Отопление на панелен апартамент.

Раздел за хора които обичат да си правят нещата сами. Обмяна на идеи и предложения как да си направиш нещо сам.
Аватар
klox
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 451
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 19:26 pm
skype: klox_bg
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от klox »

Здравейте,
@pepitoff
Това нещо за изхвърлянето на неизгорели пелети го забелязах. Но то е само когато камината влиза в режим почистване на пепелника. Но сега ще наблюдавам когато е на пълна мощност дали ще изхвърля. Все пак камината ми е от един месец.
Има няколко неща които ме дразнят мен.
Защо не може да се вклюзи калориферния вентилатор когато пожелаеш?
И малко ми е шумна шнек системата. Включва се през 2-3 сек.
Пелетите ги купувам от Завод "Средна Гора" АД на цена от 336 лв./тон.
@ realprofesora,
в момента в които завърша инсталация ще те поканя на по тъмна бира. За се ориентираш за какво иде реч.
Поздрави.
:cheers:
Водно и лазерно рязане, Сито и дигитален печат - www.patchov.com
Изображение
pepitoff
Новак
Новак
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Ное 29, 2011 15:35 pm
Местоположение: Враца

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от pepitoff »

klox написа:Здравейте,
@pepitoff
Това нещо за изхвърлянето на неизгорели пелети го забелязах. Но то е само когато камината влиза в режим почистване на пепелника. Но сега ще наблюдавам когато е на пълна мощност дали ще изхвърля. Все пак камината ми е от един месец.
Има няколко неща които ме дразнят мен.
Защо не може да се включи калориферния вентилатор когато пожелаеш?
И малко ми е шумна шнек системата. Включва се през 2-3 сек.
Пелетите ги купувам от Завод "Средна Гора" АД на цена от 336 лв./тон.
@ realprofesora,
в момента в които завърша инсталация ще те поканя на по тъмна бира. За се ориентираш за какво иде реч.
Поздрави.
:cheers:
Моята камина също е на 1 месец :)
Но я наблюдавам какво прави много внимателно :smoukin:
Когато си е в режим на почистване, вентилатора за изгорелите газове си върти на много по-бързи обороти от режим на пълна мощност.
При режим на почистване това е целта - да изхвърли пепелта, а заедно с нея и част от горящите пелети.
Но не е нормално да изхвърля горящи пелети в режим на пълна мощност, както е при мен.
Не зная дали тези пелети от "Национал 7" с. Скравена не са много леки?!?!?!
Те са само от бук.
Иначе шнека си е шумен, спор няма. Особено когато "захапе" по-дълъг пелет и го влачи по цялата дължина на шнековия улей. Скърца на умряло :)
Що се отнася до топловъздушния вентилатор... аз нямам такъв, но програмата в контролера, отговаряща за този вентилатор си работи.
Та виждам кога светка светодиода за този вентилатор и кога гасне.
Според мен си се включва когато си поиска и си спира пак по същата логика.
А логиката е - да работи само когато температурата на водата във водната риза е в допустими граници.
В противен случай ще преохлажда водната риза и камината ще работи залудо.
Няма параметър, който да му кажеш при какви условия да тръгва и при какви да спира.
Можеш само да му задаваш скоростта на въртене.
Ако нямаш нужда от него можеш да го свалиш и да ми го изпратиш на мен.
Ще ти го платя колкото там струва.
Ако искаш просто да не работи отвори печката и му издърпай захранващия кабел.
:cheers:
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от realprofesora »

klox написа:Здравейте,
...............
@ realprofesora,
в момента в които завърша инсталация ще те поканя на по тъмна бира. За се ориентираш за какво иде реч.
Поздрави.
:cheers:
Значи казвам ти бирата е от мене и то няма да е случайна.Аз много държа на думата си. :cheers:
Popopopopo
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от admin »

Интересно звучи, но не видях сметката за тока колко е освен цената на пилетите за да може да се направи някаква предпоставка колко е месечния разход като цяло.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от sawo »

Като цяло според мен повечето такива изпълнения са неизгодни. Стаята си изолирах отвътре с корк (14лв/м2) и климатика досега 2 месеца работи на 18 градуса нон-стоп в super-quiet режим, в стаята е поястоянно 21-2 градуса. Дори само от телесната температура на хората вътре дигат цялата температура в стаята :)
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от nasenceto »

И аз на там клоня. Вярно, комфорта предполагам е друг от тоя начин на отопление, но относно икономията - няма такава.
Аватар
emzo
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1261
Регистриран на: Вто Авг 17, 2004 22:05 pm
Местоположение: Over the net

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от emzo »

sawo написа:и климатика досега 2 месеца работи на 18 градуса нон-стоп в super-quiet режим, в стаята е поястоянно 21-2 градуса
T'ва и да го видя няма да го повярвам
диагностика на автомобили
ремап/ OBD тунинг /EGR Off
ремонт на компютърна техника
профилактика на PS3/4
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от sawo »

