ASUS M3N78 Pro и Linux дистрибуции ?

Задавайте Вашите въпроси за Help and Support относно всички версии на операционната система тук.
Публикувай отговор
Аватар
theshadowmen
Потребител
Потребител
Мнения: 241
Регистриран на: Нед Ное 15, 2009 23:11 pm
skype: kikovv1
Обратна връзка:

ASUS M3N78 Pro и Linux дистрибуции ?

Мнение от theshadowmen »

Привет на всички,имам няколко въпроса към по-запознатите с най-разпространените Linux-дистрибуции,дали ще е проблем инсталирането на Mandriva или Ubuntu 9.10 на ASUS M3N78 Pro дъно на втория хард като на 1-я имам сложена боза 7-ца ,която е основна оперативна с-ма ? На теория не би трябвало да има проблем още повече,че споменатите линукс дистрибуции подържат NTFS файлова система ,но притеснението ми идва от това,че не успях да намеря драйвери за това дъно под Linux (освен за видеото,с което съм) и произхождащите от това проблеми с разпознаването на наличния хардуер от Linux-а.Проблем ли е липсата на тези драйвери за инсталация на Linux или има опция да си ги намери и дръпне автоматично след инсталацията ?

едит: става въпрос за конфигурацията от подписа .
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: ASUS M3N78 Pro и Linux дистрибуции ?

Мнение от admin »

8O :?

Нещо бъркаш, за дъното това което се опитваш да намериш като термин няма такова понятие като драйвери. Има някои който са за усб-та, фире-вире и други неща да не влизам в подробности, но те се зареждат автоматично в 90% от случайте. Инсталирай смело и безотговорно, обзалагам се че няма да имаш проблеми.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
theshadowmen
Потребител
Потребител
Мнения: 241
Регистриран на: Нед Ное 15, 2009 23:11 pm
skype: kikovv1
Обратна връзка:

Re: ASUS M3N78 Pro и Linux дистрибуции ?

Мнение от theshadowmen »

ясно,в случая линукса ще си намери това,което му трябва ,да се наложи да сложа само драйвера за видеото ...а да попитам коя дистрибуция е на-подходяща за начинаещи ,че съм записал Ubuntu 9.10 и Mandriva (една от последните версии) и се колебая на коя да се спра (то не пречи да ги тествам и двете де :D ) ? Единствено леко ме е шубе дали ще има проблем да кача линукса на 2-рия хард ,а да си ползвам и 7-цата като основна оперативна ,която ми е на другия хард,понеже съм срещал информация за проблеми с разпознаването на различните файлови системи при двата вида оперативни и на теория има опция да се ползва специфичен драйвер,което обаче не ме блазни като опция...
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: ASUS M3N78 Pro и Linux дистрибуции ?

Мнение от admin »

Няма проблем при новите дистрибуций с файловите системи, а за дистрибуцията ... слагай тази която най - добре познаваш и с която можеш да работиш. Аз специално предпочитам слак тъй като я познавам и там нещата не стават автоматично т.е. иска повече писане в ръчни настройки.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
theshadowmen
Потребител
Потребител
Мнения: 241
Регистриран на: Нед Ное 15, 2009 23:11 pm
skype: kikovv1
Обратна връзка:

Re: ASUS M3N78 Pro и Linux дистрибуции ?

Мнение от theshadowmen »

ок,благодаря за съветите,мисля да почна с Ubuntu-то ,а след време може да тествам и другата дистрибуция .
Аватар
fantamaniaka
Модератор
Модератор
Мнения: 1328
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 16:51 pm
skype: ready.for.use
Местоположение: стара загора
Обратна връзка:

Re: ASUS M3N78 Pro и Linux дистрибуции ?

Мнение от fantamaniaka »

привърженик на слак изцяло съм,но за начинаещ не мисля че е особенно добър вариант.
пробвай с ubuntu
http://www.ubuntu.com/getubuntu/download
свали си десктоп едишана а на сърварния
(супер лесно се инсталира)
по лек е,готин
ето малко инфо:
http://www.ubuntu.com/products/whatisub ... 0features/
ако имаш проблеми питай :)
Mind ever die.They just get faster
Email: fantamaniaka@gmail.com
LZ1GAD
Изображение
Аватар
theshadowmen
Потребител
Потребител
Мнения: 241
Регистриран на: Нед Ное 15, 2009 23:11 pm
skype: kikovv1
Обратна връзка:

Re: ASUS M3N78 Pro и Linux дистрибуции ?

Мнение от theshadowmen »

аз вече съм дръпнал убунту 9.10-ката и тия дни при повече свободно време ще я сложа и не ме притеснява толкова инсталацията,колкото евентуалните проблеми с подкарването на две оперативни на една машина -линукса и 7-цата ,ще пипам внимателно ,че съм си съвсем начинаещ в материята и се интересувам от известно време за работата под линукс.Благодаря за отзивчивостта ,ако имам нужда от съвет ,ще питам отново.
Публикувай отговор