Осветиха агентурното минало на митрополит Галактион

Форум за ежедневни новини от Стара Загора.
Публикувай отговор
Аватар
Nakito
Потребител
Потребител
Мнения: 411
Регистриран на: Чет Дек 11, 2008 15:39 pm
Местоположение: 2565 km

Осветиха агентурното минало на митрополит Галактион

Мнение от Nakito »

Осветиха агентурното минало на митрополит Галактион

Комисията по разкриване на документите и за обявяване напринадлежност на български граждани към Държавна сигурност, известна в общественото пространство като Комисия по досиетата, вчера публикува имената на висшия клир на Българската православна църква, свързани по време на социализма с Държавна сигурност. От общо 15 български митрополити, за 12 е установена принадлежност към ДС. Сред тях е и Старозагорският митрополит Галактион. Според наличните документи, той е осъществявал сътрудничество в качеството си на АГЕНТ, под псевдонима МИШО, в най-омразното от българската интелигенция - Шесто управление. Галактион Любенов Табаков е бил вербуван на 23.09.1981 г. и официално регистриран към службите на 28.09.1981 г. Липсват данни за снемането му от оперативен отчет. Намерените документи, въз основа на които Комисията по досиетата е установила принадлежността на Старозагорския митрополит към ДС, са 4 броя картони, регистрационен дневник и писмо от НСЗК от 09.11.1990 г. с искане "да бъдат заличени от всички картотеки данните" за "Мишо".
За агентурното минало на Галактион е известно от доста време и първата му проверка е била направена постфактум в качеството му на депутат в 36-ото Народно събрание от квотата на СДС (1901-1994 г.). Тогава обаче той все още не беше митрополит на Старозагорската епархия, а епископ в храм "Александър Невски" - София. Досега висшият слуга на Бога не е дал никакъв коментар за агентурното си минало. Вчера "Старозагорски новини" се отказа да го издирва за такъв, тъй като през последните няколко години (след като направи Слави Бинев архонт в Рим) медията ни винаги е удряла на камък. Последният ни опит за връзка с митрополита беше преди десетина дни, във връзка с членството му в Съвета на директорите на "Тъканна банка Остеоцентър - България". И пак без резултат.
Принадлежността на 12 от всичките 15 български митрополити към ДС обяснява яростния отпор на Българската православна църква към разсекретяване на данните за агентурното им минало. Но все пак висшият клир дължи обяснения на миряните в България защо и как в миналото това се е случило. Още повече, че всичките 12 митрополити, с установена принадлежност към ДС, са сътрудничили на Шесто управление.
Йовка НИКОЛОВА


http://novini.stara-zagora.org/%D0%BE%D ... 22826.html
There's no mine, there's no yours, the world's Beroe
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Осветиха агентурното минало на митрополит Галактион

Мнение от admin »

Малко ми се струва, че преиграват с тези досиета. Аз когато влизах в казармата ме викат в "щаба". Това беше на първата седмица още от както бях влезнал. Който не е ходил в казарма няма да може да си представи каква е обстановката първоначално, никой не познаваш, два лафа няма с кой да си кажеш. Та отивам аз във въпросния щаб отварям вратата и вътре гледам сред облаци от дим в задимената стая стоят някакви педераси всичките с по няколко звезди на пагона. Та опъвам се аз в стаята, още не бяхме учили как се отдава чест пък и аз малко се правих на дръж ми шапката и никога не бях изряден и все не отдавах чест. Та влизам аз в стаята и казвам най учтиво леко изплашен като всеки новобранец особено за човек който вече се е сблъсквал със закона в детството си и от вътре някой от всичките педераси подхваща: Не знаеш ли как се влиза, я излез и влез както се полага! Викам си на акъла: Та е*а в педерасчето, ако те фана на вънка ще ти натикам шапката в гъ*а. Тази стратегия ми е позната, страх и контрол ама не са познали човека. Отговарям съвсем тихо с нотка на страх в гласа: Не сме го учили още. Тайничко се подхилвам. Друг се обажда от стаята: Остави го сега пък и ти .. Викам си на акъла, охо вече и такъв дето ми се прави на приятел се извъди тука, ще играят добрият и лошия. Та, примигвам аз като гладна котка в кебапчийница и навеждам глава, уж че като излез на от стаята първата ми работа е да науча как се влиза в стая и отдава чест, не че не знаех ама както и да е. Та този дето ми се прави на приятел ми вика: Искаш ли да ни сътрудничиш тука по разни неща, в замяна може повече отпуска да получиш и да идваш при нас тука, ние ще ти даваме нп. Веднага си правя преценка на ситуацията и си казвам: Тука има само един възможен отговор които искат да чуят и той е: Да, а че ще се правя на тапа според ситуацията е по вероятно и от факт, никой не обича предателите. Иначе можеха ме пратят на другия край на България. Отговарям ясно: О да, ако чуя или видя нещо важно веднага ще ви уведомя, може да разчитате на мен по всяко време. Подхилвам се на ум и си викам, дано да ми повярват. Та така се и уволних без нито един "доклад" да съм написал. После разбрах какъв връзкар всъщност съм бил и даже да бях посочил среден пръст на командира на дивизията нищо нямаше да ми направят. Предполагам, че повечето от тях са гледали как да се отърват на момента, все пак по онези времена държавна сигурност не беше шега работа и можеха да ти конфискуват цялото имущество и да те разделят от семейството ти завинаги като просто те пратят да живееш ако си от софия във варна, а на женати кажат, че трябва да се омъжи за някой от видин. Предполагам, че "дядо Максим" е на преклонна възраст, сигурно го чакат и започват войни за мястото му и трябва да се вадят компромати.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
besniaa
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1295
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 22:08 pm

Re: Осветиха агентурното минало на митрополит Галактион

Мнение от besniaa »

другаря Галактион е БОКЛУК с главни букви... откровен боклук и сребролюбец
Забравете бизнесa, всичко на този свят е лично!
Публикувай отговор