Шофирайте внимателно и разумно.

Форум за всякакви дискусии свързани с МПС
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Шофирайте внимателно и разумно.

Мнение от admin »

Искам с назидателна цел да споделя какво ми се случи днес на пътя. Карам си аз по магистралата Варна - Шумен, доволен от изпита, но не и от живота. Вали дъжд ... прекапва коварно, карам си с 130 на тампомат. От лявата страна ме задминава една А8-ца 4.2 (355 hp ) със софийска регистрация от велико търново, караше поне със 160 км/ч. Тъй като вали дъжд по магистралата се образуват локвички в които ако стъпиш с висока скорост колата става неуправляема. Както се досещате този пред мен мина през такава локва. След като се завъртя колата, тръгна в дясно до достигане на канала за отвод на водите и след това се въртя по капак няколко пъти. Едно дете на видима възраст около 6 години летя 20 метра в страни и като по чудо на първа преценка освен оплахата му нямаше нищо. Майка му я болеше главата, явно от удар и не можеше да мръдне. При вида на кастрафората бая се чудих дали да спра като делемата беше не дали ще помогна на някой, а дали мога да понеса да гледам умрели хора. Спрях и се претекох на помощ. Момиченцето плачеще: Моля, помогнете ни, не искам да сме умрели. Звънах на 112, викнах линейка които дойдоха на около 15 минута, събраха се хора. Превързахме единия мъж, намесих се и дадах инструкции никои да не се мърда от мястото си. Едната жена лежеше до колата в тежко състояние, майката на момичето също. Баща им беше доста нарязан, но след като го преврзахме явно от адреналина се съвзе малко и стана адекватен. Шофьора на който видимо нищо му нямаше само обикаляще и викаше: На таз хубава кола, карахме чудесно, водата е виновна.
Преди няколко дена ходих на преглед в Автохит с моята кола и ми бяха казали, че гумите са скапани и си поръчах чисто нови. Та покрай тази афера отидох да му проверя гумите и останових, че са даже по зле от моите.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
emzo
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1274
Регистриран на: Вто Авг 17, 2004 22:05 pm
Местоположение: Over the net

Re: Шофирайте внимателно и разумно.

Мнение от emzo »

Аквапланинга и с нови гуми е коварен.
Дори и esp не помага, както и сам си видял.
Важното е, че няма жертви и шофьора дано да си е взел поука.
диагностика на автомобили
ремап/ OBD тунинг /EGR Off
ремонт на компютърна техника
профилактика на PS3/4
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Шофирайте внимателно и разумно.

Мнение от realprofesora »

emzo написа:Аквапланинга и с нови гуми е коварен.
Дори и esp не помага, както и сам си видял.
Важното е, че няма жертви и шофьора дано да си е взел поука.
С разликата,че гумите не са били ДОБРИ(чети внимателно по-горе).
Popopopopo
Аватар
emzo
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1274
Регистриран на: Вто Авг 17, 2004 22:05 pm
Местоположение: Over the net

Re: Шофирайте внимателно и разумно.

Мнение от emzo »

Чета бре и с нови гуми се излиза от пътя при 130 пък кво остава за 160+
диагностика на автомобили
ремап/ OBD тунинг /EGR Off
ремонт на компютърна техника
профилактика на PS3/4
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Шофирайте внимателно и разумно.

Мнение от realprofesora »

Онзи ден карах с 160-170 посока Чирпан СтЗагора магистралата, в голям дъжд, едно БМВ Х5 се отказа от гонката, а аз така и не срещнах аквапланинг. С Почти нови зимни гуми Дебица съм. Та всичко е относително.
https://www.youtube.com/watch?v=zlyMWig ... e=youtu.be
Popopopopo
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Шофирайте внимателно и разумно.

Мнение от sawo »

То и метеорит може да те удари ама не се успокояваме с такива неща :) Не си ли направил най-доброто което си можел, значи вината е изцяло твоя. Какво е можело да стане с други гуми, в други условия, с друга кола - това не са важни фактори. Карали са със скапани гуми в скапано време с висока скорост и резултата е налице.
Почти всички летни гуми с широк профил задължително имат аквапланинг канали, които правят огромна разлика на дъжд. Водата се извежда и гумата остава на асфалта, вместо да се плъзне по водата. Иска се доста сериозна локва, за да не устискат. С изтъркани гуми няма как да стане това.
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Шофирайте внимателно и разумно.

Мнение от realprofesora »

До колко мм важи това правило Саше?
Popopopopo
niggaz_nature
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1567
Регистриран на: Чет Ное 17, 2005 15:12 pm

Re: Шофирайте внимателно и разумно.

Мнение от niggaz_nature »

Не знам до колко мм ще ти каже но има ли вода на пътя винаги има вариант за акавапланинг , може и да не очакваш но то да се случи. Няма да спечели кой знае колко повече време ако кара с 30-40 км по-бавно .
Ремонт на всякаква компютърна техника,навигации,GSM,препрограмиране и инсталиране на софтуер,смяна на части и др.За връзка skype niggaz_nature_stz

forum.stz-bg.com/viewtopic.php?f=45&t=40381

МОИТЕ ОБЯВИ
http://niggaznature.bazar.bg
Аватар
muhogon
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1941
Регистриран на: Пон Май 20, 2013 19:55 pm

Re: Шофирайте внимателно и разумно.

