Отопление на панелен апартамент.

Раздел за хора които обичат да си правят нещата сами. Обмяна на идеи и предложения как да си направиш нещо сам.
Аватар
klox
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 451
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 19:26 pm
skype: klox_bg
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Отопление на панелен апартамент.

Мнение от klox »

Здравейте приятели.
Преполагам, че поне 60-70% от потребителите живеят в панелни жилища и знаят що за студ става дума.
Живея на 2рия етаж под мен от построяването на блока (1989г.) до ден днешен не живее никой, отгоре хората са в чужбина. Изложението ми е Север, Изток , Запад. Ужасна история.
Изображение
Имам външно саниране на целия апартамент. ПВЦ дограма на всички прозорци.
Зимата умирам от студ а плащам по 250-300лв сметка за ток.
Решил съм да си направя локално парно.
След много четене.
Се спирам на Пелетна камина с водна риза на Италиянската фирма http://www.MCZ.it
Не съм избрал точен модел. Може би зависи от парите, които мога да отделя:
става дума за:
1. Пелетна камина Primula HYDRO, 4.4 - 21 kW, метал – 4695,00 лв. с ДДС
2. Пелетна камина Orchidea HYDRO, 4.4 - 21 Kw, керамика- 5085,00 лв. с ДДС
3. Пелетна камина EGO HYDRO - 2.8 - 12.5 Kw със система Active - 5640лв. с ДДС
4. Пелетна камина MUSA HYDRO 15" 2.8 - 15.5 Kw със система Active - 6060лв. с ДДС

Active System® - Новата MCZ система се основава на прецизни и надеждни устройства, монтирани в камината и технология регулираща въздуха за горене в зависимост от размер на пелетите. Безопасно, автоматично и независимо, камината взема решение за необходимото количество въздух, за да се получи възможно най-доброто горене. Системата включва дистанционно управление и универсален таймер с предварително зададени програми.

Интересува ме има ли колега със подобна инсталирана отоплителна система. Пелететна каминина с водна риза.
Каква е средната консумация на пелети. Заслужава ли си спрямо газ, ток.
Благодаря.
Водно и лазерно рязане, Сито и дигитален печат - www.patchov.com
Изображение
Аватар
nefelen
Модератор
Модератор
Мнения: 996
Регистриран на: Нед Май 30, 2004 12:29 pm
skype: nefelen
Местоположение: -=mysteryland=-
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от nefelen »

Извинявай, но от чисто любопитство, каква ти е топло изолацията и колко е дебела? Може от нея да е проблема с не възможността за отопление на жилището.
От схемата която си дал разбирам, че ще отопляваш само хол и една спалня (32.5 кв.м.) - струва ми се доста скъпа инвестиция за толкова малко площ.
У нас е на газ, но не е парно, а индивидуални уреди във всяка стая ( такива ). Предимство е, че отопляваш там където искаш и ти е нужно.
Сметките не надвишават зимата 100-150 лв. Като освен отоплителните уреди имаме и газов проточен бойлер и готварска печка.
s0 lItTlE tImE, s0 lItTlE t0 d0
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от admin »

Имам колега които е на пилети, шефа ми също. Този мой колега казва, че топли 100-120 кв. къща на един етаж, харчи около 7-8 тона на отоплителен сезон. На шефа ми е в мазето и топли два апартамента. Имай на представа, че това чудо е голямо и иска занимавка (чистене). Като цяло е малко метър на метър и 30 но заема площ около 2х2 метра тъй като трябва да има отстояние от него. Помисли къде ще го монтираш. До колкото са ми казвали не ги гори пилетите ами ги свети с една лапма ... както и да е трябва ти един юпс, че тази лампа от токов удар често изгаря, а струва около 1000 лв.

Аз съм на газ, доволен съм, в зимните сезони плащам най много 120 лв газ и 30-40 лв ток, отоплявам целия апартамент.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
klox
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 451
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 19:26 pm
skype: klox_bg
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от klox »

Идеята ми е да отоплявам целия апартамент 4ти радиатора 1 лира и бойлер 80 литра.
Ето недовършена схема.
Изображение
admin написа:Имам колега които е на пилети, шефа ми също. Този мой колега казва, че топли 100-120 кв. къща на един етаж, харчи около 7-8 тона на отоплителен сезон. На шефа ми е в мазето и топли два апартамента. Имай на представа, че това чудо е голямо и иска занимавка (чистене). Като цяло е малко метър на метър и 30 но заема площ около 2х2 метра тъй като трябва да има отстояние от него. Помисли къде ще го монтираш. До колкото са ми казвали не ги гори пилетите ами ги свети с една лапма ... както и да е трябва ти един юпс, че тази лампа от токов удар често изгаря, а струва около 1000 лв.

