критики + още нещо Vol.2...

Ако искате да коментирате някой филм или имате проблеми с него .. тука е мястото да го направите.
Публикувай отговор
Аватар
dogo
Потребител
Потребител
Мнения: 142
Регистриран на: Вто Ное 27, 2007 18:03 pm
skype: dogo_stz

Re: критики + още нещо Vol.2...

Мнение от dogo »

Pathology (2008)
Изображение
Много гнусен, потресаващ, леко тежък, но в същото време силно въздействаш и безкрайно истински, "Патология" кара зрителя да се замисли за животинското начало в себе си. Четейки описанието преди да реша дали да гледам филма си казах, че това ще е поредната американска тъпня с трупове стил Anatomy 1 и 2 + голото женско тяло на масата от скииншотовете ми напомни малко за Hostel (е поне не бяха цензурирали нищо-момичето имаше ОГРОМНИ косми по ръцете)...е филмът е всичко друго, но не и стандартен.
Героят прави всичко друго, но не и това, което очаква зрителя, ок, гадните пичове го карат да се джойне в "играта", зрителя очаква пича да каже не, но за наше щастие.. :)..и как може малък човек, какъвто е нашия док да се окаже такъв гад, персонажът е изграден на базата борбата със себе си - една част знае, че е нередно, друга желае да накаже всички гадни педали, който го заобикалят, а тази борба е достойна за уважение и поради това висока оценка.
9/10 от мен за нестандартното в идеята и изпълнението.

ПП наскоро ми попадна един клип от медицинския във Варна, сниман от приятел, имаше много сходство със случващото се във филма :D

Дано скоро да излезнат БГ буквички, за да го гледат повече хора
Преинсталация на Windows и установяване на дефекти на PC по домовете- 15лв в рамките на града
Смяна на софтуер на всички видове мобилни телефони, PDA и смартфони.
Контакт на ЛС, скайп dogo_stz или 0883 56 55 34, Даниел

http://www.avtozvuk-bg.com/
Аватар
2fry
Потребител
Потребител
Мнения: 321
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 23:40 pm

Re: критики + още нещо Vol.2...

Мнение от 2fry »

Даам, Паталогията е психарска. С голямо нетърпения очквам да видя с какво ще ни изненадат Невълдинчо и Тейлърчо в Game. Особено като се има предвид че ше играе и Декстър!

Batman: Gotham Knight (2008)
Изображение

Определено явно съм еволюирал, щом такива псевдо-арт филмчета вече не ме впечатляват.
За тея от вас, дето се чудят що е туй, да попитам спомняте ли си Аниматрицата. Еми тва е Батманския вариант. Даже горе долу и същите хора го правят. Само че тука са решили да не си дават толкова зор, затва вместо 9 имаме 6 филмчета. Следващото сигурно ще е с 3. Както и да е, 6 пак става щом не плащам :twisted:
Са си спомням едно време като излизаше втората Матрица ква мания беше. То не беше чакане, сваляне на саундтракове, дърпане секи месец със ултра бавния нет на първите 3 филмчета от Аниматрицата от официалния сайт (даже си спомням, че карах един приятел да ми ги дърпа и гледах за първи път Program на вилата му на едно парти (еми, лузър съм, на партита Аниматрици ше гледам)). Абе болница беше. После изригнахме на самия филм.
Ся го нямаше тва нещо. Пък не е като да не съм фенче на Батман. Тоя път пуснаха едно трейлърче, дето като нищо можеше и да го пропусна, после нула информация, на мене ми е се тая и като го пуснаха го дръпнах без особено много хъс.
Самите филмчета гравитират в орбита около нищоособеността. Имаме си разните му арт стилове на рисуване и издигане на пиедестал на главния герой до немай къде. Неприятно дразнещо беше някои филмчета в които виждаш Брус Уейн в манга стил да мяза серсем на момиченце (къв им е тоя комплекс в мангата като рисуват мъже така?). Хуу, разбирам, искате да покажете къде е правено филмчето, искате да си покажете и своята различна представа за света на прилепа, ама все пак тва се води нещо като сикуъл на Batman Begins.
Както и да е, на някои тва може да им допадне. Предполагам дори, че на повечето фенове на анимето ще им хареса много. За мене обаче беше been there, done that. Аниматрицата беше оригинална и обогати света доста. Освен това повечето филмчета имаха някакъв смисъл за цялостната концепция на вселената, като едно даже беше за основната сюжетна линия във пълнометражния филм. Тука освен някоя и друга куул тупалка, друго просто нямаше. Като свърши и си мислех "Ок, ако не го бях гледал нямаше да има никва разлика". Както и да е, на феновете на жанра се препоръчва усилено, останалите по-добре да си чакат Тъмния Рицар и да папкат и да слушкат дорде дойде.
Оценка: 6.5/10

Бтв, ето плакат на последния филм за Батман:
Изображение
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: критики + още нещо Vol.2...

