Ески джамия - българският Йерусалим

Форум за ежедневни новини от Стара Загора.
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Ески джамия - българският Йерусалим

Мнение от realprofesora »

Бе да идват гости на града , туристи, чужденци и да оставят по някоя пара в града ни.Друго не ме интересува.Това е важно за нас според мен- да привлечем колкото се може повече туристи с уникални исторически обекти.Като отиват или се връщат към морето да се отбиват, да посетят нашия град Стара Загора. :cheers:
Popopopopo
Аватар
BazilVenceslas
Потребител
Потребител
Мнения: 150
Регистриран на: Вто Фев 23, 2010 13:19 pm
skype: bravo191
Местоположение: Стара Загора

Re: Ески джамия - българският Йерусалим

Мнение от BazilVenceslas »

ksdh - пишеш доста вярно....

А статията я гепах от някакъв новинираски сай на радио Дарик.

А относно тея в Сребреница - аз съм твърдо на сръбска страна. Като босненците се надъхват на американците и зимат парички и разтурват Югославия, ще ядът дравцето. И после сърбите загубиха и вече Съдът на Човечеството, дерижириан от подлите последователи на девиза - "Разделяй и владей" Ето ти я Сребреницата и ген.Р.Младич!
skype: bravo191
Аватар
ksdh
Потребител
Потребител
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Окт 11, 2010 20:28 pm

Re: Ески джамия - българският Йерусалим

Мнение от ksdh »

Стилистиката на "НБП" виждам тук :D А според мен трябва да остане, защото остана единственото най-старо неразрушено нещо в града.
И не се реставрира с народни пари една джамия, а една българска църква... в джамията. При това парите не са народни, а от ЕС по оперативна програма Регионално развитие (2 390 000 лв) Пиши ми на лични да ти осигуря достъп, за да се увериш с очите си.


Не знам каква стилистика виждаш, ама много неща бъркаш! Първо, джамията е единствената оцеляла сграда в града ни, след опожаряването му от турците в Освободителната война! Разбираш, надявам се, защо е станало така?
Второто, тя е направена не само върху българска църква от Средновековието, но и върху тракийско светилище от античността! Не е ли по-добре да се възстановят, доколкото може, църквата или светилището, а защо не и двете, те са част от българската история! Защо ще се възстановява и джамията, сякаш са ни малко хилядите други такива? И тъй като е най-отгоре, след време неминуемо ще възникнат претенции към нея, да се ползва от читаците и циганите! И познайте какво ще стане, направо не ми се мисли...


Третото, но не по важност, е въпросът за финансирането! Като казах, че е с народни пари, бях много точен! Независимо, че се финансира по европейска програма, това са си на практика наши пари!Как мислиш, колко е годишната ни вноска в бюджета на ЕС? И знаеш ли, че досега са внесени поне 10 пъти повече, отколкото са се върнали обратно, под различни програми? Така че, да не се заблуждаваме от лъскавата фасада, която ни се поднася!
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Ески джамия - българският Йерусалим

Мнение от nasenceto »

http://www.dnes.bg/obshtestvo/2011/05/0 ... sto.117867" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Nakito
Потребител
Потребител
Мнения: 411
Регистриран на: Чет Дек 11, 2008 15:39 pm
Местоположение: 2565 km

Re: Ески джамия - българският Йерусалим

Мнение от Nakito »

От своя страна Борисов е изтъкнал, че изпълнява поетите ангажименти. Етническият мир за мен е по-ценен от властта, а делата - по-силни от думите", е подчертал българският премиер.

Той е информирал турския първи дипломат, че политиката на кабинета предвижда инвестирането на държавни средства в смесените региони и за възстановяването на джамии и посочи за пример джамията в Стара Загора, за която са отпуснати около 3 млн. лв.

Цялата статия - http://news.ibox.bg/news/id_1730456657" onclick="window.open(this.href);return false;
There's no mine, there's no yours, the world's Beroe
Аватар
ksdh
Потребител
Потребител
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Окт 11, 2010 20:28 pm

Re: Ески джамия - българският Йерусалим

Мнение от ksdh »

Nakito написа:От своя страна Борисов е изтъкнал, че изпълнява поетите ангажименти. Етническият мир за мен е по-ценен от властта, а делата - по-силни от думите", е подчертал българският премиер.

Той е информирал турския първи дипломат, че политиката на кабинета предвижда инвестирането на държавни средства в смесените региони и за възстановяването на джамии и посочи за пример джамията в Стара Загора, за която са отпуснати около 3 млн. лв.

Цялата статия - http://news.ibox.bg/news/id_1730456657" onclick="window.open(this.href);return false;


Какво може да каже една мутра, докопала се до властта? Освен поредното дупедавство, друго не виждам! Не може ли да се възстановяват църкви и параклиси с тия пари, вместо да се дават за джамии, каква страна сме?
Аватар
nefelen
Модератор
Модератор
Мнения: 996
Регистриран на: Нед Май 30, 2004 12:29 pm
skype: nefelen
Местоположение: -=mysteryland=-
Обратна връзка:

Re: Ески джамия - българският Йерусалим

Мнение от nefelen »

Ески джамия първоначално е било тракийско светилище, след това християнска църква и чак след това е станала джамия, която виждаме от вън. Възстановяването е свързано с възстановяване и на трите религиозни паметника в едно, а не да бъде действаща джамия с минаре.
s0 lItTlE tImE, s0 lItTlE t0 d0
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Ески джамия - българският Йерусалим