Мнение от muhogon »

Според мен има и друго, не е само до гумите. За А8 160 км не са кой-знае колко много, колкото са примерно 80-100 км за А3. Да не говорим пък, колко е по-тежка. Най-вероятно, иде реч за неособено адекватна реакция на шофьора при заплъзването върху водата! Вероятно и гумите са допринесли за това, но съм сигурен, че и нови гуми не биха го спасили при подобен инцидент!
"Демокрация е 2 вълка и 1 овца, които гласуват какво ще има за вечеря. Свобода - това е една добре въоръжена овца, която оспорва резултата"
Аватар
emzo
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1274
Регистриран на: Вто Авг 17, 2004 22:05 pm
Местоположение: Over the net

Re: Шофирайте внимателно и разумно.

Мнение от emzo »

И 3 тона да е и със спортно окачване да е, става толкоз бързо, че ако esp не смогне - едва ли и шофьора ще може.
Освен ако не е някой ралиджия :D
И пак има едно но ....
диагностика на автомобили
ремап/ OBD тунинг /EGR Off
ремонт на компютърна техника
профилактика на PS3/4
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Шофирайте внимателно и разумно.

Мнение от sawo »

realprofesora написа:До колко мм важи това правило Саше?
Колкото по-дълбок грайфер има гумата, толкова повече вода ще може да изведе през каналите. Аз лично при гуми под 4-5 мм грайфер вече имам едно наум, но това зависи от възрастта, модела, качеството на гумата и т.н. Шофьор който си познава автомобила трябва да може да преценя с каква скорост при какви условия може да кара.
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Шофирайте внимателно и разумно.

Мнение от admin »

Вчера ми се обади човека да ми благодари, каза че всички са живи и здрави, минал им е шока вече.
Не мисля че колата има значение, аз карах почти след него със 130 км/ч с А6-ца същия модел, разликата е само в екстрите вътре и големината на купето. Трябва да кажа, че и на мен ми се залюля задницата на същото място и сритах спирачката. Може би е било въпрос на късмет и ниска скорост при мен, че не го последвах, не знам.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
muhogon
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1941
Регистриран на: Пон Май 20, 2013 19:55 pm

Re: Шофирайте внимателно и разумно.

Мнение от muhogon »

Колата има огромно значение, при високите скорости и особено произшествията! Ако е било нещо по-семпло, след такова произшествие, с такава скорост, едва ли някой щеше да ти се обажда сега! А8 не е масов модел, а лимузина от висок клас, нагъчкана с всякакви екстри и средства за безопасност, не бива да се подценява!
"Демокрация е 2 вълка и 1 овца, които гласуват какво ще има за вечеря. Свобода - това е една добре въоръжена овца, която оспорва резултата"
Аватар
satanata_83_stz
Потребител
Потребител
Мнения: 81
Регистриран на: Сря Май 15, 2013 22:42 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Шофирайте внимателно и разумно.

Мнение от satanata_83_stz »

muhogon написа:Колата има огромно значение, при високите скорости и особено произшествията! Ако е било нещо по-семпло, след такова произшествие, с такава скорост, едва ли някой щеше да ти се обажда сега! А8 не е масов модел, а лимузина от висок клас, нагъчкана с всякакви екстри и средства за безопасност, не бива да се подценява!
Ти шофьор ли си?Карай смело с модерна кола,ще те дават по новините някой ден!!!Тук става дума за сцепление на гумата спрямо настилката!Само и единствено роля играе теглото,всичко друго е гума!!!
Не карайте след Белата,от там може да мине само Турбо Витара!!!
Аватар
muhogon
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1941
Регистриран на: Пон Май 20, 2013 19:55 pm

Re: Шофирайте внимателно и разумно.

Мнение от muhogon »

Ти шофьор ли си?Карай смело с модерна кола,ще те дават по новините някой ден!!!Тук става дума за сцепление на гумата спрямо настилката!Само и единствено роля играе теглото,всичко друго е гума!!!
Не, не съм шофьор, таман се канех да почвам курса, ама чакам да поевтинеят още, и да ги направят по-качествени! Но, като гледам, ще си остана с чакането...

Сега, нека поясня нещо! Далеч съм от мисълта, че с големите коли не стават фатални катастрофи, просто при тях, вероятността да оцелееш, е по-голяма, съпоставена едно към едно, с по-малките! Впрочем, никъде не съм казал "модерна" кола, има и малки коли, също супермодерни! По-голямата кола предполага по-голяма устойчивост на завои, захлъзване, големи скорости! А пък, ако играеше роля само теглото, защо ли измислят разни неща, като ABS например?
"Демокрация е 2 вълка и 1 овца, които гласуват какво ще има за вечеря. Свобода - това е една добре въоръжена овца, която оспорва резултата"
Публикувай отговор