Архитектурата в Стара Загора

Всичко свързано с град Стара Загора.
G7G
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 614
Регистриран на: Съб Яну 13, 2018 18:48 pm
Местоположение: Великденски Острови

Архитектурата в Стара Загора

Мнение от G7G »

Интересна дискусия за архитектурата заформихте в темата за летището.
Предлагам тук да дискутираме това, за да не разводняваме темите.

Ще пренеса всичките мнения тук чрез цитиране :cheers:
G7G написа: Пет Апр 10, 2020 14:49 pm Тъкмо преди малко го качих в канала си.
Ето ви го.
Може ли кмет на 8000 годишен град да говори така?
Грам достойнство не виждам, както и никакво самочувствие !
https://youtu.be/9couuRzjpXU
slimarkov написа: Пет Апр 10, 2020 17:17 pm
G7G написа: Пет Апр 10, 2020 14:49 pm Тъкмо преди малко го качих в канала си.
Ето ви го.
Може ли кмет на 8000 годишен град да говори така?
Грам достойнство не виждам, както и никакво самочувствие !
https://youtu.be/9couuRzjpXU
По-добре го изтрий това унизително за града видео.
Нищо вярно не се казва в него така или иначе.
G7G написа: Пет Апр 10, 2020 18:42 pm Аз и да го изтрия, оригиналното видео на телевизия Стойчев си стои.
Исках да покажа как разсъждава кмет на 8000 годишен град !
Тъжно и жалко е...
slimarkov написа: Пет Апр 10, 2020 19:53 pm
G7G написа: Пет Апр 10, 2020 18:42 pm Аз и да го изтрия, оригиналното видео на телевизия Стойчев си стои.
Исках да покажа как разсъждава кмет на 8000 годишен град !
Тъжно и жалко е...
Човек на такъв висок административен пост би трябвало да си мери приказките.
Да не говорим за силата на думите, които градят бъдещето и заличават (т.е. изменят) миналото.

Иначе кметът е прав за едно. Стара Загора няма стар град, защото той почти изцяло е изгорен от османците.
Но пък има античен град и модерен град, където кметът може да се прояви като добър стратег и урбанист.

Да не разводняваме темата за летището с такива неща обаче.
Тодоров заедно с централната власт трябва да намерят начин да привлекат стартегически инвеститор за него.
abc написа: Съб Апр 11, 2020 1:13 am
slimarkov написа: Пет Апр 10, 2020 19:53 pm
G7G написа: Пет Апр 10, 2020 18:42 pm Аз и да го изтрия, оригиналното видео на телевизия Стойчев си стои.
Исках да покажа как разсъждава кмет на 8000 годишен град !
Тъжно и жалко е...
Човек на такъв висок административен пост би трябвало да си мери приказките.
Да не говорим за силата на думите, които градят бъдещето и заличават (т.е. изменят) миналото.

Иначе кметът е прав за едно. Стара Загора няма стар град, защото той почти изцяло е изгорен от османците.
Но пък има античен град и модерен град, където кметът може да се прояви като добър стратег и урбанист.

Да не разводняваме темата за летището с такива неща обаче.
Тодоров заедно с централната власт трябва да намерят начин да привлекат стартегически инвеститор за него.
Обаче не е като да няма възрожденски архитекрура и в Стара Загора.
На първо четене се сещам веднага за Музея на Гео Милев, както и Хилендарския метох, където се е обучавал самият Левски.
А като "нямало сгради", нека да си ги възстановим. Къде спа Живко 10 години? :closed:
Или му се по-лесно нищо да не прави, вместо да реставрира/състари 20-на сгради в центъра, с което бързо ще заминем главничката и капана в Майнатаун.

Санкт Петербург има например много качествени възстановки на дори чисто нови сгради в типичния стил за града отпреди 100 години. Така се сливат, че не могат да се различат. Неслучайно градът е туристическа столица на Русия.
Давам го като изричен пример за качествена работа с автентични материали, а не някакви нискобюджетни Дисни ленд реплики, като на други места.
Разбира се тази работа може да стане с мотивирани и добре платени качествени строители, а не с най-евтините възможни работници, подбрани от малцинствата, докато половината от бюджетът по програмата е потънал в нечии джобчета.

