Kъде се плащат фишовете

Задавайте тука въпроси от всякакво естество , които НЕ попадат във форумите по-долу.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Kъде се плащат фишовете

Мнение от sawo »

GLS написа:
sawo написа:Неплатен фиш не се превръща в акт, а във влязло в сила наказателно постановление....
Това важи само за електронните фишове от камерите, не и за тези които ги пишат полицаите.
Цитирам закона за движение по пътищата, няма такова нещо като само фишове от пътни камери. Ако искате да оспорвате фиш, не трябва да го подписвате и да си искате акт. След това вече е късно - или плащате фиша или става на влязло в сила НП, което не може да се обжалва.
Чл. 186. (2) На лице, което оспорва извършеното от него нарушение или размера на наложената му глоба или откаже да подпише фиша, се съставя акт.

ал. (7) Издаден фиш, глобата по който не е платена доброволно в 7-дневен срок от датата на издаването му, се смята за влязло в сила наказателно постановление и се изпраща за събиране на публичния изпълнител.
За някои нарушения се взимат и точки, така че ако не си платите фиша и той стане НП, може освен глобата да отнесете и някоя друга точка...
dakatamen
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 68
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2009 8:33 am
skype: dan_1231

Re: Kъде се плащат фишовете

Мнение от dakatamen »

Искам да използвам темата за страничен въпрос. Лятото ми писаха фиш за без колан докато се возех. На водача също писаха фиш. И на двата фиша пише едно и също нещо и не се разбира кой кара. Никой не си е платил фиша, та въпроса ми е ако стане акт трябва да се взимат точки, как ще разберат кой е карал, и дали в тази ситуация може да се обжалва?
П.С След опит да обесня, че съм се качил за малко, и че съм ученик и няма как да го платя, единият полицай ме привика и ми каза, че като нямам възможност да не го плащам. 8O :D :D
GLS
Потребител
Потребител
Мнения: 198
Регистриран на: Пон Дек 15, 2008 17:33 pm

Re: Kъде се плащат фишовете

Мнение от GLS »

dakatamen написа: П.С След опит да обесня, че съм се качил за малко, и че съм ученик и няма как да го платя, единият полицай ме привика и ми каза, че като нямам възможност да не го плащам. 8O :D :D
Точно за това говоря.И на мен полицай ми е казвал, че мога да не го платя.
Имам три фиша които са се превърнали в .... нищо :) .За два от тях могат да се отнемат точки. Две години след последния се наложи да плащам акт и ми казаха, че нямам задължения и нямам отнети точки.
Ако нямой има фиш(написан от полицай на улицата, а не електронен),който се е превърнал в наказателно постаовление нека пише тук и сега. :D
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Kъде се плащат фишовете

Мнение от sawo »

Всеки може да прави каквото си иска, но в закона е записано точно и ясно :) Ако един ден държавата реши, че е време да събере парите от тези фишове (ако вече не са започнали да ги обработват), не бих искал да съм на ваше място :)
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Kъде се плащат фишовете

Мнение от System_error »

sawo написа:Всеки може да прави каквото си иска, но в закона е записано точно и ясно :) Ако един ден държавата реши, че е време да събере парите от тези фишове (ако вече не са започнали да ги обработват), не бих искал да съм на ваше място :)
+1
Да няма картички, честитки и скубане на коси и вежди.... :lol:
Аватар
besniaa
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1295
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 22:08 pm

Re: Kъде се плащат фишовете

Мнение от besniaa »

sawo написа:Всеки може да прави каквото си иска, но в закона е записано точно и ясно :) Ако един ден държавата реши, че е време да събере парите от тези фишове (ако вече не са започнали да ги обработват), не бих искал да съм на ваше място :)
Саше, прав си... Но много от системите не са свързани помежду си и няма координация между тях. Тъй като сме в 21 век и все още нищо не е направено, не се знае дали ще се направи в идните 50 години :D А дори след като се направи - най-вероятно ще е от момента на стартирането, защото ще е много труд да се обработват данни от преди години назад. Отделно, че тези фишове и дори актове, трябва да имат все пак някаква давност. :D
Забравете бизнесa, всичко на този свят е лично!
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Kъде се плащат фишовете

Мнение от sawo »

