Регионално развитие

Всичко свързано с град Стара Загора.
Публикувай отговор
Аватар
muhogon
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1941
Регистриран на: Пон Май 20, 2013 19:55 pm

Re: Регионално развитие - Стара Загора регионален център

Мнение от muhogon »

Ми по Коледа ходих да видя реновирания мол Галерия Пловдив (вече Пловдив Плаза).
Като цяло доста по-неподреден и учукан град е от Стара Загора. Като големина има 2 панелки квартала повече от Стара Загора, което може да е плюс и минус.
От обявите за работа едно 80% са фалшиви така или иначе, така че това не е меродавен показател. Средната нетна заплата в гр.Стара Загора е 970 лв., а 600 лв. може да взимат само продавачките, така че дращиш леко глупости тука.
Ами да, те моловете са най-меродавния критерий за някой град...Май, пак си прекалил с розовката дрога... :mrgreen:

А колкото до обявите, как разбра, лично ли ги проследи? Сигурно последните месеци само това си правил? Тукашните обяви пък, щото са много "истински"? :D И е тъй, моловете са суперкритерий /пране на пари/, ама обявите са фалшиви, понеже не ти отърва... :lol:

За "средната" няма да се спирам, това беше отречено отвсякъде, явно само тука има недоразбрали, които още вЕрват на гробаджийската стъкмистика... Или пък просто им е наредено /платено/, за да вЕрват? :grin2:
"Демокрация е 2 вълка и 1 овца, които гласуват какво ще има за вечеря. Свобода - това е една добре въоръжена овца, която оспорва резултата"
abc
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 963
Регистриран на: Нед Апр 18, 2010 22:58 pm

Re: Регионално развитие - Стара Загора регионален център

Мнение от abc »

muhogon написа: Чет Яну 31, 2019 10:44 am
slimarkov написа: Сря Яну 30, 2019 22:00 pm
muhogon написа: Сря Яну 30, 2019 21:55 pm Интересно ми е, дали тия пишман туземни патриотари, са си дали зор, поне веднъж да идат до Пловдив, да видят нещо, пък после да дращят така уверено глупостите си? Проста работа - сравнете в един сериозен сайт за работа, като джобс, какви специалисти, и в какви бройки изобщо заявени работни места има? Все пак тоя БВП не може да идва само от услуги, магазини и сервизи, както е тука! С мижави заплатки от по 5-600лв, което е масовата картина в града на "смешниците"...
Дори само медицината да хванеш пак Стара Загора е по-напред от всичко сумарно в Пловдив.
Медицината носи поне половин милиард лева годишно на град Стара Загора.
Дори по ПЧИ (преки чуждестранни инвестиции на глава от населението) Стара Загора е пак по-напред от Пловдив.
Чуждестранни преки инвестиции в нефинансовите предприятия с натрупване по области към 31.12.2018 г. ( в хил. еврo) - на глава от населението

Ст.Загора- 2 839 евро
Пловдив - 2 829 евро
Да бе, поне сам вЕрваш ли си? Каква медицина, какви 5 лева, жива скръб е! Лично ми се налага да ходя до София и Пловдив, заради "висотата" на тукашната медицина...
Много ми е интересно за какво точно си ходил да се "лекуваш" в Пловдив, като в Стара Загора ги има всичките възможни болници и клиники, при това са по-реномирани от пловдивските?
Та самата Стара Загора буквално е наводнена от медицински туризъм от цяла Южна България, че и от Северна, а той ми тръгнал чулякът да гони Михаля при майните. Или пак си послъгваш? :cute:
muhogon написа: Чет Яну 31, 2019 10:50 am
Ми по Коледа ходих да видя реновирания мол Галерия Пловдив (вече Пловдив Плаза).
Като цяло доста по-неподреден и учукан град е от Стара Загора. Като големина има 2 панелки квартала повече от Стара Загора, което може да е плюс и минус.
От обявите за работа едно 80% са фалшиви така или иначе, така че това не е меродавен показател. Средната нетна заплата в гр.Стара Загора е 970 лв., а 600 лв. може да взимат само продавачките, така че дращиш леко глупости тука.
Ами да, те моловете са най-меродавния критерий за някой град...Май, пак си прекалил с розовката дрога... :mrgreen:

