Ефикасно ползване на климатик?

Яко PHUN ;-)
Място за разтоварване на умствения багаж на потребителят! Вицове-мицове, клипове, закачалки за откачалки и тем подобни яко къртещи фаянса на комшията нещица.
Публикувай отговор
Аватар
The enD
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1065
Регистриран на: Пет Апр 24, 2009 16:11 pm

Ефикасно ползване на климатик?

Мнение от The enD »

Споделете как си ползвате климатика? Работи 24/7, пускате го само когато сте вкъщи, спирате ли го като излизате за 2-3 часа. Споделете и с каква изолация сте, защото двете неща са свързани до някаква степен. Ако е изолирано добре едно жилище след като се затопли, климатика ще използва малко енергия за да поддържа температурата, но дали пък не е по-добре просто да се спре и след това пусне отново тъй като спада на температурата няма да е голям. Има ли някаква часова граница когато помещението не се ползва и просто не си заслужава да се поддържа затоплено?
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: Ефикасно ползване на климатик?

Мнение от nike718 »

Ние го ползваме по следния начин, ако външната температура е в диапазона 8 - 15 градуса, го пускаме само когато сме в къщи.
При по-ниски температури върви постоянно, като когато не сме в къщи го оставяме на 18-20 градуса настройка, после го вдигам е на 23-25. Първи етаж, нова дограма 5 камерна ПВЦ с 4 сезона стъкло и вътрешна изолация от вата. По - голяма сметка от 190 лева не съм плащал до сега, като се има предвид ,че имам втори климатик в спалнята но него го пускаме само час два преди да си легнем и после се спира. И двата климатика са инверторни Панасоник 12 - ки.
hanavi
Новак
Новак
Мнения: 15
Регистриран на: Съб Ное 12, 2016 11:27 am

Re: Ефикасно ползване на климатик?

Мнение от hanavi »

2 климатика работят цяла зима, на зададена температура 21 градуса в жилище 100 квадрата. Независимо от температурите навън. Плащам около 250-300лв сметка за ток.
fruitcake
Потребител
Потребител
Мнения: 269
Регистриран на: Пет Дек 03, 2010 0:51 am

Re: Ефикасно ползване на климатик?

Мнение от fruitcake »

Климатика е 12-ка Чофу Серено, вечер работи на 17 градуса, през деня на 21-22, последен етаж тухла, стаята с климатика е южно изложение и е 30кв.м., с ПВЦ дограма.Сметката зимата не минава 180лв.
Миналата година същия климатик го ползвахме по същия начин на 1-ви етаж панел със източно изложение, с външна изолация и ПВЦ дограма.Сметката за тока беше същата
Аватар
Mendeleev
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 592
Регистриран на: Съб Дек 04, 2010 12:28 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Ефикасно ползване на климатик?

Мнение от Mendeleev »

Аз съм с външна изолация на външните стени. Преди ползвах китайски климатици - 3 броя за всяка стая. Сега съм с 3 японски втора употреба и съм много по-доволен. Не ги спирам никога - работят 24/7 от Октомври до Април на топло и от Юни до Септември на студено. Плащах миналата година най-много по 150 лева ток общо ( и с два бойлера съм :) ). Тази година плащам повече ток, но имам бебе и жена ми сама приготвя пюретата и всеки ден се къпе бебето. По-скъпите климатици си връщат парите, но бавно и не знам дали си струват парите.
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Ефикасно ползване на климатик?

Мнение от admin »

И аз щях да си купувам климатик за стаята на котката, че старият сдаде багажа. Беше нипон на 16 години. Никога не съм му правил профилактика и си работеше до последно, но след токов удар явно електрониката му е заминала тъй като не пали. Поогледах се, но тези 12-ки които си бях харесал като модели са по 1500+ лв и малко се разубеждавах ... да дам толкова пари за климатик за да топля котката в една стаичка 3.50х3.50. Виж това втора ръка японски си е идея ако и монтажа успея да си спестя .. значи това е моя климатик и все пак да е А+ клас поне.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
Mendeleev
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 592
Регистриран на: Съб Дек 04, 2010 12:28 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Ефикасно ползване на климатик?

Мнение от Mendeleev »

Японските климатици повечето са клас А++ поне. Моя единия е с COP 6,32 ( среден ). Другите са над 5,5. Ефективността е доста добра. Като цена зависи от годината и екстрите варират от 900 с монтажа за 9-ка до 2000 с монтажа за 12-ка ( но топлят като 14-ки поне ). Ако ти трябва координати за японски климатици на лично мога да дам за Стара Загора, а аз ползвам друга фирма от Пловдив, която е може би най-добрата.
Аватар
The enD
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1065
Регистриран на: Пет Апр 24, 2009 16:11 pm

Re: Ефикасно ползване на климатик?

Мнение от The enD »

Аз ще го махам тоя боклук Мидея в моята стая, лятото тече в стаята, зимата духа студено през половината време, супер шумен... в момента даже не иска да запали, явно маслото му е замръзнало, макар че за първи път го прави този номер...
Аватар
Mendeleev
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 592
Регистриран на: Съб Дек 04, 2010 12:28 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Ефикасно ползване на климатик?

Мнение от Mendeleev »

Аз от Мидея съм много разочарован. Имах един, който когато спреше да духа започваше да размразява и така непрекъснато дхаше в стаята и работеше. Беше много неикономичен и още 1,5 години от както го бях взел и го продадох в гаранция. Сега с японците се родих, само че когато спре тока трябва да се пускат ръчно.
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Ефикасно ползване на климатик?

Мнение от admin »

Дай някакви координати на тази фирма. От Пловдив малко далек идва, да не говорим че и монтаж няма да правят тъй като имам стар климати и тръбите и стойката си стой, трябва само да развъртят 4 болта и да завъртят новите.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
Mendeleev
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 592
Регистриран на: Съб Дек 04, 2010 12:28 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Ефикасно ползване на климатик?

Мнение от Mendeleev »

В Стара Загора втора употреба продават на ул. "Гурко" 4 ( перпендикулярна много малка уличка в самата кооперация на ъгъла до едни бързи кредити ), но трябва да се внимава какво се предлага и хубаво да се гледа, че понякога заблуждават.

За монтаж на един климатик на мястото на друг трябва специалист да каже, но досега аз винаги съм сменял тръбния път.

Лошото е, че фирмата от Пловдив вземат и транспорт и се оскъпява повече.

Аз ако имах пари щях да си вземам нови Тошиба Дайсекай и да си свиркам и да не се занимавам с втора употреба, ама пусти пари..
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Ефикасно ползване на климатик?

Мнение от admin »

Климатика ми тръгна. Познат ми каза да задържа копчето на климатика 5-10 секудни и след това да ги изключа от контакта и да го пусна. Тръгна и сега си врътка вече 2 месеца, нагласил съм го на 24 градуса и не го спирам. Плащам около 50 лв ток и 70 лв газ зимата.
"There is no 'patch' for stupidity."
kinggod
Новак
Новак
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Яну 06, 2016 21:40 pm
Обратна връзка:

Re: Ефикасно ползване на климатик?

Мнение от kinggod »

И аз имах вчера същия проблем с климатика, до колкото знам трябва да се рестартира от време на време... Иначе със сигурност е по-добре парното, но пък с климатик през лятото е супер :)
Животът е като карането на колело: трябва да се движим напред, за да не загубим равновесие http://www.top-flowers.com/
optimeon
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 70
Регистриран на: Пет Юни 26, 2020 17:10 pm

Re: Ефикасно ползване на климатик?

Мнение от optimeon »

мерси за съветите :)
Публикувай отговор