GTA IV Помощ

Задавайте Вашите въпроси, коментари и всичко което се досетите относно игрите.
Публикувай отговор
Аватар
SniperBeta
Модератор
Модератор
Мнения: 1007
Регистриран на: Пон Юли 15, 2002 15:52 pm
Местоположение: Nosgoth
Обратна връзка:

GTA IV Помощ

Мнение от SniperBeta »

TIPS & TRICKS



Предполагам, че голяма част от хората, които имат благоразумието да играят тая игра си задават въпроси от типа на "Защо не ми върви?", "Каква машина ми требе?", "Какви настройки да направя, за да ми върви по-добре?". В следващите редове ще ви запозная с това какви настройки съм направил аз и как максимално да оптимизирате играта ако не разполагате с high-end убер машина, дето яде души!

Моята конфигурация:

CPU: Core2Duo E4500
RAM: 2x1GB Dominator
GPU: ATi X1950PRO 512 (ATi Catalyst 8.8 + ATi TrayTool)
Vindovs XP Service Pack 3
In-Game FPS 25-30

Преди да направиш всичко останало, добави -norestrictions -DX9 /high към shortcut-а на LaunchGTA.exe или Grand Theft Auto 4.exe (което ти е на desktop-а). Целия ред требе да изглежда така:

"Пътя:\Grand Theft Auto IV\LaunchGTAIV.exe" -norestrictions -DX9 /high


1. Това e напълно задължително, защото с него се печелят няколко кадъра и картината поне за мен изглежда по-реалистична и приятна привсе размазаността си. Също така ти требе, за да може да пипаш по файловете из папките.
В GTA IV има blur ефект, но той е занижен до максимум и почти не се усеща. Със следващата модификация ще подчертаеш blur ефекта, който става малко цапаница при високи скорости, но като цяло придава фотогеничност на картината и на мен ми харесва. (Винаги можеш да го изключиш)
Свали това и го разархивирай в главната директория на GTA IV. Стартирай MagicIV.exe и от прозореца избери Validate Files. След успех натисни Apply Patch. Сега вече ще можеш да си играеш с всички настройки из папките на играта, а Magic ще създаде backup на важните файлове с разширение .magic. Така че дори и ако оплескаш нещо по незнайни причини, винаги ще можеш да си върнеш старите настройки с опцията Verify и след това Recover




2. Нека се отървем от прекалено завишената view-distance опция:
Влез в папка Grand Theft Auto IV\pc\data, намери и отвори файл timecyc.dat с Notepad++. Ако нямаш тази програма, давай смело с Wordpad. Сега намери линията "FarClp". Ще видиш, че стойността и е 1500.00, което е доста голямо число и още толкова безсмислено, защото цялото това изобразяване на предмети в далечината изцежда картата. А при една гонка тези предмети едва ли ще успееш да ги видиш. Аз предлагам да сложиш стойност 500.00. Графичната разлика не е голяма, но кадрите, които печелиш са.




3. Понижаване количеството на ефектите от дъжда (това не съм го правил):

Ако си притежател на нисък клас карта, дори и от по-ново поколение (визирам GS картите на НеВидия) докато вали може да забележиш драстичен спад на кадрите. Това е поради орязания вариант на кадртата и липсата на шейдъри, които да се грижат за всичките particle ефекти (пушек, дъжд...etc). Ако твоята карта е такава, ще се наложи да намалиш дъждовните ефекти.
Влизаш в папка Grand Theft Auto IV\common\data и отново отваряш файла visualsettings.dat. Намираш двата реда за rain

rain.NumberParticles.ps3
rain.NumberParticles


Хората са използвали 256 стойност за първия ред и 1024 стойност за втория. Както казах, аз не съм го пробвал, но ти може да експериментираш.



4. Сега да махнем сенките (това при мен не сработи):

Сега, това е малко по шитаво. Аз не успях да го подкарам, защото при зареждане играта ме изхвърли, но ти може да го пробваш. Различни конфигурации, различни вкусове.
Влизаш тук и теглиш файла Alice. Преди да го разархивираш, влез в главната директория на Grand Theft Auto IV, намери binkhooked.dll и binkw32.dll и ги копирай на desktop-а (личен съвет), защото при разархивиране на Alice, ги замества и при мен не тръгна с новите .dll-и. Сега разархивирай и копирай всичко от папка "copy" в главната директория на Grand Theft Auto IV. Свали това. Отвори папка Alice, която е в главната директория на Grand Theft Auto IV и вътре ще видиш файл, който се казва нещо от сорта на "PUT YOUR LUA SCRIPTS HERE". Постави тук "disable_shadows" архива, който преди малко изтегли. При стартиране на играта няма да имаш някои сенки (други ще останат) и ще спечелиш някои кадър отгоре.



