Въпрос за данък на колата

Форум за всякакви дискусии свързани с МПС
Публикувай отговор
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Въпрос за данък на колата

Мнение от Nirvana »

Ще купувам кола, но има нещо, което искам да променя спрямо първоначалната й регистрация при вноса в България през 2010. Колата е EURO3 клас, но с записана и таксувана като кола без катализатор. Сега искам да си я регистрирам в "Местни данъци и такси" като кола с катализатор, за да ми падне данъка повече от 50%, но не знам как да постъпя. Първоно нещо, което се сещам е да отида до някой сервиз, да си платя и да ми издадат документ, че има катализатор, но не знам кой би се съгласил! Другото е, просто да обясня на жената в кметството, но като ги знам какви са чавки, предполагам, че няма да се съгласи.
Освен това ми казаха, че ако освен към мен зачисля и жената като ползвател трябва да плащаме не примерно 30 лв, а 80 лв данък, което е безумно. Нямам сключен брак, затова тя няма да бъде записана като съпруга. Има ли такова нещо изобщо или са ме излъгали?

Дайте акъл какво да направя.
Мерси предварително!
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Аватар
emzo
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1275
Регистриран на: Вто Авг 17, 2004 22:05 pm
Местоположение: Over the net

Re: Въпрос за данък на колата

Мнение от emzo »

Отиваш в представителството на марката и искаш документ, удостоверяващ ЕВРО норматива.

Обачеееее ..... що си мисля, че още не е в сила това ?
диагностика на автомобили
ремап/ OBD тунинг /EGR Off
ремонт на компютърна техника
профилактика на PS3/4
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Въпрос за данък на колата

Мнение от Nirvana »

Точно говорих с един приятел и ми каза, че в данъчното просто декларираш каквото си искаш. Т.е. май няма да е нужна бележка.
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Въпрос за данък на колата

Мнение от sawo »

Ако в документите няма записан катализатор едва ли ще можеш да декларираш, каквото си искаш.
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Въпрос за данък на колата

Мнение от Nirvana »

Според мен е важно какво пише на талона, а там е EURO3, така че трябва да може да се добави.
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
potrebitel
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 55
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:44 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

Re: Въпрос за данък на колата

Мнение от potrebitel »

преди не гледаха какво пише - ти си декларираш каквото си искаш и си носиш евентуално последици за невярната декларация - ама сега като че ли сравняват по талон

за размера на данъка - той е на колата и няма значение дали е един или десет собственика
а като нямаш съпруга - само ти си собственик.
ако имате сключен брак - тя притежава 50% и двамата плащате по 50% от данъка

и що си мисля че за такавва промяна не ти върши работа документ от вносителя - по вероятно е да те накарат да минеш технотест
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Въпрос за данък на колата

Мнение от sawo »

Точно там е тънкия момент - в документите на вносителя каквото пише се приема за честна дума и в КАТ директно ти го вписват в талона без да оглеждат колата реално за катализатор. Отидеш ли обаче в данъчното, там искат копие от талона и почти със сигурност няма да може да я впишат с катализатор, ако в талона пише друго.
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: Въпрос за данък на колата

Мнение от nike718 »

Коя година е тази кола?
И на колко километра, до колкото знам живота му е около 100000 километра.
Аватар
GTI driver
Потребител
Потребител
Мнения: 111
Регистриран на: Пет Ное 07, 2008 18:13 pm

Re: Въпрос за данък на колата

Мнение от GTI driver »

1. Ако колата ти е над 101 кс. не ползваш намаление за това, че колата ти е с катализатор!

2. Щом нямаш сключен брак с жена ти, собственика е този на който е писан договора за покупка на МПС - т.е. на който е регистрирана в КАТ.
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Въпрос за данък на колата

Мнение от realprofesora »

potrebitel написа:
ако имате сключен брак - тя притежава 50% и двамата плащате по 50% от данъка
За недвижими собственост е така(данъка се плаща по 50%), но за движима собственост каквато е автомобила, данъка плаща само този на който се води по документи. Друг е въпроса, ако възникне събитие за делба или промяна на собствеността, тогава вече се иска съгласието и на другия съпруг.
Popopopopo
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Въпрос за данък на колата

Мнение от Nirvana »

Колата е 90 к.с. 2001 год. / 210 000 км
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Аватар
fantamaniaka
Модератор
Модератор
Мнения: 1328
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 16:51 pm
skype: ready.for.use
Местоположение: стара загора
Обратна връзка:

Re: Въпрос за данък на колата

Мнение от fantamaniaka »

за катализатора едва ли ще можеш да впишеш , наистина се ходи до представителството и документи и тн... (Аз щях да пробвам за мотора така)
При теб може и скоро да се възползваш от това че колата минава 14 години.Мисля че доста се намаля данъка тогава.
Mind ever die.They just get faster
Email: fantamaniaka@gmail.com
LZ1GAD
Изображение
potrebitel
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 55
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:44 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

Re: Въпрос за данък на колата

Мнение от potrebitel »

realprofesora написа: за движима собственост каквато е автомобила, данъка плаща само този на който се води по документи.

Е да де. На големия талон са изредени всички собственици. Всеки си плаща част от данъка съобразно дяла собственост. На малкия талон пише само първия собственик - този с най голям дял.
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Въпрос за данък на колата

Мнение от realprofesora »

potrebitel написа:
realprofesora написа: за движима собственост каквато е автомобила, данъка плаща само този на който се води по документи.

Е да де. На големия талон са изредени всички собственици. Всеки си плаща част от данъка съобразно дяла собственост. На малкия талон пише само първия собственик - този с най голям дял.
В случай ,че на големия талон пише собственик само единия съпруг-то той си плаща данъка сам, но това също означава че ако колата е придобита по време на брака , то другия съпруг си притежава 50%, и ако колата се продава му искат подписа и одобрението пред нотариуса.
Popopopopo
Публикувай отговор