Мнение от sawo »

Shutter (2008) (US)
Изображение
Гледах го преди няколко дни в Арена и ще драсна 2-3 реда.
Изпълнението е много слабо - освен че атмосферата в повечето филм изобщо не е horror а по-скоро някаква евтина драма, мъртвото момиче е направето много постно, та дори нереалистично типично в американски стил.Актоьорите не бяха толкова зле, но нищо запомнящо се.Играеха сякаш филма е най-обикновена драма, но предполагам така са ги инструктирали или просто толкова си могат.Някои от сцените по незнайни причини са изрязани - в оригиналния филм героите влизат в къщата на момичето, майка му ги посреща, праща ги горе и т.н, а в американската версия просто си влизат у тях все едно се прибират вкъщи.Общо взето не знам защо продължават да развалят иначе идейните азиатски ужаси със бозавия американски привкус който разваля целия филм, но повече няма да правя грешката да гледам такива ремейкове, които абсолютно неопровержимо са най-слабите филми които холивуд може да направи.
Атмосферата в киното подобаваше и на филма - гледахме го на 4:3 т.е не на цял екран, към средата филма спря по незнайна причина и стояхме 15 минути докато го пуснат пак, имаше 10-15 човека в залата и общо взето не беше добре обстановката...
Оценка: 4/10
Аватар
PoSSeSSeD
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1175
Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 14:07 pm
skype: komilev
Местоположение: in the middle of nowhere
Обратна връзка:

Re: критики + още нещо Vol.2...

Мнение от PoSSeSSeD »

Хмм, идеята на тоя филм е не да гледаш хамериканската версия, а японската, която излезе преди няколко години. Двете са много общи но си личи класата, която са вкарали японците. На сцената в тъмното студио (японската версия) се изръсих от стола при стряскащите моменти 8O
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: критики + още нещо Vol.2...

Мнение от sawo »

При мене ефекта беше същия като гледах преди години оригиналния вариант, затова таих надежди да уплътня двата свободни часа с подобни преживявания, въпреки че съм запознат с качеството на американските опити за ремейкове, но все пак останаха вярни на традицията и направиха тотална боза.
Аватар
2fry
Потребител
Потребител
Мнения: 321
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 23:40 pm

Re: критики + още нещо Vol.2...

Мнение от 2fry »

Всъщност оригинала не е японски, а тайландски.

Hancock (2008)
Изображение

Гет реди фор съм псуване!
Ся нека първо да си поговорим за Акива Голдсмън. Тоя тип с минимални усилия успява да нанесе максимален брейн демидж със сценариите си. Той е единствената причина филми като I, Robot и I Am Legend да лоботомизират иначе прекрасните идеи на Айзък Азимов и Ричард Матсън. Както и да е, в тоя филм пича се явява продуцент. Лоша новина за всеки режисьор, решил да направи маааалко по различен филм, недай си боже да има и смислена идея. Акива вика "Кътвай сичко яко от сценария и да пускаме летния блокбъстър". Тряа се праят пачки!!!!
Хм, Ханкок можеше да е много готин филм. Сценария имаше някои страхотни идеи, примерно нашия праска няква мацка и се изпразва изведнъж, при което спермата общо взето перфорира мацката и отнася съседната стена. Да, ама тва не съвпада с потока на мисли на продуцента, затва зимаме ножицата и отнасяме сите по-груби шегички зам да гарантираме така бленувания PG-Рейтинг. Щото тва означава още хора в киносалоните, нали :wink:
Та така, сценария на потенциален крапи блокбъстър е готов, ся само ни трябва една звезда и БУМ!, имаме хит. Уил Смит винаги идва на помощ в такива моменти с неговите уши като на слончето Дъмбо, смешки от типа чакайте-да-видите-са-ше-ви-срутя-от-смях и ръсещ анти-актьорски талант като пърхут. При все доказателства за обратното обаче, хората продължават да ми обясняват колко добър актьор бил и как сцената с кучето в I Am Legend била н'ам си колко добра. Ми браво, то от 2 часа филм щом една сцена има дето за малко да му повярваме че е актьор, тва вече е гаранция за Оскар! И освен това пича заявил в някво интервю, че не се чувствал комфортн в малки продукции. Искал сичко да е големия бюджет, якия безмозъчен екшън и вълната от бокс офиси. Няма лошо ся да са правят пари, ок, разбираемо е. Ама по някое време вече си се замогнал и може така, от нямане кво да правиш, да земеш да направиш нещо смислено. Или може би просто щото хич не го бива като актьор и затва се играе във филми, дето не се изисква особена вещина в занаята. Пуси.
Аи стига глупости, за Ханкок кво да кажа. Почна добре, имаше шанс малко да поразчупи жанра, ама по едно време заби в некви толкова безумни истории, че чак ми стана неудобно. Не сериозно, някои хора какви ли не боклуци търпят само щото нали, аре, постарали са се хората, ама по едно време ти писва.
Актьорите (без Уил Смит тва) са си кадърни (Майкъл Блут от Arrested Development и Шарлийз Терон все пак), ама то с такъв плачевен сценарий как да игаеш с достойнство, бате. Нула.
Ефекти ясно има, стават, не са нещо невиждано, като цяло сичко си е стандартно. Единствено не можах да разбера що като излита и под него сичко избухваше. Да се вдлъбваше земята под натиска му примерно ок, ама така някво много странно, секи път като литнеше и се едно пръдваше мощно.
Абе, с няколко думи филма има потенциал, ама се продава за парите накрая. В резултат получаваме полупритопленото ястие, което открай време си е специалитет на Холивуд. Крап.
Оценка: 4.5/10

