Каква вода пием?

Всичко свързано с град Стара Загора.
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Каква вода пием?

Мнение от Nirvana »

Колеги,
с един приятел от известно време като се сетим тестваме различни води, които пием (чешмяна и минерална).
Та, оказаха се доста интересни неща. Например, водата от чешмата в квартала на Електрото е с минерализация около 220 по скалата, което е на границата на нормално към неудовлетворяващо. Водата в село Могила например е чиста отрова - 660 по скалата. Тествахме и няколко вида минерална вода. Леново и Девин са пълен боклук и написаното на етикета не отговаря (доста занижени стойности, направо трагедия). В същото време Горна Баня и Аква Сара се оказаха с 80, което е много добре.
При вода от кана Brita нарочно пробвахме в различни стадии. Тест, без да се сменя филтъра в първи, втори и трети месец. Само ще кажа, че в трети месец беше 120, което е удовлетворяващо.

Интересното е, че повечето хора си мислят, че като преварят вода, тя става годна и пречистена. Нищо подобно!
Преварена вода от чешмата излиза със стойност 160 ( в сравнение с кана Брита с несменен филтър 3 месеца, при която е 120).

Примерно, бебета трябва да пият вода с минерализация от 60 до максимум 120!

Изображение

Като изкараме стойности от други води ще ги напиша тук.

НЕ ПРАВЯ РЕКЛАМА НА НИКОЙ, ПРОСТО СПОДЕЛЯМ ДОСТА ВАЖНА ИНФОРМАЦИЯ!
Последно промяна от Nirvana на Чет Юни 30, 2016 10:10 am, променено общо 5 пъти.
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Аватар
Веско
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 454
Регистриран на: Съб Юни 23, 2012 19:11 pm

Re: Каква вода пием?

Мнение от Веско »

Аз ползвам една Корейска система за пречистване/купих я м.Септември/,ако ти е интересно,ще ти дам да тестваш.
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Каква вода пием?

Мнение от Nirvana »

Веско написа:Аз ползвам една Корейска система за пречистване/купих я м.Септември/,ако ти е интересно,ще ти дам да тестваш.
Пиши ми на ЛС. Ако имаш линк, дай да погледна! :)
Аз мисля да купя такава система на принципа на осмозата. Излиза около 150-200$, но си струва. Не ти трябват пречиствателни кани, филтри и т.н.


Мерси!
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: Каква вода пием?

Мнение от nike718 »

Nirvana написа:Колеги,
с един приятел от известно време като се сетим тестваме различни води, които пием (чешмяна и минерална).
Та, оказаха се доста интересни неща. Например, водата от чешмата в квартала на Електрото е с минерализация около 220 по скалата, което е на границата на нормално към неудовлетворяващо. Водата в село Могила например е чиста отрова - 660 по скалата. Тествахме и няколко вида минерална вода. Леново и Девин са пълен боклук и написаното на етикета не отговаря (доста занижени стойности, направо трагедия). В същото време Горна Баня и Аква Сара се оказаха с минерализация 80, което е много добре.
При вода от кана Brita нарочно пробвахме в различни стадии. Тест, без да се сменя филтъра в първи, втори и трети месец. Само ще кажа, че в трети месец беше с минерализация 120, което е удовлетворяващо.

Като изкараме стойности от други води ще ги напиша тук.
Интересно с какво правите тестовете?
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Каква вода пием?

Мнение от Nirvana »

nike718 написа:
Nirvana написа:Колеги,
с един приятел от известно време като се сетим тестваме различни води, които пием (чешмяна и минерална).
Та, оказаха се доста интересни неща. Например, водата от чешмата в квартала на Електрото е с минерализация около 220 по скалата, което е на границата на нормално към неудовлетворяващо. Водата в село Могила например е чиста отрова - 660 по скалата. Тествахме и няколко вида минерална вода. Леново и Девин са пълен боклук и написаното на етикета не отговаря (доста занижени стойности, направо трагедия). В същото време Горна Баня и Аква Сара се оказаха с минерализация 80, което е много добре.
При вода от кана Brita нарочно пробвахме в различни стадии. Тест, без да се сменя филтъра в първи, втори и трети месец. Само ще кажа, че в трети месец беше с минерализация 120, което е удовлетворяващо.

Като изкараме стойности от други води ще ги напиша тук.
Интересно с какво правите тестовете?
Имам уред за минерализация и киселинност.
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Каква вода пием?

Мнение от admin »

Интересно, я дай линк към този уред да го видим. Аз бях доста се вманиачил по едно време с тези филтри. В къщи съм с механичен, мисля че съм качвал снимки във форума. Тази са осмозата мислих да си купувам такава, аз като цяло обичам да пия вода от чешмата, но се отказах защото системата отнема място и трябва да се чудя къде да я слагам и отнема време докато се напълни казанчето.
"There is no 'patch' for stupidity."
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: Каква вода пием?

Мнение от nike718 »

admin написа:Интересно, я дай линк към този уред да го видим. Аз бях доста се вманиачил по едно време с тези филтри. В къщи съм с механичен, мисля че съм качвал снимки във форума. Тази са осмозата мислих да си купувам такава, аз като цяло обичам да пия вода от чешмата, но се отказах защото системата отнема място и трябва да се чудя къде да я слагам и отнема време докато се напълни казанчето.
Трябва да знаете ,че системата за обратна осмоза прави и голям разход на вода, защото връща една част от питейната вода заедно с боклуците директно в сифона, така че, за да имаме 10 литра пречистена вода на водомера ни ще се отчете най-малко 15 - 20 литра. Освен това изисква периодична смяна на филтри и мембрани.
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Каква вода пием?

