Cloverfield

Ако искате да коментирате някой филм или имате проблеми с него .. тука е мястото да го направите.
Публикувай отговор
Аватар
2fry
Потребител
Потребител
Мнения: 321
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 23:40 pm

Cloverfield

Мнение от 2fry »

Кой би си помислил, че сценаристът на Под Обсада 2 ше режисира един от най-размазващите филми през последните 20-30 години. Таман се връщам от киносалона, където имах удоволствието да се насладя на тайния проект на J.J. Abrams известен само с името Cloverfield. Може да звучи малко нахакано, но ви уверявам че този филм ще промени киноизкуството завинаги. Вярно, не е наи великият филм на всички времена, но пък със сигурност ще промни начина на правене на филми, поощрявайки иновативните и оригинални проекти.
Cloverfield (2008)
Изображение

Режисьор: Matt Reeves
Продуцент: J.J. Abrams

Участват: Некви напълно неизвестни, така че що да ви губя времето.

Всичко започна с трейлър.
Но не просто трейлър, виждали сме много трейлъри, кой от кой по-многообешаващи и високобюджетни. В много случаи дори по-добри от самия филм (обикновено дължащо се на факта, че успяват да наблъскат в трейлъра всички яки моменти от филма). Та може да се каже че до към 3-ти юли миналата година смятах че няма как да се изненадам от трейлър. И тогава го видях...
Трейлъра най-нагло не ни показва нищо и ни оставя да гадаем със зяпнала уста за какво по дяволите става дума в това чудо и защо досега не бях чувал нищо за него!!!!! Продължение на Армагедон ли е, на Годзила или дори ОМГ на Волтрон? Пеераското нещо даже не ни уведоми за име на филма. единственото хинтче което ни дават е, че J.J. Abrams е продуцент. Да, оня дето е измъдрил Лост.
На сичкото отгоре го пуснаха преди прожекцията на Трансформърс. Изгледах филма без особен хъс и през цялото време се чудех кво беше тва чудо преди него. Бтв трафопостите така и не ме трогнаха, мисля че филма ще стане много по-приятен ако изрежат де що има нещо общо с оня пипон Shia LaBeouf. Един вид ешкънът да е по-концентриран. Лично мнение. Та напуснах киносалона и се прибрах бързо вкъщи и веднага зарових из нетя за инфо за тва чудо. Оказа се че не само че няма, ами и още половин свят крещи с пълно гърло WTF?!?!?!!?!?!?!?!? Супер, баси маркетинга. От никому неизвестен филм, с никому неизвестен режисьор и никому неизвестен каст от една вечер сички почнаха да говорят за него. То не бяха анализи на трейлъра, то не бяха странни сайтове. На едни им се причува, че един пич вика "I saw it! It's a lion, it's huge!" и вика Волтрон!!!(в действителност това било гласа на режисьора, който решил да даде некав хинт и записал на един микрофон "I saw it! It's alive, it's huge!" и го пелснал в лентата), друг пък размества снимките на сайта така че да изглежда се едно между две от тях има физиономия на дявол и се почват едни спекулации.
Са е мога да не се възхитя от гения като го видя в действие. Пичовете си изиграха картите перфектно като наложиха медийна тишина около проекта до близо месец преди премиерата. Оказа си се добър олд фешън монстър филм в най-добрите традиции на Годзила. Ъъ, не съвсем! Филма е изцяло заснет от хенд-хелд камера (разбирай Проклятието Блеър) от един от героите на филма. ТИ си насред действието, всичко се случва не на ТЯХ, а и а ТЕБ също. Вижадам филма като Проклятието Блеър с пари. Много пари. Филма има бюджет 30 млн. долара и се чудя направо как са се сместили в тях. Това нещо трябва да се види просто. За скромните си 85 минути филма успява да ти покаже толкова много, че направо почваш да си гледаш невярвашо часовника и да се питаш как тея лунатици са набутали толкова много в толкова малко време. И все пак не е претрупано, всичко си тече мазничко и енергично. Ммм, енергично не е правилната дума! Адреналин беше това което усещах. Еееех, направо завиждам на тея дето ще го гледат за първи път, аз мисля да повторя киното, тва не съм го правил от 300 насам.
Я да видим за какво иде реч във филма. Наще хора правят прощално парти за Роб, който калитара заминава за Япония. Брат му решава да домументира случая, но по някое време му писва от камерата и я връчва в непорочните ръце на най-добрия приятел на Роб, некъв лумпен със среднопозната физиономия сред актьорското съсловие. Оня върви насам-натам из партито, снима рамена и бутилки и общо взето прави едно от онези клипчета, които вие и аз сме снимали по партита и нямат никаква кинематографична стойност, но за сметка на това нишо не се вижда. Та снима си нашия, сваля се с една мацка, дето като го видя и си плю на петите и по едно време тока спира, нещо ревва и сичко се разтриса. Тука идва трейлъра обшо взето, наще се качват на покрива откъдето наблюдават могъща експлозия, и като слезнат на земята биват замерени от... главата на Статуята на Свободата, по която има следи от гигантски нокти. А, да И в пушека виждат крак!!!! Огромно чудовище напада Ню Йорк. Да беееее! Реализъм друг път. И тука филма те фаща за топките. Докато гледаш филма не ти и идва на ум да подложиш на съмнение съществуването на гигантския звер. Вместо това се пулиш срещу екрана и крещиш превъзбудено защото сред масата пушеци си видял част от тялото му. Тук беше момента да споменем и външния вид на чудовището. Високо пазена тайна до премиерата на филма, след нея нета е залян от фен артове на звера, но никой от тях не се и доближава до дъ риъл тинг. Във филма ни го показват постепенно, на хапчици да му се наслаждаваме, до един доста инфарктен момент в който го дават в цялата си моШШШ как минава през армия от войници, танкове, катюши и гранатомети като багер през какво? Няма такъв адреналинов приток, сириозну. Дизайнерът на филма заслужава да му направят златна статуя и да се кланят хората на нея по три пъти дневно. Искам също така да посуча американския филм за Годзила, след който останах с впечатлението че монстъра мина през града, пробива дупки в сградите, а след него вървяха чистачи и оправяха. Няма разрушения, няма прахоляк, няма нищо. Баси подредения хаос дето го бяха направили. Със задоволсвто искам да споделя че тука няма такова нещо. Помните ли 11-ти септември? Е тука е същата ралта, само че през нощта. И не, няма го гордия американски флаг, и речта на президента че ше победим. Има хаос, Бруклинския мост се къса във най-реалистичната такава сцена във филм ИЗОБЩО, хора пищят, никой не вижда нищо, защото хора пищят и стоят пред тях, абе се едно бях там. Фориал! Не искам да спойля, но не мога да не споделя искреното възхищение от един от най-великите сетове евър, в който една сграда е килната и подпряна на друга и наште влизат в нея през покрива и. Копеле, в никой друг филм не съм изпитвал страх от височи така както тука. Една дума - ФЕНОМЕНАЛНО.
В такъв филм няма как да не спомена и звука. Първо музиката. Такава няма! Чаааааак на кредитите има една мелодийка. Отново целта е максимален реализъм и резултата е чудесен. Няма нищо по-сдухващо от тишината, не сте ли съгласни. Звука на филма също е невероятен. Изберете си хубаво кино и глей кво става само. Също от много време не бях чувал истинския неприятен звук от гръмнал гранатомет, от онзи тип, дето ушите ти пищят след това. Всичко, снарядите на танковете, хъхренето на малките буби, вятъра на върха на 57 етажна сграда, всичко тук е истинско. Без лигавщини, без смекчаване.
В цялата еуфория забравих да спомена актьорите. Еми добре се справят неизвестните му селтаци. Не са нещо изключително, не се и налага обаче. Целта им във филма е да ни преведат през него като през това време ни предоставят някои невиждани гледки и изживявания. Което и правят. Похвално.
Може още много да се каже за този необикновен филм. Но мисля, че е най-добре да се убедите сами. Един съвет, отидете да го гледате на кино, билета не е толкова скъп, а усещането е един път. Не си прецаквайте удоволствието с калпави релийси. И не се притеснявайте от овърхайп! Този филм може да го понесе. Гарантирам. Единсвения недостатък, който ми хрумва е, че може да се гледа за първи път само веднъж.
Крайна Оценка: Едно тлъсто почти перфектно 9.5/10

