Уроци за начинаещи

Задавайте Вашите въпроси за Help and Support относно всички версии на операционната система тук.
Публикувай отговор
Аватар
Com_Keen
Потребител
Потребител
Мнения: 119
Регистриран на: Пет Фев 07, 2003 10:39 am
Местоположение: Middle of Nowhere
Обратна връзка:

Уроци за начинаещи

Мнение от Com_Keen »

Моля да кажете от къде мога да намеря свястна докумнетация за Линукс. Имам предвид нещо, което да е подходящо за човек, който до вчера е бачкал с DOS и Windows и от Линукс си няма и понятие. Трябват ми елемнетраните неща - как се инсталират програми, и драйвери как се правят настройки на системата - монитор, видеокарта, драйвери. Щото за мен е непонятно как се работи с пакети и т.н. и инсталирането на драйвер например е доста чуждо занимание без наличието на Device Manager и изпълними файлове... Също бих се радвал да ми кажете с коя дистрибуция да започна като най лесна. В момента се забавлявам с един Knoppix 3.4 ама там нещата не са съвсем истински, щото той си разпознава целия хардуер, и нужда от драйвери няма, а освен това е Live-дистрибуция и не се инсталира на харда, само ми пази настройките. Благодаря. Ако имате нещо качете го. Също би било добре да се намери някакав лист с командите в конзолата... едно време за ДОС имаше такова нещо от типа "като напишеш ТОВА се получава ТОВА + примерче" и то ми помогна да разуча системата. В линукса предполагам че ще са много и много повече, но поне основните... Щото или аз незнам къде да търся или немога да намеря такова нещо! Благодаря предварително
Аватар
ivanov
Потребител
Потребител
Мнения: 162
Регистриран на: Чет Мар 04, 2004 15:46 pm

Мнение от ivanov »

Аз съм с Mandrake и до колкото знам това е най user friendy дистрибуция и подходяща за начинаещи. Повечето настройки могат да се извършват в графичен режим. Ръководство за инсталиране - http://mandrake-linux.hit.bg.
BTW aз също си търся ръководство за командите в конзолата, защото знам само 2-3 :)
На тъп въпрос - тъп отговор с тъп предмет.
Аватар
wiSHmaKeR
Модератор
Модератор
Мнения: 514
Регистриран на: Сря Дек 18, 2002 17:02 pm
Местоположение: Valhalla (Nowhere lands)
Обратна връзка:

Мнение от wiSHmaKeR »

ivanov написа:Аз съм с Mandrake и до колкото знам това е най user friendy дистрибуция и подходяща за начинаещи. Повечето настройки могат да се извършват в графичен режим. Ръководство за инсталиране - http://mandrake-linux.hit.bg.
BTW aз също си търся ръководство за командите в конзолата, защото знам само 2-3 :)
Търси 'bash HOWTO'.
Аватар
Com_Keen
Потребител
Потребител
Мнения: 119
Регистриран на: Пет Фев 07, 2003 10:39 am
Местоположение: Middle of Nowhere
Обратна връзка:

Мнение от Com_Keen »

http://mandrake-linux.hit.bg/ е добро да.. 10х.. ама пак няма как да си инатслирам програма/драйвер :(
wiSHmaKeR, какво е това по специално?
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Мнение от admin »

преди да си инсталираш "програма/драйвер/модул" защо най на пред не отидеш на офицялния сайт на дистрибуцията и не прочетеш първо идеологията на самата операционна система която ползваш, там има отговорите на много въпроси. Ако пък не ти се чете, натискаш буквичката а в шела и даваш таблация, това ще ти извади командите с буквата а и почваш да експерементираш коя за какво е, и така продължаваш на татък.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
John3V
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 805
Регистриран на: Чет Юли 11, 2002 2:33 am
Местоположение: john3v.dom.bg
Обратна връзка:

Мнение от John3V »