The Incredible Hulk (2008)
Изображение

Aаа, виждате ли какво правят ниските очаквания. Филмът имаше може би един от най-безумните трейлъри евър, наблъскан с клишета и щедро опитващ се да ни покаже че и той ги може тея номера от Матриците.За щастие това спомогна да бъда тотално безразличен към новото отроче на Марвъл. И за добро.
След абсолютното дъно на супергеройския жанр Хълк 1, сега 5 години по късно Марвъл решиха, че най-добре да рибуут-ната франчайза и да си почнат начисто. Тоя път са се въоражили с Ед Нортън, Лив Тайлър, Тим Рот и Уилям Хърт. Еди Нортън даже е правел финалните драфтове на сценария, пренаписвайки го буквално всеки ден и опитвайки се да направи максимално правдоподобен. Което в история за гигантски зелен култорист, чиито гащи никога не се разпорват в неподящия момент си е голямо предизвикателство. Както и да е, такъв състав просто няма как да сгреши и определено сички са на ниво, като специални адмирации отиват за Тим Рот, който не е просто поредния лош, който много да иска да убие нашия. Браво.
Историята почва с няколко рандом флашбеци, които ни обясняват набързо как така Брус Бенър може да става голям и зелен, след което кътваме към Бразилия (поне предполагам че е Бразилия, щото го гледах на САМ-версия (и пак ми хареса, тва е голям бонус))където нашия Брусчо се учи на капоейря и да контролира емоциите си и бачка във фабриката за Швепс. Междувременно обаче военните го надушват и решават да му минат на гости. Оттам се почва ешкъна и със задоволство мога да споделя че не спира до самия финал (бтв финалната битка е 20тина минути някъде).
Тоя филм е моркия сън на всеки комиксов фен. Тупалките са нон стоп, за сметка на това пък са адски ефектни, за кеото трябва да благодарим на Louis Leterrier (Danny The Dog, Transporter) за прекрасната режисура и най-вече че от тупалките се вижда сичко (не като примерно... Трансформърс).
Ефектите са брутални. А щом в 2008ма, когато вече сме видели Властелини и Трафопости и сичко, похвалвам ефекти на филм, тва вече е нещо сериозно. Самият Хълк естествено е главната атракция. Няма го вече пуфкавия дебелак от предния филм. Тука имаме сурова мощ. Режисьорчето не е искал Хълк да е като някакъв култорист, а просто да е огромен, едър и много яко. Никакви мазнини, перфектната физика. Резултатът е меко казано впечатляващ. Хълк се появява три пъти във филма, но пък са страшно запомнящи се. Абе, просто трябва да се види. Музиакта не е революция, но е много на място, особено с тея рогове и барабани. Адски надъхваща и адреналинова.
Ся филма не е Iron Man примерно, и не е наблъскан с шегички, но пак си е преживяване. Специално камео прави и Робърт Дауни Дж. в ролята на Тони Старк. тва като част от кампанията на Марвъл да направят накрая един филм за Avengers, в който да са наблъскани сичките им герои и да имат около 3 минути екранно време всеки. Както и да е, тва няма да направи Iron Man и The Incredible Hulk по-малко яки.
Оценка: 8/10

