Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Форум за всякакви дискусии свързани с МПС
Публикувай отговор
Аватар
Tenebrus
Явно е шмиргел
Явно е шмиргел
Мнения: 555
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 16:27 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от Tenebrus »

И без това цяла година карам на фарове.

След ПТП-то ми, в което ако бях с пуснати фарове (през лятото) щяхме да се разминем, ги пускам постоянно. Има истина в думите на някои хора. Когато колите са срещу слънцето не се вижда нищо, и който го отрече, явно не кара достатъчно.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от sawo »

В моето ПТП пък жената през нощта караше на изгасени фарове аз какво да кажа? :) Оправдания и причини много, ама истината е, че просто шофьорите ни толкова си могат и това е. Колкото и глупости да измислят, всичко опира до човешкия фактор. Който не може да види колите отсреща да си купи слънчеви очила или такива с диоптър според случая, аз мисля че не е правилно ние да караме постоянно на фарове, докато патрулките демонстративно да си карат през нощта с неизправни фарове и стопове.
elekom
Потребител
Потребител
Мнения: 127
Регистриран на: Чет Фев 17, 2011 10:17 am

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от elekom »

Откога влиза в сила?
Гост

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от Гост »

Първо трябва да го гласуват на второ четене, след това следва обнародване в Държавен вестник. Вероятно ще дадат толеранс от 1 седмица поне след влизането на закона в действие.

Ефектите от карането на къси светлини през деня са оспорвани до ден днешен, затова в голяма част от Европа не смеят да задължат ползването им. Дори в мрачни страни като скандинавските и Германия не са въвели подобни промени. Съжалявам, твърдо против съм!
Аватар
zvezda
Потребител
Потребител
Мнения: 278
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:40 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от zvezda »

Мдам, по-добре да удариш пешеходец, който няма фар, за който свикваш да се оглеждаш...
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от nasenceto »

zvezda написа:Мдам, по-добре да удариш пешеходец, който няма фар, за който свикваш да се оглеждаш...
Напротив. Така пешеходица по лесно ще те види и няма да изскочи пред теб. Освен това зимата така или иначе е задължително - лятото какво, свиканл ли си?

Евала за закона. Някой знае ли наистина от кога влиза в сила.
Аватар
Da Edd
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 504
Регистриран на: Чет Яну 05, 2006 14:18 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от Da Edd »

Не се бях логнал, горното мнение от Гост е мое.
Ето малко аргументи против задължителното целогодишно ползване на къси светлини - http://dadrl.hit.bg
Не подкрепям изцяло на 100% написаното в сайта, но смятам, че ползата от задължителните светлини е доста спорна, за да бъдат задължителни.
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от nasenceto »

Щом не пречи, защо пък не. Всяка марка, подобряваща сигурността на пътя и не предизвикваща други неудобства е добре дошла. Опониращите на закона казват ,че тука била 40 градусова жега и имало жарещо слънце. Да, ама в 5 % от времето. Сутрин и привечер е кошмар ако караш срещу слънцето. Също много неприятно е когато караш в тунел от дървета. Всяка сутрин ми е кошмар когато карам по Славянски посока запад - изток. Тези които са с фарове се открояват, обаче останалите са някви призраци. За да няма субективизъм в това кога да се пускат фарове и кога не - нека е задалъжително целогодишно. Да не говорим че има идиоти, кото дори в мъгла карат без фарове или още по-лошо - на габарити. Веднъж един такъв толкоз майни отнесе... Гледам нещо далеече, далече тръгвам да изпреварвам и се оказва нещастник на габарити на 100 метра пред мен...
Eто малко инфо от братска Ирландия за това колко струва да караш на фарове, колко ползи, какво е въздействието върху околната среда и други цифри (ако не ви се чете цялото, вижте само таблиците и картинките):
http://www.rsa.ie/Documents/Vehicle%20S ... tation.pdf
Ето и малко снимки от сутришния трафик по Славянски:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
3AgHuK
Потребител
Потребител
Мнения: 297
Регистриран на: Сря Дек 08, 2010 11:42 am
Местоположение: Стара Газора Beach/Габрово

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от 3AgHuK »

Аз също съм ЗА това да се кара на къси през цялата година.Особено полезно е при извънградско шофиране и при изпреварване.Особено когато някой ,който кара насреща и не си сигурен дали ще се прибере в платното си,и скачаш на контрите ,за да няма тройно разминаване.В градски условия е най-добре за безопасността на пешеходците.Вярно ,че и ние трябва да ги пазим,но един автомобил със запалени светлини се откроява по-лесно и за по-кратко време от такъв без светнати крушки.Алтернатива са дневните светлини(day lights),които може би трябва да бъдат споменати в закона и да бъдат разрешени като заменящи късите.Новите автомобили се произвеждат серийно с такива ,а на старите лесно могат да бъдат монтирани допълнително.
Изображение
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от realprofesora »

И аз съм ЗА целогодишпно каране на светлини.От както закона позволи преди 5-6 години все си карам на фарове. И се учудих доста когато една женичка ми закачи вратите и ми каза, че не ме видяла, а аз идвах насреща й с включени фарове. :lol:
Popopopopo
Аватар
zvezda
Потребител
Потребител
Мнения: 278
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:40 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от zvezda »

nasenceto написа:
zvezda написа:Мдам, по-добре да удариш пешеходец, който няма фар, за който свикваш да се оглеждаш...
Напротив. Така пешеходица по лесно ще те види и няма да изскочи пред теб. Освен това зимата така или иначе е задължително - лятото какво, свиканл ли си?

