Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Форум за всякакви дискусии свързани с МПС
Публикувай отговор
Аватар
stivans
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 816
Регистриран на: Пет Мар 12, 2010 0:16 am
skype: stivans
Местоположение: Стара Загора

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от stivans »

Относно заключенията на полицаите,че дневните и габарините светлини са едно и също ,да вземат да прочетат закона.
А там е написано:
„(3) През деня моторните превозни средства се движат с включени светлини за движение през деня или с къси светлини.“
Ако е трябвало да се напише габаритни светлини ,то е щяло да бъде написано.Няма ка габарита да е "светлини за движение през деня".
Ако отиде при тях някой с фабрично монтирани дневни светлини и ги попита каво е това ,не знам какво биха му отговорили тези умници.Сигурно че са светлини за дублиране на габаритите :) .
Опрделение за габарит:

(Fr. gabarit) - ограничаване очертанията на даден обект или клирънс между части от съоръжение.
За подвижни машини или движещи се части на машини определя пространството, в което те се движат. В това пространство не трябва да влизат никакви съоръженията или оборудване, с изключение на тези, които пряко взаимодействат с тях.

Каво е дневни светлини:
Определение в ЗАКОН ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА
Допълнителни разпоредби
59. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) "Дневни светлини" са светлини, предназначени
за подобряване на възприемането и видимостта на предната част на пътно превозно
средство при движението му.
skype: stivans
Стара Загора
chamalin
Потребител
Потребител
Мнения: 122
Регистриран на: Пет Юни 08, 2012 12:20 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от chamalin »

Не писах по-рано, щото очаквах, че все някой ще засегне и другите два аспекта на тая дивотия, ала не би, всички бяха твърде ангажирани, да обсъждат, коя светлина подхожда, и коя не, сякаш животът ни зависи от това.

Първо, по някои груби изчисления, които четох някъде, допълнителната печалба на дистрибутора на горива(разбирай Лукойл), ще се увеличи годишно с около 15 млн долара! Айде, нема нужда да познаваме, в чии джобове ще идат тия пари! Да оставим, че и дистрибуторите на крушки, халогени и прочие, също ще намажат немалко, но за там нямам информация, и не го обсъждам.
Второто, по-лошото в случая е, че това е нова предпоставка за корупция и легален рекет, от страна на КАТ към обикновените хора. Ето ви хипотетична ситуация, която би могла да се случи съвсем реално.
Пътувате нанякъде, и ви спира пост на КАТ.По какъв повод, не е важно, те и сега не спазват много това изискване. Излиза насреща им някой като професора, "зареден" до зъби с документация, правилници и закони, и започва да оборва едно по едно предявени нарушения. Дотук добре, но тъй като те винаги вървят по двойки - тъп катаджия с амбициозен катаджия, на амбициозния му писва, не иска да остане оборен, и с празни ръце, и ни в клин, ни в ръкав изтърсва - мой човек, ама ти караш без светлини, кво прайм ся? И всичко приключва дотук, понеже е недоказуемо, дали до момента на спирането ти, си бил или не, с включени фарове, твоята дума, срещу тяхната, дори и за съд не става.

Някои ще кажат, ама включените светлини ще предотвратяват произшествия, по-лесно ще се виждат колите... Отново пълна глупост, за да се оправдае този пладнешки грабеж! Никъде по света още не е доказана ползата от дневните светлини, и някои страни вече предприеха обратната мярка, отмениха ги. Готов съм да сложа облог, с който иска, че ако погледнем статистиката след година, няма да има съществена разлика от тая година, по отношение на произшествията. И пак основните причини ще са превишена скорост, неспазване или отнемане на предимство, неправилно изпреварване, алкохол.

Според мен, вместо да се вземат такива фалшиви мерки, трябва да се направи друго - драстично, дори зверско затягане на контрола и изискванията по придобиване на книжка за МПС. Курсовете да се върнат на на старата продължителност, от поне 3 месеца (а преди това са били и по 6 месеца) увеличаване на учебните часове по теория и практика, безкомпромисност както на вътрешните, така и изпита пред ДАИ, налагане на ограничения на шофьорите до 5 години стаж, и т.н. Само такива мерки биха имали реален резултат, а не да си кичим колите като коледни елхи, с всевъзможни глупости. Както е и примера, със стикера за застраховката! За къв чеп ми е тоя стикер, да мязам на циркаджия, щом съм длъжен да нося и полицата? Доколкото знам, цялата информация, която има стикера, я има и в полицата, или греша?
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от nasenceto »

