Mножество дялове на харда

Задавайте Вашите въпроси, относно софтуера който вече имате инсталиран на компютъра си и имате проблеми с него или как сте разрешили даден проблем.
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Mножество дялове на харда

Мнение от System_error »

Компютъра (лаптоп Toshiba) по подразбиране се продава с нормален 1Т хард на 5600 rpm. Аз естествено си го поръчах със допълнително 128G SSD на Самсунг. Не знам какво точно са творили господата от компютърния магазин, но имам N на брой дяла както на единия, така и на другия дял. Предполагам джанлатската са прехвърляли ОС-а (Win8) и Recovery дяла от единия на другия. Много ме дразни тая каша и искам да бастисам всичко, което мога. Предполагам, че спокойно мога да да разкарам поне едното рекавъри. Има обаче и странни дялове, които предполагам че може да са за нормалната работа на ССД-то или нещо подобно. Какво ще ме посъветвате - как да си реша драмата?

Изображение

Изображение

PS: Да не казвам, пък колко ме дразни, че дяла се води Е, а не D....
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Mножество дялове на харда

Мнение от didka »

Щом ти е с оригинален w8,какъв ти е кахъра?
Имаш сериен номер.От сайта на майкрософт
теглиш официално 32/64 каквато ти хареса,
качваш на флашка,форматираш всичко,създаваш
си каквито искаш дялове и инсталираш наново.
Поне аз така направих,понеже ултрата е само с ssd
и дойде на един дял...мъка...
Dog drags - no tracks...
niggaz_nature
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1568
Регистриран на: Чет Ное 17, 2005 15:12 pm

Re: Mножество дялове на харда

Мнение от niggaz_nature »

Така ако SSD то е първи диск и ти зарежда ОС от него си оставяш system дяла задължително , рековери то по-желание. От другия диск може спокойно да затриеш и system и рековерито.

Само че не знам защо ти показва SDD то като втори диск , но ако е нагласено от Bios да ти боотва от SSD то дори и да е втори диск няма проблем.
Ремонт на всякаква компютърна техника,навигации,GSM,препрограмиране и инсталиране на софтуер,смяна на части и др.За връзка skype niggaz_nature_stz

forum.stz-bg.com/viewtopic.php?f=45&t=40381

МОИТЕ ОБЯВИ
http://niggaznature.bazar.bg
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Mножество дялове на харда

Мнение от System_error »

niggaz_nature написа:Така ако SSD то е първи диск и ти зарежда ОС от него си оставяш system дяла задължително , рековери то по-желание. От другия диск може спокойно да затриеш и system и рековерито.

Само че не знам защо ти показва SDD то като втори диск , но ако е нагласено от Bios да ти боотва от SSD то дори и да е втори диск няма проблем.
И аз така си помислих - Е-то да го обединя всичкото в едно.
Това, което ми е странно, са тези "запазени" дялове и EFI дяла. Служат ли за нещо или мога и тях да бастисам. Предполага, че се води едно, тъй като SSD-т ое слагано в последствие...
Дали не е по-удачен вариантам да запазя Recovery-то на големия дял, за да има място на SSD-то. Работата е там, че не знам при нуждам, дали ще мога да подкарам от него място...

@didka - не ми се занимава с нов инсталация, че отиде ден и половина. Ако щях да го правя, бих предпочел W7 сякаш, ама сега чакам да видя как е W8,1.


PS: Започвам да трия и обединявам, пък квото сабя покаже...

http://en.wikipedia.org/wiki/EFI_System_partition - не разбрах нужно ли е или е само опция?!

EDIT: Е, някой дялове въобще не ще да ги променя. Седят като заключени и след разширяване с мишката на съседния върху тях, после пак си се възстановява...
niggaz_nature
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1568
Регистриран на: Чет Ное 17, 2005 15:12 pm

Re: Mножество дялове на харда

Мнение от niggaz_nature »

рековери то е нагласено да работи само от диска на който е ОС . Ако смяташ да го ползваш в последствие не го трий от SSD то .
Ремонт на всякаква компютърна техника,навигации,GSM,препрограмиране и инсталиране на софтуер,смяна на части и др.За връзка skype niggaz_nature_stz

forum.stz-bg.com/viewtopic.php?f=45&t=40381

МОИТЕ ОБЯВИ
http://niggaznature.bazar.bg
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Mножество дялове на харда

Мнение от System_error »

EFI-то разбрах, че служи за по бързо зреждане на някои приложение, т.е. бързо стартиране. Него няма да го барам, тъй като не знам как е навързно с ОС-а и го оставям.
Мисля да направя следното- на дяла с ОС-а запазвам
-System
-EFI
-C*... "не знам си кво" (Защо имам хем С, хем System... e тва не схващам)
-Recovery
-Other (reserved partition) - Не че ме трябва, ма не мога да го разкарам...

Останалите ще мъча да ги обединя...

Не другия хард ще пробвам да направя всичко в един дял...