Ей, пич ти направо ме умря - кнопикс не бил истински :-)))
а ти какво очакваше, да ти се изтапани с черното екранче и да пишеш като умопомрачен ли? (и това го може, натисни F2 в началото и влез в експертните опции и му дай text only ;-) )
Кнопикс-а е жива дситрибуция на дебиан (специално този, ако не се лъжа) и може да си се инсталира на хард диска, нуждае се от 2.2Gb свободни (заедно със суап дяла) , виж на сайта на кнопер какво пише, но доколкото си спомням от версия 3.3 става с команда (в шела естествено) hddinstall или knx-hddinstall , може и да ги бъркам малко, но си има сумати и хелп за целта. Ако разгледаш малко по-добре кнопикс, ще разбереш че един наистина добре инсталиран линукс трябва да изглежда така.
А по въпроса за Mandrake: ми от по-запознати в началните стъпки в линкс съм чувал че препоръчват SuSe, а аз съм на мнение, че нито една дистрибуция на линукс не може да насади толкова лоши впечатления в потребителя, както мандрейка.
"Инсталацията" на каквото и да е, зависии от самата дистрибуция на лина, в най-честите случаи (там където се ползва редхет, мандрейк и подобни) протича почти като под уиндоус с инсталационни пакети *.rpm, докато точно този кнпикс си има направо едно (еййй, как се казваше) подобно на бозата за инсталиране на антивирус, драйвер за видеото, плъгин за макромедийските дивотии и т.н., мноооо френдли е направено, чак колегите си го харесаха.
Има си и жив линукс - тайликс ако не се лъжа, който си е нашенска дистрибуция и е предимно на български (даже имам едно cd)
За повече инфо - виж в гугъл, като му дадеш да търси само в БГ сайтове.
Айде късмет с начинанието :-)
Аватар
Com_Keen
Потребител
Потребител
Мнения: 119
Регистриран на: Пет Фев 07, 2003 10:39 am
Местоположение: Middle of Nowhere
Обратна връзка:

Мнение от Com_Keen »

admin написа: натискаш буквичката а в шела и даваш таблация, това ще ти извади командите с буквата а и почваш да експерементираш коя за какво е, и така продължаваш на татък.
ааа това е вече нещо... 10х...
Аватар
Com_Keen
Потребител
Потребител
Мнения: 119
Регистриран на: Пет Фев 07, 2003 10:39 am
Местоположение: Middle of Nowhere
Обратна връзка:

Мнение от Com_Keen »

John3V под "не истински" имах предвид, че след като е лайв дистрибуция, то на него немогат да се инсталират допълнителни програми/модули. А да го инсталирам на харда, знам че може но незнам как. Иначе е много готин, да.
Мерсим за съветите...
Аватар
ivanov
Потребител
Потребител
Мнения: 162
Регистриран на: Чет Мар 04, 2004 15:46 pm

Мнение от ivanov »

John3V, въпреки, че ползвам Mandrake и аз съм съгласен, че "насажда" гадни емоции в потребителите... Монитора ми не иска да го пусне на 100Hz (Х ми казва, че нямам монитор :evil: ), поддържа един куп принтери панасоник - баш моят не, поддържа един куп скенери НР, баш моят-не...
На тъп въпрос - тъп отговор с тъп предмет.
Аватар
John3V
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 805
Регистриран на: Чет Юли 11, 2002 2:33 am
Местоположение: john3v.dom.bg
Обратна връзка:

Мнение от John3V »

Com_Keen: нали ти казах командите за инсталация на харда.
Иванов: даже с новото kde пак не успях да пусна повече от 85 Hz, хубаво че на монитора имам оувърскен и от там спирам трептенето.
Но като цяло, само този линкс - мандрейк ми е забивал досега.
Аватар
ivanov
Потребител
Потребител
Мнения: 162
Регистриран на: Чет Мар 04, 2004 15:46 pm

Мнение от ivanov »

John3V - Маndrake взе да ми завива повече от боза... и познай какво му се случи... :twisted:

http://gd.tuwien.ac.at/opsys/linux/unix_book.pdf
http://gd.tuwien.ac.at/opsys/linux/users_guide.pdf

New!

Изображение
На тъп въпрос - тъп отговор с тъп предмет.
Аватар
Dodi
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 60
Регистриран на: Нед Юни 09, 2002 23:54 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Мнение от Dodi »

ivanov а да си инсталирал/ъпрейтвал ghostscript ?!?!?!?!?
Публикувай отговор