Търся стругар

Форум за всякакви дискусии свързани с МПС
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Търся стругар

Мнение от System_error »

Хахах.. пичове, вие ме изкарахте че падам от небето... Все пак се занимавам точно с това от доста години и сякаш имам няква идея кво правя (нищо че лазера е чисто нов, на няколко месеца и още.му уча мурафетите). Не говоря за точност на сряза, а за позициониране спрямо съществуващия отвор. Не мисля повече да споря с лаици по темата. Пишете и правете квото си знаете!!!
Ако тия дни видя Калоян (klox) ще го помоля да погледне темата и да напише мнение!!!

PS: Само да уточним - говорим за изрязване на друготе 4 отвора, без допълнително приспособление. Тръгне ли да си прави такова, тея отовори ще му се сторят златни и ще е 10 пъти по - добре да си изреже дисковете наново. Те тогава ще постигне десетите точност на Сашо.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Търся стругар

Мнение от sawo »

Както казах не споря, просто съм виждал резултати от това, което са ми правили. Предполагам може да изреже един диск от някакъв подръчен метал и по него да си позиционира машината колкото е нужно... Заформихме излишен спор... човека така или иначе си намери решение, дано е доволен накрая :)
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Търся стругар

Мнение от System_error »

sawo написа:Предполагам може да изреже един диск от някакъв подръчен метал и по него да си позиционира машината колкото е нужно..
Няма как да стане нещо подобно. Машината е програмна и трябва да и се зададе координата (X,Y) от която да почне.
Аватар
The enD
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1065
Регистриран на: Пет Апр 24, 2009 16:11 pm

Re: Търся стругар

Мнение от The enD »

А ти вместо да споменеш това на драгите ни читатели, написа че водoабразива и лазера режат с голяма грешка...

Цялата работа е че те не работят с детайли, а плоскости, на които се отпуска резерва. Не може каквото ти скимне да пуснеш под лазера и да ти направи дупка.

Много криво реже :) :
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/ ... 7419_o.jpg
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Търся стругар

Мнение от sawo »

System_error написа:
sawo написа:Предполагам може да изреже един диск от някакъв подръчен метал и по него да си позиционира машината колкото е нужно..
Няма как да стане нещо подобно. Машината е програмна и трябва да и се зададе координата (X,Y) от която да почне.
Другия вариант е изрязва се отвор точно колкото е диска в метална плоскост, маха се изрязания диск и в получения отвор се пуска диска, който ще се прави, след което се задава на машината да повтори последното действие.
Аватар
muhogon
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1941
Регистриран на: Пон Май 20, 2013 19:55 pm

Re: Търся стругар

Мнение от muhogon »

sawo написа:
System_error написа:
sawo написа:Предполагам може да изреже един диск от някакъв подръчен метал и по него да си позиционира машината колкото е нужно..
Няма как да стане нещо подобно. Машината е програмна и трябва да и се зададе координата (X,Y) от която да почне.
Другия вариант е изрязва се отвор точно колкото е диска в метална плоскост, маха се изрязания диск и в получения отвор се пуска диска, който ще се прави, след което се задава на машината да повтори последното действие.

И ще направи едно голямо няма нищо :mrgreen: ! Щото даже и да изрежеш тоя отвор, пак хващаш допуск, за да напъхаш другия диск. И тъй като те все пак са неточни машини, елипсата ти е гарантирана, в единия случай няма да може да се пъхне, а ако се изреже малко по-голямо,тогава пък точността на фиксирането ти бяга! А пък да оставим това, че не знам в какво имаш предвид да се направи своебразния калъп, но може да ти излезе златно!

Както казах, операцията може да се направи ръчно, без да се ходи при тоя или оня "специалист"! И ако някой смята, че въпросния Енчо ще го направи по друг начин, освен този, дето ви описах, много греши! Дано само да го направи добре, та да не се наложи допълнително разширяване на отворите, щото тогава само това остава!
"Демокрация е 2 вълка и 1 овца, които гласуват какво ще има за вечеря. Свобода - това е една добре въоръжена овца, която оспорва резултата"
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Търся стругар

Мнение от System_error »

The enD написа:А ти вместо да споменеш това на драгите ни читатели, написа че водoабразива и лазера режат с голяма грешка...

Цялата работа е че те не работят с детайли, а плоскости, на които се отпуска резерва. Не може каквото ти скимне да пуснеш под лазера и да ти направи дупка.

Много криво реже :) :
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/ ... 7419_o.jpg
НИЩО подобно не съм казал. Прочети ми отново постовете и ако намериш да ме цитираш, имаш една бира от мен! Казах, че е нерентабилно да си прави приспособление.
sawo написа:
System_error написа:
sawo написа:Предполагам може да изреже един диск от някакъв подръчен метал и по него да си позиционира машината колкото е нужно..
Няма как да стане нещо подобно. Машината е програмна и трябва да и се зададе координата (X,Y) от която да почне.
Другия вариант е изрязва се отвор точно колкото е диска в метална плоскост, маха се изрязания диск и в получения отвор се пуска диска, който ще се прави, след което се задава на машината да повтори последното действие.
И колко ще струва всичката тая хамалогия за няколко отвора (да не говорим ,че точно така няма да се получи, но идеята с малко допълнения може да се приложи. Може да се изрежат двата отвора като съществуващите, да се пуснат 2 водещи щифта и по тях да се подведе диска, без да се губи нулата ама си е хамалогия)? По евтино ще е да си пусне дисковете наново да се режат.

