съвет за покупка на зимни гуми

Форум за всякакви дискусии свързани с МПС
miteto79
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 52
Регистриран на: Вто Юни 07, 2011 17:57 pm

съвет за покупка на зимни гуми

Мнение от miteto79 »

здравейте колеги предстои ми покупка на зимни гуми в момента съм с 195/65/15 и се чудя дали същият размер да взема или 185/65/15 защото съм чувал че за зимата било по добре да са по тесни гумите и каква марка ще ми препоръчате
Аватар
emzo
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1264
Регистриран на: Вто Авг 17, 2004 22:05 pm
Местоположение: Over the net

Re: съвет за покупка на зимни гуми

Мнение от emzo »

Да си вземеш размера, който се препоръчва за колата ти.
диагностика на автомобили
ремап/ OBD тунинг /EGR Off
ремонт на компютърна техника
профилактика на PS3/4
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: съвет за покупка на зимни гуми

Мнение от realprofesora »

Да, верно е ,че на по -малка площ, по-голямо тегло упражнява по -голям натиск на единица площ....с други думи, зимата на сняг по-тесните гуми имат по-голямо сцепление. Та точно затова и хората измислиха ESP(Стабилизираща електронна програма) и в Германия вече е задължителна , а за Европа като цяло от 2015та за новите автомобили РАЗБИРА СЕ :heat:
За региона на СтЗагора снега никога не е бил проблем, така ,че моите лични препоръки, произхождащи от опита и знанията ми в конкретния случай са -Колкото по-широко, толкова по-стабилно.
Popopopopo
Аватар
Roshavv
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 469
Регистриран на: Нед Ное 14, 2010 12:49 pm
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

Re: съвет за покупка на зимни гуми

Мнение от Roshavv »

realprofesora написа:Да, верно е ,че на по -малка площ, по-голямо тегло упражнява по -голям натиск на единица площ....с други думи, зимата на сняг по-тесните гуми имат по-голямо сцепление. Та точно затова и хората измислиха ESP(Стабилизираща електронна програма) и в Германия вече е задължителна , а за Европа като цяло от 2015та за новите автомобили РАЗБИРА СЕ :heat:
За региона на СтЗагора снега никога не е бил проблем, така ,че моите лични препоръки, произхождащи от опита и знанията ми в конкретния случай са -Колкото по-широко, толкова по-стабилно.
Да в Зарата няма зима почти , но може превзема баири.. ски.. почивки... там ще има доста тази година.. и тук може да не ни се размине този път...
Друг е въпроса че този 1см разлика в размера не е като на оная работа и няма да го усетиш. :cheers: Взимай НОВИ по дот гуми и да не са от най ефтините серии... тигар,котка,шисувисако и т.н.
Утре ще пообиколя да сменям моите и ще споделя пресни впечетления :mafia:
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: съвет за покупка на зимни гуми

Мнение от sawo »

По принцип правило е зимните гуми да са с един размер по-тесни от летните, тези дни гледах в МЕТРО има нови Gislaved под 100лв 15ки, 16 цола са по около 120лв - решили са да разнообразят от Dayton и другите боклуци, които обикновено се продават там. В tyretest.com имат доста добри отзиви.
Аватар
Princo
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 588
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:07 am
Местоположение: Стара Загора

Re: съвет за покупка на зимни гуми

Мнение от Princo »

Отваряш autodata или друг източник,виждаш си препоръчаните размери за колата и купуваш някакви доказали се хубави зимни гуми.
Мишелин Алпин примерно е такава,изключително добра гума на сняг.
Ако гумата е добра,в смисъл с хубава шарка дали ще я вземеш един размер по-малка не е толкова от значение.