Така съм втора зима. Честно казано климатика половината от времето работи по принуда. 18 градуса е минималната температура, при която климатика все още духа топло :lol: Звучи смешно, ама на по-високи температури в стаята става много горещо и не е комфортно...
Без климатика влажността на въздуха се дига много и трябва често да се проветрява а през деня ме няма. Заради това проветряване миналата зима влажността на въздуха мина 80% - такъв мухъл докарах, че не е истина, буквално течеше вода по стените... Добре че на корка нищо не му става :mrgreen:
От това, което четох проблема идва от там, че има вътрешна изолация, а няма външна, така се получава много голяма разлика в температурата вътре и на самата стена зад изолацията. Тази година така и не стигнах до тази изолация още чакам нещо смислено да извадят нашите управляващи по този въпрос, дано догодина да стане възможно - така вече като елиминирам влагата окончателно ще мога половината зима да си я карам без активно отопление 8)
Реално първите месеци на зимата спокойно се кара и без климатик дори, като температурата стои около 19-20 градуса, като има хора от телесната им температура в стаята си е съвсем нормална за стоене. Ако се сложи дори един малко по-активно загряващ компютър нещата си идват съвсем на място :lol: Наскоро си взех нова видео карта и докато беше с референтното си охлаждане я пуснах на 3D тестове да търкаля докато сме навън, след около час се върнахме и приятелката попита да не съм пускал печка някаква понеже климатика още не работеше...
Zvan
Потребител
Потребител
Мнения: 151
Регистриран на: Съб Яну 27, 2007 21:09 pm

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от Zvan »

Сложи и един сървър с 10 активно работещи харддиска и ще направиш баня. :D
Аватар
nefelen
Модератор
Модератор
Мнения: 996
Регистриран на: Нед Май 30, 2004 12:29 pm
skype: nefelen
Местоположение: -=mysteryland=-
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от nefelen »

При избор на материали за изолации, винаги трябва да се изхожда от правилото, че в посока от помещението навън всеки следващ строителен материал трябва да е с по-висока паропропускливост от предишния.
Числото на дифузионно съпротивление на водна пара за стоманобетон е 90, за корка е между 10 и 20 в зависимост обработката му дали е експандиран или импрегниран.
Извод: корк от вътрешната страна е тотално погрешно решение, от там идва и проблема с влагата.
s0 lItTlE tImE, s0 lItTlE t0 d0
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от nasenceto »

Т.е. едиснтвено правилна е външната изолация.
Аватар
nefelen
Модератор
Модератор
Мнения: 996
Регистриран на: Нед Май 30, 2004 12:29 pm
skype: nefelen
Местоположение: -=mysteryland=-
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от nefelen »

Не е точно така. Има топло изолационни материали, които са с по-високи съпротивление на преминаване на водните пари от стоманобетона и зидарията(тухлена). Варианти за вътрешна топло изолация са XPS (екструдиран полистирен) или минерална вата с метално фолио от към страната на помещението, както и доста други варианти могат да се измислят.
Искам да обърна внимание, че екструдиран полистирен се различава значително от експандирания полистирен(EPS) - който е добро решение за външна топло изолация. Така че внимавайте като си взимате плоскости или си поръчвате "майстори". Слагането на EPS за вътрешна топло изолация води до "наводняване" на помещението и съпътстващия мухал.
Лесен начин да се различат двата материала: EPS - стои на зърна(гранули) и може да си го раздробиш, а XPS e като люспи.
Недостатък на външната топло изолация е свързано с значителното топло поглъщане на стените. Загреят ли се вече веднъж, топлината не може да "излезе" навън през изолацията. Чак тогава вече изолацията работи ефективно.
s0 lItTlE tImE, s0 lItTlE t0 d0
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от sawo »

Не съм съгласен, че е грешно решение. Корка е направен специално за вътрешна облицовка и си отговаря на определени стандарти.
Трябва си по-скоро цялостна правилна изолация, но дори и в момента при едно проветряване на ден за по 10 минути влажността на въздуха в стаята е 50% - оптималната за жилищно помещение.
Влага и мухъл по стените не съм имал от миналата година откакто започнах да следя за редовно проветряване.
В съседната стая, която нямаше абсолютно никаква изолация нито вътре, нито вън, имаше дори по-лоша влага и мухъл, пак в резултат на недостатъчно проветряване.
Има си специализирани изолации, но нито искам да давам пари за тях, нито за "майстори" да ми ги слагат - корка си го поставих сам, излезе ми малко по-скъпо от едни обикновени тапети (от едната страна си има естествен фурнир със най-различни шарки). За сметка на това според мен е отлична топло, да не говорим ШУМО изолация(откакто е сложен не съм имал нито едно оплакване за силна музика, нещо което преди без изолацията беше редовно явление, със ДОСТА по-слабо озвучение) .
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от didka »

Аз съм с вътрешна изолация на стените и таваните с фибран и единствената влага в стаите се явява леко запотено стъкло на прозореца сутрин и то в спалнята,където спим тримата с малкия и естествено,няма кой да проветрява през нощта. :D
Климатика работи нощем на 21.
Затопля бързо и работи доста по-икономично с изолацията.
Dog drags - no tracks...
Аватар
nefelen
Модератор
Модератор
Мнения: 996
Регистриран на: Нед Май 30, 2004 12:29 pm
skype: nefelen
Местоположение: -=mysteryland=-
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от nefelen »

sawo, сигурно си прав. Какво ли разбирам аз от изолации, сигурно може би нямам и сертификати за работа с изолационната система на Baumit, сигурно и не съм печелил и конкурси за изолации. :mrgreen: :cheers:
При правилно направена изолация, няма да ти се налага да отваряш и проветряваш, за да пада влажността. Губи се смисъла на енергийната ефективност. Ще топлиш топлиш и накрая ще отвориш и половината топло ще си замине.
s0 lItTlE tImE, s0 lItTlE t0 d0
Публикувай отговор