А колкото до обявите, как разбра, лично ли ги проследи? Сигурно последните месеци само това си правил? Тукашните обяви пък, щото са много "истински"? :D И е тъй, моловете са суперкритерий /пране на пари/, ама обявите са фалшиви, понеже не ти отърва... :lol:

За "средната" няма да се спирам, това беше отречено отвсякъде, явно само тука има недоразбрали, които още вЕрват на гробаджийската стъкмистика... Или пък просто им е наредено /платено/, за да вЕрват? :grin2:
Много често фирмите или учрежденията си имат вътрешни хора за позициите (ообено по-добре платените), но ги публикуват, защото такава им е процедурата. А ти си кандидатствай колкото щеш.
Аватар
muhogon
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1941
Регистриран на: Пон Май 20, 2013 19:55 pm

Re: Регионално развитие - Стара Загора регионален център

Мнение от muhogon »

Много ми е интересно за какво точно си ходил да се "лекуваш" в Пловдив, като в Стара Загора ги има всичките възможни болници и клиники, при това са по-реномирани от пловдивските?
Та самата Стара Загора буквално е наводнена от медицински туризъм от цяла Южна България, че и от Северна, а той ми тръгнал чулякът да гони Михаля при майните. Или пак си послъгваш? :cute:
Готов ли си, да се обзаложим? Ама на по-тлъста сумичка? Тук е толкова "реномирано", че дори близък зъболекар /който пак е лекар/, ми каза - ако искаш да ти се свърши както трябва работа, върви в София! Като компромис - в Пловдив! И точно така се оказа! Тъй че, недей прави някаква фалшива реклама на нещо, което не е никак наред! На прима виста мога веднага да ти изброя поне петима тукашни "доктори", които за нищо не стават, и като капак, сред тях има явно корумпиран!
"Демокрация е 2 вълка и 1 овца, които гласуват какво ще има за вечеря. Свобода - това е една добре въоръжена овца, която оспорва резултата"
abc
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 963
Регистриран на: Нед Апр 18, 2010 22:58 pm

Re: Регионално развитие - Стара Загора регионален център

Мнение от abc »

muhogon написа: Чет Яну 31, 2019 21:15 pm
Много ми е интересно за какво точно си ходил да се "лекуваш" в Пловдив, като в Стара Загора ги има всичките възможни болници и клиники, при това са по-реномирани от пловдивските?
Та самата Стара Загора буквално е наводнена от медицински туризъм от цяла Южна България, че и от Северна, а той ми тръгнал чулякът да гони Михаля при майните. Или пак си послъгваш? :cute:
Готов ли си, да се обзаложим? Ама на по-тлъста сумичка? Тук е толкова "реномирано", че дори близък зъболекар /който пак е лекар/, ми каза - ако искаш да ти се свърши както трябва работа, върви в София! Като компромис - в Пловдив! И точно така се оказа! Тъй че, недей прави някаква фалшива реклама на нещо, което не е никак наред! На прима виста мога веднага да ти изброя поне петима тукашни "доктори", които за нищо не стават, и като капак, сред тях има явно корумпиран!
Аз пък знам за близки от Варна, които идваха да се лекуват точно в Стара Загора, защото тук били най-добрите специалисти.
От друга страна пък съм чувал от медицински лица, че никъде в България не е добра опция, защото навсякъде гледат да изкярат и да те прецакат и препоръчват клиниките в Истанбул за по-сериозните диагнози.
Така че разни мнения, разни идеали.
Като цяло 5-те големи медицински центрове би трябвало да са изравнени по ниво на медицината /освен Стара Загора, също и Плевен, Варна, Пловдив/ с известен превес на София като столица и най-стар медицински университет.
Аватар
Mendeleev
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 592
Регистриран на: Съб Дек 04, 2010 12:28 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Регионално развитие - Стара Загора регионален център