Аз съм на газ, доволен съм, в зимните сезони плащам най много 120 лв газ и 30-40 лв ток, отоплявам целия апартамент.
От написаното горе разбирам, че и 2мата ти познати са на пелетни котли не камини. Най вероятно работят почти постоянно и е нормално да гълтат по 7 тона на сезон. Избрал съм каминитена MCZ защото в тях е вкарана и достъчно морерна електроника, която според мен ще си върне парите до 3 сезона. Могат да се монтират на разстояние от 100мм. Прилагам и малко снимки по-долу. Гъзта за мен е лабилна единица. Днес е лев утре два но се съмнявам да стане .30 лв.
Продължавам да чета и да събирам информация.
Благодаря за съветите.
Изображение
Изображение
Изображение
Водно и лазерно рязане, Сито и дигитален печат - www.patchov.com
Изображение
Аватар
klox
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 451
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 19:26 pm
skype: klox_bg
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от klox »

:cheers:
Водно и лазерно рязане, Сито и дигитален печат - www.patchov.com
Изображение
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от realprofesora »

За мен най добрия вариант е вътрешно саниране на стени и тавани с вата и гипсокартон-изпитано , работи.Мога да ви заведа у човека и да ви покажа за какво става въпрос.
Един климатик и си готов.
Тези пелети -мелети , само ще им шеташ , кой ще става да ги пали рано , пак ще пускаш няква електрика и т.н.
Хем ток ще плащаш, хем на мръсотии ще шеташ , хем и инвестиции до небето.
Аз у нас съм с климатици и съм адски доволен.Специално моя е втора ръка японски инвертор и за цяла година -летен и зимен сезон ми е изгорил по средно 20лв на месец.Имам електромер само на него и го засичам почти всеки ден.E не го пускам постоянно, защото ходя и на работа все пак :lol: .Но зимата съм в къщи по къс ръкав.Лятото пак така, даже нощем като спя пак не го спирам.
За една година съм изгорил 1168кВ по 20 стотинки(грубо) е 233.60лв или около 240лв за година.
Прилагам снимки да се убедите сами.
http://imageshack.us/g/199/dsc00483r.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Popopopopo
Аватар
klox
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 451
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 19:26 pm
skype: klox_bg
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от klox »

realprofesora написа:За мен най добрия вариант е вътрешно саниране на стени и тавани с вата и гипсокартон-изпитано , работи.Мога да ви заведа у човека и да ви покажа за какво става въпрос.
Един климатик и си готов.
Тези пелети -мелети , само ще им шеташ , кой ще става да ги пали рано , пак ще пускаш няква електрика и т.н.
Хем ток ще плащаш, хем на мръсотии ще шеташ , хем и инвестиции до небето.
Аз у нас съм с климатици и съм адски доволен.Специално моя е втора ръка японски инвертор и за цяла година -летен и зимен сезон ми е изгорил по средно 20лв на месец.Имам електромер само на него и го засичам почти всеки ден.E не го пускам постоянно, защото ходя и на работа все пак :lol: .Но зимата съм в къщи по къс ръкав.Лятото пак така, даже нощем като спя пак не го спирам.
За една година съм изгорил 1168кВ по 20 стотинки(грубо) е 233.60лв или около 240лв за година.
Прилагам снимки да се убедите сами.
http://imageshack.us/g/199/dsc00483r.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Топлината от парното според мен не може да сравни с климатика.
Изцяло отказвам отопление с ток. Предвидил съм изолация на всички външни стени, пода и тавана.
Ще ви държа в течение с развитието на проекта ми.
Предполагам, че най-рано Ноември месец ще има развитие.
Поздрави.
Водно и лазерно рязане, Сито и дигитален печат - www.patchov.com
Изображение
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от admin »

Да и двамата са с котли, не камини. Професора също е прав, че тази камина трябва да и чистиш, днеска може да ти се струва нищо работа, утре може да ти дотежи. Не съм запознат като си с камина дали имаш топла вода за миене, за къпане. Ако няма то инвестицията според мен не е икономически изгодна. Хем даваш 6000 лв за тази камина, хем трябва и бойлер да държиш на ток за миене и къпане. Цялата инсталация на газта ми излезе 5200 лв. заедно с котела, прекарването на тръбите и радиаторите. Бойлер нямам, топла вода имам когато си пожелая и колкото си пожелая, готвя на газ. Единствено съжалявам, че печката не я взех с газова фурна заради съвета на продавач - консултанта които се оказа не професионален.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
Tenebrus
Явно е шмиргел
Явно е шмиргел
Мнения: 555
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 16:27 pm

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от Tenebrus »

Не знам за този тип камини с пелети, но ние сме си с обикновена камина, с водна риза и 2 радиатора (за спалнята на нашите не са сложили още). Изобщо не може да се сравни с климатиците, колкото и да ми говорите...като набухам камината с дърва, пък върви ми обяснявай колко било "мръсно" и колко се "шетало". Забравих точно колко пари се дадоха за дърва, но с 2 тона дърва караме зимата, целия апартамент е топъл и това дори без санировка (дограмите обаче са сменени).
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от admin »

Tenebrus написа: Изобщо не може да се сравни с климатиците
+1
"There is no 'patch' for stupidity."
pepitoff
Новак
Новак
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Ное 29, 2011 15:35 pm
Местоположение: Враца

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от pepitoff »