Евала за закона. Някой знае ли наистина от кога влиза в сила.
Като се знам аз как пресичам - да, по-полезно ще ми е.
Като знам други как пресичат - ами предпочитам да ги виждам тия.
Иначе за извънградско е ок, особено при мотористите, които карат като луди.
naslonamakarona
Потребител
Потребител
Мнения: 115
Регистриран на: Съб Ное 10, 2007 11:16 am

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от naslonamakarona »

Нека, нека. Хубав закон :cheers:
Аватар
HyBRiD-X
Потребител
Потребител
Мнения: 245
Регистриран на: Съб Фев 28, 2004 12:52 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от HyBRiD-X »

И с пуснати фарове, и без пуснати фарове - колегата sawo го каза, важен е човешкия фактор. Няма ли култура на движение, ако ще с развят байряк да караме, пак ще стават ПТП-та. Иначе никой не може да ме убеди в градски условия да се кара на фарове лятно време между 08-00 и 18-00 часа! Затова си в автомобила, мамка му - за да внимаваш с участниците в и извън движението. А пешеходците да се научат на култура. Главата може да се завърта почти на 180 градуса по хоризонтал, а на нея има очи, често 2 бр. Та могат да я използват като пресичат, да я въртят и да гледат!
Колкото пък до "Славянски", на толкова идиоти съм се нагледал по него, че вече нищо не може да ме учуди по него. Ами булевард с 2 платна, натоварен трафик почти винаги, джигита тръгнал да изпреварва на светофар и да кара по средата между двете платна. Ама сега честит да му е новия закон, поне ще може да кара по средата от-до, нали вече всички ще го виждат и да се съобразяват с него...
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от nasenceto »

viktor1976 написа: Закона е безмислен защото:
Твърдение 1: няма да намали жертвите по пътищата - а ще ги увеличи ли? Дори да не вземаме предвид статистиката според която след въвеждане на задължително шофиране на фарове през зимния период, загиналите по пътищата са намалели, все ми се струва, че сега с новото изискване, те няма да се увеличат
Твърдение 2 - ще увеличи разхода на гориво и разходите за закупуване на крушки - по същество това са две твърдения, но поради своето малоумие съм ги обединил в едно. Смешно е 8). Купуваме си лети джанти, музика, спойлери, басове и т.н а 5 лева на година за крушка или 20 за гориво (според същите твърдения) са ни много.
Твърдение 3 - всичко оправиха, до това стигнаха - има една известна реплика от периода на Студената война - " А вие в Америка, защо си биете негрите". Или с какво ако този закон не беше факт, другите проблеми щяха да бъдат решени?
Твърдение 4 - карането на фарове, е неекологично и ще увреди Узоновия слой - това не съм го обединил с Твърдение 2, защото подобен род олигофренщина заслужава отделен ред ;D. Да питам ли пак какъв ще е протеста този път или още се обмисля :-[
Твърдение 5 - закона е лобистки с цел повишаване продажбите на ОСРАМ - т.е моите 5 лева годишно за крушка ( а статистически те са много по-малко) са решаващи за финансите на ОСРАМ? Ако да, просто ше си купя Филипс следващия път и ще им зачукам изотзад. На ОСРАМ де 8)
Твърдение 6 - карах на фарове, ма пак блъснах човек :-X. Частен случай. Следва ли да се разбира, че карането на фарове е причината за произшествието? Мисля и самия автор на това, не е тази теза.
Твърдение 7 - отделни реплики, че:
- само ние имаме такова изискване
- само ние и Скандинавските страни имаме такова изискване
- само ние, Скандинавските страни и Сърбия имаме такова изискване
....... И? Какво следва от това? След като Германия например няма,дай и ние да нямаме. А това че в Германия примерно ГТП-т няма нищо общо с нашия театър? И че 99 процента от курниците по родните пътища няма да са в движение в България? Това що така елегантно го пропускаме?
Твърдение 8 - само кьоравите имат нужда от това изискване - т.е кьоравите пешеходци да си стоят в къщи и да не припарват навън. Или като станем на 40 да си връщаме книжките? Това ли е идеята
И изобщо с какво точно се променя живота ви, след пускането на късите светлини?
Eдин пост, който ми хареса...
Публикувай отговор