Как да си направим дюнери / рецепта номер2 - by The enD

Раздел за хора които обичат да си правят нещата сами. Обмяна на идеи и предложения как да си направиш нещо сам.
Аватар
The enD
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1065
Регистриран на: Пет Апр 24, 2009 16:11 pm

Как да си направим дюнери / рецепта номер2 - by The enD

Мнение от The enD »

Развалиха всичките места с яки дюнери... На центъра хигиена е ужасна. Бара си гадният нос и после дюнера ми. _!_ До езиковата няква некадърна 5 мин ми прави 1 дюнер, който беше супер зле. При Матю скъпи...
И реших да действам вкъщи.

Продуктите за соса? Прочетах доста теми в гугъл и реших да направя една сбирщина от няколко рецепти.
Половин кофичка кисело мляко, 3 супени лъжици майонеза, 3 супени лъжици тахан(чети по-надолу), 1 варен картоф, половин чаена лъжица кимион, 1/3 супена лъжица чесън на прах(брашно от чесън) или ако искате 2 пресни скилитки, сол на вкус.


Изображение

Изображение

Отивам аз в магазина и гледам 3,50лв. за някакво малко бурканче тахан. Викам ай сиктир тия 67 милиона. Сипах 3 лъжици сусам в блендера и го направих на бръшно. След това малко зехтин (олио) и заприлича на тахан. Ако искате може да купите, ако искате си направете като мен.(купих 3 пакетчета сусам пък съм имал цял буркан. :| )

Изображение

Тук съм сложил киселото мляко към сусама и се готвя да слагам майонезата и подправките(чесън, кимион, сол).

Изображение

Накиснах пилето в малко соев сос разреден с водичка за да покрие добре. Цел-да не е безвкусно месото.

Изображение

Соса стана малко рядък и пасирах заедно с него един сварен, средно голям картоф. След това във фризера да се охлади и сгъсти малко.

Изображение

Набързо обелих една порция картофи и я сложих да се пържи.

Изображение

Киселите краставички срещнаха чикията...

Изображение

Слагам картофите в микровълновата да не изстиват докато пека пилето и палачинките.

Изображение

Остана да сглобя този иначе така вкусен пъзел. :P

Изображение

Направих четири палачинки и едната вече е готова за сгъване. Сос, картофи, накълцано месце, краставички, още малко сос отгоре.

Изображение

Тука едвам държа фотоапарата. Текът ми лигите пък снимки трябва да правя. :mrgreen:

Изображение

Готов за унищожение. Ням ням ням...

Изображение

Вкарах малко МАКРО режим с фотоапарата.

Като за първи път стана великолепно. Трябва да усъвършенствам соса и ще стане лудницата. Всичко друго беше перфектно.

Приятен апепит и моля коментирайте.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Как да си направим дюнери / рецепта номер2 - by The enD

Мнение от sawo »

Брей това е страшна идея задължително следващия път като правим палачинки ще се пробва :)
Аватар
The enD
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1065
Регистриран на: Пет Апр 24, 2009 16:11 pm

Re: Как да си направим дюнери / рецепта номер2 - by The enD

Мнение от The enD »

Май само на теб ти харесват темите ми ...
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Как да си направим дюнери / рецепта номер2 - by The enD

Мнение от sawo »

Нещо ги мързи да готвят явно :mrgreen:
Не че аз съм голям готвач ама винаги е интересно да се пробва нещо такова все пак не може всеки ден да се тъпчем с хамбургери и дюнери направени от какви ли не боклуци...
Аватар
klox
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 451
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 19:26 pm
skype: klox_bg
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Как да си направим дюнери / рецепта номер2 - by The enD

Мнение от klox »

Поне със сигурност няма да се натровиш със салмонела... като тия по новините не се щам от къде са .... 20 човека. :spank: После как да не пребиеш Али Баба и брат му. :spank:
Водно и лазерно рязане, Сито и дигитален печат - www.patchov.com
Изображение
Аватар
The enD
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1065
Регистриран на: Пет Апр 24, 2009 16:11 pm

Re: Как да си направим дюнери / рецепта номер2 - by The enD

Мнение от The enD »

klox написа:Поне със сигурност няма да се натровиш със салмонела... като тия по новините не се щам от къде са .... 20 човека. :spank: После как да не пребиеш Али Баба и брат му. :spank:
Причината да си правя домашно дюнерите и ужасната хигиена в дюнерджийниците. Бара си носи, косата, мръсните прибори, парите... _!_ ? :)
paco
Потребител
Потребител
Мнения: 207
Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 23:22 pm
skype: paco_picha
Обратна връзка:

Re: Как да си направим дюнери / рецепта номер2 - by The enD

Мнение от paco »

бара си носа............. :D и потта капе върху картофките :evil:
все се чудех как го правят тоя сос сте го пробвам следвяащия път
иаз си пра вя от време на време дюнери само че си купувам питки в метро ги има замразени
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Как да си направим дюнери / рецепта номер2 - by The enD

Мнение от didka »

Само не стана ясно пилешките гърди на скара ли си ги жарнал,или във фурната?
Dog drags - no tracks...
Аватар
The enD
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1065
Регистриран на: Пет Апр 24, 2009 16:11 pm

Re: Как да си направим дюнери / рецепта номер2 - by The enD

Мнение от The enD »

На тиган. Подобен:

Изображение
Аватар
TaO-DeadSocked
Модератор
Модератор
Мнения: 869
Регистриран на: Пет Ное 14, 2003 13:26 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Как да си направим дюнери / рецепта номер2 - by The enD

Мнение от TaO-DeadSocked »

The enD написа:Май само на теб ти харесват темите ми ...
E, не ... предполагам доста хора и начинаещи готвачи/студенти :wink: я харесват.

