Етажна собственост - задължения

Всичко свързано с град Стара Загора.
Публикувай отговор
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Етажна собственост - задължения

Мнение от Nirvana »

Днес,
една приятелка от съседния блок ме попита нещо, което не ми е никак ясно и затова реших да питам вас ако сте наясно. Касиерът в блока им я спрял да й каже, че има да плаща за общ ремонт на входа или на нещо конкретно...не разбрах точно. Но в някаква статия в интернет пишело, че ако имаш повече от едно жилище не си длъжен да плащаш за този ремонт. Аз такова нещо не можах да намеря, но няма и логика, защото когато на адреса на единия ми апартамент имат събиране на пари, аз винаги ще казвам, че имам друго жилище и няма да платя и съответно обратното и за другия ми апартамент и така никога няма да платя и лев за ремонти.

В случая, аз поне бих си платил, но ако знам, че всички от блока ще го направят. Имам няколко случая при неотложен ремонт платихме само 5-6 семейства от блока, а другите пиха по една бира с мезе! :chaingun:
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Етажна собственост - задължения

Мнение от admin »

Няма такова нещо да не плащаш за ремонт. Изчисляват се сумата на базата на общите части които имаш според нотариалния акт, но за да е законен ремонта се взема решение на общо събрание на ВСИЧКИ собствениците. Който не го изпълни домоуправителят го дава на съд за бързо събиране. Имаше видове ремонти разбира се за някои се изискваше 100% съгласие на собствениците, други бяха с 70%.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
stivans
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 816
Регистриран на: Пет Мар 12, 2010 0:16 am
skype: stivans
Местоположение: Стара Загора

Re: Етажна собственост - задължения

Мнение от stivans »

Глава четвърта.
РЕМОНТ, ОБНОВЯВАНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА ОБЩИТЕ ЧАСТИ
Общи правила
Чл. 48. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Ремонт, обновяване, реконструкция и
преустройство на общите части или подмяна на общи инсталации и оборудване се извършва по
решение на общото събрание на собствениците.
(2) При ремонти на общите части с предимство се извършват дейности от
строително-технически характер за привеждане на сградата в съответствие с мерките и
указанията в техническия й паспорт.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Разходите за ремонт, обновяване, реконструкция и
преустройство на общите части, за които има прието решение на общото събрание на
собствениците, се разпределят между собствениците на самостоятелни обекти съразмерно с
притежаваните от тях идеални части от общите части на сградата.
(4) Решението за извършване на ремонт, обновяване, реконструкция и преустройство на
общите части между отделни етажни собствености се приема от съвместното общо събрание по
реда на чл. 18.

(5) За извършване на необходим ремонт на общи части на сградата се отпускат
финансови средства незабавно с решение на управителния съвет (управителя). Общото събрание
утвърждава направените разходи, които са удостоверени с платежни документи.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Всеки собственик може да извърши със собствени
средства, материали и/или труд необходим ремонт на общи части на сградата без решение на
общото събрание. Разходите за извършване на ремонта, направени от собственик за негова
сметка, с решение на общото събрание се възстановяват или се прихващат от дължимите от него
вноски по чл. 50 след представяне на документи, удостоверяващи плащанията.
(7) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Ако разходите, извършени от собственик, не бъдат
възстановени по реда на ал. 6, той има право да предяви иск срещу останалите собственици.
(8) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) За поддържане на общите части на етажната
собственост собствениците, ползвателите и обитателите на самостоятелни обекти правят
ежемесечни вноски в размер, определен в правилника за вътрешния ред или с решение на общото
събрание.
Раздел IV.
Изпълнение и контрол на актовете на общото събрание и на управителния съвет
(управителя)
Изпълнение на решенията на общото събрание
Чл. 38. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Решенията на общото събрание се изпълняват в
определените в тях срокове. Когато срокът не е определен, решенията се изпълняват в 14-дневен
срок от оповестяването им по реда на чл. 16, ал. 7.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Когато собственик, ползвател или обитател не изпълни
решение в определения срок, председателят на управителния съвет (управителят) може да подаде
заявление за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл. 410, ал. 1, т. 1 от Гражданския
процесуален кодекс. Към заявлението се прилага препис от решението на общото събрание.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) За издаване на изпълнителен лист за изваждане на
собственик, ползвател или обитател на самостоятелен обект или на част от него към писменото
искане се прилага екземпляр от предупреждението по чл. 45, ал. 2 от Закона за собствеността.
skype: stivans
Стара Загора
domoupravitelsz
Новак
Новак
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Окт 16, 2015 20:31 pm

Re: Етажна собственост - задължения

Мнение от domoupravitelsz »

След като има решение от Общо събрание за даден ремонт, би било редно всички да заплатят за него.Всички решения се взимат с протокол,като в него се пише какъв ремонт ще се прави,по колко пари ще се събират и срок за изпълнение.Ако дадено лице откаже да заплати си има ред и начини за събиране на сумата.
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Етажна собственост - задължения

Мнение от Nirvana »

Колеги,
сега аз имам питане. Дано да дадете акъл, че с тия хора не мога да се разбера.

В момента имаме неотложен ремонт на хоризонтален щранг в мазето, защото на 4-5 места има течове. Всеки момент ще се издавим като мишки, а никой не реагира!
Заплатили са 50% от живущите в блока, а останалите се правят на интересни. Сумата е по 50 лв на семейство. Какво можем да направим в случая, защото нашия домоуправител определено не се занимава и не помага, а само задържа ситуацията, без да се ремонтира?
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Етажна собственост - задължения

Мнение от sawo »

Ами той stivans го е написал :)
(2) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Когато собственик, ползвател или обитател не изпълни
решение в определения срок, председателят на управителния съвет (управителят) може да подаде
заявление за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл. 410, ал. 1, т. 1 от Гражданския
процесуален кодекс. Към заявлението се прилага препис от решението на общото събрание.
Публикувай отговор