Климатик срещу конвектор

Яко PHUN ;-)
Място за разтоварване на умствения багаж на потребителят! Вицове-мицове, клипове, закачалки за откачалки и тем подобни яко къртещи фаянса на комшията нещица.
Аватар
dushanov
Потребител
Потребител
Мнения: 332
Регистриран на: Пон Ное 05, 2007 17:42 pm
skype: kalin-dushanov
Местоположение: Stara Zagora

Климатик срещу конвектор

Мнение от dushanov »

Здравейте колеги!
Имаше подобна (но не точно) тема във форума, за това реших да направя нова:
КЛИМАТИК (ИНВЕРТОРЕН) СРЕЩУ КОНВЕКТОР СРЕДЕН КЛАС.
И така: стаите са 3бр средно са 9-12кв м. В момента са с инверторени климатици (няма да споменавам марки и т.н. да не се размие темата). Имам външна изолация. Нямам забележки.
НО! За сега рожбата е на 1,4г (ЖИВОТ И ЗДРАВЕ)- от бебе е на клима. Нямаме проблеми със здравето (да чукна на дърво).
Много неща изчетох из нет-а и накрая избора е фифти-фифти както се казва!
Конкретно на въпросите:
1.Климатик инверторен 9-ка или конвектор среден клас 1500-2000W за отопление?
2.На каква мощност/консумация на ел. енергия работят конвекторите при зададена определена t (20-22гр по Ц)?
3.Ако един конвектор е 2kW на каква мощност работи при въпрос 2?
4.Каква е разликата м/у механичен и електронен термостат?
5.Някой правил ли е тази гимнастика в тях - ЗАМЯНА ОТОПЛЕНИЕТО ЗИМАТА КОНВЕКТОР С/У КЛИМАТИК?
GSM: 0896891102
Skype: Kalin-Dushanov
Аватар
emzo
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1264
Регистриран на: Вто Авг 17, 2004 22:05 pm
Местоположение: Over the net

Re: Климатик срещу конвектор

Мнение от emzo »

2 стаи отоплявам с климатици и 1 с конвектор.

По-приятна ми е топлината в стаята с конвектора.
диагностика на автомобили
ремап/ OBD тунинг /EGR Off
ремонт на компютърна техника
профилактика на PS3/4
eleena
Потребител
Потребител
Мнения: 269
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 9:37 am

Re: Климатик срещу конвектор

Мнение от eleena »

И три пъти повече ток за плащане.
Аватар
dushanov
Потребител
Потребител
Мнения: 332
Регистриран на: Пон Ное 05, 2007 17:42 pm
skype: kalin-dushanov
Местоположение: Stara Zagora

Re: Климатик срещу конвектор

Мнение от dushanov »

eleena написа:И три пъти повече ток за плащане.
emzo ли?
GSM: 0896891102
Skype: Kalin-Dushanov
Аватар
stivans
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 816
Регистриран на: Пет Мар 12, 2010 0:16 am
skype: stivans
Местоположение: Стара Загора

Re: Климатик срещу конвектор

Мнение от stivans »

Подробна информация за конвекторите:
https://konvektori.wordpress.com/
http://www.redsun.bg/infraredheating/principle/
Конвекторите могат да са с постоянна мощност 1500W ,2000W или 2 степени на мощност с ръчно или автоматично превключване1000W/2000W.
Ако конвектора е 2000W работи постоянно докато не си направи зададената температура и термостата не го изключи.В тези студени дни ще работи постоянно . Ако температурата падне под зададената и конвектора е изключил той ще включи и пак ще си работи на 2000 W. Мощността му не зависи от зададената температура. От зададената температура зависи само колко време ще работи. Електронния термостат единствено по-прецизно ще регулира зададената температура.
При конвектора 2000 W са си 2000W за разлика от климатика където има COP и EER.
При климатика спри консумирани 1000W дава отопляема мощност средно 3000-3500W
От горното не трябва да оставате с впечатление че климатика е перпетум-мобиле- изразходва 1 кВ и произвежда 3.5 кВ. Напротив всеки климатик следва строги и прости физични закони и единственото което прави е да премества топлина от едно място на друго. Ако се охлаждате то топлината се премества от стаята навън. Това е така защото в този режим температурата на топлообменника на външното тяло е около 50 ° C, т.е. даже когато навън е 40 ° C можем да топлим външния въздух. През зимата обратно- взема се топлина отвън и се вкарва вътре, вярно че е трудно да повярва човек, но при -10 ° C има достатъчно топлина за затопляне на апартамента- всъщност от гледна точка на физиката до -273 ° C все още има някаква топлина,колкото и малко да е тя.
Когато трябва да се означи ефективността на климатика в режим на охлаждане се използва коефициента EER (Energy Efficiency Ratio). Стойностите на този коефициент доста често се смятат по два различни начина и това е предпоставка за евентуално объркване. При първия начин отдадената мощност в BTU се разделя на консумираната електрическа мощност във ватове. Така за климатик с мощност 12 000 BTU който консумира 1200 вата EER=10,съответно климатик с мощност 9 000 BTU ще консумира 900 вата.Втория начин, който е по разпрозтранен в Европа и България е подобен на начина за изчисляване на COP: отдадената мощност измерена във ватове се разделя на мощността консумирана от мрежата.
На базата на тези два параметъра се оценява енергийната ефективност на климатиците и съответно те се класифицират по така познатите класове за енергийна ефективност. Класовете за енергийна ефектиност на климатиците в Европа са определени от Европейската комисия EUROVENT и за Сплит и Мулти-сплит климатици до 12 kW са следните:
Клас на енергийна ефективност Отопление Охлаждане
A COP>3.60 EER>3.20
B 3.60 > COP > 3.40 3.20 > EER > 3.00
C 3.40 > COP > 3.20 3.00 > EER > 2.80
D 3.20 > COP > 3.00 2.80 > EER > 2.60
E 2.80 > COP > 2.60 2.60 > EER > 2.40
F 2.60 > COP > 2.40 2.40 > EER > 2.20
G COP < 2.40 EER < 2.20

