Моторни масла

Форум за всякакви дискусии свързани с МПС
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Моторни масла

Мнение от didka »

Търся мнение, какво масло да купя за моя дарак-Опел-x14xe. Гледам на едно място, че се препоръчва 15w40 минерално. Мога ли да го заменя с 10w40полусинт. например това:
http://motex.bg/castrol-magnatec-a3-b4-10w-40-4l
На друго място препоръчват mobil1 - 0w40...
Не че досега съм обръщал внимание какво ми наливат по гаражните сервизи, просто сега реших аз да си го купя и сменя.
Dog drags - no tracks...
Аватар
besniaa
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1295
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 22:08 pm

Re: Моторни масла

Мнение от besniaa »

Преди време наливах 15в40. Даваха го уж с 10в40 , но него сякаш го гореше по-бързо. С 15в40 нямах ядове. Може и от маслата да е било, въпреки че ползвах Vaico бутилки.
Забравете бизнесa, всичко на този свят е лично!
Аватар
muhogon
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1941
Регистриран на: Пон Май 20, 2013 19:55 pm

Re: Моторни масла

Мнение от muhogon »

Виж какво са ти наливали досега, като спесификация, марката не е толкова важна, и ако нямаш ядове, продължи със същата! Не е лошо да посочиш и годината, както и какъв е двигателя, има ли харч на масло, в какви граници е? Разликата между 15/40, и 0/40 е огромна, едното е минерално, другото е пълна синтетика, и се слага на нови коли! 5/40 е също за сравнително по-нови и запазени коли, 10/40 е може би, най-масово ползваното масло, полусинтетика, за по-стари коли, които се държат добре! 15/40, и всичко нагоре, е за мотори на изживяване/образно казано/, макар че, това "изживяване", може да продължи с години, и много хиляди километри! Надявам се, да си ме разбрал, както и, че всичко, което съм писал, е много относително, и винаги има изключения!

Впрочем, мога да ти посоча място, за смяна на масла, много време ходих там, прекъснах заради голфа, трябваше да му се сваля и предпазна кора отдолу, но от тая година пак се върнах, доволен съм от тях! Това е срещу електротехникума, до 9то осн. училище.
"Демокрация е 2 вълка и 1 овца, които гласуват какво ще има за вечеря. Свобода - това е една добре въоръжена овца, която оспорва резултата"
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Моторни масла

Мнение от didka »

Мерси за отговорите. Орела е 98 година, масло не съм доливал никога, като го карам от 9 години. Предполагам полусинтетика 10/40 ще върши работа тогава, тази от линка.
Dog drags - no tracks...
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Моторни масла

Мнение от realprofesora »

Блъскай си ъкъла. Toва е по Аутодата за твоя мотор.
http://prikachi.com/images.php?images/122/8808122L.jpg
Аз лично карам с Mannol 10w40 полусинтетика.
Kaто си купуваш масло го помириши, ако мирише на изгоряло масло, значи е преработка-боклук. Бягай надалеч.
После си купи Mannol и го помириши...само да не си помислиш, че имаш хрема, защото Mannol не мирише на нищо.
Popopopopo
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Моторни масла

Мнение от didka »

От къде може да се купи?
Dog drags - no tracks...
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Моторни масла

Мнение от realprofesora »

Аутобрадърс( до малкия Шел). 8.50лв литъра.( от там също съм вземал оргинално GM Opel http://oilmarketbg.com/masla/%D0%BC%D0% ... E-10W40-1L
, да ти кажа като го помирисах и съжалих че съм го купил)
В нета го има също. Може и другаде в СтЗагора.
Естествено, като идеш да питаш и ще ти предложат 1000 други варианта масла , само и само да ти продадат тази марка на която имат най-голяма търговска отстъпка. Аз Манола си го карам 4та година подред и не мисля да го сменям с друго.
Пак ти казвам за мен критерия е маслото да НЕ мирише на отработено масло. Купувал съм и шведско Statoil, но яко миришеше на преработено масло и почерня бързо, още на 4-5 хил, а карам на газ. В момента маслото ми е почти на 9хил км и ако ти вдигна щеката ще помислиш, че скоро съм го сменял.
http://www.amavto.com/object.php?id=2079
Popopopopo
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Моторни масла

Мнение от didka »

Мерси, ще го пробвам, щом си доволен. А тва не е ли по-добро за бензинов двигател?
http://www.amavto.com/object.php?id=3369
Dog drags - no tracks...
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Моторни масла

Мнение от realprofesora »

ОК е. Аз по грешка съм постнал за дизел.
Popopopopo
Аватар
muhogon
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1941
Регистриран на: Пон Май 20, 2013 19:55 pm

Re: Моторни масла

Мнение от muhogon »

Днес говорих с човек, автомонтьор, така стана, че се отвори реч за това масло, каза ми, че за него изобщо не става! Поне той, никога не би го сложил на колата си, кара с мотул!
"Демокрация е 2 вълка и 1 овца, които гласуват какво ще има за вечеря. Свобода - това е една добре въоръжена овца, която оспорва резултата"
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Моторни масла

Мнение от didka »

Айде, почна се... Тъкмо си заплюх професорското масло. Накрая ще стрелям на сляпо и каквото дойде. :)
Dog drags - no tracks...
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Моторни масла

Мнение от realprofesora »

Motul е по-добро. Ако намериш на сносна цена си купи от него.
Колкото до Манола, то е добро от евтините и все още няма менте.
Popopopopo
Аватар
muhogon
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1941
Регистриран на: Пон Май 20, 2013 19:55 pm

Re: Моторни масла

Мнение от muhogon »

Като стана дума за масла, да споделя мой опит, от миналата година, най-вече лятото. След ремонта, карах голфа с фукс титан, 10в40, такова ми сложи същият автомонтьор. Много добре се държеше колата, не е скъпо, дотук добре! На втората смяна, като навъртях 6-7000 км, започна да ми пищи масления датчик. Отначало го отдадох на повреда в датчика, и го смених, но след време започна същия проблем! Все пак, го доизкарах на километрите му, и смених с мотул, както и смених марката на филтъра, и всичко си дойде на мястото, датчика млъкна! Което ме наведе на мисълта, че просто на фукса по-бързо му се "износваше" вискозитета, отколкото на мотула! А като се износеше, почваше и доста добре да си го похапва!
"Демокрация е 2 вълка и 1 овца, които гласуват какво ще има за вечеря. Свобода - това е една добре въоръжена овца, която оспорва резултата"
Аватар
emzo
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1264
Регистриран на: Вто Авг 17, 2004 22:05 pm
Местоположение: Over the net

Re: Моторни масла

Мнение от emzo »

Слагай масло , дето си сигурен, че не е менте. На Тотал и Мотул има много ментета.
Дали 10в40 или 15в40 все тая, тоя мотор отдавна не е в топ кондиция и м10д да му сложиш пак ще върви.

Т'ва с маслата е голям бизнес ;)
диагностика на автомобили
ремап/ OBD тунинг /EGR Off
ремонт на компютърна техника
профилактика на PS3/4
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Моторни масла

Мнение от didka »

Изображение
Това например от Метро? Мога да поделя едната туба с някой.
Dog drags - no tracks...
Публикувай отговор