И хита на сезона:
WALL-E (2008)
Изображение

Добре, погледнете плаката. Забележете го къв е симпатяга. Това може би е най-сладурското ... нещо което съм виждал евър. Пиксар продължават кръстоносния си поход да направят най-добрия филм евър... и мисля че с този успяха.
700 години в бъдещето Земята не е много приятно място. Всъщност синята планета вече не е толкова синя. Тя е бунище. световните отпадъци са с размери на планини. А човечеството отдавна си е обрало крушите и се е изнесло по тарлъци. Единствената корпорация на света Buy N Large е накачулила цялото човечество на един гигантски космически лайнер Аxiom и е оставила оправянето на кашата на родната ни планета в ръчичките на малки боклукджийски роботчета - Waste Allocation Load Lifter Earth-Class или WALL-E. Трудещи се неуморно да създадат ред в света на боклуците, те градят гигантски спретанати небостъргачи от пресиран боклук. Едно от тея роботчета обаче развива глич - след 700 години работа е развило характер. То и едно щурче (което потвърждава тезата,че хлебарките ще ни надживеят сички) като че ли са единствените движещи се обекти в цялтата планета.
Един ден обаче от космоса пристига кораб, който пуска пробата ЕVE (Extraterrestrial Vegetation Evaluator) и така WALL-E вече не е сам. Бидейки непоправим романтик, той я следва навсякъде, което за негов ужас означава и в Космоса. Оттам се почва и втората част на филма, за която обаче трейлърите упорите мълчат и която е може би една от най-бруталните (приятни де) изненади в киното евър. Затова и аз няма да ви кажа каква е :twisted: Само ще кажа, че това филмче сто процента ще вземе Оскар за най-добър анимационен филм, а се надявам адски много да го наградят и за сценарий и режисура (кой знае може би и за най-добър филм).
Технически WALL-E е съвършен филм. Анимацията е на ръба на технологичните възможности на съвременното кино, но това е нещо с което сме свикнали при Пиксар. Бидейки абсолютните перфекционисти Пиксар канят Роджър Дийкинс (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford, всички филми на братя Коен) за кинематографичен консултант, в резултат на което този филм може да се похвали като първият анимационен такъв, в който виждаме истинско операторско Майсторство (в този филм си заслужава да е с главна буква). Фокусиране, хенд-хелд камера, абе лудница. Мисля че този филм вече ще е стандарт.
Също така браво на Пиксарци за смелия ход да направят детско анимационно филмче в постапокалиптичен сетинг.
В типичен Пискарски маниер филмчето поставя доста сериозни въпроси, като например глобалното замърсяване и нарастващата зависимост на хората от технологията до степен на симбиотична връзка, но за разлика от много други взимащи се насериозно филми, тук това е направено толкова леко и елегантно, че не само не дразни никой, ами направо си радва.
Също така искам да спомена, че този филм има много повече общо с концепцията за бъдещето на Айзък Азимов от който и да е друг филм досега, и както за съжаление изглежда и за вбъдеще (е, поне до излизането на Rama и Avatar). Друга специална адмирация са респектиращите референции към 2001 (специално робота Хал и музиката на Рихард Щраус) и Aliens (Сигорни Уийвър озвучаваше бордовия компютър).
Ако трябва да дам някакъв съвет как трябва да се гледа този филм, то това е през детски очи. Не ме разбирайте погрешно, това определено не е филм само за малки деца, но за да му се наслади исктински човек трябва да се отърси от цинизма трупан с години и просто да се потопи във един вълшебен и фантастичен свят.
Което в никакъв случай не означава че трябва да се толерират малките деца дето ги водят да гледат филма и опищяват цялата зала, чумата да ги тръшне дано, малки пеерасчета.
Оценка :10/10 (не се шегувам, наистина мисля че заслужава 10ка, просто този филм е перфектен във всяко отношение и ще наложи нови стандарти в анимациите)


EDIT: Личното ми мнение за Cars е, че тва е най-тъпия филм на Пиксар и може би един от най-тъпите анимации (добре де, има сигурно и много по вдълбнати), кво са си мислели като са го правили и луд ли ги е плющял да му правят продължение (е, всъщност правят продължение заради около 600 млн. причини). Слава Богу WALL-E е друга бира и от тотално друг екип.
Еми ако си гледал трейлъра, там се подразбира че няма общо със Spirited Away, едно иначе прекрасно аниме (на мен ми беше скучно де, от една страна японска Алиса, от друга обаче японска Алиса). WALL-E си е стабилен сай-фай, един от малкото напоследък, докато другото е по-скоро фентъзи. Ако най-точно трябва да го определя на някое друго филмче като фийлинг, то това определено е Finding Nemo с тази разлика, че тук всичко, абсолютно всичко, е в пъти по-зряло и си личи че е мислено адски много (при това от творци) над всеки брутален мъничък детайл. Тук нищо не е излишно, всичко е поставено там с цел (включително и Рекс от Toy Story (специално за SniperBeta, който това лято не чете форума един от следващите проекти на Пиксар е Toy Story 3).

EDIT: Ето няколко интересни статийки за Пиксар: Дизайнерският екип на WALL-E, a това показва точно колко големи пичове Пиксарци са. Ето го и самото видео, на което Кортни реве като гледа трейлъра. Знам, че разни песимисти ше рекат "айде поредната реклама", но в действителност Пиксар дума не са обелили за това нещо, просто са го направили от благодарност към момичето и ЗАЩОТО СА ТАКИВА ГОЛЕМИ ПИЧОВЕ!!!

EDIT v.2: Аз продължавам да издирвам доказателства, чеWALL-E е революция във всяко едно отношение. Това е статия за двамата типове, дето според Роджър Дийкинс (който миналата година беше номиниран два път за Оскар (за Старците на Коен и за Джеси Джеймс)са отговорни за феноменалната визия на филма. Бтв дизайнера на iPod-а е правил дизайна на EVE от филма. Личи си доста, мхехе.

Ето и цитат от Дийкинс:
You really should congratulate everyone at Pixar. They have been moving in the direction of Wall-E for a while and my influence on that direction was quite minimal. Both the 'lighting director' and 'camera operator' on the film were and are quite brilliant.
The technology behind Wall-E will fundamentally change the way we make 'films' and in fact it already has. However, I don't see the end of live action any time soon. There is something so interesting and compulsive about watching a story inhabited by real actors playing real people. Perhaps, when we live in the world that is closer to the one that 'Wall-E' is predicting .....!
Аватар
2fry
Потребител
Потребител
Мнения: 321
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 23:40 pm

Re: критики + още нещо Vol.2...