Мнение от Mendeleev »

За мен тук може да има и кадърни лекари, но за зъболекари съм се отчаял.
На големият ми син един доста известен зъболекар каза, че един зъб е млечен ( от снимка ) и трябва да се извади.
Втори потвърди същото.
Когато и трети каза, че е млечен започнахме да вярваме, че това е така - все пак са хора с образование.
Третият го извади и докато го вадеше вика " А? Ма той постоянен.." И пак му го наби обратно в устата.
Такъв психически кошмар преживя детето, заради некадърността на местните зъболекари.
В Пловдив отидохме със същата снимка и ни казаха - "Това си е постоянен зъб" - без да сме им казвали какво е станало. Жалко, че вече беше късно.
От тогава на зъболекар в Стара Загора никога не мога да вярвам!
Гледат на нас само като подвижни касички - и лекари, и зъболекари!
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Регионално развитие - Стара Загора регионален център

Мнение от admin »

И аз имах подобна случка с местен специалист. Ходих за мнение за лечение, той ми вика: Абе ела да ти извадя зъба не се мъчи :blinkblink:
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Регионално развитие - Стара Загора регионален център

Мнение от admin »

Абе тоя мост, вярно ли ще бъде само с две платна и две бус ленти :?:
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
Mendeleev
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 592
Регистриран на: Съб Дек 04, 2010 12:28 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Регионално развитие - Стара Загора регионален център

Мнение от Mendeleev »

admin написа: Пет Фев 01, 2019 8:01 am Абе тоя мост, вярно ли ще бъде само с две платна и две бус ленти :?:
Това и аз го четох някъде, че щяло да има бус ленти и ако е вярно ще бъде даже по-натоварено и задръстено от преди ремонта.
Нека въдим и тогава ще бълваме помията :lol:
Аватар
muhogon
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1941
Регистриран на: Пон Май 20, 2013 19:55 pm

Re: Регионално развитие - Стара Загора регионален център

Мнение от muhogon »

abc написа: Чет Яну 31, 2019 21:56 pm
muhogon написа: Чет Яну 31, 2019 21:15 pm
Много ми е интересно за какво точно си ходил да се "лекуваш" в Пловдив, като в Стара Загора ги има всичките възможни болници и клиники, при това са по-реномирани от пловдивските?
Та самата Стара Загора буквално е наводнена от медицински туризъм от цяла Южна България, че и от Северна, а той ми тръгнал чулякът да гони Михаля при майните. Или пак си послъгваш? :cute:
Готов ли си, да се обзаложим? Ама на по-тлъста сумичка? Тук е толкова "реномирано", че дори близък зъболекар /който пак е лекар/, ми каза - ако искаш да ти се свърши както трябва работа, върви в София! Като компромис - в Пловдив! И точно така се оказа! Тъй че, недей прави някаква фалшива реклама на нещо, което не е никак наред! На прима виста мога веднага да ти изброя поне петима тукашни "доктори", които за нищо не стават, и като капак, сред тях има явно корумпиран!
Аз пък знам за близки от Варна, които идваха да се лекуват точно в Стара Загора, защото тук били най-добрите специалисти.
От друга страна пък съм чувал от медицински лица, че никъде в България не е добра опция, защото навсякъде гледат да изкярат и да те прецакат и препоръчват клиниките в Истанбул за по-сериозните диагнози.
Така че разни мнения, разни идеали.
Като цяло 5-те големи медицински центрове би трябвало да са изравнени по ниво на медицината /освен Стара Загора, също и Плевен, Варна, Пловдив/ с известен превес на София като столица и най-стар медицински университет.
Тука говоря най-вече за отношение и съпричастие, кел файда че е голям спец, като гледа да те претупа набърже, и само да ти вземе немъчени /за него/, пари? Лично имах възможността да се уверя в тези си заключения, за двама "лекари", през последните няколко месеца! Имена няма да казвам, поне засега, но ако се налага, ще го направя! Съвсем друго беше обаче отношението на двама софийски лекари, по същите въпроси, както и подхода им! Та толкова за "великата" ни медицина, това не се измерва с броя болници и модерността на оборудването, а какви хора работят там!
"Демокрация е 2 вълка и 1 овца, които гласуват какво ще има за вечеря. Свобода - това е една добре въоръжена овца, която оспорва резултата"
Аватар
Mendeleev
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 592
Регистриран на: Съб Дек 04, 2010 12:28 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Регионално развитие - Стара Загора регионален център

