Линукс на стар компютър

Задавайте Вашите въпроси за Help and Support относно всички версии на операционната система тук.
Публикувай отговор
nikbr
Новак
Новак
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Яну 29, 2011 7:13 am
Местоположение: Стара Загора

Линукс на стар компютър

Мнение от nikbr »

Здравейте! Имам един стар компютър Compaq Deskpro EN .Процесора е Intel PIII 667 Mhz.Памет максимална за този чипсет 512 MB. Интересува ме някоя версия на Линукс с която няма да е така бавен.В момента съм с WindowXP ,специална версия на HP ,която безпроблемно се регистрира в Microsoft ,но компа си е бавничък.Забравих да спомена видеото е вграденото intel 752 32 MB. Моля помагайте.Поздрави!
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Линукс на стар компютър

Мнение от admin »

Всеки линукс ще ти върви без проблем, но забавянето при Х средата ще ти е от видеото.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Линукс на стар компютър

Мнение от sawo »

gnome с минимални "ефекти" трябва да върви що-годе прилично :)
nikbr
Новак
Новак
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Яну 29, 2011 7:13 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Линукс на стар компютър

Мнение от nikbr »

Благодаря за отговорите .Бих искал да инсталирам Debian ,но коя версия?При "живите " дистрибуции има проблем с разпознаването на видеото(става въпрос за по новите версии). При по стари версии компютъра работи но има проблеми при отваряне на Уеб Сайтове - в повечето случаи браузърът е Мозила но не работи коректно.
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Линукс на стар компютър

Мнение от admin »

Всички по - нови версий поддържат по-старите видео карти за това мисля, че проблема е другаде не в видео картата. Аз специално не съм фен на дебиана и не мога да дам мнение.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
John3V
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 805
Регистриран на: Чет Юли 11, 2002 2:33 am
Местоположение: john3v.dom.bg
Обратна връзка:

Re: Линукс на стар компютър

Мнение от John3V »

nikbr, няма да намериш линукс (колкото и да му компилираш и оптимизираш ядрото), дето да ти бачка задоволително на тая машина. Компромисен вариант е да му сложиш DSL или Puppy Linux - но и двете среди са леко грозни.

Решението за тая машина е някой добре орязан WinXP (има един Performance edtn 180MB/330MB с неанглийска поддръжка) и задължително забърсване на харда до край, че на тия машини хардовете са им много тясно място.

А най-доброто решение е - да не се мъчиш с тая щайга. Има втора употреба маркови машинки на доста приемливи цени, на които ще се радваш на далеч по-добра производителност (от 99 до 200лв).
nikbr
Новак
Новак
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Яну 29, 2011 7:13 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Линукс на стар компютър

Мнение от nikbr »

Да наистина хардчето му е 10 ГБ един Windows XP кодеци ,офис пакет антивирус помощни програми заемат около 5ГБ.Аз иначе имам лаптоп не ми се инвестират пари в компютър втора употреба просто на този търся най удачният вариант.Искаше ми се да работи под Линукс но все излиза нещо което не е наред. Някъде бях чел ,че има някаква версия на Убунту за стари машини но не можах да открия дистрото.Освен да го ползвам за музика или като ТВ има тунер PCI.Благодаря на колегите които се опитаха да ми помогнат
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Линукс на стар компютър

Мнение от sawo »

Linux също не заема малко място има версии на xP заемат 500-600MB инсталирани.
Ако имаш интерес драсни ЛС ;)
Публикувай отговор