Какво представляват COP и EER?
В техническите паспорти на климатиците, които се продават у нас, освен добре известните седем енергийни класа, обикновено се посочват и двете характеристики – коефициент на преобразуване COP (Coefficient of Performance) и коефициент на енергийна ефективност EER (Energy Efficiency Ratio). Някои производители представят в техническите паспорти на произвежданите от тях климатици само единия от коефициентите. По тази причина универсалност в използването им не съществува. Същността на COP и EER е много подобна - те се дефинират като съотношение между отдаваната топлинна мощност на климатика и консумираната от него електрическа мощност. Най-често коефициентът COP се дефинира като описаното отношение при работа на климатика в режим на отопление, а коефициентът EER – в режим на охлаждане. Следователно, принципна разлика в същността на двата коефициента не съществува. Различието е в големината на коефициентите, произтичащо от факта, че COP се е наложил като характеристика на климатиците в режим на отопление, а EER - в режим на охлаждане.
при охлаждане COP най-често посочваните стойности на между 2 и 5. Предлагат се и климатици със COP до 6 - 7. Стойността на коефициента на преобразуване при охлаждане EER обикновено варира между 2.5 и 4 за различните модели. Напълно реалистично е да се намерят климатици с COP и EER по-високи от посочените максимални стойности.

На практика обаче големината на коефициентите на преобразуване не е постоянна. Тя е функционално зависима от разликата между външната и вътрешната температура. Следователно, записаните в паспортите стойности биха могли и да са реални, но само при най-благоприятното за работата на климатика съотношение между температурите навън и в климатизираното помещение.
Обективна представа за ефективността на работа на един климатик би могла да се получи от т.нар. средногодишен коефициент на преобразуване. Счита се, че за сплит-системите, които имат преобладаващ пазарен дял, реалната стойност на средногодишния коефициент е около 3
skype: stivans
Стара Загора
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Климатик срещу конвектор

Мнение от didka »

Калине, дилемата е такава: Или избираш да ти е комфортно с конвектори, или избираш по-ниски сметки и недостатъците на климатиците. Като гледам ти вече си дал маса пари за климатици, не виждам смисъл да ги махаш и да ги харизваш без пари на някой. Слагай при бебето един конвектор за през зимата и си свиркай. И с електронен регулатор задължително!
Dog drags - no tracks...
Аватар
dushanov
Потребител
Потребител
Мнения: 332
Регистриран на: Пон Ное 05, 2007 17:42 pm
skype: kalin-dushanov
Местоположение: Stara Zagora

Re: Климатик срещу конвектор

Мнение от dushanov »

Сега, ще ви кажа защо повдигнах темата.
Преди месец ходих в приятел на гости, който на скоро си беше на направил ремонт на апартамента. Той си е направил ВЪТРЕШНА изолация. В 2 от стаите е с конвектори. Ами да ви кажа, като пипна коя да е от стените в тях-няма студ. Приятно топло е.
А аз в нас, с външна хубава изолация с климатици. Като спре климатика за повече от 5 мин и се усеща студ. Отделно стените са студени и "дърпат"...
И аз и приятелчето в което ходих сме тухла.
С 3 климатика (постоянно) работещи, 2 бойлера, готвене само на ток и осветление на всякъде постоянно заради малката рожба (защото ходи на всякъде) плащам макс. 150лв на месец.
Е, ако ще плащам по 200 но ще ми е "рахат" на всякъде съм съгласен!
Това лято мисля да сложа И ВЪТРЕШНА изолация, 3 конвектора и да ползвам климатиците само за охлаждане!

