Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Всичко свързано с град Стара Загора.
Публикувай отговор
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от System_error »

Е, що да я разводняваме, баш по нея си лафим :wink:
Синоптика са изключително прецизни в краткорочните прогнози, особено тези до 3 дена. По часове ги познават гадовете, няколко пъти съм ги следил умишлено и са точни почти до градуса, но за повече от 3 дена хич ги няма (двата последни снеговлаежа са такъв пример. Гледах ги през 30 минути и бяха го познали 3 дена предварително и двата случая). За дългосрочните, няква насока могат да дадат от Accuweather.


Oтносно станцията на sawo - ползвам я предимно да следя налягането, въреки че отскоро ползвам и телефона си с тая цел (има барометър и дава статистика)
abc
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 963
Регистриран на: Нед Апр 18, 2010 22:58 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от abc »

И аз потвърждавам, че Сливен е по-релевантен от Чирпан.
Просто структурата на двата града и заграждащите от север планини си приличат донякъде.
Но пак Сливен е 1-2 градуса надолу от Стара Загора, Чирпан зимата стават много по-често инверсии, но пък лятото е по-горещо.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

От днес станцията пробно е качена на покрива, засега е поставена на земята, което знам не е най-добрия вариант, но утре ще поставя една плоскост стиропор отдолу докато направя подходяща стойка. Така би трябвало да се подобри точността на замерванията, освен това дължината на сигналния кабел от 30-40 метра е намалена на 3-4 метра, което трябва да елиминира прекъсванията, които се получаваха понякога.
abc
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 963
Регистриран на: Нед Апр 18, 2010 22:58 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от abc »

По принцип най-точно се измерва температурата на 2 метра над земята, като разбира се винаги измервателният уред трябва да бъде на сянка.

Ето Ви и 1 климатична карта, където, както мисля повечето знаят, ясно се вижда, че Стара Загора е 2-ят най-топъл град в България след Сандански.
Изображение
http://i56.tinypic.com/2n0o4k1.png
Последно промяна от abc на Пет Фев 01, 2013 22:39 pm, променено общо 1 път.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

Самия датчик е в метео клетка, която предоставя сянката, знам, че се дига на 2 метра, но засега нямам надеждна стойка, затова мисля само да изолирам станцията от земята докато съм готов с останалото.
schnapps
Потребител
Потребител
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Фев 26, 2007 16:36 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от schnapps »

Тази карта показва абсолютните максимуми и минимуми в България и от нея не можеш да добиеш представа точно за този показател,отделно официалното присъствие на НИМХ в Стара Загора е меко казано повърхностно и са спорни тези темп (до скоро Стара Загора не я даваха никъде по прогнозите на времето,докато един Ямбол и Кърджали имат замервания от 60 г. и повече история)
Т.е Стара Загора въобще не е толкова топъл град,доказателство са онези -15 измерени преди 5 дена,когато беше най-студено в цяла БГ тук.Сандански и Петрич не знам дали са имали такова постижение,че дори и Благоевград,пък камо ли Ахтопол,Царево,Созопол и т.н...та по темата,мнението да се мисли,че Стара Загора е топъл град е заради валежните сенки които се образуват при снежните циклони,просто тука не вали сняг,всичко се издухва на юг към Димитровград и Хасково,но като няма вятър видяхте какво се получи миналата седмица :)След валежа тука почти винаги е най-студено в цяла Тракия заедно с Елхово (само където там си вали сняг почти винаги :))
Относно меренето на темп ,единствената официална такава станция е на НИМХ която се намира на летището,проблема при нея е че зимно време има много голямо разминаване от един кв.Железник да речем,понеже е в ниското и при ясно време се получава инверсия,отделно при валежи пък в Железник често е по-студено с 0.5 гр. 1.0гр. заради СЗ положение и по-високата н.в. На Зелени балкани също е проф.станцията,но и тя е в АПКто (ниското,макар и по-добре от НИМХ).Синоптик.БГ мери от Чирпан и не е меродавано .
За местоположението на станцията разсъжденията на Саво са верни,трябва да е на 2 над земята на открито (не на сянка) в клетка.Ако няма възможност да е на 2м,по-добре да е на блок от колкото на самата земя.
Skype:Schnapps86
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

Единствено да вмъкна, че станцията на зелени балкани (350лв) по принцип е предназначена за любителско ползване, доста далеч е от професионалните модели (3-4 хиляди лв и нагоре).
В официалната информация за модела изобщо не се казва нищо за точността на температурния датчик. Със спада или покачването на температурата отклонението на кой да е цифров датчик рязко се покачва. За сравнение давам датчика, който ползвам аз - производителя е посочил 0,3% при 25 градуса, дал е и графики до -25:
Изображение

От последните снимки на монтажа ТУК се виждаше, че станцията им не е в метео клетка, а си стои в пластмасовите кутии, които идват от производителя.

Между другото, от това което намерих във wikipedia, по международни стандарти е прието клетката да е дигната на 1,25м над земята, така че мисля стойка за тази височина ще е напълно достатъчна.
Мисля обаче, важното при мен е единствено да не е директно на земята, в предвид, че се намира на покрива на 6 етажен жилищен блок което само по себе си е достатъчна височина... Освен това е на върха на капандурата, която е най-високата точка като цяло... Засега съм подложил листи стиропор дебели общо 5-6мм под самата клетка, чудя се дали това не е достатъчно като цяло.
abc
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 963
Регистриран на: Нед Апр 18, 2010 22:58 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от abc »

Картата има и средни температури (в черно) и е публикувана в учебника на най-известния български географ, който примерно е на 10 пъти по-високо ниво от мен (макар и аз самият пък да съм 10 пъти над средното ниво).
Също така познавам и един астроном, който работи на обсерваторията на втория баир.
Той също има добра техника, която мери много точно.
Мери температурата от 6 години и никога температурата в града (в неговия квартал) за тези 6 години не е падала под -8 градуса.
Максималната за всички времена (поне за тези 6 години) е 41,9 градуса, което абсолютно точно съвпада с тепмературите по тв-тата.
Лятото е по-хладно от Пловдив, заради многото и големи дървета.
Мани го това летище - то е на 5 км от основната застроена територия на града.
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от System_error »

@sawo: Налягането показва много интересни стойности :). Малка му идва скалата.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

И аз това забелязах и утре ще се качвам да видя за какво става дума :)
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от System_error »

sawo написа:И аз това забелязах и утре ще се качвам да видя за какво става дума :)
Между другото, вчера налягането, споре feed-a на телефона ми излизаше 1014.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

До 115kPa трябва да държи, има нещо друго.
Аватар
mupk0
Потребител
Потребител
Мнения: 430
Регистриран на: Вто Дек 11, 2007 12:31 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от mupk0 »

При мене понеже наблюдавах доскоро МАПА на колата заради метана,според зависи от деня при бипец закован в пода и ниски обороти налягането в колектора става външното(атмосферното) и варираше от 101кПа до 107кПа :D
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от System_error »

@sawo, нещо май даде фира датчика за налягането...
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

Така е, дано утре е що-годе хубаво времето да се кача и да го сменя.
Публикувай отговор