В Стара Загора през соца яко е играл булдозерът дори в идеалния център. Предполагам и в Пловдив, но в далеч по-малка степен.
Та това не са някакви "дадености", а просто управленски решения отпреди 50-60 години, които за времето си може да са се считали за далновидни.

Факт е, че голяма част от центъра на Пловдив извън туристическите точки прилича на някакво затънтено село, докато в Стара Загора е цивилизовано и балансирано навсякъде. Пакт продукт на решения отпреди 50-60 години, както и заради градския план на Лубор Байер, за какъвто в ориенталско-наследения Пловдив не са и чували.
slimarkov написа: Пет Апр 10, 2020 19:53 pm
С теб сме коментирали преди добрата практика в Скопие за оформяне на центъра и състаряване на соц сградите там.
Тук искам само да допълня, че стиропореното "македонско" (реално българско) културно наследтсво там не го одобрявам.

Просто богата община като старозагорската трябва да обезщети хората от точно 3, 4 блока на пешеходната зона със същата площ ново строителство, а да събори тези соц сгради и на тяхно място да изгради по-ниски, но изящни сгради в стар стил. Разбира се, това може да се прави сграда по сграда. Така ще има пари, а ще липсва хаус. Сигурно има и еврофинансиране за възстановяване на историческия облик на градовете. Налятите пари ще се избият стократно от туризъм...
abc написа: Съб Апр 11, 2020 2:23 am Идеята в Скопие е добра сама по себе си.
Въпросът е, че е правена като цяло нискобюджетно и сградите не са правени по автентичен начин и с автентични материали, а много често с производни на стириопор.

Но има и много добри изпълнения дори и оттам.
Например това:
Изображение

Затова посочих за пример Санкт Петербург, където се правят доста по-автентично нещата.

За етажността не съм много съгласен, че трябва да се намалява. В Италия например масово сградите от Мусолиново време са дори по 6-7 етажа в центровете, а да не говорим, че са и с високи тавани, което може да се равни на 10-етажни съвременни сгради.

Изображение

В Стара Загора нещо такова може да се направи, но да се използва по-бароков и пищен стил или пък Art-Nouveau, доста характерен за България отпреди 100 години.

https://scontent.fsof8-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5EB5129F

Въпрос просто на работа.
slimarkov написа: Съб Апр 11, 2020 2:56 am Много по-добре е ниско строителство в историческия център (до 6 етажа), с два сити клъстъра отстрани - един в южната част на кв.Бедечка и друг в най-източната част на кв.Железник.
Като цяло според мен жилищното строителство в града е добре да се ограничи до 6-8 етажа, а офисното да има заложен минимум от 12 етажа и да се стимулира това над 18-20 етажа.

Нека продължим тази дискусия в друга тема.
Тази е за летището. :)
abc написа: Съб Апр 11, 2020 5:42 am Вместо да пръскат кинти за безмислени никому ненужни кръгови, можеха да организарат реставриране на сградите по главната и центъра, за да им се възвърне автентичния вид отпреди 1944 г.
Толкова ли трудно е било?
За 10 години щяха да са ги привършили вече.

Дори и да са по-нови контструкции, защото с булдозери се бутнали царските сгради, толкова по-добре за сградите - тъкмо ще са по-здрави и използваеми.