Мнение от Mendeleev »

Е с това и аз съм съгласен!
Аватар
Mendeleev
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 592
Регистриран на: Съб Дек 04, 2010 12:28 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Регионално развитие - Стара Загора регионален център

Мнение от Mendeleev »

admin написа: Пет Фев 01, 2019 8:01 am Абе тоя мост, вярно ли ще бъде само с две платна и две бус ленти :?:
Отговорих в другата тема :lol:
Аватар
muhogon
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1941
Регистриран на: Пон Май 20, 2013 19:55 pm

Re: Регионално развитие - Стара Загора регионален център

Мнение от muhogon »

Това е реалността, не напудрените стъкмистики, на соросоидната пропаганда!


http://hotpoint-news.com/%D0%BD%D0%BE%D ... qHazrNrvEA
"Демокрация е 2 вълка и 1 овца, които гласуват какво ще има за вечеря. Свобода - това е една добре въоръжена овца, която оспорва резултата"
Аватар
slimarkov
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2979
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 0:03 am

Re: Регионално развитие - Стара Загора регионален център

Мнение от slimarkov »

https://www.youtube.com/watch?v=tOtSVm83Vaw
Аватар
muhogon
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1941
Регистриран на: Пон Май 20, 2013 19:55 pm

Re: Регионално развитие - Стара Загора регионален център

Мнение от muhogon »

Ремонтът на Аязмото, е точно едно голямо, няма нищо, на геврека дупката...
"Демокрация е 2 вълка и 1 овца, които гласуват какво ще има за вечеря. Свобода - това е една добре въоръжена овца, която оспорва резултата"
Аватар
slimarkov
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2979
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 0:03 am

Re: Регионално развитие - Стара Загора регионален център

Мнение от slimarkov »

Бързите, бавните и Стара Загора

За десет години икономиката на всички региони в страната расте, но пропастта между Северна и Южна България се увеличава

8 фев 2019



Изображение

Лидерът по икономически растеж

Стара Загора е със 113% ръст на създадената брутна добавена стойност в рамките на десетилетие. Далеч на второ място се позиционира Софийска област с увеличение от 85.3% към 2017 спрямо десет години по-рано.

Вероятно най-едрият фактор зад този ръст е стартът на двете американски централи - "КонтурГлобал Марица-изток 3" (2009 г.) и "Ей и Ес Гълъбово" (2011 г.). Те заедно с държавната "Марица-изток 2", "Брикел" и най-голямата въгледобивна компания в България "Мини Марица-изток" генерират приходи за почти 2.5 млрд. лв. само през 2017 г. Отделно към тях има и множество съпътстващи бизнеси, свързани с ремонт и поддръжка на тецовете, транспортни услуги, изхранване и т.н. В енергийния комплекс "Марица-изток" работят общо 30 хил. души, а заедно със съпътстващите услуги заетите са двойно повече. Регионът е дом и на втория най-голям работодател в България - оръжейния завод "Арсенал", който осигурява работа на 12.5 хил. души през 2018 г. и генерира приходи от близо половин милиард през 2016 г.

Областта обаче е дом и на бумтяща промишленост, твърди председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) в региона Олег Стоилов. Той дава за пример завода за чугунени отливки "Прогрес", "Хранинвест" и "Термохран инженеринг" в машиностроенето и големи фирми като "Градус" и "Олива" в хранително-вкусовия бранш. Стоилов подчертава и наследството, останало след закриването на заводи "Берое" и "Светлина" - висококвалифицирани специалисти, които се вливат в пазара на труда.