Това което си го написал в последния абзац също е увеличаване на възможните корупцинни практики. Въпреки това съм съгласен с теб, че е нужно затягане на контрола, ама не само при придобиването на свидетелства, а в цялата работа на КАТ. Нека изчакаме статистиката след година-две и тогава пак ще коментираме ползвата и вредата.
Аватар
Bul-Dog
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1159
Регистриран на: Чет Фев 24, 2011 17:02 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от Bul-Dog »

Тва за примера дет дава chamalin, няма как да стане, ако му кажеш на тъпия, заядлив катаджия: "да, мой човек, ама на мене Професора ми е монтирал устройство, при което със запалването на двигателя се включват късите светлини. Ай сиктир." :lol: :mrgreen:
http://www.kingsimeon.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Tenebrus
Явно е шмиргел
Явно е шмиргел
Мнения: 555
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 16:27 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от Tenebrus »

И всичко приключва дотук, понеже е недоказуемо, дали до момента на спирането ти, си бил или не, с включени фарове, твоята дума, срещу тяхната, дори и за съд не става.
За другото си прав, ама за това не си. В съда това ще падне точно за 30 секунди,даже и до съд няма да стигне. Освен това ако наистина имаш DRL и се направи техническа експертиза за работата му полицая го чака бая да плаща за съдебни разходи.
Като цяло да предпоставка е за рекети, и може би не беше нужно да се въвежда със закон, но ВИДЯХ СЪС СОБСТВЕНИТЕ СИ ОЧИ как фаровете през деня помагат. И за това си ги ползвам и се радвам че трябва да се ползват. Събирайте си от 100 кладенеца вода ако искате, но го видях с очите си. И сигурно щях да карам едно умряло пежо още ако този закон го имаше :)
chamalin
Потребител
Потребител
Мнения: 122
Регистриран на: Пет Юни 08, 2012 12:20 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от chamalin »

За другото си прав, ама за това не си. В съда това ще падне точно за 30 секунди,даже и до съд няма да стигне. Освен това ако наистина имаш DRL и се направи техническа експертиза за работата му полицая го чака бая да плаща за съдебни разходи.
Добре, да го погледнем от друг ъгъл! Не знам какви са тия ДРЛ светлини, не съм разбирач, а и честно казано, не ме и интересува, но предполагам, че имаш предвид, да се включват, със запалване на двигателя, нали? Ок, дотук добре, но колко процента от колите имат тая функция? Дали и катаджиите няма да го вземат предвид, като решат да действат? Лично аз визирам около 80% от хората, които карат стари коли, без такива екстри, и които, едва ли биха се втурнали тепърва да си слагат. Тогава, каква експертиза ще ги оправдае, след месеци? Как ще се докаже, след два месеца, примерно, че ти, на еди-коя си дата, в еди-колко си часа, когато са те спрели еди-кои си патрули, си бил с включени светлини, а не обратното?
А за това, че полицая ще плаща съдебни разходи, хич не позна, те не носят отговорност за грешни решения, евентуални съдебни разходи поема оторизиралата ги система, тая на МВР. сиреч, от бюджета, което означава, от данъците на всички! Лично аз съм за това, отговорността на всеки полицай да стане лична, но явно това няма да стане, по обясними причини.
Има и още един аспект, от вредата на дневните светлини, и това са задните габарити. При повечето коли, спирачните стопове, и габаритите са на едни крушки. Просто при натискане на спирачка, светлината леко се засилва. При ярко слънце, както е лятото, и ако е пряко осветяване, можем да пропуснем момента, когато предния водач е натиснал спирачка, защото, през цялото време, те са светели, сега просто леко са се засилили, което почти не се вижда при ярка светлина. Докато, ако те са изключени, стоповете тъмнеят, и всяко натискане би се видяло веднага! Едно такова пропускане, би могло да доведе и до верижни катастрофи!

Между другото, очаквам и други лудости, защо не забранят на черните и много тъмни коли да пътуват нощем, те тогава направо не се виждат? Същото да направят с белите, и много светли коли, тях можем да ги пропуснем заради силната дневна светлина! Като е на здрач, сумрачно, или силно облачно, да се спират сивкавите разцветки. Какво пък, току-виж така се стигне до 0% произшествия, знам ли...
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от nasenceto »

chamalin написа:
За другото си прав, ама за това не си. В съда това ще падне точно за 30 секунди,даже и до съд няма да стигне. Освен това ако наистина имаш DRL и се направи техническа експертиза за работата му полицая го чака бая да плаща за съдебни разходи.
Има и още един аспект, от вредата на дневните светлини, и това са задните габарити. При повечето коли, спирачните стопове, и габаритите са на едни крушки. Просто при натискане на спирачка, светлината леко се засилва.
Kaжи ми една таква кола. ДРЛ-а струва 30-на лева. Зумера - 5. Навика - безплатен.
Аватар
zvezda
Потребител
Потребител
Мнения: 278
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:40 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от zvezda »

