Дилема Windows 2003 или Win2008 или Win7

Задавайте Вашите въпроси за Help and Support относно всички версии на операционната система тук.
extext
Потребител
Потребител
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 19:48 pm

Дилема Windows 2003 или Win2008 или Win7

Мнение от extext »

Здравейте ,

решил съм да си направя едно домашно сървърче , което ще се ползва предимно като файл сървър, в него ще е цялата мултимедия, ще се ползва и като FTP server , и понякога ще се гледат филми от него към LCD телевизора.Машината няма да се изключва постоянно ще работи - та дилемата коя ОС ще е най подходяща.
Хардуер:
дъно:GB H55N-USB3 /H55/LGA1156 http://mostbg1.com/most/Item.aspx?itemid=42468
CPU:I3-540 3.06GHZ/4MB/LGA1156/BOX http://mostbg1.com/most/Item.aspx?itemid=41483
RAM 2GB DDR3
HDD 1TB
КУТИЯ:CBI-A8989 titanium grey, Mini-ITX http://www.itx.bg/bg/mini-itx-case/mini ... -grey.html

Хардуера ще е при мен другата седмица и затова практически не мога да правя тестове.
Най много съм навит за сервер 2008 но не незнам дали ще мога да намеря драйвери които да подкарат ХДМИ-то.

Някой по навътре в материята да помага с избора на ОС :cheers:
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Дилема Windows 2003 или Win2008 или Win7

Мнение от admin »

Честно казано според мен си си похарчил парите на вятъра :lol:
Ако ще го ползваш само за това, то не си оправдава средствата. Аз в къщи съм с видео плеар, 1 тб диск съм му ръгнал, всичко ми е на него, филми, клипове, музика. Хвърлям ги през шаринга на лана, стой в другата стая и като поискам просто си пускам филм на fullhd. Цялото това нещо вече ги има и под 200 лв. Моя е малко по скъп ама това е защото има подръжка и да не забравя, няма винтилатори който да ти брамчът на главата. Ако имаш възможност вземай си парите от частите и си слагай един такъв плеар и не се занимавай с глупости. Ако ще го ползваш и като уеб сървър и т.н. то сбъркал си операционната система като цяло, а и концепцията. Трябва да се занимаваш да го поддържаш, да работи постоянно, да ти заема трафик ... има вече хостинги по 5 лв на месец, вземи си един такъв хостинг и не се занимавай с подобни неща ако искаш и уеб сървър да си пускаш.

На въпроса ти, аз като цяло бих избрал виндовс 7 тъй като е най-новия продукт.
"There is no 'patch' for stupidity."
extext
Потребител
Потребител
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 19:48 pm

Re: Дилема Windows 2003 или Win2008 или Win7

Мнение от extext »

Имам такъв плеър admin, при три работни станции в къщи - всеки път се чудя тази снимка на кой компютър е , този филм къде бях го свалил вече половин година се мотам между три PC-та , трябва ми нещо като сървър , като наглася utorentite на 3-те pc-та да свалят директно в мапната папка от така наречения сервер.
Затова вчера поръчах чаркалъците и сега дилемата е ОС
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Дилема Windows 2003 или Win2008 или Win7

Мнение от sawo »

Windows Server 2008 R2 - това е избора. Ядрото е на Win7, но липсва DRM бълвоча, който m$ ръчкат на всичките си клиентски OS :) Всички драйвери от Win7 стават, единствено последните версии на ATi Catalyst се запъват и то по-точно контролния им панел, ама и там има начин.
До скоро на тази ОС имах 2xHTTP(apache)/mysql/ftp/proxy/vpn сървъри и отделно си работеше и като десктоп система - абсолютно никакъв проблем ;)
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Дилема Windows 2003 или Win2008 или Win7

Мнение от admin »

Моя плеар подържа и торрент клиент, веб, самба, фтп и усб в което да си нанижеш още хардове има си вифи включително разбира се ако ми свърши мястото на него, съм заделил на другия хард една директория като архив и по мрежата си я достъпва плеара. Не знам за мен специално е малко загуба на пари едно подобно начинание, а ти само ще записваш на него, защо ти е толкова мощен процесор.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Дилема Windows 2003 или Win2008 или Win7