Мнение от 2fry »

Ali (2001)
Изображение

Damn, Уил Смит можел да играе. Сега се чувствам много глупаво за оня ми пост отгоре, в който го нахраних момчето (пък той като прочете какво писах за него се разрева и три дни не излезе от стаята си :) ). Тва определено не го очаквах. После се разрових и разбрах, че Смит буквално се е превърнал в Касиъс Клей за тоя филм. Почнал да говори като него, трупнал е мускулна маса (тва след тоя филм Уил Смит стана як), тупал се е с истински боксьори (за това после) и въобще като цяло е подходил като истински актьор за случая. Нищо чудно де, щом Майкъл Ман е оглавил продукцията.
За ко става дума предполагам сички знаете вече, щото май аз съм единствения балък, дето не го е гледал навремето. И дълго го отбягвах с оправданието "Айде да не още един филм за печките и тва колко са онеправдани". Колко далеч съм бил от истината не е истина просто, хех, сорта спийк! И все пак, Уил Смит играе Касиъс Клей, известен още като Мохамед Али, най-великия боксьор тежка категория в историята (засега де, нищо не е вечно и така трябва да бъде). Филмът почва със спечелването на първата му световна титла и завършва с втората такава. В този период от близо 10 години нашия се жени, банват го църквата (мюсюлманската тва), завежда съдебно дело срещу държавата щото не иска да ходи във Виетнам, осиромашава, открива себе си и всички останали задължителни за тоя тип филми работи. Какво го прави различен и в пъти по-интересен от разните му други такива биографични филми ли? Ми Майкъл Ман, кво друго! Allow me to explain!
Преди да го пусна си напомних неколкократно как не ми се гледа много 2.5 часов скучен филм за черничкия боксьор, още повече че явно имало и режисьорска версия, в която 20 минути от филма са заменени с 30 минути други работи, та се двоумях дали си губя времето въобще. Хубав избор направих, ся с кеф ше си дръпна и директорс кът-а (с 20К бтв (което не е толкова лошо, тая седмица дърпах два филма със средна скорост 0 (единия за 47 часа, другия за 56))).
Сега вече пофалих Уил Смит за прекрасното изпълнение. Джейми Фокс за колкото малко време да се появи пак добре се справи, но нищо феноменално. Останалите варираха от ставащи, до недразнещи. А, и Джон Войт направо ме пищиса с тоя грим, луд, луд! Хубу де, ама в такъв род филми актьорите принципно се справят прилично. Сценария също си е доста стандартен, въобще такива филми си имат един коловоз и не се престарават с промените.
И тука идва господин Ман. Няма такава визия просто!!! Адски атмосферен, страшни нощни шотове, невероятна музика. И понеже искам да наблегна на това, да си го кажа пак, музиката е невероятна. Моля ви, намерете ми саундтрака, че го търся песен по песен и понеже никъде ги няма ги свалям със лудата скорост от 0КБ/С (което напоследък ми се случва доста често май). Особено Tomorrow на Salif Keita я слушам цяла седмица вече, невероятна песен, на тоя трябва да му дръпна още неща (наричали го Златния Глас на Африка (бтв пича е от Мали и е негър алпинос). Сташна музика, както е винаги случая при Майкъл Ман де. Няма негов филм, дето да не съм настръхвал поне един път заради страхотно подбраната музика. Който си го може го може.
Друго страхотно хрумване (отново на Ман) е било да се използват истински боксьори във филма. Всички тупалки на ринга, които се виждат във филма са истински. Ман не е искал холивудски кадри от типа "камерата дава как лошия замахва към нея и следващия кадър е как нашия лети нанякъде". Искал е истинско усещане, затва камерата често се бута в гърба на някой или е закрита от рамене. Жертвали са удобството но се получава страхотно реално усещане. Като споменах за истинските тупаници, на Уил Смит хич не му е било лесно. Ман казал на другите че може да си го ступват, само да не го нокаутират, и той горкия трябвало наистина да се бие. Тука не е имало нужда да се вкарва актьорска игра, щото сичко си е било наистина. И филма доста е спечелил, щото всеки удар е като менгеме, просто се усеща силата му. Много надъхващо.
Абе ебаси филма, кво да кажа още. Ако сте като мене залупени и да не сте го гледали давайте смело, филма не се усеща как минава. Определено палци много нагоре.
Оценка: 8.5/10

Мислех и за Тhe Happening да пиша ревю, но не знам какво да кажа освен: Старшно много ми хареса. Не го гледайте, щото най-вероятно няма да ви хареса, хаха! Никаква идея как да го обясня, не мисля че съм го разбрал по-добре от сички останали дето го оплюха, не мисля и че имаше какво повече да се разбере, просто бях адски афектиран накрая. И хич не ми пукаше колко идиотска е била идеята на филма, просто си ми хареса и туйто!
Аватар
2fry
Потребител
Потребител
Мнения: 321
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 23:40 pm

Re: критики + още нещо Vol.2...

Мнение от 2fry »

Току що се върнах от първата прожекция на...

