на тази земя за да правим добро, да обичаме и да бъдем обичани. Жалко, светът се променя към лошо.
Popopopopo
Аватар
vkv
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 808
Регистриран на: Нед Сеп 16, 2012 12:47 pm

Re: ...........ДЕЦАТА ОТ 60-ТЕ, 70-ТЕ И 80-ТЕ ГОДИНИ НА 20 В

Мнение от vkv »

Е точно това ме натъжава, че технологиите не ни помагат да ставаме по-добри един към друг, напротив ОТЧУЖДАВАТ НИ, озлобяват ни и всички други лоши неща които можем да си помислим за човешките същества като такива.
А мисля ,че сме създадени на тази земя за да правим добро, да обичаме и да бъдем обичани. Жалко, светът се променя към лошо.
Изображение
Изображение
Грехота е дека при жива жена мъжо да работи.
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: ...........ДЕЦАТА ОТ 60-ТЕ, 70-ТЕ И 80-ТЕ ГОДИНИ НА 20 В

Мнение от System_error »

Технологиите не променят хората. Хората са си същите, а технологията е само едно оръжие на труда и удължение и придатък към нас самите. Ролята им е на усилвател, не трансфорамор...
Аватар
Magas
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 486
Регистриран на: Сря Ное 28, 2007 18:32 pm
skype: Megas_1
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: ...........ДЕЦАТА ОТ 60-ТЕ, 70-ТЕ И 80-ТЕ ГОДИНИ НА 20 В

Мнение от Magas »

На път сме да създадем свят в който всички ще бъдат равни и няма да има увредени физически.Това е свят в който всички ще можем да се изразяваме,и думи като ДЦП И Аутизъм няма да са присъда.Добре дошли в моя свят :) :gamer:
Бъди такъв какъвто си
Публикувай отговор