П.П Лично мнение - Купи си зимни гуми ! В Стара Загора като падне сняг и точно заради убеждението,че няма зима тука колите закъсваха и се получаваха задръствания и ПТП,да не говорим,че все ще ти се наложи някъде да мръднеш ... :cute:
But we're never gonna survive unless,
We get a little crazy,
No we're never gonna survive unless,
We are a little,
Cray cray crazy ... :)
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: съвет за покупка на зимни гуми

Мнение от realprofesora »

Tърся си кола?-Купи си мерцедес!
Търся си зимни гуми?-Купи си Мишелин Алпин!
Много е лесно така, но един Мишелин е 2 пъти по-скъп от една Дебица или Сава примерно , а вършат една и съща работа( Проверено от представител на нежния пол в Лилехамер,Норвегия на -22градуса по целзий.
Popopopopo
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: съвет за покупка на зимни гуми

Мнение от nike718 »

http://www.primex-bg.com/promo/specialn ... 3-do-16.11

Мисля че цената е повече от добра.
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: съвет за покупка на зимни гуми

Мнение от didka »

Де да имаха център и тук в града, щеше да бъде оферта. Като гледам, най-близо е Велико Търново.
Dog drags - no tracks...
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: съвет за покупка на зимни гуми

Мнение от nike718 »

didka написа:Де да имаха център и тук в града, щеше да бъде оферта. Като гледам, най-близо е Велико Търново.
И Бургас не е далече, миналата година дадох 500 лева за зимни гуми съшият размер, тъй че едно ходене до там си струва, ако сменяш 4 гуми.
Аватар
emzo
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1264
Регистриран на: Вто Авг 17, 2004 22:05 pm
Местоположение: Over the net

Re: съвет за покупка на зимни гуми

Мнение от emzo »

realprofesora написа:Tърся си кола?-Купи си мерцедес!
Търся си зимни гуми?-Купи си Мишелин Алпин!
Много е лесно така, но един Мишелин е 2 пъти по-скъп от една Дебица или Сава примерно , а вършат една и съща работа( Проверено от представител на нежния пол в Лилехамер,Норвегия на -22градуса по целзий.
Вършат евтините първата зима.
При масовия размер разликата е малка.
А и има по читави от Алпина на близка или по-нуска цена. Гиславед харесвам аз, но не съм мерило. :)
диагностика на автомобили
ремап/ OBD тунинг /EGR Off
ремонт на компютърна техника
профилактика на PS3/4
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: съвет за покупка на зимни гуми

Мнение от sawo »

От евтините също има добри - както каза професора например Sava. Купих колата с такива Sava Eskimo на незнайни години, ДОТ-а дори беше изрязан с нож от гумата, но 2 зими ги използвах без абсолютно никакъв проблем с по-внимателно шофиране разбира се, но се качвах и на Шипка, и на Бузлуджа и къде ли не през зимата. На приятелката бях взел чисто нови Kleber още през 2007-а и досега не са мръднали, карах ги и в голямата поледица преди няколко години, колата е без ABS, но не мръдна от пътя. Тази година ще е последна просто защото вече са на възраст, но грайфера не е мръднал, не са се нацепили и т.н.
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: съвет за покупка на зимни гуми

Мнение от didka »

Гледам има Fulda в новата брошура на практикер

Изображение
Dog drags - no tracks...
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: съвет за покупка на зимни гуми

Мнение от realprofesora »

didka написа:Гледам има Fulda в новата брошура на практикер

Изображение
Много са хубави, горещо ги препоръчвам .....на хора с добри доходи.
http://www.michelin.bg/tyres/michelin-alpin-a4 Тези също, още по-горещо препоръчвам.
Тези най-вече http://www.barzgumve.com/cgi-bin/rshop. ... p=R-259175
И на тези изгледайте клипа , защото няма да можете да ги побарате дори.
http://www.continental.bg/www/gumi_bg_b ... 850-p.html
Popopopopo
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: съвет за покупка на зимни гуми

Мнение от sawo »

За 9 не мога да кажа, но UltraGrip8 за мен беше изключително слаба гума. Предната серия 7 беше много по-добра. Слабо сцепление на сняг, почти никаква стабилност на пътя в нормални условия на мокра настилка, изобщо не дава тази сигурност, която даваше 7цата. Отначало бях с UltraGrip7 отпред и Fuldа някакви отзад, после купих нови UltraGrip8 отпред и сложих 7цата отзад, направо не можах да позная колата - няма я тази стабилност, имам чувството, че всеки момент ще се хлъзна някъде... Като за 150лв на парче определено не бях впечатлен. Sava-та на незнайни години се държеше в пъти по-добре. Дава ти отлично усещане за пътя и във всеки един момент знаеш какво става под купето.
Публикувай отговор