П.С.: За тея от вас, които внимават в картинката. Според много хора като недостатък на филма е и факта, че нищо не се разбира за произхода на чудовището. Това не е вярно, из целия филм са пръснат хинтчета откъде точно се е взел звяра. Enjoy!!!
Аватар
SniperBeta
Модератор
Модератор
Мнения: 1007
Регистриран на: Пон Юли 15, 2002 15:52 pm
Местоположение: Nosgoth
Обратна връзка:

Re: Cloverfield

Мнение от SniperBeta »

Брееей, оценката. Сега ще ме караш да го гледам, та чак на кино да отида. Проблемът на нашите кина, скъпи приятелю е, че докато дойде филма в града, в интернет са излезнали blue ray-бруталните рипове със зверски звук, така че да си го разпънеш с кеф на големия телевизор у вас и да го гледаш. Всичко става мноооооооого бавно тук в България. Ето, Cloverfield го търся тук, в Бургас - еми няма го. Само в София и незнайно защо във Варна. Ами в Бургас? Ами в Стара Загора? Кога тва? Silent Hill още го чакаме на кино. Съдейки по Insomnia може и да го видим догодина или 2010. Ужас. Ти ако си мислиш, че на мен не ми се гледат добрите филми на кино... просто...ти знаеш - всичко в БГ е така. В Бургас има 1 (ЕДНО) кино, в Стара Загора също има 1 кино (поправете ме ако бъркам, за там не съм наясно). Всички кина са в София. Аз като дам 20лв за билет до София, 10лв за билет в киното и 50лв за преживяване - еми не знам филма колко трябва да е добър за да го заслужи.
Съжелявам за offtopic-а. И на мен ми се гледа на кино. Много неща ми се гледат на кино, а не грозните рип-ове. Да се надяваме, че ще дойде и в останалите градове.
Аватар
2fry
Потребител
Потребител
Мнения: 321
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 23:40 pm