The Dark Knight (2008)
Изображение

Еми и тва мина. Ся кво. Света полудя по тоя филм, разни фенове се регвали във кино-сайтове (кхъм, IMDb, кхъм) и са гласували с 1-ца за WALL-E, че да може тоя филм тука да получи по висока оценка така. Еми да, страхотен е, да, най-вероятно е най-добрата филмова адаптация по комикс правена някога, и най-вече да, филмът беше на няколко минорни сценарни детайла задължителна-dead-weight-от-скапаните-канони-в-комисковия-супергеройски-свят от това да се превърне във второто пришествие, за което всички дружно го обявяват. Не ме разбирайте погрешно, така направен филмът е страхотен, на много пъти се хващах с увиснала челюст, просто имаше няколко момента, които много неприятно ми бъркаха в очите и то не защото бяха лошо направени, а просто защото ако бяха малко по-смели можеха да ги направят наистина смазващи. Естествено тогава филмът наистина щеше да е прекалено мрачен (много мразя как напоследък тая дума я раздават за всякакви франчайзи, се едно е кебабчета) и отиде рейтинга и приходите (сега няма такава опасност, даже чувам, че поради прекално желание от публиката са пуснали и извънредни прожекции посред нощ).
След този доста хаотичен, но за сметка на това пространен увод да фърлим едно учо на самия филм.
За ко иде реч, сички знаете вече, а ако не знаете още, то тая седмица ше разберете, сигурен съм че сички медии са бръннали по въпроса. Та любимия на мнозина (но вече не и на Тим-Бъртъновите фенове (бтв старите филми са крап, оная вечер гледах първите два и се фанах за главата колко бутафорни са, после може и за тях да се изкажа) Черен Рицар се връща на голям екран с гръм и трясък, тоя път насреща му е неговия Архинемезис Жокера (покойния Хийт Леджър в най-добрата му роля, но затова после). Освен това има и други проблеми в рая, мацката му се задява с облстния прокур Харви Дент, който пък нещо не се кефи на Батман, освен това цялата юридическа система в града се пени, как Барман си е чисто и просто престъпник, дето зима закона в свои ръце и така не бивало, абе въобще кашата е пълна. Добре че Нолъновци са имали на разположение два часа и половина да я разплетат, че иначе сичко щеше да е бая претупано.
Имайки предвид нечовешките очаквания мога да си кажа с чиста съвест че сценария не разочарова. Адски стегнат, винаги се случва нещо интересно, а обикновено е и извъртяно по някакъв много готин начин, така че трябва да се внимава в киното, не само да се ходи там да подремнете малко на прохладно. Нолъновци тоя път са изритали скапаняка Дейвид Гойер и са седнали да напишат сценария сами, нещо, в което много ги бива, както ни стана ясно още в The Prestige. Тука забелязах, че за съжаление липсваше запазената марка на Нолън да променя времевите линии, при това некво много интуитивно и ефектно, но за сметка на това пича дирижира такъв ансамбъл от случващи се едновременно събития с такава лекота, че няма как да му се отрече стоманената режисура. Тва е то, човек на место. Въобще много готино беше изсценирано всичко, екщън сцените бяха направени с някъв феноменален размах без да изглеждат грандомански (всми shit didn't blow up for no apparent reason) и освен това, много важно, всичко се виждаше, разбра ли Майкъл Нека-да-покажем-точно-колко-хенд-хелд-е-камерата Бей?
За съжаление имаше някои страховити безумия, дето можеха с лекота да ги избегнат и вместо да ги псувам щях да цвиля от кеф. Примерно как така Батман и мацката му паднаха от ебаси високата сграда върху кола май и оцеляха се едно са рипнали от втория етаж. Да беше се разпънала тая перелина ок, ама пръцки! Или тука има спойлери, фнимание, четете на своя отговорност като тръгнаха да си играят на Battleships с фериботите да не бяха забивали в моралистически лайна ми примерно в шлепа с простите невинни хорица да бяха врътнали детонатора вместо да взривяват другия да се бяха взривили себе си, нали Жокера си е садистче, така верно щяха да покажат че той е прав, но пък щеше да е доста по-безкомпромисно да покажат как хората са си задници (една тема, много приятно засегната в The Happening). Сега кво, хората са добри, сичките са некви душички и обичат да се тъпчат с бургери и да си плащат данъците. Тука свършват спойлерите, можете вече да четете спокойно, но не съвсем, щото може да не внимавам и да изръся нещо без да се усетя. Речта дето я дръпна накрая Гордън пък беше направо жалка, личеше си как са форсирали тука нещата да имат нещо инсириращо за финал :arrow: лейм. Сцената в Хонг-Конг също можеха да я посъкратят, въпреки че трябва да призная беше страшно ефектна.
И като се замисля тва бяха дразнителите във филма, всичко останало беше перфектно. Както вече споменах най-добрата комиксова адаптация соуфар. Безкомпромисен във всяко едно друго отношение. Начело с актьорската игра.
