Осветяване със светодиоди на надпис?

Раздел за хора които обичат да си правят нещата сами. Обмяна на идеи и предложения как да си направиш нещо сам.
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Осветяване със светодиоди на надпис?

Мнение от System_error »

Моля за помощ с една анджаклама. Имам кутия с размери 20х130х800 mm. Кутията е от неръждавейка и от двете и страни има изрязани на лазер надписи. Въпроса е как да я осветя. Представаям си го, с някакъв картон по средата, за де не се вижда през кутия задната страна и огледалния надпис и някавква светодиодна лента по ръба, така че да осветява контурите на надписа... Някой има ли идея как точно да го осъществя, тъй като съм лаик в отношение на електрониката и осветлението...Мерси предварително на отзовалите се...
Juviander
Потребител
Потребител
Мнения: 122
Регистриран на: Вто Юни 19, 2007 15:34 pm
skype: Juviander
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Осветяване със светодиоди на надпис?

Мнение от Juviander »

С някакъв матиран плексиглас няма ли да е по-добре. А и ще разпределя по-равномерно светлината. Електрониката ще я оправим най-лесно.
Разгледай в сайтове за компютърни модове. Може да си харесаш някоя идея.
skype: Juviander
e-mail: zh_stoyanov@mail.bg
niggaz_nature
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1567
Регистриран на: Чет Ное 17, 2005 15:12 pm

Re: Осветяване със светодиоди на надпис?

Мнение от niggaz_nature »

дай някоя снимка да добием представа какво ще се осветява точно .
Ремонт на всякаква компютърна техника,навигации,GSM,препрограмиране и инсталиране на софтуер,смяна на части и др.За връзка skype niggaz_nature_stz

forum.stz-bg.com/viewtopic.php?f=45&t=40381

МОИТЕ ОБЯВИ
http://niggaznature.bazar.bg
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Осветяване със светодиоди на надпис?

Мнение от System_error »

Juviander написа:С някакъв матиран плексиглас няма ли да е по-добре. А и ще разпределя по-равномерно светлината. Електрониката ще я оправим най-лесно.
Разгледай в сайтове за компютърни модове. Може да си харесаш някоя идея.
Ей, тва е много добра идея! Ако му забода елементарен диод в плексигласа, би трябвало да се получи ефект като на стрелките на скоростомерите на колите... въпроса е, че трябва да го храня с батерия....

Ето го кютюка: https://dl.dropboxusercontent.com/u/109 ... 084114.jpg

Махнал съм отсамния капак, който е същия като задния...
Аватар
The enD
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1065
Регистриран на: Пет Апр 24, 2009 16:11 pm

Re: Осветяване със светодиоди на надпис?

Мнение от The enD »

Бял плексиглас, зад него светлина.
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Осветяване със светодиоди на надпис?

Мнение от System_error »

The enD написа:Бял плексиглас, зад него светлина.
Има две лица, а между тях има само 20 mm разстояние... Може и две парчета да са, но ако ги сложа на 3-4 милиметра разстояние от ламарината, за по добра фаца и межди тях да натикам диодите...

По-големия ми проблем е какви точно диоди да ползвам и как да ги захраня?
PS: Къде продават плексиглас?
Аватар
The enD
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1065
Регистриран на: Пет Апр 24, 2009 16:11 pm

Re: Осветяване със светодиоди на надпис?

Мнение от The enD »

Няма да стане с един, зад всеки надпис трябва да сложиш. И между тях желаната светлина. Даже не мисля, че е нужно да закрепваш диодите за плексигласа, нареждаш ги по дъното и тавана на кутията и светлина ще си се разпръсква.

Като захранване предлагам да сложиш някой стар адаптор. Ако наблизо има компютър може и от него да се вземе 12 волта. Или едно захранване от комп за 5 лева скрито някъде, ако позволява. Или от тия трансформатори, които ги слагат за луничките на кухните.

Може да ползваш диодна лента с SMD LED. Наскоро купих от колега 1 метър, 60 диода, 4 лева. Ако искаш мога да ти я дам(рязал съм от нея, но ще стане) и ако ти хареса, направо ползваш 3М самозалепващото на гърба й и я слагаш на дъното и тавана.
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Осветяване със светодиоди на надпис?

Мнение от System_error »

А нещо с батерии не може ли да се измисли?
Аватар
The enD
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1065
Регистриран на: Пет Апр 24, 2009 16:11 pm

Re: Осветяване със светодиоди на надпис?