Мнение от nasenceto »

nefelen написа:Ески джамия първоначално е било тракийско светилище, след това християнска църква и чак след това е станала джамия, която виждаме от вън. Възстановяването е свързано с възстановяване и на трите религиозни паметника в едно, а не да бъде действаща джамия с минаре.
Откажи се, аз тва го обяснявам, от 2007-ма, ама който в сляп за истината, такъв ще си остане. Глупака вижда само неговата страна на истината и остава като кон с капаци - втрещен в нея, и отказва да види всички останали нейни аспекти.
Последно промяна от nasenceto на Чет Юни 30, 2011 21:38 pm, променено общо 1 път.
Аватар
ksdh
Потребител
Потребител
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Окт 11, 2010 20:28 pm

Re: Ески джамия - българският Йерусалим

Мнение от ksdh »

А не намериха ли и някой будистки, зороастрийски или тангрийски храм, та да станат и 6 в 1? И какво ще има вътре, в това 3 в 1? Сигурно ще има сакрална сцена - Богородица гледа надупения Мохамед...! Абе, що за простотия могат да измътят нечии развалени мозъци, само и само да угодят на властимащите! Според мен, в Ст.Загора изобщо не трябва и помен да има от джамия, дължим го на хилядите избити, по време на Руско-турската война!Всичко друго е дупедавство, вече го казах!
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Ески джамия - българският Йерусалим

Мнение от nasenceto »

ksdh написа:А не намериха ли и някой будистки, зороастрийски или тангрийски храм, та да станат и 6 в 1? И какво ще има вътре, в това 3 в 1? Сигурно ще има сакрална сцена - Богородица гледа надупения Мохамед...! Абе, що за простотия могат да измътят нечии развалени мозъци, само и само да угодят на властимащите! Според мен, в Ст.Загора изобщо не трябва и помен да има от джамия, дължим го на хилядите избити, по време на Руско-турската война!Всичко друго е дупедавство, вече го казах!
Ти си болен. И аз го казах.
Ако имаше поне малко обща култура, щеше да знаеш защо не може да има и "тангрийски", будистки или зороастрийски храм. Простено ти е.
Аватар
ksdh
Потребител
Потребител
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Окт 11, 2010 20:28 pm

Re: Ески джамия - българският Йерусалим

Мнение от ksdh »

nasenceto написа:
ksdh написа:А не намериха ли и някой будистки, зороастрийски или тангрийски храм, та да станат и 6 в 1? И какво ще има вътре, в това 3 в 1? Сигурно ще има сакрална сцена - Богородица гледа надупения Мохамед...! Абе, що за простотия могат да измътят нечии развалени мозъци, само и само да угодят на властимащите! Според мен, в Ст.Загора изобщо не трябва и помен да има от джамия, дължим го на хилядите избити, по време на Руско-турската война!Всичко друго е дупедавство, вече го казах!
Ти си болен. И аз го казах.



А ти си глупав келеш! Това пък аз ти го казвам! И ти, ако имаше поне малко акъл, щеше да разбереш, защо го казвам!
Последно промяна от ksdh на Чет Юни 30, 2011 21:42 pm, променено общо 1 път.
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Ески джамия - българският Йерусалим

Мнение от nasenceto »

Е, то ми го пише и в ранга, нямаше нужда да казваш очевидното :lol:
Я съм прос! Ма поне мъ кефи, че и по - проси от мени има - кът теби... :lol: :lol: :lol:
Аватар
nefelen
Модератор
Модератор
Мнения: 996
Регистриран на: Нед Май 30, 2004 12:29 pm
skype: nefelen
Местоположение: -=mysteryland=-
Обратна връзка:

Re: Ески джамия - българският Йерусалим

Мнение от nefelen »

Предполагам, че ще е като кътове според зависи какво и колко е запазено. Мисля че олтарът беше запазен, но може и да се бъркам. Идеята е да се видят приликите и разликите между трите религии, различните обредни дейности и т.н.
Не виждам какъв е проблема в това. Все пак това е част от историята ни и културното ни наследство.
По цял свят има такива места, защо ние да не го оправим и развием, и да стане една културна дестинация за туризъм.
s0 lItTlE tImE, s0 lItTlE t0 d0
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Ески джамия - българският Йерусалим

Мнение от nasenceto »

За изрисувания паметник другаря друго разправя - да помним историята си, ама за джамията се извъртя на 180 :lol: Типично за него.
Аватар
ksdh
Потребител
Потребител
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Окт 11, 2010 20:28 pm

Re: Ески джамия - българският Йерусалим

Мнение от ksdh »

nefelen написа:Предполагам, че ще е като кътове според зависи какво и колко е запазено. Мисля че олтарът беше запазен, но може и да се бъркам. Идеята е да се видят приликите и разликите между трите религии, различните обредни дейности и т.н.
Не виждам какъв е проблема в това. Все пак това е част от историята ни и културното ни наследство.
По цял свят има такива места, защо ние да не го оправим и развием, и да стане една културна дестинация за туризъм.

Да, на много места по света има такива неща, ама интересното е, че където има джамии, в арабския свят например, християнските храмове нещо се губят, защо ли? Ама тука сме ларж, готови сме да се надупим, пред кого ли не! Докога? Нима не осъзнахте, че ислямът е агресивна, дивашка религия, която не търпи съвместно съществуване! Нима смятате, че като реставрират тая джамия, няма да почнат домогвания, тя да стане пак действаща? И познайте, какво ще стане? Нима смятате, че случайно започнаха точно тази "реставрация"? То и Баня Башъ в София е май със статут на музей, ама какво става? Показно дупене вече и на улицата! И тука ли искате това? Защото точно това ще стане, ако се правим на големи толерантници!
Публикувай отговор