HDR снимки?

Снимки , графика и дизайн.
Публикувай отговор
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

HDR снимки?

Мнение от sawo »

Някой играл ли си е да прави?
Накратко правят се 3 или повече снимки на неподвижен предмет с различен exposure (примерно -2EV;0EV;+2EV) като тук и после в photoshop се събират заедно, полученото hdr изображение се конвертира в 16bit, понастройват се малко curves и трябва да се получи нещо такова
Единственото условие е фотоапарата ви да поддържа ръчно задаване на exposure и да имате стойка или поне да може да закрепите апарата си максимално неподвижен.
Аватар
jerry
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1137
Регистриран на: Чет Дек 09, 2004 3:56 am
Местоположение: S. Wind Основен Клас: Mage Слабост: Mele Damge Питие: Бира

Мнение от jerry »

Незнам, но се е получила страхотна снимка! На една позната от морето апарата включваше подобна функция.
Аватар
^Sloopy^^
Потребител
Потребител
Мнения: 444
Регистриран на: Нед Дек 07, 2003 17:35 pm
Местоположение: Far Far Away
Обратна връзка:

Мнение от ^Sloopy^^ »

ам пробвал съм до сега само с телефон :lol: и стана нещо като за телефон може да се каже че е добре за HDR :) иначе съм пробвал и на апарат ама нещо не го доизкарах :? и отделно някъв урок за HDR на фотошопа пробвах ама то далече май стана от HDR-а
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Мнение от sawo »

Ами повечето хора използват HDR-а за да направят нереалистични картинки, които изглеждат "готино", докато снимката която показах по-горе използва HDR, за да покаже възможно най-много детайли в иначе тъмната сграда.
Аз от няколко дни чакам подходящ момент да пробвам, но или няма светлина, или е облачно и все нямаше как.
Нямам кой знае какво да снимам и взех първото нещо под ръка, докато слънцето не се е скрило - кожен калъф, с гравирано лого на него.

Ето как изглежда снимката в нормален режим на iso100:
Изображение

Ето как изглежда след събиране в hdr с photoshop:
Изображение

Ето какво се получи след downsample до 16bit и донастройка на curves за получаване на цвета, който е най-близък до реалния, когато обекта не отразява светлина:
Изображение
*Ако обърнете внимание, надписа vaja изобщо не се вижда на картинката снимана в стандартен режим.

Естествено има и други варианти за краен резулта в зависимост от ефекта който търсите - например може да хвърлите цялата светлина върху обекта на преден план, докато фона е по-тъмен:
Изображение

Естествено да спомена, че апарата ми е любителски и не е кой знае какво - benq с 5x zoom и pentax оптика, но поне поддържа ръчна настройка на exposure-a и мога да си поиграя с hdr-a.Като цяло този метод е доста полезен, понеже ви позволява да извадите на показ детайли които са или много осветени, или много затъмнени и по този начин виждате доста повече от една и съща снимка.
Аватар
dogo
Потребител
Потребител
Мнения: 142
Регистриран на: Вто Ное 27, 2007 18:03 pm
skype: dogo_stz

Мнение от dogo »

неска се надъхах да си поиграя малко с Практиката, ама найстина нищо не намерих за снимане, обещавам като намеря време да покажа резултата...бтв при този тип снимане не трябва да се използва светкавица нали :)
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Мнение от sawo »

Да - без светкавица и възможно най-ниското iso, което поддържа апарата - 100 или колкото е там.Естествено и обектите трябва да са неподвижни :)
Аватар
EXO
Потребител
Потребител
Мнения: 90
Регистриран на: Вто Май 14, 2002 8:48 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

Re: HDR снимки?

Мнение от EXO »

Интерено, веднага се запалих да тествам и скочих на терасата. Естествено ако се снима нещо по-красиво ще стане и по-добра снимка но ... Та ... снимах 5 броя снимки на ISO 64 както следва:

Изображение
1. f4,8 - 1/1250 (-2.0)

Изображение
2. f3,2 - 1/1250 (-1.0)

Изображение
3. f3,2 - 1/640 (0) - стандартно

Изображение
4. f3,2 - 1/250 (+1.0)

Изображение
5. f3,2 - 1/100 (+2.0)

РАЗУЛТАТЪТ (имайте предвид че ми е сефте и налуквах набързо как да го направя):
Изображение

Ето и оригинал/резултат сравнение:
Изображение

PS: Ето и един резултат от стандартната снимка + софтуерен HDR:
Изображение
Добре се вижда как тъмните части си останаха тъмни - особено долу/дясно. Софтуерния се опитва само да подобри картината, но все пак с каквото разполага, повече прилича на някакъв ефект, може даже да стане супер, но не добавя нищо и ковто не се е виждало, пак няма да се вижда.
Ето и сравнение софтуерен към "реален" HDR:
Изображение
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: HDR снимки?

Мнение от sawo »

На реалния HDR поигра ли си със curves ? Като избереш от 32bit -> 24bit и автоматично PS ти пуска менюто.
Аватар
^Sloopy^^
Потребител
Потребител
Мнения: 444
Регистриран на: Нед Дек 07, 2003 17:35 pm
Местоположение: Far Far Away
Обратна връзка:

Re: HDR снимки?

Мнение от ^Sloopy^^ »

епа аз тва постигнах
Изображение
Аватар
EXO
Потребител
Потребител
Мнения: 90
Регистриран на: Вто Май 14, 2002 8:48 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

Re: HDR снимки?

Мнение от EXO »

sawo написа:На реалния HDR поигра ли си със curves ? Като избереш от 32bit -> 24bit и автоматично PS ти пуска менюто.
Не съм, понеже не си играх с фотошоп. Аз ги слях със Photomatix Pro 3. И без много да пипам там и да експериментирам.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: HDR снимки?

Мнение от sawo »

Според мене определено е най-добре с photoshop - photomatix прави доста нереални снимки, по-скоро като анимирани.
Публикувай отговор