ВАС реши: Камерите по пътищата ще са само стационарни

Форум за ежедневни новини от Стара Загора.
Аватар
Mendeleev
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 592
Регистриран на: Съб Дек 04, 2010 12:28 pm
Местоположение: Стара Загора

ВАС реши: Камерите по пътищата ще са само стационарни

Мнение от Mendeleev »

http://www.vesti.bg/bulgaria/obshtestvo ... ni-6004230
Единодушно Общото събрание на съдиите на ВАС реши, че техническото средство, установяващо и заснемащо нарушение по пътищата, може да бъде само стационарно, съобщиха от съда.

На практика след решението на ВАС по пътищата няма да може да има мобилни камери, с които да се установяват нарушителите.

Ако все пак са направени кадри с мобилна камера, то вероятно издаденият на базата на тях електронен фиш ще може да бъде оборен в съда.

Решението на ВАС дойде, след като правосъдният министър поиска от върховните съдии да знае отговора на въпроса "В хипотезата на чл. 189, ал. 4 от Закона за движението по пътищата техническото средство, установяващо и заснемащо нарушение, следва ли да бъде монтирано само стационарно или може да бъде и мобилно?".

В днешния ден ВАС взе решение и по още едно тълкувателно дело, отново свързано с МВР.

То беше образувано по искане на омбудсмана, който попита административните съдии може ли да се обжалва пред съда заповедта на министъра на вътрешните работи, с която се командирова един или друг служител.

Върховните съдии взеха решение, че въпросната заповед е индивидуален административен акт и подлежи на обжалване
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: ВАС реши: Камерите по пътищата ще са само стационарни

Мнение от realprofesora »

На полицаите по границата май им захладня.
Колкото до 1вото решение-газ на джиповете, вече няма кой да ги спре да карат бързо. Държавата нацяло си свали гащите по отношение на борбата с високите скорости по пътищата.
Popopopopo
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: ВАС реши: Камерите по пътищата ще са само стационарни

Мнение от sawo »

Като знам колко разрешителни за прекарване на електричество за стационарни камери са поискали КАТ от ЕВН, определено мисля войната тепърва започва :)
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: ВАС реши: Камерите по пътищата ще са само стационарни

Мнение от realprofesora »

sawo написа:Като знам колко разрешителни за прекарване на електричество за стационарни камери са поискали КАТ от ЕВН, определено мисля войната тепърва започва :)
Да, но съгласи се, след като знаеш къде се намират стационарните ще се съобразяваш с тях, ще ги вкараш в GPSa си и ще си караш яко като пич. Докато досега беше малко по-друго-все се чудехме къде може да е поста и дали не се е сменил някъде....
Та само стой та гледай.
Popopopopo
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: ВАС реши: Камерите по пътищата ще са само стационарни

Мнение от sawo »

Това се отнася за мобилните камери, които просто стоят и снимат. Сега пак ще те снимат в патрулките, просто ще ти махат с палката и ще ти пишат акта на място, вместо да идва снимка след 1-2 месеца.
Аватар
stivans
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 816
Регистриран на: Пет Мар 12, 2010 0:16 am
skype: stivans
Местоположение: Стара Загора

Re: ВАС реши: Камерите по пътищата ще са само стационарни

Мнение от stivans »

Аз съм за камерите.Но не мога да разбера каъв е проблема да се поставят на повече места , а не да ги вадят от кутиите и да ги разнясят като панаирджийски мечки.
Една проста сметка-цената на една такава апаратура е 25 000 евро. Статистиката на КАТ сочи, че само за една седмица камерата, разположена малко преди "Орлов мост", засича около 1 400 нарушения.При 50 лв. средна глоба,това са над 50 000 лв.Излиза,че една камера може да се изплати за седмица.И да няма толкова нарушения за седмица се изплаща за месец.Какъв им е проблема с парите ,не ми го побира ума,при условие че цената се избива за месец.
Колкото и да ги засичаме с навигации и радардетектори,все пак доста хора се съобразяват се тях.И един човешки живот да се спаси все е нещо.
skype: stivans
Стара Загора
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: ВАС реши: Камерите по пътищата ще са само стационарни