В Пловдив точно до операта веднъж видях цяла сграда признак, на която само фасадата боядисана, а вътре цялата сграда изджумучена. Откъм главната не си личи, че е сграда-призрак, но от задната страна е направо покъртително. :gamer:
Сигурно 80% от сградите им са в подобно състояние и стоят само за параван с фасадите си. :crazyeye:

Може и стар град във възрожденски стил да си направим. Пловдивският по-голямата част е построен през социализма. А в Македония има цели новоизградени от нулата. То и Банско е така общо взето.
В Азия строят масово цели будиски манастирски комплекси от дърво с цел да увеличат туристите. Като минат години, едва ли някой ще помни кога точно е направено, ако е направено достатъчно качествено и автентично.
Идеи има хиляди от други места, даже без да се напъваме тепърва да ги измисляме, само кметът да се събуди от зимен сън, вместо да се опрадава че нямало сгради и други тинтири-минтири. :crazyeye:
Аватар
slimarkov
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2979
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 0:03 am

Re: Архитектурата в Стара Загора

Мнение от slimarkov »

Добра работа, браво. :)
G7G
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 614
Регистриран на: Съб Яну 13, 2018 18:48 pm
Местоположение: Великденски Острови

Re: Архитектурата в Стара Загора

Мнение от G7G »

Дайте да обогатим темата-може ли да постнете снимки на състарени соц сгради да се види разликата ,че ми стана любопитно?
Аватар
slimarkov
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2979
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 0:03 am

Re: Архитектурата в Стара Загора

Мнение от slimarkov »

G7G написа: Съб Апр 11, 2020 14:36 pm Дайте да обогатим темата-може ли да постнете снимки на състарени соц сгради да се види разликата ,че ми стана любопитно?
Аз съм показвал преди, но и тук щях да покажа.
Като имам време тези дни.

Иначе вижте колко як център спретнаха в Скопие.
Като изключим кражбите на история там.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Последно промяна от slimarkov на Съб Апр 11, 2020 15:32 pm, променено общо 2 пъти.
G7G
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 614
Регистриран на: Съб Яну 13, 2018 18:48 pm
Местоположение: Великденски Острови

Re: Архитектурата в Стара Загора

Мнение от G7G »

Ясно ,ама не мога да си обясня как един отвратителен соц блок в центъра би се превърнал в такава хубава сграда тип 20-те или 30-те?
Или трябва да се срутват и наново да се строи-това направо го изключете като възможност в тая умряла държава и още по-заспала община!
Аватар
slimarkov
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2979
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 0:03 am

Re: Архитектурата в Стара Загора

Мнение от slimarkov »

G7G написа: Съб Апр 11, 2020 15:30 pm Ясно ,ама не мога да си обясня как един отвратителен соц блок в центъра би се превърнал в такава хубава сграда тип 20-те или 30-те?
Или трябва да се срутват и наново да се строи-това направо го изключете като възможност в тая умряла държава и още по-заспала община!
Могат да се направят с окачени фасади, но аз лично предпочитам събаряне и изграждане на чисто.
Една сграда на 4-годишен кметски мандат да се прави за 20 години ще има напълно обновен център.
Последно промяна от slimarkov на Нед Апр 12, 2020 1:20 am, променено общо 2 пъти.
G7G
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 614
Регистриран на: Съб Яну 13, 2018 18:48 pm
Местоположение: Великденски Острови

Re: Архитектурата в Стара Загора

Мнение от G7G »

Ами стария съвет го събориха, от него можеше да се почне ,но там ще се строи поредната скучна административна сграда на 3-4 етажа.
Как може на такова ключово място зад Универсалния да ми вдигаш поредния безличен бетонен кошер?
Толкова ли не можаха нещо друго да измислят, кредит ако трябва да тегли градът, да се построи нещо, което ще е красиво и оригинално, а не поредния шибан и безличен бетон!
Аватар
slimarkov
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2979
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 0:03 am

Re: Архитектурата в Стара Загора

Мнение от slimarkov »

G7G написа: Съб Апр 11, 2020 15:38 pm Ами стария съвет го събориха, от него можеше да се почне ,но там ще се строи поредната скучна административна сграда на 3-4 етажа.
Как може на такова ключово място зад Универсалния да ми вдигаш поредния безличен бетонен кошер?
Толкова ли не можаха нещо друго да измислят, кредит ако трябва да тегли градът, да се построи нещо, което ще е красиво и оригинално, а не поредния шибан и безличен бетон!
Липсва елементарна визия за бъдещото развитие и роля на града.
Какъв град искат да развиват?

