k3b and others ...

Задавайте Вашите въпроси за Help and Support относно всички версии на операционната система тук.
Публикувай отговор
Аватар
Dodi
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 60
Регистриран на: Нед Юни 09, 2002 23:54 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

k3b and others ...

Мнение от Dodi »

Бе тия програми при инсталацията им все пише че поддържат само SCSI устройства, немога да си подкарам записвачката. Я кажете програма за записване или нещо с което да емулирам SCSI CD. Благодаря предварително.
[X]Spot
Потребител
Потребител
Мнения: 207
Регистриран на: Съб Мар 29, 2003 22:52 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Мнение от [X]Spot »

xcdroast -> the best :)
Аватар
wiSHmaKeR
Модератор
Модератор
Мнения: 514
Регистриран на: Сря Дек 18, 2002 17:02 pm
Местоположение: Valhalla (Nowhere lands)
Обратна връзка:

Re: k3b and others ...

Мнение от wiSHmaKeR »

Dodi написа:Бе тия програми при инсталацията им все пише че поддържат само SCSI устройства, немога да си подкарам записвачката. Я кажете програма за записване или нещо с което да емулирам SCSI CD. Благодаря предварително.
Че поддържат само SCSI не е вярно, трябва CD-то ти да си е стандартно IDE. Въпроса е че ако използваш ядро 2.4, трябва да качиш ide-scsi емулация, ако ли позваш ядро 2.6, тя вече не е нужна.

Още нещо, което е хубаво да направиш е да си прекомпилираш cdrtools и cdrdao, макар и да не е задължително. Ако ги нямаш - качи ги заедно с всичките им зависимости. Тогава използвай k3bsetup (root) да настроиш групата, в кояти искаш да са потребителите, които ще могат да пишат дискове.

Програмката е изчистена и много близка до Nero за Windows. Ако не ти харесва пробвай gnometoaster (подобна на WinOnCD), eroaster или koncd. Тя е само графичното лице на cdrtools и cdrdao. Така, че ако нещо не може да се записват дисковете проблема е в горните две или в настройките на k3bsetup.
[X]Spot написа:xcdroast -> the best :)
И с нея съм писал дискове но нещо интерфейса не ми допада. Доста неориентиран ми се вижда.
Аватар
Dodi
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 60
Регистриран на: Нед Юни 09, 2002 23:54 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Мнение от Dodi »

Чакайте малко сега, Вие ми говорите за Linux а аз Ви говоря за FreeBSD, разликата е много голяма. При Вас емулацията е направена още при инсталирането на Linux-а, а при мен се изисква аз да я направя на ръка. Ако някой е виждал някъде по сайтовете обяснения как се прави тази емулация под FreeBSD моля да ми даде линка. Благодаря предварително.
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Мнение от admin »

pcscan -lv или нещо от сорта беше да видиш какви устройства имаш
cd /boot/kernel
харесваш си твоя модул и пишеш:
klmload (или нещо от сорта беше командата) модула.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
wiSHmaKeR
Модератор
Модератор
Мнения: 514
Регистриран на: Сря Дек 18, 2002 17:02 pm
Местоположение: Valhalla (Nowhere lands)
Обратна връзка:

Мнение от wiSHmaKeR »

Dodi, аз не ползвам готова компилирана дистрибуция... ядрото сам съм си го настройвал и компилирал (както и всичко останало, но това няма значение), затова знам за разликата между 2.4 и 2.6 Linux ядрата.

Linux ядро 2.4 имаше нужда от включване на опцията IDE-SCSI емулация, а Linux ядро 2.6 няма нужда от емулация, макар и да е запазена тази опция. С него работи без проблем.

Предполагам, че ако сам си компилираш BSD ядрото сигурно ще има опция за емулация (освен ако вече не са я включили, макар че ме съмнява). Не съм компетентен по въпрос *BSD, мисля че единствено admin от този форум може да ти даде някакво решение.
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Мнение от admin »

на FreeBSD е малко по различно, не е като при линукса, там само в кърнъла казваш основните устройства, другото е на модули и трябав да си ги заредиш самичък или да ги опишеш в /boot/loader.conf кой модули да ти зарежда. Първо обаче трябва да провериш с pciconf -lv какви устройства имаш и тогава да зареждаш съответните модули, като разбира се правиш сверката с dmesg дали те вече не са заредени.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
Dodi
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 60
Регистриран на: Нед Юни 09, 2002 23:54 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Мнение от Dodi »

За kldload си прав, само че ако знаех и кой е модула дето трябва да се зарежда ... :) Жалко че не намерих описание кой модул за какво е. Добре че ми казаха че snd_es137x.ko е за
pcm0@pci2:1:0:
class=0x040100 card=0x20001274 chip=0x58801274 rev=0x02 hdr=0x00
vendor = 'Creative (Was: Ensoniq)'
device = '5880 AudioPCI'
class = multimedia
subclass = audio
иначе имаше да зареждам модули като луд докато намеря модула за моята саунд карта :)
WiShMaKeR дано си прав за 2.6 ядрото ...
Аватар
wiSHmaKeR
Модератор
Модератор
Мнения: 514
Регистриран на: Сря Дек 18, 2002 17:02 pm
Местоположение: Valhalla (Nowhere lands)
Обратна връзка:

Мнение от wiSHmaKeR »

Dodi написа:WiShMaKeR дано си прав за 2.6 ядрото ...
В момента съм на работеща Linux машина (ядро 2.6.7) и нямам никакви проблеми.
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Мнение от admin »

DE-SCSI емулация е за коренно различно нещо.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
Dodi
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 60
Регистриран на: Нед Юни 09, 2002 23:54 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Мнение от Dodi »

1. The FreeBSD k3b port supports SCSI drives only.
Ха сега кажете как да направя емулация така че да ми разпознава IDE CR-RW-то като SCSI :)

http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO885 ... tml#BURNCD

това дали ще помогне ?
Аватар
Dodi
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 60
Регистриран на: Нед Юни 09, 2002 23:54 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Мнение от Dodi »

така и така си ровех ...
лека прекомпилация на кернела и всичко е ОК
сега и дискове си записвам и всичко
Публикувай отговор