хора без образование се представят за лекари в оптика 2N

Яко PHUN ;-)
Място за разтоварване на умствения багаж на потребителят! Вицове-мицове, клипове, закачалки за откачалки и тем подобни яко къртещи фаянса на комшията нещица.
pls
Новак
Новак
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 22:03 pm

хора без образование се представят за лекари в оптика 2N

Мнение от pls »

В оптика 2N в кауфланд стара загора не само работят хора без образование т.е. не са оптици, но си и позволяват да определят диоптъра на пациентите без да имат нито нужните знания нито законовото право. В западните държави тези хора се наричат оптометристи, но в България такава специалност все още няма и определянето на рефракцията се извършва от офталмолози - очни лекари. Питам докога ще си позволяват определени хора да се подиграват със здравето ни само защото има начин да печелят от това?
Последно промяна от pls на Пет Окт 30, 2009 19:17 pm, променено общо 1 път.
Аватар
jerry
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1137
Регистриран на: Чет Дек 09, 2004 3:56 am
Местоположение: S. Wind Основен Клас: Mage Слабост: Mele Damge Питие: Бира

Re: хора без образование се представят за лекари

Мнение от jerry »

За здравната система се е говорило доста пъти в този форум. Положението е трагично. Ако искаш всичко да е както трябва, трябва да отидеш при някой афторитетен или на частно, пак при някой добър.

Направо човек да го е страх да се разболее!
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: хора без образование се представят за лекари

Мнение от admin »

Аз се бях натресал ей така на една оптика, няма да ви казвам колко чифта диоптри смених за 3 месеца разни "френски" оптики и т.н. Най на края отидох при д-р Джелебов и ми каза след прегледа: Станал си жертва на измама, първо лупите не са френски, а китайски и второ нямаш нужда от очила. Оптиката в която ме излъгаха че ми продават "френски" стъкла е на бул. Руски под универсалния (на по - долната пресечка) до пенсионерския клуб там има също автобусна спирка.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
AquiLA^
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 559
Регистриран на: Съб Ное 15, 2003 0:48 am
skype: aqu1la
Местоположение: Стара Загора

Re: хора без образование се представят за лекари

Мнение от AquiLA^ »

Тъкмо съм решил да си правя преглед на очите. Ще ми препоръчате ли къде да отида?
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: хора без образование се представят за лекари

Мнение от admin »

Веднага ти препоръчвам без да се замислям д-р Джелебов (можеш да потърсиш телефона му във вестника)
"There is no 'patch' for stupidity."
pls
Новак
Новак
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 22:03 pm

Re: хора без образование се представят за лекари

Мнение от pls »

Да така е Джелебов е един от най добрите в града.Има кабинет в сити центъра , но пък в тяхната оптика е доста скъпичко можеш ако имаш нужда от очила първо да обиколиш няколко оптики и да видиш какво ще ти струва но задължително питай като си получаваш очилата дали ще ти дадат опаковките - знам от опит в някои оптики ги дават. И си искай гаранцията на стъклата :) защото такава дават само на по - хубавите стъкла каквито ще те убеждават да си купиш ( за да не ти пробутат някви китайски )
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: хора без образование се представят за лекари

Мнение от sawo »

Аз си взех очила от оптиката до пенсионерския клуб (доста малък диоптър) и съм доволен - на 3 места съм ходил и навсякъде ми потвърдиха същия диоптър който ми определиха там с компютър. Не си спомням точно какви лупи ми представиха, но бяха устойчиви на драскане, имаха защита от слънчевата светлина, заслепяване от автомобили и какво ли не и наистина вече 2 или 3 години очилата нямат и драскотина и си виждам перфектно с тях. Даже и китайски да са лупите, за такъв тип продукти бих им се доверил все пак имат най-много опит в работата със стъкло и порцелан. Интересно как този доктор е определил произхода на едно стъкло само като го погледне, но не се учудвам в България всеки гледа да изкара другия най-черен и най-некадърен. Така или иначе това е малко извън темата, защото в тази оптика лекарката 100% има образование понеже работи и със военната комисия.
Все пак admin определено бих отишъл някъде да ми проверят очите с компютър - той директно ти вади разпечатка колко диоптъра имаш така някой да ти каже трябват ти очила не ти трябват очила е вятър работа ти като видиш цифрите сам ще си прецениш трябват ли ти или не.
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: хора без образование се представят за лекари в оптика 2N

Мнение от admin »

