Отопление на панелен апартамент.

Раздел за хора които обичат да си правят нещата сами. Обмяна на идеи и предложения как да си направиш нещо сам.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от sawo »

Щом имаш сертификати и т.н. предполагам знаеш, че за 5-10 минути на ден като процент не се губи почти нищо - по-голямата част от топлината идва от мебелите и като цяло предметите в стаята, а не от въздуха :) В този случай все пак трябва да призная, че ако имаш външна изолация ще губиш дори по-малка част от топлината отколкото с вътрешна, понеже тогава самите стени са поели доста топлина :)
Най-малкото от чисто санитарно-хигиенна гледна точка е препоръчително да се проветрява дори не по един а по няколко пъти на ден.
Според мен неправилните (периодично, неравномерно) отопление и/или циркулация на въздуха в жилището са много по-голям проблем и нищо не те спасява ако не спазваш някои правила. Дори да имаш външна изолация, ако не отопляваш жилището редовно пак има доста голям шанс (много по-голям отколкото ако си само с вътрешна изолация) за развиване на мухъл, влага, конденз.
Аватар
nefelen
Модератор
Модератор
Мнения: 996
Регистриран на: Нед Май 30, 2004 12:29 pm
skype: nefelen
Местоположение: -=mysteryland=-
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от nefelen »

Става дума за активно отопление с климатик, парно, печка, дърва, въглища и каквото там друго искаш. Ако ще се топлим на хладилника, на видео картата или каквото и да е било друго граничи с фантастиката. Ако отвориш за 10 минути да се проветрява, може температурата ти да падне с до 5 градуса. Естествено зависи си колко е външната температура, колко е вътрешната и т.н.
Идеята на изолацията е да се осигури, нормални и здравословни качества на живот. Трябва да се гарантира нормалната циркулация на въздуха без да се затруднява неговото преминаване през различни пластове, като се ограничи топло преноса между тях.
Както вече казах, при правилното проектиране и изпълнение, ще имаш хубав въздух за дишане, не застоял и влажен и ще имаш приятната температура в стаята.
:cheers:
s0 lItTlE tImE, s0 lItTlE t0 d0
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от sawo »

Съгласен съм, че без активно отопление почти не може, въпроса е колко такова отопление е нужно. Сега си направих един експеримент - при стайна температура 22C направих проветряване с изцяло отворен прозорец за точно 10 минути, външната температура е 1C. След проветряването, температурата в средата на стаята беше.... 21C Който не вярва, идва и му демонстрирам на живо.
Дори и да имаш перфектна изолация, пълната подмяна на въздуха в помещението не може да се замени от нищо - има много причини - не само контролиране на влажността, но и микроби които се задържат във въздуха, частици и т.н. Изчел съм десетки материали относно изолация и поддържане на хигиена в жилището, но досега никъде не съм видял някъде да се твърди, че има начин да не се проветрява.
pepitoff
Новак
Новак
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Ное 29, 2011 15:35 pm
Местоположение: Враца

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от pepitoff »

nefelen написа:sawo, сигурно си прав. Какво ли разбирам аз от изолации, сигурно може би нямам и сертификати за работа с изолационната система на Baumit, сигурно и не съм печелил и конкурси за изолации. :mrgreen: :cheers:
При правилно направена изолация, няма да ти се налага да отваряш и проветряваш, за да пада влажността. Губи се смисъла на енергийната ефективност. Ще топлиш топлиш и накрая ще отвориш и половината топло ще си замине.
Такаааа....
Темата беше да помогнем на колегата при избора на пелетна камина и да споделим впечатленията си от този вид отопляване на жилище.
Е, поизмести се в посока топлоизолация, но лошо няма. Дори е полезно.
Та като става дума за топлоизолация и като @nefelen е такъв голям специалист, що не вземе да опише стъпка по стъпка правилния начин за топлоизолация на тухлено жилище с ПВЦ дограма!?!?!?
Да речем описанието да е от сорта на:
1. Вътрешна изолация - вид, материал...
2. Външна изолация - вид, материал...
Така и така на мен ми предстои догодина да го правя това упражнение с топлоизолирането на жилището, защо да не се понауча предварително кое как се прави и с какво се прави.

Що се отнася до проветряването: ПРОВЕТРЯВАЙТЕ РЕДОВНО! - поне по 2 пъти на ден за по 5-10 мин., независимо, че печката работи или климатика духа топло или парното върти на 100%.
АКО НЕ СЕ ПРОВЕТРЯВА МУХЪЛА Е ГАРАНТИРАН на 100%!
И наблюдавайте влажността - 50-68% е нормална, 70% вече е висока.
Аватар
nefelen
Модератор
Модератор
Мнения: 996
Регистриран на: Нед Май 30, 2004 12:29 pm
skype: nefelen
Местоположение: -=mysteryland=-
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от nefelen »

pepitoff - бих направил такава тема и за още доста други работи свързани със строителството, но като цяло е безсмислено, защото в крайна сметки българина е такъв човек, че той всичко може, дори и знае неща за които хората участ сумати години :D
Ако искаш пиши ми на лично да ти дам някакво инфо за нещата които те интересуват.
s0 lItTlE tImE, s0 lItTlE t0 d0
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от didka »

@nefelen
И на мен ще ми е доста интересно да направиш такава тема. :)
Dog drags - no tracks...
pepitoff
Новак
Новак
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Ное 29, 2011 15:35 pm
Местоположение: Враца

