Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Всичко свързано с град Стара Загора.
Публикувай отговор
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

И тяхното време няма да е реално за Ст. Загора, като нямаме станция обаче. Единствения вариант е сами да си направим такава и засега това остава плана :)
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

Отново имаме развитие по темата :) В момента нито един от сайтовете няма реална температура за града, навсякъде пишат глупости от -3 до -7, реално обаче е около нулата, днес беше и нагоре.
След много премеждия най-накрая се сдобих с usb датчик, монтиран е във вентилирана кутия под стряха и на завет, за да няма директен допир със слънчева светлина, вятър, дъжд и т.н. Намира се в Кв. Железник. Постарал съм се да покрия повечето изисквания за монтаж на стандартна метео станция, но все пак става дума за любителско изпълнение.
Ето с какво разполагам в момента:
http://weather.war3z.org (обновява се на 15 секунди)
Temperature: Реална температура
Relative Humidity: Относителна влажност
Pressure: Налягане
Dew point: Температура, при която водните пари ще започнат да кондензират във водни капки (нещо подобно) (изчислява се математически)
Humidex: Температурата която усещаме (комбинация от температура и влажност) (изчислява се математически)
Heat index: Друг вариант на Humidex, но май е по-верен за летни температури (изчислява се математически)
Засега всичко е в тестов период, подкарал съм го колкото да функционира, тепърва ще му направя страница да чертае графики, да изписва по-човешки информацията и т.н.
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от nasenceto »

Супер. Ама няма как да е 7-8 над нулата. Тоя на терасата показва -1, а в колата -4. Де не събира топъл въздух отнякъде или да е много близо до отопляема стена...
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

И аз това се зачудих, но 2 различни термометъра на терасата на завет, и 2та показаха точно толкова. Пред блока леда се топи днес цял ден...
Аватар
VesMil
Потребител
Потребител
Мнения: 182
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 20:29 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от VesMil »

Не е било никога 7-8 градуса днес. Явно си го оставил на слънце!
Днес повече от -1 не е ставало. Няколко пъти се мъчих да разбия леда на Климатика и не става,а той е на Южна страна.
Стара Загора е БЕРОЕ!
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от didka »

Облива се климатика с топла вода до пълно премахване на леда. :cheers:
Последно промяна от didka на Съб Яну 28, 2012 17:42 pm, променено общо 1 път.
Dog drags - no tracks...
Аватар
niks
Потребител
Потребител
Мнения: 180
Регистриран на: Нед Ное 16, 2008 18:38 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от niks »

Аватар
emzo
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1274
Регистриран на: Вто Авг 17, 2004 22:05 pm
Местоположение: Over the net

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от emzo »

VesMil написа:Не е било никога 7-8 градуса днес. Явно си го оставил на слънце!
Днес повече от -1 не е ставало. Няколко пъти се мъчих да разбия леда на Климатика и не става,а той е на Южна страна.
08.00 -8гр
диагностика на автомобили
ремап/ OBD тунинг /EGR Off
ремонт на компютърна техника
профилактика на PS3/4
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

Сега замерих с цифровия термометър показва 0-1 градус, но от съседната стена идва топлина, ще го преместя временно за проба, да видим дали ще се променят както трябва нещата. Трябва да намеря добро място, където да стои кутията, проблема няма да е в датчика, в спецификациите е зададено отклонение от 0.5 C при -40C/+105C
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от nasenceto »

sawo написа:И аз това се зачудих, но 2 различни термометъра на терасата на завет, и 2та показаха точно толкова. Пред блока леда се топи днес цял ден...
Само когато е на слънце. В момента в който се скрие слънцето и веднага вкочанява. От 11 до 13,30 бях из града (най-"топлото" време през деня). Когато колата беше спряна, показваше 2, 3 над нулата. Само да потегля или да мина на сянки и заковаваше на -4.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

Явно термометрите наистина са се повлияли от светлината, а датчика ми е прихванал топлина от съседната стена. Досега обикалях с мултицета да сравнявам температури. Замислям се дали да не захвана кутията директно за тавана на терасата, май така ще е най-добре?
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от nasenceto »

sawo написа:Явно термометрите наистина са се повлияли от светлината, а датчика ми е прихванал топлина от съседната стена. Досега обикалях с мултицета да сравнявам температури. Замислям се дали да не захвана кутията директно за тавана на терасата, май така ще е най-добре?
Стига комшията отгоре да не е вкарал терасата в стаята и да ти се явява под на апартамент. Ако можеш отдели я с фибран или нещо такова. Даже по добре е подложката да е само в 4 части (като крачета), че да може да се проветрява отвсякъде.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

На последния етаж съм, над мен няма нищо. Мисля да изрежа няколко ленти фурнир от корк, той е добър изолатор и да го подложа между стената и кутията, така трябва да се изолира контактната площ със стената.
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от nasenceto »

sawo написа:На последния етаж съм, над мен няма нищо. Мисля да изрежа няколко ленти фурнир от корк, той е добър изолатор и да го подложа между стената и кутията, така трябва да се изолира контактната площ със стената.
Само внимавай да не се получи "джоб" за топлия въздух. Корка е супер за целта ти.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

Ами ще направя още дупки за вентилация по корпуса на кутията, ще махна вътрешната кутия на сензора ако се наложи, в случай че електрониката загрява до толкова, че да отдава топлина достатъчна да попречи на температурата около самия сензор... Засега нещата са добре датчика отчита вече под 2 градуса и температурата продължава да пада... ще видим докъде ще стигне.
Публикувай отговор