Linux vs UNIX

Задавайте Вашите въпроси за Help and Support относно всички версии на операционната система тук.
Публикувай отговор
Аватар
Dail
Потребител
Потребител
Мнения: 86
Регистриран на: Вто Май 14, 2002 13:00 pm
skype: dailbg
Местоположение: root@bai-ivan:~#
Обратна връзка:

Мнение от Dail »

Всички знаем че операционната система LINUX произлиза от UNIX.Това не е тайна.

Мога да кажа че може да се прави сравнение САМО между версиите на всяка операционна система индивидуално.
А за различните операционни системи: Има ос която ти върши работа има и ос която не ти върши работа.
Ще ти дам един пример:
Ако си някакъв запален геймър естествено че ще ти трябва os Windows и най вероятно 98 SE.
Ако си някакъв който прави най различни сървъри и ги поддържа мисля че ос UNIX е номер 1 там.
И т.н.

За всяка работа си има ос.На мен лично ми се иска да сложа Government Operation System ама _)_ за мене защото едва ли ще я намеря.

---
Поправих си грешката... само че аз го написах както се изговаря не търсех правопис.
Последно промяна от Dail на Нед Юни 22, 2003 10:55 am, променено общо 1 път.
Аватар
[X]RAVEN
Потребител
Потребител
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Апр 09, 2003 0:24 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Мнение от [X]RAVEN »

ами ако търсиш "Govermant" едва ли :wink: :lol: :lol: :lol: провери в българско-англииския речник как се пише "правителство" ма английски и пак потърси !!!
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

:)

Мнение от admin »

UNIX - 40 години развиван кърнъл, веднъж пуснеш ли го, работи безотказно. Няма проблеми с него. Тука важи правилото, че колкото повече сервизи има на него толкова повече е вероятно да ти направи проблем, затова се използва за сървъри а не за домашни потреби (в смисъл има по малко сервизи който можеш да си ги качиш допълнително)
Linux - Една операци която се опитва да огрее на всякъде, "драйверите" и останалите сервизи за поокрасени и взаймствани (взети) от *BSD който пък от свои ред са ги взели от UNIX но това е много дълга стълбичка и някой може да се обърка ако тръгне да проверява. OpenBSD системата е най близка до UNIX-а с оригиналните UNIX команди. Една доста сигурна операционна система.
На Linux все нещо не работи, не тръгва като хората, все трябва да го ръчкаш и упдейтваш. Пример:
http://www.openbsd.org/errata32.html
това е сайта за промени по дървото на OpenBSD 3.2 (14 пача)
Debain i RedHat се спукаха от ъпдейти за този период, а slackware 8.1 извадиха около 20 ъпдейта. Много често "администраторите" казват: Що трбява да се упдейтва, нали си работи. Е тези същите "администратори" (в кавички) са хаквани поне по веднъж, а веднъж хакнат ли те, мълвата се разпространява много бързо и после трудно можеш да си намериш добра работа. Най елементарното е: Щом има ъпдейт значи кърпи някаква дупка и дооправя нещо. Мога да се похваля че сървърите който съм менажирал лично до сега не са ме хаквали :smoukin: А й хакнат ли те, това означава че не си вършиш работата кадърно за която ти плащат или знанията ти просто недостигат за тези цели. :wink:
Общо взето Linux-а е операцонна система за аматьори (малко грубо звучи) за големи неща (сървъри) се препоръчва *BSD (аз залагам на OpenBSD) или разни други UNIX like operation systems :wink:
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
Dodi
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 60
Регистриран на: Нед Юни 09, 2002 23:54 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Мнение от Dodi »

UNIX rulz рaзбирa се. Особено aко е зa домaшно ползвaне FreeBSD е перфектнa. Имa си зa моментa stable release нa KDE 3.1 което е 24 битоBо, a имa и KDE 3.1.2 което е 32 битa но не е още stable. A зa Linux(нещо нa което трябвa дa се прaвя нa прогрaмист зa дa си инстaлирaм един обикновен BitchX(install -.... -.... -....)) нямaм коментaр просто. Друго си е сегa FreeBSD-то: cd /usr/ports/irc/bitchx make install && make clean. Упгреид нa портс е много лесен: portupgrade portupgrade - муцкa. Зa обикножен инстaл нa едно LICQ се пи|_|_|е: portinstall licq, то си го тегли от нетa, инстaлирa си го и си 4исти нен}I{ните фaйлоBе. Пък и aз не помня кaто съм инстaлирaл Linux дa съм Bидял някъде дa имa опция - Install from FTP. Еднa сноснa Bръзкa от 3-4к/с и мaлко повече търпение и се инстaлирa.
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

:)

Мнение от admin »

g0ld: Зависи къде искаш да го качваш, ако е за вкъщи стой си със слак, има някаква разлика но първо трябва да вникнеш в идеологията на самата операционна система която изполваш и чак тогава да се бориш с нея. Ако искаш в къщи да си бориш bsd качи си fbsd, ако искаш обаче да се научиш на нещо качи си net или openbsd.
"There is no 'patch' for stupidity."
Публикувай отговор