Или трябва да сложат фокуса на напълно модерен град със стъклени фасади и небостъргачи, или да преизградят историческия център и да развиват туризъм. Може и двете, но те не могат и едното да постигнат, защото им липсва воля, познание и размах.

С две думи, абсолютни неграмотници са масово из общината. :)
G7G
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 614
Регистриран на: Съб Яну 13, 2018 18:48 pm
Местоположение: Великденски Острови

Re: Архитектурата в Стара Загора

Мнение от G7G »

Аз бях предложил в групичката на кмета с модератор пловдивчанин, от която група гонят и банват старозагорци наред, че по света правят сградите с модерна визия, стъклен дизайн, модерен вид-никой не ме отрази, както и нито едно друго нещо, което бях предлагал в групата, от която накрая и без да нарушавам правилата ме изгониха.

Прав си,че нямат визия за това как ще изглежда градът ни. Но какво друго може да се очаква от хора, които смятат,че сме нямали нито история, нито дадености...
Последно промяна от G7G на Съб Апр 11, 2020 17:24 pm, променено общо 1 път.
abc
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 963
Регистриран на: Нед Апр 18, 2010 22:58 pm

Re: Архитектурата в Стара Загора

Мнение от abc »

И кой го е избрал този наглец за модератор? Как му е никът?
Или поредният безработен пловдичанин си търси препитание. :crazyeye:

Принципно е и ясно, че развитие на стратегия за града в една или друга посока изисква по-високо ниво от масовия facebook потребител, затънал и интересуващ се от битовите си проблеми.
Но и в общината болщинството са с подобен кокошкарски манталитет.
G7G
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 614
Регистриран на: Съб Яну 13, 2018 18:48 pm
Местоположение: Великденски Острови

Re: Архитектурата в Стара Загора

Мнение от G7G »

Гледам снимката от площада в Скопие и си казвам колко сме далеч само.
Та ние нещо толкова елементарно и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО като прекрасен истински фонтан нямаме в центъра пред общината, какво да говорим за другите неща...
abc
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 963
Регистриран на: Нед Апр 18, 2010 22:58 pm

Re: Архитектурата в Стара Загора

Мнение от abc »

slimarkov написа: Съб Апр 11, 2020 15:34 pm
G7G написа: Съб Апр 11, 2020 15:30 pm Ясно ,ама не мога да си обясня как един отвратителен соц блок в центъра би се превърнал в такава хубава сграда тип 20-те или 30-те?
Или трябва да се срутват и наново да се строи-това направо го изключете като възможност в тая умряла държава и още по-заспала община!
Могат да е направят с окачени фасади, но аз лично предпочитам събаряне и изграждане на чисто.
Една сграда на 4-годишен кметски мандат да се прави за 20 години ще има напълно обновен център.
Не мисля, че блоковете в центъра са лоши, имайки предвид, че не са ремонтирани от построяването си. Те са строени през 60-те години, когато нивото на строителство е било добро. Нивото пада след 1975-1980 г., но в центъра нямаме такива - вече говорим за далечни квартали като Железник, Зора, Три чучура и т.н.

Относно връщането на вида отпреди 1944 г. - не мисля, че окачената фасада е решение.
По-скоро трябва да се работи по автентичния начин отпреди 100 години, за да се получи желаният ефект, но с качествени съвременни материали, използвани в Австрия и Германия например.