Мнение от Nirvana »

nike718 написа:
admin написа:Интересно, я дай линк към този уред да го видим. Аз бях доста се вманиачил по едно време с тези филтри. В къщи съм с механичен, мисля че съм качвал снимки във форума. Тази са осмозата мислих да си купувам такава, аз като цяло обичам да пия вода от чешмата, но се отказах защото системата отнема място и трябва да се чудя къде да я слагам и отнема време докато се напълни казанчето.
Трябва да знаете ,че системата за обратна осмоза прави и голям разход на вода, защото връща една част от питейната вода заедно с боклуците директно в сифона, така че, за да имаме 10 литра пречистена вода на водомера ни ще се отчете най-малко 15 - 20 литра. Освен това изисква периодична смяна на филтри и мембрани.
И това го мислих, но по-добре здрави, отколкото да пием боклуците от канала!
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: Каква вода пием?

Мнение от nike718 »

Nirvana написа:
nike718 написа:
admin написа:Интересно, я дай линк към този уред да го видим. Аз бях доста се вманиачил по едно време с тези филтри. В къщи съм с механичен, мисля че съм качвал снимки във форума. Тази са осмозата мислих да си купувам такава, аз като цяло обичам да пия вода от чешмата, но се отказах защото системата отнема място и трябва да се чудя къде да я слагам и отнема време докато се напълни казанчето.
Трябва да знаете ,че системата за обратна осмоза прави и голям разход на вода, защото връща една част от питейната вода заедно с боклуците директно в сифона, така че, за да имаме 10 литра пречистена вода на водомера ни ще се отчете най-малко 15 - 20 литра. Освен това изисква периодична смяна на филтри и мембрани.
И това го мислих, но по-добре здрави, отколкото да пием боклуците от канала!
Ами каните за филтриране на вода са достатъчно добри според мен, филтъра им съдържа активен въглен и йонообменни смоли за обезсоляване на водата. Хваща хлора и тежките метали.
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Каква вода пием?

Мнение от Nirvana »

nike718 написа:
Nirvana написа:
nike718 написа: Трябва да знаете ,че системата за обратна осмоза прави и голям разход на вода, защото връща една част от питейната вода заедно с боклуците директно в сифона, така че, за да имаме 10 литра пречистена вода на водомера ни ще се отчете най-малко 15 - 20 литра. Освен това изисква периодична смяна на филтри и мембрани.
И това го мислих, но по-добре здрави, отколкото да пием боклуците от канала!
Ами каните за филтриране на вода са достатъчно добри според мен, филтъра им съдържа активен въглен и йонообменни смоли за обезсоляване на водата. Хваща хлора и тежките метали.
Така е, но за да си в норма, трябва всеки месец да сменяш филтрите. Иначе, както по-горе писах, с несменен филтър 3 месеца изкарах 120 минерализация на водата, което е средна работа. От тази вода обаче не давам на бебето!
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Каква вода пием?

Мнение от realprofesora »

Готин, това дето си го писал за минерализация, да не е солесъдържанието на водата. И ако може кажи в какви мерни единици го измервате, че ми е интересно. Киселинноста е в Ph, но тази "минерализация" ми е интересна. Защото и аз правя лабораторни анализи всеки ден от 23 години насам на 4 вида вода, като пробите са за твърдост, киселинност, алкалност и солесъдържание. Та ако може да обменим опит.
Popopopopo
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Каква вода пием?

Мнение от Nirvana »

realprofesora написа:Готин, това дето си го писал за минерализация, да не е солесъдържанието на водата. И ако може кажи в какви мерни единици го измервате, че ми е интересно. Киселинноста е в Ph, но тази "минерализация" ми е интересна. Защото и аз правя лабораторни анализи всеки ден от 23 години насам на 4 вида вода, като пробите са за твърдост, киселинност, алкалност и солесъдържание. Та ако може да обменим опит.
С този уред се тестват 3 вида примеси: разтворими соли, йонни органични съединения, тежки метални йони.
Имаме и за киселинност PH тестер.
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Каква вода пием?

Мнение от Nirvana »

Total Dissolved Solids (TDS) are the total amount of mobile charged ions, including minerals, salts or metals dissolved in a given volume of water, expressed in units of mg per unit volume of water (mg/L), also referred to as parts per million (ppm). TDS is directly related to the purity of water and the quality of water purification systems and affects everything that consumes, lives in, or uses water, whether organic or inorganic, whether for better or for worse.
Изображение

Тествах бутилирана минерална вода ВЕЛИНГРАД - по скалата даде 96-98, което за мен е перфектна вода!

Тествах и чешмяна вода от с. Медникарово и с. Обручище - даде 400+ (НЕ ПИЙТЕ!)
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
georgi_1986
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 76
Регистриран на: Пет Май 10, 2013 10:12 am

Re: Каква вода пием?

Мнение от georgi_1986 »

Някой тествал ли е водата от която доста хора точат, тази по пътя за старозагорските бани в дясно на пътя? Става ли за всекидневна употреба?
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Каква вода пием?

Мнение от Nirvana »

georgi_1986 написа: Нед Фев 26, 2017 11:14 am Някой тествал ли е водата от която доста хора точат, тази по пътя за старозагорските бани в дясно на пътя? Става ли за всекидневна употреба?
Ако имаш сипана от нея, дай да я видя на машинката какво ще покаже.
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Публикувай отговор