Здравейте,
От това лято имам камина на пелети Primula Hydro 21.5 kW.
Апартамента ми е с изложение като на klox но е 108 кв.м., тухлен, под мен не живее никой, а отгоре е бетонен покрив с керемиди и празни тавански стаи.
Нямам никаква изолация. Дограмата ми е PVC с К-стъклопакет.
Инсталацията ми е с радиатори, включени в общ колектор.
Полезната площ за отопление е около 85 кв.м.
Изчислил съм, че ми трябват някъде около 16 кВ за отопление.
Камината ми върши работа. Поддържам около 21-22 градуса.
Разхода на камината е средно по около 2 кг./час.
Ако klox има още въпроси да пита. На разположение съм.
Аватар
klox
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 451
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 19:26 pm
skype: klox_bg
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от klox »

pepitoff написа:Здравейте,
От това лято имам камина на пелети Primula Hydro 21.5 kW.
Апартамента ми е с изложение като на klox но е 108 кв.м., тухлен, под мен не живее никой, а отгоре е бетонен покрив с керемиди и празни тавански стаи.
Нямам никаква изолация. Дограмата ми е PVC с К-стъклопакет.
Инсталацията ми е с радиатори, включени в общ колектор.
Полезната площ за отопление е около 85 кв.м.
Изчислил съм, че ми трябват някъде около 16 кВ за отопление.
Камината ми върши работа. Поддържам около 21-22 градуса.
Разхода на камината е средно по около 2 кг./час.
Ако klox има още въпроси да пита. На разположение съм.
Здравей, приятел.
Значи камината ми(Primula Hydro 21.5 kW) е инсталирана работи вече почти месец.
За сега топля само 2 стаи не ми остава време да довърша инсталцията.
За сега нямам наблюдение върху горенето но 21-22 градуса си ги поддържа без пробелм и при мен.
:cheers: Ако имам въпроси ще питам. Благодаря все пак.
Поздрави.
Водно и лазерно рязане, Сито и дигитален печат - www.patchov.com
Изображение
pepitoff
Новак
Новак
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Ное 29, 2011 15:35 pm
Местоположение: Враца

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от pepitoff »

Здравей, klox,
Искам да те питам дали все пак си забелязал когато камината работи на пълна мощност (обикновено след като е разбрала, че е запалена) дали ти изхвърля неизгорели пелети от горелката.
При мен го прави този номер, но от Ерато ми казаха, че няма как да оправят проблема защото италианците не им били предоставили паролата за достъп до скритите кодове на печката.
Предложиха да затворя наполовина отвора през който печката смуче свеж въздух.
Но това е много селско като изпълнение, нали се сещаш :lol:
Като го затапиш наполовина когато печката е на пълна мощност (вентилатора върти яко на пълни обороти) горенето е добро - не хвърля пелетите извън горелката.
Но когато печката мине на минимална мощност (само на тяга от комина) не достига въздух за горене, пламъка е лош, с тъмни върхове и в крайна сметка има много лощо горене. Това води съответно до натрупване на сажди в горивната камера, в топлообменниците, в кюнеца ....
Другото, което ме дразни е че помпата тръгва чак на 52 градуса и спира съответно на 49 градуса.
Попитах италианците от MCZ как да я накарам да тръгва на 45 градуса и да спира на 40 градуса.
Както се досещаш ми показаха среден пръст - на крайни клиенти не давали пароли и списък с описание на тайните кодове.
Ползвам пелети от Скравена. Не са върха на сладоледа, но стават .... като за първи опит :)
Ще се радвам ако споделиш твоите впечатления, проблеми, успехи ....
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от realprofesora »

Сега ако споделите и с тези пелети колко излиза едно отопление на 2 стаи примерно -ще сте златни.
МД на мен на 21 градуса ми е хладно.Какво да се прави , професионално изкривяване. :cheers:
Popopopopo
pepitoff
Новак
Новак
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Ное 29, 2011 15:35 pm
Местоположение: Враца

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от pepitoff »

Здрасти realprofesora,
Ми кво излиза като пари?!?!?!
Купил съм си 3 т. пелети по 340 лв./тон
Ако предположим, че зимата е 5 месеца излиза по 204 лв/месец.
Говоря ти за отопление на 108 кв.м. апартамент във Враца.
Температурите през зимата падат до макс. -17 градуса и не повече от 1 ден.
Апатамента не е изолиран, както писах по-горе, тухлен, изцяло външен.
Подовите настилки навсякъде са теракот! Абсолютно навсякъде! (така го купих)
Изложение - изток, юг, запад.
Само е сменена дограмата - ПВЦ.
Под мен никой не живее, над мен бетонен покрив с керемиди + тавански стаи.
Смятай дали не е кофти ситуация.
Печката съм я програмирал да работи сутрин от 4.30-6.00 ч. и вечер от 17.00-24.00 ч.
В събота и неделя работи почти през целия ден.
Затова и макс. температура ми е 21-22 градуса.
Като гледам май ще трябва да си купя още 1 тон пелети :(
И цената става 272 лв./месец.
Миналата година се топлех на ток с ел. котле 16 кВ, трифазно.
Сметките ми за ток бяха от порядъка на 500-530 лв./месец.
Публикувай отговор