От служител на НАП знам, че системите им вече са свързани с тези на КАТ. Всичко вече е в електронен формат и се обработва при желание за отрицателно време. От там нататък зора е докато стигне до НАП - после вече няма проблем с давността.
GLS
Потребител
Потребител
Мнения: 198
Регистриран на: Пон Дек 15, 2008 17:33 pm

Re: Kъде се плащат фишовете

Мнение от GLS »

sawo написа:Ако един ден държавата реши, че е време да събере парите от тези фишове (ако вече не са започнали да ги обработват), не бих искал да съм на ваше място :)
По закон давността им е 2 години.Мисля, че по горе бях написал, че на мен не ми излезна нито един от трите фиша нито в НАП, нито в КАТ, когато си плащах акта и ми сменяха книжката...Бяха минали две години от последния фиш.
Не агитирам никой да не си плаща фишовете.Просто държавата трябва да си свърши работата до край.След като са написали закон, трябва да да намерят начин да могат да го изпълняват и прилагат.
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Kъде се плащат фишовете

Мнение от System_error »

Щото са съставени преди повече от 2 години. Сегашните може и да не са така.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Kъде се плащат фишовете

Мнение от sawo »

GLS написа:
sawo написа:Ако един ден държавата реши, че е време да събере парите от тези фишове (ако вече не са започнали да ги обработват), не бих искал да съм на ваше място :)
По закон давността им е 2 години.Мисля, че по горе бях написал, че на мен не ми излезна нито един от трите фиша нито в НАП, нито в КАТ, когато си плащах акта и ми сменяха книжката...Бяха минали две години от последния фиш.
Не агитирам никой да не си плаща фишовете.Просто държавата трябва да си свърши работата до край.След като са написали закон, трябва да да намерят начин да могат да го изпълняват и прилагат.
НАП и КАТ са свързани от около 6-7 месеца поне доколкото аз знам. Фишовете от преди това може и да не се търсят, но след това едва ли ще е така. Давността им е 2 години, но преди това се предават към НАП и от там вече няма да се мине толкова тънко.
GLS
Потребител
Потребител
Мнения: 198
Регистриран на: Пон Дек 15, 2008 17:33 pm

Re: Kъде се плащат фишовете

Мнение от GLS »

ОК.
Последно промяна от GLS на Чет Мар 07, 2013 22:13 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Princo
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 588
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:07 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Kъде се плащат фишовете

Мнение от Princo »

Тва с че фиша става на акт не знам дали е вярно.В смисъл такъв,че до сега не съм срещнал човек,който да не си плати фиша и да е станал на акт.Давността на фиша е 2 години.Най-много да ни излезе с данъците. :mrgreen:
But we're never gonna survive unless,
We get a little crazy,
No we're never gonna survive unless,
We are a little,
Cray cray crazy ... :)
Аватар
besniaa
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1295
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 22:08 pm

Re: Kъде се плащат фишовете

Мнение от besniaa »

Princo написа:Тва с че фиша става на акт не знам дали е вярно.В смисъл такъв,че до сега не съм срещнал човек,който да не си плати фиша и да е станал на акт.Давността на фиша е 2 години.Най-много да ни излезе с данъците. :mrgreen:
Ако имаш нещо на твое име :D
Забравете бизнесa, всичко на този свят е лично!
Аватар
Princo
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 588
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:07 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Kъде се плащат фишовете

Мнение от Princo »

besniaa написа:
Princo написа:Тва с че фиша става на акт не знам дали е вярно.В смисъл такъв,че до сега не съм срещнал човек,който да не си плати фиша и да е станал на акт.Давността на фиша е 2 години.Най-много да ни излезе с данъците. :mrgreen:
Ако имаш нещо на твое име :D
Мда,тва го пропуснах да го напиша. :mrgreen:
But we're never gonna survive unless,
We get a little crazy,
No we're never gonna survive unless,
We are a little,
Cray cray crazy ... :)
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Kъде се плащат фишовете

Мнение от sawo »

Мога само да честитя на всички с неплатените фишове :) Мой приятел имаше 2 фиша за общо 120лв и получи честитка по пощата за запор на заплатата преди дни. Четири месеца ще му запорират по 30лв докато се изплатят. Известието е дошло от НАП, точно година след издаването на фишовете.
Публикувай отговор