Мнение от The enD »

Като гледам е фирмен надпис, който сигурно ще свети по цял ден. Ако е така бая пари и време за смяна на батерии ще отиде.
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Осветяване със светодиоди на надпис?

Мнение от realprofesora »

За захранване може да ползваш някой токоизправител на 9 или 12 волта -не са скъпи. Даже има едни на които им нагласяш волтажа. от 3-24 волта.5-6лв са. Кабелите ще минат много лесно по решетките и може да се разпробие за да се скрият и да не се виждат. Като вкараш кабела със захранването вече е лесно да сложиш каквото си поискаш. За плексиглас може да ползваш парче от капака на старо луминисцентно тяло. Или да закупиш отнякъде. Залепяш го със силикон или пистолет с разтопена пластмаса.
Всичко зависи от това с колко финанси разполагаш.
Popopopopo
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Осветяване със светодиоди на надпис?

Мнение от System_error »

Кофти е да прекарам ел. до там, защото на стената, на която са пантите, няма удобно захранване. За това предпочитам да е с някви батерии и слабоконсумиращи диоди... Смяната на батерии няма да е проблем, ако не е на по-малко от месец...
Аватар
klox
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 451
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 19:26 pm
skype: klox_bg
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Осветяване със светодиоди на надпис?

Мнение от klox »

System_error написа:Кофти е да прекарам ел. до там, защото на стената, на която са пантите, няма удобно захранване. За това предпочитам да е с някви батерии и слабоконсумиращи диоди... Смяната на батерии няма да е проблем, ако не е на по-малко от месец...
Малко мисията невъзможна. Успех.
иначе добри цени за диодни ленти и захранвания има тук: http://www.lighting-house.eu/opencart/i ... 10_111_113
Водно и лазерно рязане, Сито и дигитален печат - www.patchov.com
Изображение
Juviander
Потребител
Потребител
Мнения: 122
Регистриран на: Вто Юни 19, 2007 15:34 pm
skype: Juviander
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Осветяване със светодиоди на надпис?

Мнение от Juviander »

"слабо консумиращите диоди" няма да ти дадат добра осветеност на надписа. Няма как, козата си сака пръч. За да свети прилично, на 1 светодиод му трябват 10 - 15 мА ток. Ти си инженерин - сметни какво е потреблението ако сложиш 15-20 диода в кутийката и ги захраниш с батерийка.
Няма ли как да се пусне една жица от вътрешното помещение до надписа?
skype: Juviander
e-mail: zh_stoyanov@mail.bg
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Осветяване със светодиоди на надпис?

Мнение от System_error »

Juviander написа:"слабо консумиращите диоди" няма да ти дадат добра осветеност на надписа. Няма как, козата си сака пръч. За да свети прилично, на 1 светодиод му трябват 10 - 15 мА ток. Ти си инженерин - сметни какво е потреблението ако сложиш 15-20 диода в кутийката и ги захраниш с батерийка.
Няма ли как да се пусне една жица от вътрешното помещение до надписа?
Бе аз съм инжинерин, ма по грубото джелезо. Тоците не ми говорят много...

Аз си мисля за вариант с 6 диода - 3 горе и 3 долу на равно разстояние (делим линията на 4) и да осветят само плексигласа (ако е по-дебел, ще им пробия отоври странично да ги навра в него), така че да се забелязва... Така както светят стрелките на скоростомерите на някои коли... Как ти се струва като идея?
Аватар
klox
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 451
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 19:26 pm
skype: klox_bg
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Осветяване със светодиоди на надпис?

Мнение от klox »

System_error написа:
Juviander написа:"слабо консумиращите диоди" няма да ти дадат добра осветеност на надписа. Няма как, козата си сака пръч. За да свети прилично, на 1 светодиод му трябват 10 - 15 мА ток. Ти си инженерин - сметни какво е потреблението ако сложиш 15-20 диода в кутийката и ги захраниш с батерийка.
Няма ли как да се пусне една жица от вътрешното помещение до надписа?
Бе аз съм инжинерин, ма по грубото джелезо. Тоците не ми говорят много...

Аз си мисля за вариант с 6 диода - 3 горе и 3 долу на равно разстояние (делим линията на 4) и да осветят само плексигласа (ако е по-дебел, ще им пробия отоври странично да ги навра в него), така че да се забелязва... Така както светят стрелките на скоростомерите на някои коли... Как ти се струва като идея?
Ако матираш плексигласа със пясъкоструй или едра шкурка (но само в една посока), ще имаш по-добър ефект.
Поздрави.
Водно и лазерно рязане, Сито и дигитален печат - www.patchov.com
Изображение
Публикувай отговор