За и това повдигнах темата: дали някой е минал по този път!
GSM: 0896891102
Skype: Kalin-Dushanov
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Климатик срещу конвектор

Мнение от didka »

Аз съм с вътрешна, най-доброто, ако искаш да ти е топло. Винаги съм твърдял пред приятели, че външната е за фасон, в случаите, когато се отопляват само отделни помещения. Има полза, но когато се отоплява целият блок с парно, тогава задържа до някаква степен топлината вътре. Вътрешна ако е, задължително се прави и на тавана, под паркета поне 5мм. XPS. Студ идва единствено от прозорците.
Dog drags - no tracks...
Аватар
stivans
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 816
Регистриран на: Пет Мар 12, 2010 0:16 am
skype: stivans
Местоположение: Стара Загора

Re: Климатик срещу конвектор

Мнение от stivans »

Стените са топли благодарение на вътрешната изолация.Направи изолация отвътре , виж каква ще бъде температурата и тогава взимай конвектори.
skype: stivans
Стара Загора
Аватар
dushanov
Потребител
Потребител
Мнения: 332
Регистриран на: Пон Ное 05, 2007 17:42 pm
skype: kalin-dushanov
Местоположение: Stara Zagora

Re: Климатик срещу конвектор

Мнение от dushanov »

stivans написа:Стените са топли благодарение на вътрешната изолация.Направи изолация отвътре , виж каква ще бъде температурата и тогава взимай конвектори.
Подобна мисъл ми се върти и на мен.
Само, че друго не ми дава мира: консумацията на ток на външното тяло когато е под 0-лата да кажем -10. А конвектора боли го... колко е на вън! :spank:
GSM: 0896891102
Skype: Kalin-Dushanov
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Климатик срещу конвектор

Мнение от realprofesora »

Конвектор срещу Климатик, все едно да сравняваш Мерцедес SLK и Корса с газова уредба . Едното е комфортно, но харчи много, другото е икономично, но возията е шит. Същото е и с климатика и конвектора- и двете ги имам в къщи. Като си дойде жена ми и включва конвектора, тогава съм по къс ръкав в къщи, но накрая на месеца плащам 300лв ток. Като се "топля" с климатика съм с вълнени чорапи и пуловер. :gamer:
Popopopopo
Аватар
besniaa
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1295
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 22:08 pm

Re: Климатик срещу конвектор

Мнение от besniaa »

Имам 2 конвектора на 1500в и един на 2000в. Сметките са около 200-250лв. В едната стая има вътрешна и външна изолация, а в другите само външна. Панел, на 1ви етаж. Доволен съм от топлото , а когато изключа някой от тях , поне 2-3 часа в стаята е добре.

пс. Държа ги на 17-18 градуса, а в стаята е около 20-22, защото са на пода. Ако са на стена 30-40см над пода ще са по-прецизни.
Забравете бизнесa, всичко на този свят е лично!
Аватар
stivans
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 816
Регистриран на: Пет Мар 12, 2010 0:16 am
skype: stivans
Местоположение: Стара Загора

Re: Климатик срещу конвектор

Мнение от stivans »

realprofesora написа:Конвектор срещу Климатик, все едно да сравняваш Мерцедес SLK и Корса с газова уредба . Едното е комфортно, но харчи много, другото е икономично, но возията е шит. Същото е и с климатика и конвектора- и двете ги имам в къщи. Като си дойде жена ми и включва конвектора, тогава съм по къс ръкав в къщи, но накрая на месеца плащам 300лв ток. Като се "топля" с климатика съм с вълнени чорапи и пуловер. :gamer:
+1. Няма пълно щастие. Винаги комфорта е за сметка на цената. За съжаление при нашите стандартни апартаменти и с тяхната изолация отоплението с конвектор товари сметката със 100,00 лв. допълнително. Така че всичко опира до финансови възможности. Можеш ли да си го позволиш взимай си конвектор и ходи по къс ръкав .Иначе чорапки, пуловер ,вълнени терлички и така до края на март. После климатика няма алтернатива.
skype: stivans
Стара Загора
Аватар
dushanov
Потребител
Потребител
Мнения: 332
Регистриран на: Пон Ное 05, 2007 17:42 pm
skype: kalin-dushanov
Местоположение: Stara Zagora

Re: Климатик срещу конвектор

Мнение от dushanov »

Ц ц ц ц... Аз си мислех, че новите качествени конвектори с електронен термостат са икономични.
Излиза, че харчат като "духалките". 8O
GSM: 0896891102
Skype: Kalin-Dushanov
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Климатик срещу конвектор

Мнение от didka »

Електронният терморегулатор е на практика напълно безшумен и регулира прецизно температурата, като за една минута няколко пъти може да включи и изключи нагреватела. Механичния се чува като включва и изключва и не е толкова прецизен в температурния диапазон, който поддържа. Освен това при електронния може да се ползват някои екстри като програмирано включване и изключване, дистанционно управление и др.
Dog drags - no tracks...
Публикувай отговор