Въпрос относно изработване на отливка

Задавайте тука въпроси от всякакво естество , които НЕ попадат във форумите по-долу.
Публикувай отговор
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Въпрос относно изработване на отливка

Мнение от Nirvana »

Не знам дали има хора, които могат да ми помогнат тук, но да си питам. Трябва да направя отливка на метален елемент, тък като се счупи. Искам да си го направя сам, защото е със специфична форма, но не знам как да си направя матрица (с какви материали?) и какъв метал да използвам (метал за топене). Някой може ли да ми каже такъв метал, но да е по-мек, не е задължително да е със супер здравина и твърдост?

Мерси :)
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Аватар
The enD
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1065
Регистриран на: Пет Апр 24, 2009 16:11 pm

Re: Въпрос относно изработване на отливка

Мнение от The enD »

Температура на топене на Желязо..........1539°C

Мислиш ли ще че можеш да постигнеш такива температури?
Какво точно ще отливаш ?
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Въпрос относно изработване на отливка

Мнение от Nirvana »

Ами един извит елемент искам да си отлея, затова търся и по-мек метал, за да се топи на по-ниска температура :)
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Аватар
The enD
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1065
Регистриран на: Пет Апр 24, 2009 16:11 pm

Re: Въпрос относно изработване на отливка

Мнение от The enD »

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0% ... 0%B0%D0%BB

Пак питам какво точно ще правиш? Задължително ли е метал?
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Въпрос относно изработване на отливка

Мнение от Nirvana »

The enD написа:http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0% ... 0%B0%D0%BB

Пак питам какво точно ще правиш? Задължително ли е метал?

Елемент от една маса, задължително искам да е метал.
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Аватар
nefelen
Модератор
Модератор
Мнения: 996
Регистриран на: Нед Май 30, 2004 12:29 pm
skype: nefelen
Местоположение: -=mysteryland=-
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно изработване на отливка

Мнение от nefelen »

най-мекия метал и лесен за топене, който знам, е калая. Матричцата е добре да я направиш от материал с доста по висока температура на топене :) и лесен за огъване, за да може да го формоваш, някоя ламарина може би ще ти свърши работа.
Температура на топене на някои метали
Платина.........1780°C
Желязо..........1539°C
Мед.............1083°C
Злато...........1063°C
Сребро..........960°C
Цинк............419°C
Олово...........327°C
Калай...........232°C
Алуминий........660°C
Желязо..........1539°C
Олово............327°C
из Уикипедия
s0 lItTlE tImE, s0 lItTlE t0 d0
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Въпрос относно изработване на отливка

Мнение от nasenceto »

Първо виж с какво можеш да се сдобиеш. Алуминия има много ниска температура на топене - около 600 градуса по целзии, ама там има особености със самия вид алуминии, само някои са предназначени за леене, а освен това и има разни кушии със термообработката (и по време на леене и след това). Стоманата по принцип не става за леене, освен ако не е леярска (с повишено съдържание на въглерод или някой заместващ елемент), за това по принцип се ползва чугун (пак леярски естествено). Най лесно мисля ще ти бъде със ЦАМ (цинк-алуминий-месинг). Само не знам къде ще издириш такова животно. Цам-а е жълтеникав на цвят и по мои наблюдения е най често използвания материал за леене, особено за по леко натоварени детайли (накъдето и да се обърнеш около теб има ЦАМ, стига да можеш да го познаеш). Абе с квото и да решиш да експериментираш, трябва със сигурност да знаеш какъв е материала и да издириш в нета как точно се лее (температури, времена на задържане на определени температури, отгряване и т.н.). Ако е нещо само за фасон, без никакви механични показатели, използавй олово (примерно от някой акумулатор). То ако не се лъжа се топеше на около 300 градуса. Ама гледай да не се надишаш като пич, че се натрупва в организма (все пак е изтровило една цяла римска империя). За модел можеш да позлваш доста неща - пясък, гипс, че и дърво. Можеш да пробваш и да използваш восъчни модели, ама за тва пак прочети в нета, че не ми се обяснява надълго и нашироко. Всичко което ти трябва е в нета, просто почни едно по едно. Успех.
Аватар
klox
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 451
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 19:26 pm
skype: klox_bg
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно изработване на отливка

Мнение от klox »

Дай да видим как изглежда "металният елемент".
Водно и лазерно рязане, Сито и дигитален печат - www.patchov.com
Изображение
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно изработване на отливка

Мнение от sawo »

Най-лесно е с олово. Можеш да го стопиш и на печката, правиш си форма от гипс и изливаш вътре разтопеното олово.
camron20
Потребител
Потребител
Мнения: 98
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 20:12 pm

Re: Въпрос относно изработване на отливка

Мнение от camron20 »

Значи както каза Sawo само с олово,нагряваш в горелка и няма проблеми.Със стомана или алуминий забрави да стане.Ако матрицата ти е от стомана(но надали ще има как да изработиш формата) трябва да я обмажеш със смазка за да можеш по лесно да отлепиш детайла.
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Въпрос относно изработване на отливка

Мнение от Nirvana »

добре, мерси за информацията. като го направя "ако стане" ще пуска снимка да покажа :)
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Публикувай отговор