EDIT: muhogon ме е изпреварил, но е прав в това, което казва...
Аватар
muhogon
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1941
Регистриран на: Пон Май 20, 2013 19:55 pm

Re: Търся стругар

Мнение от muhogon »

The enD написа:А ти вместо да споменеш това на драгите ни читатели, написа че водoабразива и лазера режат с голяма грешка...

Цялата работа е че те не работят с детайли, а плоскости, на които се отпуска резерва. Не може каквото ти скимне да пуснеш под лазера и да ти направи дупка.

Много криво реже :) :
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/ ... 7419_o.jpg
Никой не е казвал, че режат с "грешка", това е пълен силогизъм. При грешка, дали в програма или позициониране, съвременните машини просто не тръгват! Казах, че режат с по-големи допускови отклонения, като под големи, визирам от една десета нагоре. А една десета, особено в някои сглобки и съединения е прекалено много. А да оставим, че постигнатия клас при рязане е меко казано - лош, и няма как да е другояче, все пак там се работи с огън и топене.

Такива табелки, които показваш, може да изрежеш, и изглеждат добре, ама те освен да висят на някоя врата или стена, друго не правят. Дали обаче ще можеш да изрежеш някоя резервна част за кола примерно, по ходова част или двигател? Що не си изрежеш зъбно колело за скоростна кутия, примерно?
"Демокрация е 2 вълка и 1 овца, които гласуват какво ще има за вечеря. Свобода - това е една добре въоръжена овца, която оспорва резултата"
cosworth_
Новак
Новак
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Сеп 26, 2011 1:45 am

Re: Търся стругар

Мнение от cosworth_ »

Както казах, операцията може да се направи ръчно, без да се ходи при тоя или оня "специалист"! И ако някой смята, че въпросния Енчо ще го направи по друг начин, освен този, дето ви описах, много греши! Дано само да го направи добре, та да не се наложи допълнително разширяване на отворите, щото тогава само това остава!
Почти всичко по колата си го правя сам, но не мога да си правя експерименти с моя и на другите живота. Поне за спирачките и кормилната уредба се доверявам на хора който са го правили вече, а не аз да откривам топлата вода.
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Търся стругар

Мнение от System_error »

С риск да прозвуча груб, ама самия факт, че сам си правиш колата си противоречи с втората част на изречението. А това пък, че си решил да правиш някакви припасвания и нагодявания, още повече с преработен детайл надупчен като швейцарско сирене, вместо с нов такъв тотално компрометира казаното. По - голям експеримент от горните - здраве му кажи.
Аватар
emzo
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1274
Регистриран на: Вто Авг 17, 2004 22:05 pm
Местоположение: Over the net

Re: Търся стругар

Мнение от emzo »

System_error написа:С риск да прозвуча груб, ама самия факт, че сам си правиш колата си противоречи с втората част на изречението.
Ади бе ?
Аман от майстори и доктори...
диагностика на автомобили
ремап/ OBD тунинг /EGR Off
ремонт на компютърна техника
профилактика на PS3/4
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Търся стругар

Мнение от sawo »

Какво срамно има в това сам да си правиш колата? И аз имам приятел механик, с който често работим по колата и сме правили почти всичко по нея, но с риск да прозвуча грубо, всеки път намираме осирания от сервизите, в които съм ходил, когато е нямало време ние да се занимаваме. При това не мога да кажа, че като се налага, ходя по някакви квартални гаражи...
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Търся стругар

Мнение от System_error »

sawo написа:Какво срамно има в това сам да си правиш колата? И аз имам приятел механик, с който често работим по колата и сме правили почти всичко по нея, но с риск да прозвуча грубо, всеки път намираме осирания от сервизите, в които съм ходил, когато е нямало време ние да се занимаваме. При това не мога да кажа, че като се налага, ходя по някакви квартални гаражи...
Никой не е казал че е срамно! Напротив. На много хора им е интересно и им е хоби. Прочети внимателно точно какво съм написал.
Гост

Re: Търся стругар

Мнение от Гост »

emzo написа:
System_error написа:С риск да прозвуча груб, ама самия факт, че сам си правиш колата си противоречи с втората част на изречението.
Ади бе ?
Аман от майстори и доктори...
Има игромна разлика между монтиране на дадена част и модифицирането и. Нима не знам на къде се развива и завива или как и колко се стяга? Нима онзи в сервиза ще се постарае повече от мене, щото аз си правя моята кола а не на "оня" ? Това че някой хора са инвалиди в ръцете, не им дава право да обвиняват другите който не ги е страх да се изцапат, че са опасни
Аватар
muhogon
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1941
Регистриран на: Пон Май 20, 2013 19:55 pm

Re: Търся стругар

Мнение от muhogon »

Гостът е прав - както сам си го направиш, никой няма да ти го направи. Но пък е вярно и другото, че не бива да се правим на пенкилери, на спецове по всичко, защото, от опит го знам, че тия, дето всичко знаят и могат, рядко умеят каквото и да е, в истинския смисъл на думата.
"Демокрация е 2 вълка и 1 овца, които гласуват какво ще има за вечеря. Свобода - това е една добре въоръжена овца, която оспорва резултата"
Публикувай отговор