Аз за дюнер не съм се етил да си направя (защото не обичам), но ако искаш може да направиш и да снимаш палачинка с плнеж :
месо и гъби (приготвени заедно или по отделно или по ваш вкус) след това навити палачинките малко настърган кашкавал отгоре и съвсем леко разтапяш кашкавала (може и с лека коричка).
Аааа докато гописа ми се преяде ... вече знам какво ще ям тази вечер :)
Аватар
DMXDMX
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 553
Регистриран на: Нед Яну 15, 2006 23:47 pm

Re: Как да си направим дюнери / рецепта номер2 - by The enD

Мнение от DMXDMX »

ето ти рецепта за Арабски (турски) дюнер питки, сигурно ще е по-добре от палачинките. Мислех да я пробвам онзи ден, обаче много ме мързеше да ида за мая :oops: .

Код за потвърждение: Избери целия код

    * 5 ч.ч. брашно тип 500 (685 гр. брашно тип 500)
    * 1 бр. кубче прясна мая или 2 бр. пакетчета суха
    * 2 ч.л. сол
    * 1 с.л. захар
    * 2 с.л. зехтин
    * 250 мл. топла вода

От така замесеното тесто в специална машина се пекат питки, по-тънки от палачинка. В стари времена в Ирак питките се изпичали в малки глинени пещи, наречени "тенур". Там те се залепвали по стените на пещта и често бивали поръсени със сусам. За да приготвите дюнер питки, се налага да си омесите тесто, което да оставите да втаса. Добрата новина е, че самото печене става много бързо. Ето какво да направите:

    * Изсипете и размесете в голяма купа пресятото брашно, сухата мая, солта и захарта. Добавете водата и зехтина.
    * Месете енергично до получаването на еластично и гладко тесто.
    * Полученото тесто разделете на 16 топки с еднакво тегло. Оставете ги върху набрашнен плот да втасат от 20 до 30 мин.
    * Включете фурната да се загрее до 250 °C.
    * Когато топките втасат, разточете  ги в питки с диаметър около 15-18 см и 5-6 мм дебелина. За по-голяма дебелина се иска тестото да се остави да втаса покрито с кърпа за поне час.
    * Изпечете ги в силна фурна (250 °C) за 8-10 минути, докато се издуят и станат златисто-кафеникави.
    * Веднага след изваждане ги покрийте с кърпа, за да останат меки.

Количеството е достатъчно за приготвяне на тесто с грамаж около 985 гр., което след изпичане става 880 гр., а всяка от 16-те питки тежи около 55 гр.
бон апети :P
Аватар
nefelen
Модератор
Модератор
Мнения: 996
Регистриран на: Нед Май 30, 2004 12:29 pm
skype: nefelen
Местоположение: -=mysteryland=-
Обратна връзка:

Re: Как да си направим дюнери / рецепта номер2 - by The enD

Мнение от nefelen »

Някак си не ме грабва "дюнера" не само твоята рецепта ами като цяло.
По добре да си направя филенцата на тиган или скара, картофките пържени или задушени, да си хапна като бял човек, пък може и някоя палачинка за десерт
s0 lItTlE tImE, s0 lItTlE t0 d0
Princeska899
Новак
Новак
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Яну 24, 2011 1:14 am

Re: Как да си направим дюнери / рецепта номер2 - by The enD

Мнение от Princeska899 »

Писането на кирилица във форума е задължително и не правим изключения!
Аватар
klox
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 451
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 19:26 pm
skype: klox_bg
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Как да си направим дюнери / рецепта номер2 - by The enD

Мнение от klox »

Princeska899 написа:Zdraveite tazi tema za diunerite mnogo mi haresa.Skoro se zaribih da si napravq diuner v1v k16ti, za6toto mi e pisnalo da 4akam na opa6ki po ulicite i da se navartat razni ku4eta i t.n. Za sega samo s1m pravila sos za diuner ,vse o6te diuner pitkata ne s1m. Ina4e sos4eto stana mn spolu4livo :), vsi4ki ot moeto semeistvo go haresaha. Mnogo vkusno stana kogato go pribavih k1m pile6kite filenca na skara. Skoro 6te napravq celiq diuner i 6te vi pokaja i moq variant.
wow отне ми около 1 минута да го прочета!
Водно и лазерно рязане, Сито и дигитален печат - www.patchov.com
Изображение
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Как да си направим дюнери / рецепта номер2 - by The enD

Мнение от admin »

На мен честно казано не ми се играе иначе обичам да си похапвам дюнери, не знам тези от хей-то как не са ги затворили още тези дюнерджийници. Хигиената им е под всякъква критика, а да не говорим, че за да не се хаби материал продават картофи и месо печени предния ден, нестига че са твърди ами и отвратителни.
"There is no 'patch' for stupidity."
Публикувай отговор