Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Всичко свързано с град Стара Загора.
Публикувай отговор
Аватар
klox
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 451
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 19:26 pm
skype: klox_bg
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от klox »

Mетеорологична станция монтирана в Спасителния център на Зелени Балкани. :cheers:
http://www.stamb.net/wrbc/station/index.php
Водно и лазерно рязане, Сито и дигитален печат - www.patchov.com
Изображение
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

Това вече си личи, че е от Ст. Загора :) Само дето нещо не им работи станцията - пише че последно вчера е обновявала. Странно защо ги няма на картата на stringmeteo.com, явно са си купили метео-станция от тях, ползват и техен софтуер (http://www.stamb.net/wrbc/station/wxlive.php), щяха да ми спестят малко време и пари :) Карай лошо няма, тяхната станция е след кв. Кольо Ганчев, аз ще съм за другия край в Железник :) Ще подкарам и графики за по-продължителни периоди. М/у другото така се стекоха нещата, че скоро ще имам втори такъв комбиниран датчик, ако някой има линукс машина може да измислим измервания в още една точка на Ст. Загора :)
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от nasenceto »

Тая станция нещо не е монтирана правилно. Няма шанс да е толкова близо до нулата. Термоетъра ми на терасата показва -3, а е залепе за блока и по принцип показва 2 градуса повече. Освен това на 0 градуса се топи леда, а вънка пука яко като ходиш, дори и по кишата овъргаляна с луга.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

Коя тази на зелени балкани ли? Ако е за тяхната в момента не работи - може да си спират компютрите през почивните дни...
Станциите се държат в затворени кутии, трябва да са на точно определено изложение, не може да са директно открити като термометъра ти на терасата, защото така показват по-студено отколкото е реално или по-горещо в топлите дни. Какъв е термометъра ти? Цифров или аналогов? Колко е допустимото му отклонение? За сравнение при мен на открито с мултицет ми вади -2 градуса, вътре в кутията показва -1, като сложим +/- 0.5C допустимо отклонение на датчика температурата си излиза точно.
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от nasenceto »

Моя е най-елементарен - спиртен с дървена подложка (няма нищо общо с профи-техниката :D ). На севрната стена на терасата съм го закачил, възможно най-далеч от вътрешността й, като същевременно е на завет. Имам го от много отдавна и винаги съм си правил нещо като статистика и за това ти казвам че наистина си е доста под нулата. Най-удачни като кутии са тези като на старите малки стационарни станции. Дървена с жалузи от всички страни. Така хем е на сянка, хем е проветриво, хем дървото не абсорбира температура като го напече слънцето и не дава големи отклонения.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

Според мен по-добре ще си с някой дигитален, дори и евтин да е, тези обикновените са дооста далеч от реалността като ги сравнявам с дигиталния дори на мултицета който имам. Като ги съпоставя с мултицета, когато са в стаята ми са доста точни, но навън единия от двата който имам ми направи отклонение от 5 градуса. Може би не са предвидени за външна употреба?
В момента даже в София е -5, при нас със сигурност не е по-студено. Преди малко излизах да замервам с мултицета, на открито показва -2, в кутията -1 както е и по показания.
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от nasenceto »

Eй, ще ме зарибиш и мен по тая идея...вече обмислям тактика :lol:
Аватар
VesMil
Потребител
Потребител
Мнения: 182
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 20:29 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от VesMil »

Колко е температуратаа в момента в Стара Загора? При мен показва -6 в колата .
Стара Загора е БЕРОЕ!
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

В момента е 1-2 градуса, проверено и с втори дигитален термометър, аналоговите този път също са съгласни явно над нулата се справят по-добре.
В колата какъв прибор използваш? Аналогов ли е? Ако е такъв според мен при ниски температури доста почват да бъркат поне от това което съм видял досега и от това което намерих ид интернет - ако имаш мултицет пусни го до колата и виж какво ще ти покаже.
Аватар
klox
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 451
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 19:26 pm
skype: klox_bg
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от klox »

Станцията на "Зелени балкани" я следя от около 1 месец и според мен показва с около 1градус разлика от гледна точка на това, че е монтиран на къра. Сега за 1ви път от месец e offline.
Ето информация къде е монтирана станцията.
http://www.greenbalkans-wrbc.org/show.p ... &cat_id=35&
Водно и лазерно рязане, Сито и дигитален печат - www.patchov.com
Изображение
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

Дано я оправят бързо, тъкмо ще мога да я ползвам за ориентир, не да ходя постоянно да меря с мултицета :mrgreen:
schnapps
Потребител
Потребител
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Фев 26, 2007 16:36 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от schnapps »

Има вероятност много скоро да имаме станция в Стара Загора която мислим да монтираме с колега от форума на стрингметео в двора ми :D
В момента станцията която работи в Стара Загора е тази на летището,но имам съмнения в точните и замервания .
Skype:Schnapps86
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

Аз също се бях се засилил за такава станция, но малко се разминаха нещата. Неприятно впечатление ми направи, че пича като разбра, че само искам инфо стана много нервен и само дето не ми се скара как можело само само да питам, без да купувам. Аз наистина поразпитах, понеже останах с впечатление, че човека е любител, не само търговец, не съм очаквал чак толкова да е проблем, че съм поискал информация за нещо, за което ще му дам 400лв. Моя съвет е да провериш много внимателно каква ще е видимостта между станцията отвън и компютъра на който ще се намира вътре в къщата ти. Това, което човека ми каза е, че станциите са много чувствителни и дори една преграда може да прекъсне сигнала. Човека ми каза, че най-добре да имам видимост през прозореца към станцията, иначе ще има голяма вероятност да загубя сигнала. Също така има един куп изисквания към позиционирането, за да са коректни данните. Като изразих опасения за връзката, понеже съм в панелен апартамент, също и не покривам част от изискванията за монтаж на станцията, човека набързо обърна лопатата и вече нямало да имам никакъв проблем, да не се притеснявам за нищо и т.н.... Друг минус поне за мен е, че станциите им не работят с линукс. Според мен ако нямаш нужда от количество валежи и посока на вятъра, сензора който съм взел аз ще ти свърши много по-добра работа, освен това струва над 4 пъти по-евтино. Минуса на него пък му е, че под windows е по-трудно да се подкара. За сметка на това е доста по-лесно да извлечеш информацията от сензора.

При мен вече има напредък, днес написах плъгин който чертае графиките с температурата, като довърша нещата ще постна информацията за всички :)
Тази вечер е доста студено в момента е -10, доста сериозен студ :mrgreen:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от nasenceto »

Днес беше по-близо като стойност с измерените от мен (по най-лаишки начин естесвено) температури. Има ли чалъм да се вгради някъде по форума индикацията ти за температурата? Би било интересно, стига да е възможно.
ЕДИТ: Ей ся проверих - твоя и моя термометър показват едно и също :cheers:
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

Най-вероятно няма да има никакъв проблем да се вгради, но все още не съм готов с монтажа и по обяд температурите бяха доста по-високи от реалното заради слънцето, но почти целия ден се занимавах с плъгина за графиките и се надявам утре вече да измисля окончателно как и къде да се монтира оборудването :)
Грешките с аналоговите термометри поне от това което прочетох в нета идват от калибрирането. Нямам идея как се прави това нещо, но явно от там се получават проблемите. Моите термометри ту единия показва вярно, ту другия. Много рядко и двата са на едно мнение, докато на стайна температура например и двата винаги показват еднакво....
Публикувай отговор