Предполагам вече са ви надули главата и с това колко ненормален до крайност е Жокера на Хийт Леджър. Летс фейс ит, Джак Никълсън беше просто един дебел шегаджия, заплаха единствено за добрия вкус. Необяснимо е как всички го олицетворяват като Жокера, при условие че оригиналния образ си е бил на психопат крадец, персонификация на думата хаос, използващ изключително хладни оръжия. Е Леджър не играе Жокера, той е шибаиният маниак! Всяка сцена с негово участие, той изведнъж се превръща в центъра на внимание, център за който винаги си имаш едно наум и би предпочел да спазваш дистанция. С абсолютна увереност заявяван, че това е най-истинския и жив (вече не де :twisted: ) злодей във филм по комикс евър. Абе психар, едновременно му се възхищаваш и го мразиш, виждаш отчаянието на цял един град в опитите им да го спрат. Жокера е просто подвижен хаос, той няма план, няма гигантска цел да ограби сички банки и да се оттегли или да господства над света. Той е просто луд, или както казва Алфред, просто иска да гледа как света гори. Не му пука за нищо, даже в един момент изгаря цяла планина от пари. Наистина ужасна трагедия, че пича почина, наистина беше in the zone и просто със всеки следваш филм ставаше по-голям актьор. RIP, дюд, поне си отиде с гръм и трясък.
Крисчън Бейл пък трябва да олицетворява моралният контрапункт на психпатите, винаги трезвен, взимащ закона в свои ръце само в допустимите норми и винаги безкомпромисен. Да ама не, виждаме как борбата със злото (хаха) изпива неговия живот, виждаме как Батман бива физически изцеден, целият в огромни рани и на ръба на нервен срив. Виждаме как Батман става все по-отчаян и все по лесно се поддава на манипулацията на Жокера, ескалиращо във финалната схватка на строежа, където Батман реално е готов на всичко само да докопа противника си, без значение дали трябва да мине през орди от тъгове или SWAT екипи. Реално макар през цялото време да знаем, че Батман е нашия и добрия и така нататъка, по едно време той започва да прекрачва границата и тотално да превърта. Никакви средства не са прекалено ексцесивни, дори в един момент Батман подслушва телефоните на целия град, нещото заради което реално Лушъс Фокс подава оставка. Пейтриът Акт, ала бала. How much is to much, общо взето. С други думи, това е ролята на живота на Бейл, а за човек, който е тотално различен от филм за филм и винаги е първокласен, това говори много.
Много се радвам, че патката Кейти Холмс, която като че беше изкарана от някакъв холивудски калъп, са и били шута за тоя филм. Алчна кучка... всъщност радвам се че си алчна, щото иначе нямаше как да видим Маги Джиленхол да блести в ролята на мацката на нашия, дето ходи да се зима с други мъже. Въобще страшно изпълнение от нейна страна, много силна на моменти, и все пак грациозна, не няква захаросана патка, дето само да писка. Няколко страшни актьорски момента с нея, най-силния от коите финалния и разговор с Харви Дент.
Харви Дент пък ние си знаем че става на Двуликия. Сега аз си мислех че ще го пазят за следващия филм, но пичовете решиха още отсега да изкарат големите пушки и да ни го покажат в целия си блясък. Страхотна метаморфоза от белия рицар на Готам до превъртелия та так откачил психопат, въобще Харви е шедьовъра на Жокера, който показва че може да пречупи всички с по-умело пипане. Адския Екхарт просто, много приятно го бяха направили. И да не забравяме монентата му, която тук много елегантно обясниха защо взима решения вместо него. Бтв пича изглежда точно като аватара ми. Крийпи!
Майкъл Кейн както винаги съпортва със страшна сила, тва е просто един от най-добрите актьори от британската школа, а трябва да се има на предвид че това за мен е най-добрата такава в света. Преди него иконома Алфред беше просто физиономия, абсолютно безличен и безинтересен. Кейн за втори път му дава един по-триизмерен образ, като тук има някои страхотни попадения.
Морган Фриймън за съжаление обаче нямаше много екранно време, но пък успя да вкара няколко много сериозни социални коментари, включително и че трябва да се тегли черта когато нещата излезнат от пропорции и почнат да се нарушават човешки права в името на някаква си цел.
Гари Олдмън отново се изявява като Джим Гордън, тоя път още повече вътре в действието, което само може да радва, пича е страхотен навсякъде където играе, даже и в Хари Потър. Тва вече ако не е талант, не знам кое. Естествено накрая всичко това е засрано с неговия изгъзен монолог, сигурно вътрешно е крещял, че героя му изръсва такива глупости.
Ефектите на филма са страхотни, и най-вече поради факта, че почти няма CG, или където го има е толкова умело прикрито, че не си личи въобще. Каскадите са страховити, наистина едни от най-грандиозните които съм виждал. На моменти се фащах за страничните облегалки да не падна. Адски адреналинови и надъхващи.
Музиката пък си е сила винаги като я подфане Джеймс Нютън Хауърд и какафония като подеме дядо Цимър. Във всички случаи е крайно подходяща и страхото се връзва в самия филм.
Какво още може да се каже за филма? Ми не знам, айде стига толкова че май стана доста дългичко. Ако трябва съвет, ходете, гледайте и се кефете! Аз отидох и мисля да ходя пак.
Оценка:9.5/10
Аватар
^Sloopy^^
Потребител
Потребител
Мнения: 444
Регистриран на: Нед Дек 07, 2003 17:35 pm
Местоположение: Far Far Away
Обратна връзка:

Re: критики + още нещо Vol.2...