"Имаме относително добра координация с органите на местна и регионална власт, което допринася за по-ефективно използване на ресурсите и по-добри резултати", допълва той (повече за Стара Загора и икономиката й, очаквайте в специалното издание "Капитал Градове" на 1 март).

Изоставащите региони

На фона на високия старозагорски ръст развитието в други области изглежда в застой. Пример за това е Перник, където въпреки близостта до икономическия център на страната - София, БВП се увеличава едва с 10.3% спрямо 2007 г. Изменението е малко по-високо, ако стойността се разпредели спрямо хората в областта - 24.8% до 7.7 хил. лв. през 2017 г., но остава най-слабата промяна сред регионите в страната.

Голяма спънка за икономическото развитие на Перник се оказва финансовата криза. Ако през 2008 г. всеки в областта произвежда БВП за близо 8 хил. лв., година по-късно стойността се срива с една четвърт. До 2017 г. местната икономика все още не е успяла да стигне предкризисния си рекорд. Аналогична тенденция е видима и в данните за добавената стойност.

Най-малката местна икономика

Столицата логично е най-голямата местна икономика в страната с 40.1 млрд. лв. БВП през 2017 г. по пазарни цени, което е със 72% над размера от 2007 г. В дъното на класацията е област Видин, чийто БВП е 63 пъти по-малък. През 2017 г. икономиката на най-северозападния регион на България се оценява на 640 млн. лв., брутните заплати за десетилетие се удвояват, но до едва 686 лв., а населението намалява с рекордните за страната 22.8%, или 25.7 хил. души.

Местната власт се надява да привлече инвеститори, като издава сертификати, които им предоставят облекчения и преимущества, но това далеч не е достатъчно. Най-големият проблем на областта очевидно е откъснатостта ѝ и липсата на качествена довеждаща инфраструктура. В доклада "Регионални профили" на Института за пазарна икономика (ИПИ) се посочва, че инфраструктурата не е по-лоша от тази в повечето други региони, но за сметка на това областта изостава по ключови показатели като доходи, инвестиции, околна среда и демография. "Въпреки сравнително ниските местни данъци и такси непрозрачната администрация и изоставащото качество на услугите възпрепятстват подобряването на бизнес средата", твърдят от института.

Програмисти и футболисти

Стане ли дума за заплати в България, една от първите асоциации са високите възнаграждения в столицата, която и преди десет години и сега, е лидер. По растеж на средните заплати обаче напред излизат Пловдив и Разград с близо 150% увеличение към 2017 г. спрямо десет години по-рано. Секторът с най-висок ръст на възнагражденията в Града на тепетата е информационните и комуникационните технологии, където брутните месечни заплати към 2017 г. се увеличават повече от три пъти до малко над 2 хил. лв., а броят на наетите се повишава с 1700 души до близо 4 хил.

Разград е малко по-интересен случай. Разбивката по икономически сектори показва, че през 2017 г. най-високата средна месечна заплата в областта е в сектор "Култура, спорт и развлечения" - 4550 лв., което е фрапантен ръст спрямо 396 лв. за същите дейности през 2008 г. В сектора са наети едва 550 души, като скокът тук се дължи на ФК "Лудогорец" - освен скъпоплатените футболисти клубът предлага високи за областта заплати и на специалистите, които се занимават с детско-юношеската школа, на обслужващия и на административния персонал. Значително е увеличението и на възнагражденията в имотния сектор, които се утрояват до 1018 лв. през 2017 г. спрямо 2008 г.

Застаряващите области

Проблемът със застаряващото и намаляващо население е особено остър в региони като Смолян и Габрово - тук делът на хората над 65-годишна възраст нараства съответно със 7.1 и 6.8 процентни пункта през периода 2007 - 2017 г., като така достига 23% и 28.2%. За справка, средното за страната ниво през 2017 г. е 21%, което е с 3.7 пункта над числото преди десет години. Към момента пазарът на труда се развива добре и в двете области, но в бъдеще все по-малко хора ще работят, а пенсионерите ще се увеличават.
https://www.capital.bg/politika_i_ikono ... ra_zagora/
Публикувай отговор