И най-красивите старинни сгради, които ги виждате в София например, на ниво груб строеж по нищо не се различават от днешните или тези от соца.
Оттам насетне обаче фасадите им и покривите правят разликата.
Аватар
slimarkov
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2979
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 0:03 am

Re: Архитектурата в Стара Загора

Мнение от slimarkov »

abc написа: Съб Апр 11, 2020 18:16 pm
slimarkov написа: Съб Апр 11, 2020 15:34 pm
G7G написа: Съб Апр 11, 2020 15:30 pm Ясно ,ама не мога да си обясня как един отвратителен соц блок в центъра би се превърнал в такава хубава сграда тип 20-те или 30-те?
Или трябва да се срутват и наново да се строи-това направо го изключете като възможност в тая умряла държава и още по-заспала община!
Могат да е направят с окачени фасади, но аз лично предпочитам събаряне и изграждане на чисто.
Една сграда на 4-годишен кметски мандат да се прави за 20 години ще има напълно обновен център.
Не мисля, че блоковете в центъра са лоши, имайки предвид, че не са ремонтирани от построяването си. Те са строени през 60-те години, когато нивото на строителство е било добро. Нивото пада след 1975-1980 г., но в центъра нямаме такива - вече говорим за далечни квартали като Железник, Зора, Три чучура и т.н.

Относно връщането на вида отпреди 1944 г. - не мисля, че окачената фасада е решение.
По-скоро трябва да се работи по автентичния начин отпреди 100 години, за да се получи желаният ефект, но с качествени съвременни материали, използвани в Австрия и Германия например.

И най-красивите старинни сгради, които ги виждате в София например, на ниво груб строеж по нищо не се различават от днешните или тези от соца.
Оттам насетне обаче фасадите им и покривите правят разликата.
Сградите от 1955-1965 година наистина са с много добро качество на изпълнение и са доста просторни, но при тяхното проектиране не са влезли в сила някои фундаментални антисеизмични норми.

Затова тези сгради е най-добре да се подменят напълно.
G7G
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 614
Регистриран на: Съб Яну 13, 2018 18:48 pm
Местоположение: Великденски Острови

Re: Архитектурата в Стара Загора

Мнение от G7G »

Това няма как да стане, да се събарят и да се вдигат нови разкошни и красиви сгради.
Най-много да се санират с някоя отвратителна разцветка като жълто-синьо или нещо подобно.
Който и от двата начина да се избере-хипермодерна визия или състаряване , ще е добре.
За нещастие, няма да видим нито едното, нито другото.
Както виждаме, соц блоковете по пешеходния не се пипат, а си стоят така и загрозяват ТОТАЛНО всичко наоколо.
Високата сграда на синдикален дом също може да стане с визия като мини небостъргач с ремонтирано пространство наоколо и да отвори центъра-нищо подобно не се прави.
На мястото на съборения съвет ще вдигат безлична бетонна кутия!
Пак казвам-даже истински фонтан нямаме пред общината, нещо задължително и толкова елементарно, каквото заслужавахме!
Аватар
slimarkov
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2979
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 0:03 am

Re: Архитектурата в Стара Загора

Мнение от slimarkov »

G7G написа: Нед Апр 12, 2020 9:56 am Това няма как да стане, да се събарят и да се вдигат нови разкошни и красиви сгради.
Най-много да се санират с някоя отвратителна разцветка като жълто-синьо или нещо подобно.
Който и от двата начина да се избере-хипермодерна визия или състаряване , ще е добре.
За нещастие, няма да видим нито едното, нито другото.
Както виждаме, соц блоковете по пешеходния не се пипат, а си стоят така и загрозяват ТОТАЛНО всичко наоколо.
Високата сграда на синдикален дом също може да стане с визия като мини небостъргач с ремонтирано пространство наоколо и да отвори центъра-нищо подобно не се прави.
На мястото на съборения съвет ще вдигат безлична бетонна кутия!
Пак казвам-даже истински фонтан нямаме пред общината, нещо задължително и толкова елементарно, каквото заслужавахме!
За всичко има решение, когато има желание.
Може да се работи по вторичен градски център, който постепенно да измести настоящия.

Много ме е яд, че не направиха един голям паметник "Кан Тервел - Спасителят на Европа" там.
Все пак човекът е спасил не само Европа от арасбките нашествеиници, но и е освободил Стара Загора от лапите на римляните от Източната римска империя.
Публикувай отговор