Мнение от ^Sloopy^^ »

>>>Коментари за Барман<<<


поклон!!! фул репспект за тебе :!: (bow)
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: критики + още нещо Vol.2...

Мнение от sawo »

Поздравления за ревюто ще се гледа като намине насам, но тази история с гласуването говори наистина зле за аудиторията на филма, дано това да не е показателно и за самия филм де, но все пак ще видим :)
Аватар
2fry
Потребител
Потребител
Мнения: 321
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 23:40 pm

Re: критики + още нещо Vol.2...

Мнение от 2fry »

Мерси, мерси. Сериозно, гледайте го! Даже и дане ви хареса като цяло (не е невъзможно, всякви вкусове има), все има шанс нещо да ви допадне от фила (все пак 2.5 часа, бая неща се случват).
Иначе sawo е прав за това за аудиторията за филма, за съжаление този тип филми (филми по мейнстрийм комикси) си имат няколко все още твърде обвързващи с жанра елементи, които обаче са адски наивни. Моето лично предположение е, че авторите им си знаята аудиторията (летс фейс ит, повечето читатели на комикси за Батман и Супермен са почнали да ги четат отпреди да префърлят 10 години) и предполагам се опитват да формират някаква морална норма или каквото и да е у тях чрез героите си. Точно затова нали Батман не трябвало да убива и не знам си какво още ограничения, дето звучат абсурдно. Те обаче са просто задължителни.
Сега се сещам за една от най-яките сцени във филма, където Жокера (те 95% от яките сцени го включват така или иначе) е в районното и Батман почва да прави спаринг с бъбреците му. Бяха направили всичко толкова брутално и отчаяно, че по едно време се погледнах отстрани и си казах "аве, тука един пич с черен костюм и рогца на главата налага един друг с грим по лицето, колко абсурдно звучи". И въпреки доказателствата за обратното, не ми звучеше никак абсурдно, бях го приел и се бях примирил.
И мисля че точно това си е Батман, една криминална сага. Най-големи асоциации ми хрумват с Heat. Ако Батман не беше маскиран с безумната си маска (бтв, костюма няма нищо общо с традиционния Батмански такъв, тука всичко е подчинено на удобството; нашия вече може да си върти главата, има некви титаниеви плочки насякъде, за секи случай тва) с рогца и пелерина, нямаше да знам че това е филм по комикс. И отново за съжаление това си е задължителна част от жанра. Предполагам на Нолън като са му дали договора и там пишело "променяй всичко, каквото искаш, само да запазиш маската с рогата". Ама предполагам че искам прекалено много.
Аватар
^Sloopy^^
Потребител
Потребител
Мнения: 444
Регистриран на: Нед Дек 07, 2003 17:35 pm
Местоположение: Far Far Away
Обратна връзка:

Re: критики + още нещо Vol.2...

Мнение от ^Sloopy^^ »

забелязахте ли кво стана тази нощ :) имаме нов водач в топ 250 на муйви дейта базата :D просто такава радост изпитах като видях че още не мога да слезна на земята макар и да не съм гледал филма а съм с очаквания до небето :!:
Аватар
2fry
Потребител
Потребител
Мнения: 321
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 23:40 pm

Re: критики + още нещо Vol.2...

Мнение от 2fry »

Те щото в началото ходят да го гледат само отчаяните зомби-фенове и после гласуват като луди (е, и аз де). След седмица някъде ше почнат да го гледат и критикарите и плейа-хейтърите и ше му насвяткат 1ки или 5ци и филма ше спадне до 10то място. Аз предвиждам че ше загравитира на 12-15 някъде. Както и да е де, IMDb никога не е бил обективен сайт, а и държа да отбележа, че макар и наистина адски добър, филмът не е тооолкова добър, че да обоснове тази оценка . Ама то затова не може да се даде обективна такава като се прави средно аритметично на сичките.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: критики + още нещо Vol.2...

Мнение от sawo »

Трябва малко време да се балансират оценките, иначе според мен като цяло imdb си дава точни оценки рядко моите оценки и тези на imdb се разминават с повече от една единица.Сега... тва че повечето гласуват с 10 като не видяли също е вярно, ама общата оценка по принцип е обективна като се натрупат повече гласове.
Аватар
2fry
Потребител
Потребител
Мнения: 321
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 23:40 pm

Re: критики + още нещо Vol.2...

Мнение от 2fry »

ХяХЯХЯХяХЯХяхяххяяхЯХЯХяхЯХЯХЯХЯхЯхя
So it's unfortunate, but not really his fault, that the film elects to pit him against 120-pound man-child Jim Carrey and senior citizen Tommy Lee Jones, either of whom anyone in the audience for Batman Forever could probably take in a fight.
Няма такъв смях!
Публикувай отговор