Мнение от sawo »

Да наистина само за тези неща си е малко множко, но ако няма да се ползва за десктоп може да се разгледа и това примерно - http://freenas.org/FreeNAS
extext
Потребител
Потребител
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 19:48 pm

Re: Дилема Windows 2003 или Win2008 или Win7

Мнение от extext »

Процесора е наистина мощен, но главно го вземам заради дъното - дъното е наистина убиец има кво ли не, пък и мисля тази машинка ако не издрънчи да я ползвам с години. пък и тази машинка ще ми излезе около 600 и малко лв. не е кой знае колко - лаптопите ми са над 2 бона

А тези NAS-ве от евтиния клас (до 500 лв) са такива боклуци , имах неудоволствието да си поиграя с два модела - голема мъка единия Репотек другия беше на Длинк - такива боклуци
Последно промяна от extext на Пет Фев 04, 2011 10:55 am, променено общо 1 път.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Дилема Windows 2003 или Win2008 или Win7

Мнение от sawo »

FreeNAS е на базата на freebsd и ще ти даде най-добри резултати при всички случаи.
extext
Потребител
Потребител
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 19:48 pm

Re: Дилема Windows 2003 или Win2008 или Win7

Мнение от extext »

Благодаря SAWO - първо мисля да пробвам с server 2008 , дано не ударя на камък с подкарването на хдми-то и звуковата карта
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Дилема Windows 2003 или Win2008 или Win7

Мнение от sawo »

Аз не съм имал никакъв проблем с hdmi какво те притеснява точно?
Аватар
klox
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 451
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 19:26 pm
skype: klox_bg
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Дилема Windows 2003 или Win2008 или Win7

Мнение от klox »

extext написа: RAM 2GB DDR3
Според мен РАМ паметта е малко.
Водно и лазерно рязане, Сито и дигитален печат - www.patchov.com
Изображение
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Дилема Windows 2003 или Win2008 или Win7

Мнение от sawo »

За какво ще му е повече RAM за NAS сървър?
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Дилема Windows 2003 или Win2008 или Win7

Мнение от admin »

Ся, не му трошете хатъра на момчето, това за което го е поръчал ще му върши работа и толкоз.
sawo написа:За какво ще му е повече RAM за NAS сървър?
Зависи от интернет приложените както и някой специфични протоколи, който ако мрежовата карта не подържа някой съкращения ... няма да се впускаме в обяснения и цитиране на проколи ... използват процесора да обработва данните и който се наливат в паметта ама това са доста специфични неща за това за което го е взел няма да усети разлика, като пусне ъплоад няма да може да направи 1 гб/с трансвер, ще обвини я харда, я суича, я нещо друго, я съседния лаптоп и така и няма да разбере от къде идва проблема и в интерес на истината няма да го и вълнува чак толкова.
Важното е той да е доволен и да му върши работа.

Кажи после как се държи 2008-цата като сървър. Аз бих ръгнал за файлов сървър някое бсд или линукс ама по консервативен примерно слакуер.
"There is no 'patch' for stupidity."
extext
Потребител
Потребител
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 19:48 pm

Re: Дилема Windows 2003 или Win2008 или Win7

Мнение от extext »

като подкарам машината ще пиша - дано да тръгне от раз, между другото захранващия блок на кутийката е 150 W - като цяло мощността е достатъчна но при пикови мощности може и да не издържи захранването , хората от itx.bg ми казаха че е малко рисковано и ми препоръчаха ето тази http://www.itx.bg/bg/mini-itx-case/nc-t01-black.html уж с нея няма да имам проблем, затова кутията най вероятно ще е друга - още не съм решил коя.
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Дилема Windows 2003 или Win2008 или Win7

Мнение от admin »

Захранването никак не е за подценяване на един файлов сървър. Аз имах такива проблеми преди години с една барака и най на края не помня вече кой ме открехна, че проблема може да е в захранването. Смених го от 2х200 на 2х800 W и тръгна като пушка.
"There is no 'patch' for stupidity."
Публикувай отговор