5.Нека да понижим нивото на bloom-ефекта в играта:

Засега няма вариант, в който можеш изцяло да премахнеш bloom-ефекта в играта, но има начин да намалиш стойностите му. От папка Grand Theft Auto IV\common\data отваряш файла visualSettings.dat и намираш

misc.BloomIntensityClamp.HD
misc.BloomIntensityClamp.SD
misc.BloomIntensityClamp.SD.ps3


Променяш стойностите им на 0.00



5. От тук нататък вече става интересно. Ако всичко си направил както требе, значи вече си в играта и разцъкваш. Ако те изхвърля най-вероятно е от 2-те .dll-та, на които ако си бил послушно дете си направил копие и сега може да ги върнеш обратно и да изтриеш disable_shadows от папка Alice. Влизаш в играта и се гмурваш смело в настройките. Ако видео картата ти е с 512RAM (което е много вероятно), значи ще можеш да сложиш играта на high детайли. Но преди да направиш това, сложи стойностите на View Distance, Traffic Density, Detail Distance и Shadows на 0. По този начин ще ти се освободи RAM памет на картата, която играта иска. Сложи текстурите на HIGH, а рендирането няма голямо значение на кое ниво е. За да опознае новите текстури играта ще иска да я рестартираш. Рестартирай я и влез отново. Ако всичко е наред, ще видиш, че текстурите ти са на HIGH и играта върви доста добре. Влез обратно в графичните опции и сложи текстурите на LOW. Спокойно, на играта е нужно да се рестартира, за да запамети новите настройки. Но слагайки ги на LOW ще освободиш място на графичната карта за останалите опции без да се лишаваш от хубавите текстури. Веднъж освободил място, може да вдигнеш стойностите на останалите неща както съм показал по-долу (за всеки е индивидуално):

Resolution: 1024x768 (моята)
View distance - 10 (може да го набримчиш още малко, но се лишаваш с около кадър на всеки 2 точки)
detail distance - 10 (същата като на X360 версията)
traffic density - 28 (туй е по default)
shadow density - 0 (Ако си успял да махнеш сенките - ОК. Ако не, стойността '0' маха динамичните сенки и оставя играта на статични. Всичко над '0' включва динамично осветляване)

ЧЕСТИТО, вече играеш GTA IV на средностатистическата си машина с хубава графика и ефекти.Сега може да натиснеш P и да се порадваш на приятния blur ефект, който както казах олекотява играта малко и като цяло на мен специално ми харесва.
Единственото нещо, което ти остава да направиш е да оправиш цветовете. Влизаш в Display и виждаш Brightness, Contrast и Situration. Имай впредвид, че Brightness и Contrast слайдерите са разменени. Сложи "Brightness" (най-горния слайдър) един пръст преди края, занижи "Contrast" опцията с 2-3 клика наляво и увеличи Situration отново с няколко клика надясно. Така ще получиш много по-дълбоки и приятни цветове.


Това е! С всички тези настройки на моята машина под 25 кадъра досега не съм падал, а специално ходих на летището да вдигам 6 звезди, че да стане адското мазало. Играта била лакома... Лакома е, но за настройки до край. На средни настройки не би требило да върви по начина, по който върви без оптимизацията в това system-stability-walkthrough! И все пак имайте впредвид, че видео ускорителите, при които ще е възможно да се подкара GTA 4 на максимум детайли са насрочени за Май месец, тази година. Също така един i7 или 9та серия на QuadCore никак няма да и дойде зле.
И така, освен да благодарим на Rockstar, че ни продадоха крайно неоптимизирана за нормалния потребител игра, по която е нужно човек да човърка, за да си я подкара както би требило.


Като край пожелавам приятна игра на всички, които са вече оматричени в магическия свят на безспорната революция, наречена Grand Theft Auto 4!
Публикувай отговор