Вече на два-три пъти ми се случва да ми е мъчение да гледам колоните с коли в задръстването (говоря за София, ама не е като да няма задръствания и в Стара Загора и сигурно е същото) с блестящи като слънце фарове през деня. Може би сега обръщам повече внимание заради закона, но... кофти е, дразни очите. Вероятно и затова мярката е със спорен ефект.
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от nasenceto »

zvezda написа:Вече на два-три пъти ми се случва да ми е мъчение да гледам колоните с коли в задръстването (говоря за София, ама не е като да няма задръствания и в Стара Загора и сигурно е същото) с блестящи като слънце фарове през деня. Може би сега обръщам повече внимание заради закона, но... кофти е, дразни очите. Вероятно и затова мярката е със спорен ефект.
Mъчение е само ако не са регулирани фаровете, което е нарушение и се санкционира.
Аватар
zvezda
Потребител
Потребител
Мнения: 278
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:40 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от zvezda »

Надали е от това. По-скоро множество коли, пъплещи бавно по булеварда, срещу теб създават кофти ефект.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от sawo »

Без самоделни дневни светлини:
Тодор Инджов от гр.Варна, България
Монтажник, Елдоминвест ООД
10
Законни ли са дневните фарове,монтирани на правилното място и със съответните лицензи?Ваши колеги не знаят как да процедират,затова да си носим ли и закона за движение по пътищата винаги с нас?
вчера в 18:41 часа
Красимир Костов Законни са дневните светлини, които са монтирани фабрично при производство на новите автомобили. В България има вече много вече автомобили, които са с фабрично монтирани дневни светлини. Те се включвато ще със завъртането на контактния ключ. Всякакви импровизации- монтиране на самоделни дневни светлини с неподходящи крушки и нанясяне на корекции на рефлекторите, пробиване на отвори в тях с цел монтажа са незаконни и терминът за това нарушение неразрешена промяна в конструкцията в превозното средство. Ако нямате нови дневни светлини, които са фабрично монтирани, не може да правите допълнения и следва да се движите с включени къси светлини през деня. Аз, шофирам целогодишно с включени къси светлини денонощно, без да е задължително, повече от пет години. Закона за движение по пътищата наистина трябва да го има на борда на всеки автомобил, в жапката и редовно да се препрочита, защото след получаване на шофьорска книжка повечето от правоспособните водачи не са и разгръщали закона.
http://probook.bg/interview/view/73-kra ... cija#q1391
chamalin
Потребител
Потребител
Мнения: 122
Регистриран на: Пет Юни 08, 2012 12:20 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от chamalin »

Това измислено инспекторче - Костов, си е пълен комплексар, може би, заради лилипутския си ръст, а може би, не само заради това. Той бил карал с пуснати фарове от 5 години..., че ако щеш, и спи на включени фарове ве Костов, кво ме топли мен това? Що ще ми налагаш да светя и през деня, нали и безтова 70% си карат целодневно така, какво ще се промени? Нищо. Същите изтъркани клишета, до болка познати, от години. А и сам казва, че произшествията идват най-вече от превишена скорост, сега какво, и другите 30% пускат фаровете, скоростта изведнъж стремглаво пада, и о чудо, на пътя вече няма нито едно произшествие, благодарение на включените светлини, но само на законните от тях...Дивотии на Н-та степен, прост народ, слаба държава...
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от nasenceto »

Ще се промени това, че основно "тарикатите" карат без фарове, щотот не ги е еня за другите. Именно заради тях се прави този закон. Никой не казва, че с приемането на закона "о, чудо" на пътя няма да има нито едно произшествие. Дори и само едно да предотвратиш, пак има файда от закона.
chamalin
Потребител
Потребител
Мнения: 122
Регистриран на: Пет Юни 08, 2012 12:20 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от chamalin »

Ти у вас и през деня ли си палиш лампите, да виждаш по-добре мебелите, и да не се блъскаш в тях? Или само когато ти идват гости, да не правите "произшествия" в хола? А "тарикатите" караха без фарове, защото така е по-добре за колата, една система, колкото повече я натоварваш, толкова повече проблеми ще ти създава! Точно това и показах нагледно - произшествията няма да намалеят ни най-малко, съвсем други са причините за тях, всичко тук е свързано с икономически интереси.
Публикувай отговор