Re: Cloverfield

Мнение от 2fry »

Даааам, вярно че пропуснах тази мънинка подробност. За съжаление си прав, няма пълно щастие. Е, в такъв случай най-доброто което може да се направи е да се чака ХД-рип с брутален звук, дето да се напукват джамовете от него, щото повярвай ми, не искаш точно на този филм звука да е скапан. ДТС е за предпочитане (то за сичко си е за предпочитане, ама тука направо ше се залепиш за седалката). Еми така, аз и аз потривал лапи в очакване на качествен рилийс, а междуврменно все повече и повече се убеждавам че не е толкова много да дам 5 Евро за още едно брутално кино изживяване.
Странното е, че сега след като филма малко улегна в съзнанието ми въобще не мисля да намалям оценката.

Аа, малка добавка към предния ми пост. Тва е може би първият филм, в който военните са некви адекватни типове, не са представени като абсолютните клоуни в другите филми, или пък да дадат М16-ката в ръцете на ГероятТМ и да се оправя с бога и пишката напред. Освен това искам да си купя камера като тяхната, мисля че е направена от неква титаниева сплав, щото само дето ядрена експлозия не оцеля и все още работеше.

Ае филма е един път.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Cloverfield

Мнение от sawo »

Мисля да го гледам с по-добро качество, но от това, което дочувам приличал до известна степен на Teh Blair Wich Project, което за мен автоматично смъква оценката с минимум 3 единици.
I thought this had High rating but when I got there the Camera Man was try to look unprofessional or he was very immature on the whole scene. I never scene a camera Man go hog crazy in the beginning it takes a couple of hours to get use to the camera and then you can get a better filled to it. this scene suppose to be a two day scene and it look like bunch of trying to make it like a reality show when it wasn't. Let me say the blur was too much and the zig/zag was way too many I would never recommend this movie to anyone. When Making a Movie Make it with Quality not like its on a VCR recorder Fair warning do not spend you money on this one.
Все пак няма да оставам с предубеждения като го гледам ще коментирам от мое име :)

/off SniperBeta като минах оня ден Арена-а беше сериозно напреднала дано тази година да започнем най-накрая да гледаме филмите навреме и с подобаващо качество :)
Аватар
2fry
Потребител
Потребител
Мнения: 321
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 23:40 pm

Re: Cloverfield

Мнение от 2fry »

Камерата
Не знам откъде е този коментар (месидж бордовете на имдб?), но като цяло явно е писан от предубеден човек. Първо ай стига вече са пискали за тоя моушън сикнъс, как пък мен не ма фана нито веднъж нито в Blair Witch, нито в Bourne Supremacy/Ultimatum, нито в United 93 нито никъде. Според мен това е някаква конспирация на анти-филмовите фенове, че да има за какво да мрънкат. И като излезе нов филм с хенд-хекд камера и подфащат рефрена. Еми на мен ми е писнало от конвенционално снимане, искам нещо ново и това определено не е лоша идея. Пича от коментара се оплаква че като хукнел да бяга оператора и нищо не се виждало. Еми моля да пробва да фане некоя камера и да почне да снима и да пробяга 50 метра. После ако това което се вижда е по-добро да ми се обади да му стисна ръката. И да не забравяме, във филма снимането е от второстепенно значение веднага след ОЦЕЛЯВАНЕТО. Hell, ако мене ме гониха некви паякообразни гадинки из метрото хич нямаше да ми пука дали снимам тях и дали съм на фокус. Цялостната идея на филма е това да е се едно е клип, който по-късно някой би качил в ТвоятаТуба.цом. А всъщност след като почва екшъна камерата значително се стабилизира забелязах, тоест пак си я има трскавостта, но само в инфарктни моменти. А тва:
When Making a Movie Make it with Quality not like its on a VCR recorder
тотално го закопава тоя пич, личи си колко е внимавал за филма, като не знае абсолютно нищо или е очаквал да отиде да гледа новата комедия на Айс Кю, къде ше ми критикува. Същото като ония дето ходят на кино да гледат Grindhouse и като излезнат от киното мрънкат "Ква е тая глупост". Еми кво очаквате ве принцески? Титаник 2. ВТФ?
@sawo: все пак дори и Проклятието Блеър да не ти е харесал (един гениално екзекутиран филм като маркетинг и хайп (аз се вързах)) има шанс този филм да ти хареса, защото за разлика от другия филм този е правен с много пари и си личи.
А тая Арена къде я строят бтв?
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Cloverfield

Мнение от sawo »

Определено не ми хареса проклятиято един от най-слабите сериозно рекламирани ужаси според мен.Все пак този ще го гледам дано парите да са спасили работата :P
Иначе арената я строят в комплекса близо до Технополис.
edit:
http://www.slashfilm.com/2008/01/31/dre ... ns-remake/
Публикувай отговор