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от pepitoff »

nefelen написа:pepitoff - бих направил такава тема и за още доста други работи свързани със строителството, но като цяло е безсмислено, защото в крайна сметки българина е такъв човек, че той всичко може, дори и знае неща за които хората участ сумати години :D
Ако искаш пиши ми на лично да ти дам някакво инфо за нещата които те интересуват.
Не съм се напънал да си правя всичко сам.
Интересуват ме принципно нещата, за да зная какво да накарам майсторите да направят.
А форумите са затова - да научат хората онова, което на знаят, да питат, да споделят опит.
Иначе само си четем тук и само се заяждаме - кой какъв майстор бил и кой колко много знаел....ама нямало да сподели знанията си с останалите.
Е .... свят голям - хора разни!
Аватар
nefelen
Модератор
Модератор
Мнения: 996
Регистриран на: Нед Май 30, 2004 12:29 pm
skype: nefelen
Местоположение: -=mysteryland=-
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от nefelen »

Ами в края на краищата все пак с това нещо някои хора си изкарват хляба в това число понякога и аз :D Някак си не е много колегиално, но щом има толкова желание ще нахвърлям едната статия, но ще е догодина живот и здраве, като се по освободи малко повече време :cheers:
s0 lItTlE tImE, s0 lItTlE t0 d0
Аватар
Lexx
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Авг 12, 2005 16:41 pm
Местоположение: Града на ЛИПИТЕ и красивите жени
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от Lexx »

Аз не виждам нищо неколигиално в това да се напише как точно става цялото нещо.Всеки знае ,че не е само да си купиш материалите и да станат нещата.Иска се вещина което идва с опита през времето когато се прави даденото нещо.Така че ако мислиш ,че като се каже как точно се прави даденото нещо в случая санировка, и мислиш че всеки който иска ,си накупва материалите и почва да прави саниране на сгради звучи малко несериозно.
Аватар
nefelen
Модератор
Модератор
Мнения: 996
Регистриран на: Нед Май 30, 2004 12:29 pm
skype: nefelen
Местоположение: -=mysteryland=-
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от nefelen »

Не, става дума, че за изолации се прави цял проект, за който се заплаща съответната сума. :cheers:
s0 lItTlE tImE, s0 lItTlE t0 d0
pepitoff
Новак
Новак
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Ное 29, 2011 15:35 pm
Местоположение: Враца

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от pepitoff »

nefelen написа:Не, става дума, че за изолации се прави цял проект, за който се заплаща съответната сума. :cheers:
Тук сме да да си помагаме (който има желание)!
Не сме седнали да изкарваме пари.
Ако става въпрос за образование - всички сме изкарали по 1-2 висши образования.
Не си единствен.
Е, остани си със здраве, прави си проектите, изкарвай си пари - не си единствен, нито най-знаещият!
Попитах просто за съвет. Не го получих....
Не се заяждам с теб, но не му е тук мястото да се надуваш колко си велик и колко много си учил, и колко много знаеш, и .... т.н.
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от realprofesora »

Колеги, за съвети по строителство , довършителни работи , топло и звуко изолации-си има специализиран форум.
Влизал съм там и доста неща съм научил , има и снимков материал и хората не са "всезнаещи" лаици както в някои други форуми като нашия :lol:
http://napravisam.bg/forum/
Успех с изолациите ...и не само.
Popopopopo
Аватар
mupk0
Потребител
Потребител
Мнения: 430
Регистриран на: Вто Дек 11, 2007 12:31 pm

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от mupk0 »

Аз само да вметна като идея това което знам е ,(от преподавател по топлоенергетика),че един саниран апартамент е по-добре да е саниран отвътре ,отколкото отвън.Там обяснява ни го на дълго и широко с закони и формули.Общо взето външната е малко бошлаф работа и ако нямаш вътрешна,не си струва да се хабиш за външна.Иначе в комбинация си е супер :) Лично на нас от 3 стай в апартамента 2 са с вътрешна изолация.В двете има Hisense климатик 12ка от 6-7години и Philips 12ка.3тата стая работи нон стоп конвектор на Diplomat на 21гр.като цяло другите 2 климатика се включват вечер.Доколкото знам майка и татко плащат по 100-150лв зимата според зависи,до максимум 200,но доста рядко.
Аватар
nefelen
Модератор
Модератор
Мнения: 996
Регистриран на: Нед Май 30, 2004 12:29 pm
skype: nefelen
Местоположение: -=mysteryland=-
Обратна връзка:

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от nefelen »

pepitoff - чети внимателно какво пише! Казал съм, че ще направя статия по въпроса, но по нататък (като се позатопли малко времето или иначе казано на пролет :D)
s0 lItTlE tImE, s0 lItTlE t0 d0
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Отопление на панелен апартамент.

Мнение от realprofesora »

mupk0 написа:Аз само да вметна като идея това което знам е ,(от преподавател по топлоенергетика),че един саниран апартамент е по-добре да е саниран отвътре ,отколкото отвън.Там обяснява ни го на дълго и широко с закони и формули.Общо взето външната е малко бошлаф работа и ако нямаш вътрешна,не си струва да се хабиш за външна.Иначе в комбинация си е супер :) Лично на нас от 3 стай в апартамента 2 са с вътрешна изолация.В двете има Hisense климатик 12ка от 6-7години и Philips 12ка.3тата стая работи нон стоп конвектор на Diplomat на 21гр.като цяло другите 2 климатика се включват вечер.Доколкото знам майка и татко плащат по 100-150лв зимата според зависи,до максимум 200,но доста рядко.
+1
Винаги съм бил за вътрешна изолация на стени и тавани с гипсокартон и вата.
Познавам хора с такава изолация и съм ходил у тях ,даже тази вечер пак на едон гости ходих в апартамент само с вътрешна изолация .Ми топло си е .Външната е афиф работа.
Popopopopo
Публикувай отговор