EDIT:
Има един Unallocated, който е 1007KB и не мога да правя нищо с него. Тва да няма нещо общо със споделената памет за видео или нещо подобно, въпреки че картата се води със собствено видео? (ей тва е щайгата: http://www.pcstore.bg/bg/laptop-toshiba ... l?___SID=U)
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Mножество дялове на харда

Мнение от System_error »

Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Mножество дялове на харда

Мнение от didka »

EDIT: Е, някой дялове въобще не ще да ги променя. Седят като заключени и след разширяване с мишката на съседния върху тях, после пак си се възстановява...
Ще дойдеш на мойта,ама първо трябва да
разкрякате жабите... :haha:
Dog drags - no tracks...
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Mножество дялове на харда

Мнение от System_error »

Е, да де, ама се оказа, че били нужни. Горе съм пуснал линкове към описанията им.

http://pics.data.bg/categories/1/%d0%be ... f/capture/

Eй тея жълтите останаха излишни, ама факта че са под 2 МБ общо, ме отказва да се занимавам с тях. Partition manager-а не ми дава да ги правя нищо. Това което не ми стана ясно е, защо има С: и System едновременно...
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Mножество дялове на харда

Мнение от realprofesora »

Aз ако бях на твое място щях да забърша всичко и да си инстална наново ОС. След време, ако нещо започне да се сбози винаги ще остане съмнението, че е трябвало да го направиш това нещо.....само дето ще имаш информация която да пазиш. А сега е къде по-лесно.
Popopopopo
niggaz_nature
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1568
Регистриран на: Чет Ное 17, 2005 15:12 pm

Re: Mножество дялове на харда

Мнение от niggaz_nature »

Е не всичко се оправя с преинсталиране на ОС . Има къде къде по-лесни начини да се оправи дадено нещо. Но всеки много знаещ казва абе преинсталирай го и ще се оправи , не за друго а защото до там му стигат познанията. Омръзна ми да го чувам това преинсталирай и ще се оправи. Човека пита какво да направи и следователно му трябва разяснение , а не е стигнал до там да се преинсталира.
Ремонт на всякаква компютърна техника,навигации,GSM,препрограмиране и инсталиране на софтуер,смяна на части и др.За връзка skype niggaz_nature_stz

forum.stz-bg.com/viewtopic.php?f=45&t=40381

МОИТЕ ОБЯВИ
http://niggaznature.bazar.bg
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Mножество дялове на харда

Мнение от System_error »

niggaz_nature написа:Е не всичко се оправя с преинсталиране на ОС . Има къде къде по-лесни начини да се оправи дадено нещо. Но всеки много знаещ казва абе преинсталирай го и ще се оправи , не за друго а защото до там му стигат познанията. Омръзна ми да го чувам това преинсталирай и ще се оправи. Човека пита какво да направи и следователно му трябва разяснение , а не е стигнал до там да се преинсталира.
Именно :cheers:
Мерси на всички за съветите и разясненията. Оставям всичко в настоящето му положение, както се вижда на снимката от предишния ми пост. Това че има 2 ненужни (поне според мен) дялчета, не ме бърка. ОС-а така или иначе не вярвам да ги закача, така че не би трябвало да има общо с тях...
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Mножество дялове на харда

Мнение от realprofesora »

За 1 час работа никога не бих си позволил да търпя такива гадости и то на готина машина като тази. Моля се за тебе да не ти се прецака нещо в даден момент ,защото винаги ще си мислиш, че е от тази боза която някой преди тебе е натворил. И ако имаш проблем с някоя програма или драйвери занапред ....спомни си за думите ми.
Popopopopo
Аватар
System_error
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1815
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 8:00 am

Re: Mножество дялове на харда

Мнение от System_error »

realprofesora написа:За 1 час работа никога не бих си позволил да търпя такива гадости и то на готина машина като тази. Моля се за тебе да не ти се прецака нещо в даден момент ,защото винаги ще си мислиш, че е от тази боза която някой преди тебе е натворил. И ако имаш проблем с някоя програма или драйвери занапред ....спомни си за думите ми.
:lol: :lol: :roll: :lol: Стига се излага, бе Динко... не съм някоя баба да ме плашиш с върколаци. Имам се за човек, що годе доста запознат с този вид техника, макар и не професионално. Всеки случай, като те чета съм няколко стотин левъла над теб :mrgreen:
Що дрънкаш врели некипели да ставаш за смях?

Искам да ми обясниш, как ще се скапе ОСа от повече дялове. Може и съвсем разговорно. Моля!

PS: Всеки лаик може да инсталне уиндоус, че и за по малко от час, заедно с персонализацията. Аз обаче за разлика от теб не ползвам само файърфокс и видеоплейър и ми коства още поне ден да си инстална минимума необходим софтуер.
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Mножество дялове на харда

Мнение от realprofesora »

Дано и честността ти е безгранична почти колкото "левелното самочуствие", та в дадения момент да ни кажеш като започне да ти забива компа и да си прави каквото си иска.
Popopopopo
Публикувай отговор