Сложи очилата на една машинка и така. Няма лошо за оптиката ама да не ме лъжат че са френски, още повече ме убеждават и ми слагат екстри на очилата който въобще не ми трябват. 0.5 на едното и 0.25 на другото око го има това отклонение 99% от населението на планетата. Още повече ми дават екстри за затъмнение на стъклото при положение че аз ще работя само пред компютъра с тях. Докотора ме пита за какво ми е това затъмнение, аз му викам не знам, предложиха ми го като екстра, след което ме кара да се замисля при положение че ще работя с тях пред компютъра за какъв чеп ми е това затъмнение, да ми натоварва зрението повече ли.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: хора без образование се представят за лекари в оптика 2N

Мнение от sawo »

admin написа:Сложи очилата на една машинка и така. Няма лошо за оптиката ама да не ме лъжат че са френски, още повече ме убеждават и ми слагат екстри на очилата който въобще не ми трябват. 0.5 на едното и 0.25 на другото око го има това отклонение 99% от населението на планетата. Още повече ми дават екстри за затъмнение на стъклото при положение че аз ще работя само пред компютъра с тях. Докотора ме пита за какво ми е това затъмнение, аз му викам не знам, предложиха ми го като екстра, след което ме кара да се замисля при положение че ще работя с тях пред компютъра за какъв чеп ми е това затъмнение, да ми натоварва зрението повече ли.
Всъщност точно пред компютъра това може да ти върши работата, понеже яркостта на монитора ти натоварва зрението и дали ще си я намалиш сам от монитора или ще имаш очила които я намалят до известна степен все е от полза. Така или иначе щом не ти трябват такива неща просто казваш че не ги искаш и готово :)
0,5 диоптъра изобщо не са чак толкова малко аз имам под 0,3 и на двете и лекаря ми каза че принципно аз си решавам, но ако мога е добре да нося очилата. Като съм на компютър или се налага да шофирам през нощта ги слагам и определено има полза, а ако имах 0,5 сигурно и постоянно щях да ги нося.
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: хора без образование се представят за лекари в оптика 2N

Мнение от admin »

Е да де ти така предполагаш, ама лекаря не мислеше така и аз го послушах. От 3 години, чета, шофирам денем - нощем, вися пред компютъра и нямам никакви проблеми.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: хора без образование се представят за лекари в оптика 2N

Мнение от sawo »

Със 0,5 най-малкото няма да виждаш добре знаците в далечината или пък секундите на светофарите, отделно че по този начин се забавя и времето за реакция на шофьора - това ни го обясняваха още по време на шофьорските курсове.
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: хора без образование се представят за лекари в оптика 2N

Мнение от admin »

Виждам като орел даже :lol: Аз и една позната питах по icq-то и тя ми каза същото че 0.5 за стигматизъм не е нищо.
"There is no 'patch' for stupidity."
pls
Новак
Новак
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 22:03 pm

Re: хора без образование се представят за лекари в оптика 2N

Мнение от pls »

така е 0.5 цилиндър не е много общо взето може и без него , но при непрекъснато напрягане на очния нерв за да фиксира окото може да се появи главоболие. Можеш и с и без очила но за пред компютъра с едни подходящи е по - добре отколкото без. И да ти кажа има разлика и не е възможно да не си я усетил :wink: Вижда се по - ясно когато сложиш очилата. А за по- далечни обекти / надписи без очилата ги виждаш леко размазани. Аз съм с 0.5 цилиндър и едва след като ги сложих разбрах , че можело да се вижда по - ясно дотогава предполагах че виждам идеално :D
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: хора без образование се представят за лекари в оптика 2N

Мнение от sawo »

pls написа:така е 0.5 цилиндър не е много общо взето може и без него , но при непрекъснато напрягане на очния нерв за да фиксира окото може да се появи главоболие. Можеш и с и без очила но за пред компютъра с едни подходящи е по - добре отколкото без. И да ти кажа има разлика и не е възможно да не си я усетил :wink: Вижда се по - ясно когато сложиш очилата. А за по- далечни обекти / надписи без очилата ги виждаш леко размазани. Аз съм с 0.5 цилиндър и едва след като ги сложих разбрах , че можело да се вижда по - ясно дотогава предполагах че виждам идеално :D
Аз бях същата работа - докато не ме прегледаха си мислих и аз че виждам като орел, ама.. :D За астигматизъм е даже препоръчително постоянно да се носят очила, или най-малкото като се правят неща които натоварват очите, защото иначе се влошава положението, може да се получи главоболие и други неприятни ефекти :)
iliya
Новак
Новак
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Сеп 27, 2021 15:57 pm

Re: хора без образование се представят за лекари в оптика 2N

Мнение от iliya »

Някои оптики онлайн са също некоректни.
Мисля, че човек трябва да е по-мнителен когато е задраскана една цена, а до нея е добавена друга почти два пътипо-ниска, едва ли не отстъпка. Всъщност в повечето случаи няма отстъпка.
Публикувай отговор