Мнение от realprofesora »

stivans написа:Аз съм за камерите.Но не мога да разбера каъв е проблема да се поставят на повече места , а не да ги вадят от кутиите и да ги разнясят като панаирджийски мечки.
Една проста сметка-цената на една такава апаратура е 25 000 евро. Статистиката на КАТ сочи, че само за една седмица камерата, разположена малко преди "Орлов мост", засича около 1 400 нарушения.При 50 лв. средна глоба,това са над 50 000 лв.Излиза,че една камера може да се изплати за седмица.И да няма толкова нарушения за седмица се изплаща за месец.Какъв им е проблема с парите ,не ми го побира ума,при условие че цената се избива за месец.
Колкото и да ги засичаме с навигации и радардетектори,все пак доста хора се съобразяват се тях.И един човешки живот да се спаси все е нещо.
Брата, нали се сещаш ,че повечето джипаджии няма да могат да карат както са карали досега, те затова не се слагат камерите . Защото се лобират париимащите.
Забелязахте ли ,че след като дойде БСП на власт и кафеавтоматите спряха да изпращат СМС до НАП. Ха сега отгатнете къде отиват спестените пари от данъци.....у нас в къщи ги няма :D
Popopopopo
Аватар
stivans
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 816
Регистриран на: Пет Мар 12, 2010 0:16 am
skype: stivans
Местоположение: Стара Загора

Re: ВАС реши: Камерите по пътищата ще са само стационарни

Мнение от stivans »

Проблема не е в липсата на закони , а в тяхното прилагане.И не е само във възпитанието и манталитета , а до ефективноста на санкциите.Нашите джигите не стават по-умни и по-възпитани като минат границата на запад или на юг, но започват да спазват правилата в другите държави.Защото там няма "И ся ко ша прайм", а ти взимат номерата и след като се отчетеш в банката ти ги връщат.
skype: stivans
Стара Загора
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: ВАС реши: Камерите по пътищата ще са само стационарни

Мнение от admin »

Не е ли по добре всички да спазваме закона, дори и овчарите които се мислят за много велики. Така няма да се притесняваме има или няма камери :dancing:
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
Magas
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 486
Регистриран на: Сря Ное 28, 2007 18:32 pm
skype: Megas_1
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: ВАС реши: Камерите по пътищата ще са само стационарни

Мнение от Magas »

admin написа:Не е ли по добре всички да спазваме закона, дори и овчарите които се мислят за много велики. Така няма да се притесняваме има или няма камери :dancing:
Определено си прав,но нали знаете какво е възпитанието и примера дето даваме направо съм потресен защото и ден не минава без катастрофи в новините :imsorry:
Бъди такъв какъвто си
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: ВАС реши: Камерите по пътищата ще са само стационарни

Мнение от realprofesora »

Днес в града при движение със скорост 50км/ч ме изпревариха 3 коли. А едно пежо 206 доста забързано, го хвана червеното, но той се огледа и си мина като пич. Толкова арогантно поведение на водачи през живота си не съм виждал и арогантността им се повишава, както количествено, така и качествено
Просто контролиращия орган ЛИПСВА.
Popopopopo
genkogenev
Потребител
Потребител
Мнения: 155
Регистриран на: Чет Мар 01, 2012 21:19 pm

Re: ВАС реши: Камерите по пътищата ще са само стационарни

Мнение от genkogenev »

realprofesora написа:Днес в града при движение със скорост 50км/ч ме изпревариха 3 коли. А едно пежо 206 доста забързано, го хвана червеното, но той се огледа и си мина като пич. Толкова арогантно поведение на водачи през живота си не съм виждал и арогантността им се повишава, както количествено, така и качествено
Просто контролиращия орган ЛИПСВА.
+ 1
Аватар
Magas
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 486
Регистриран на: Сря Ное 28, 2007 18:32 pm
skype: Megas_1
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: ВАС реши: Камерите по пътищата ще са само стационарни

Мнение от Magas »

genkogenev написа:
realprofesora написа:Днес в града при движение със скорост 50км/ч ме изпревариха 3 коли. А едно пежо 206 доста забързано, го хвана червеното, но той се огледа и си мина като пич. Толкова арогантно поведение на водачи през живота си не съм виждал и арогантността им се повишава, както количествено, така и качествено
Просто контролиращия орган ЛИПСВА.
+ 1
+2 Тези бързат или да се ударят или да ударят и убият някой :evil:
Бъди такъв какъвто си
Аватар
The enD
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1065
Регистриран на: Пет Апр 24, 2009 16:11 pm

Re: ВАС реши: Камерите по пътищата ще са само стационарни

Мнение от The enD »

Голяма работа станало, минал те някой защото си карал с 50, в неделя, в това студено време дето никой не е навън.

-1 :grin2:
Аватар
Magas
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 486
Регистриран на: Сря Ное 28, 2007 18:32 pm
skype: Megas_1
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: ВАС реши: Камерите по пътищата ще са само стационарни

Мнение от Magas »

Не говоря за сега а по принцип :cheers:
Бъди такъв какъвто си
Публикувай отговор