Пътуване до Турция, Истанбул

Задавайте тука въпроси от всякакво естество , които НЕ попадат във форумите по-долу.
Публикувай отговор
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Пътуване до Турция, Истанбул

Мнение от nike718 »

Колеги,
налага ми се да пътувам с автомобил до Истанбул.
Моля дайте съвети и насоки за безпроблемно пътуване.
До тук съм извадил зелена карта на колата и съм си приготвил паспорта.
Интересува ме какво друго трябва да нося, как се плащат магистралите им, и съвети за безопасност, да си обменя ли лири тук или от там да си тегля. Ще пътувам по работа до там,нямам намерение да купувам от там нищо.
Благодаря предварително!
Аватар
zvezda
Потребител
Потребител
Мнения: 278
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:40 pm

Re: Пътуване до Турция, Истанбул

Мнение от zvezda »

Пълномощно за колата, ако е служебна.
Макар да не сме пътували толкова много, на връщане редовно е имало голямо чакане на границата, та може да обмислиш вариант за минаване през турско-гръцката и гръцко-българската граница.
Движението в Истанбул е лудница. Както каза един познат - има само едно правило - пазиш тоя пред теб. :lol:
genkogenev
Потребител
Потребител
Мнения: 155
Регистриран на: Чет Мар 01, 2012 21:19 pm

Re: Пътуване до Турция, Истанбул

Мнение от genkogenev »

GPS -а е задължителен . Ако имаш работа с автомобила в града , тръгни с по-малка кола .
Аватар
Vesenceto
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 586
Регистриран на: Сря Окт 12, 2005 21:20 pm
Обратна връзка:

Re: Пътуване до Турция, Истанбул

Мнение от Vesenceto »

По - добре от тук си обмени пари... и внимавай какво изнасяш от страната, че турците много тарашат...
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: Пътуване до Турция, Истанбул

Мнение от nike718 »

Благодаря на всички!
ще пътувам с личният си автомобил, GPS съм подготвил, няма да нося нищо особено на там и обратно, целта не е търговия.

Нещо за магистралите, къде се купува винетка или там каквото е и колко струва?
Аватар
ronaldo7
Потребител
Потребител
Мнения: 232
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 9:09 am

Re: Пътуване до Турция, Истанбул

Мнение от ronaldo7 »

nike718 написа:Благодаря на всички!
ще пътувам с личният си автомобил, GPS съм подготвил, няма да нося нищо особено на там и обратно, целта не е търговия.

Нещо за магистралите, къде се купува винетка или там каквото е и колко струва?
Платената магистрала започва малко след Одрин. На толпункта минаваш без изобщо да спираш, само се намалява скоростта. Най-вероятно ще чуеш аларма, но споко, продължаваш си. На входа на Истанбул има същия толпункт, това е края на платената магистрала. ПРЕДИ пункта вдясно (има много голямо уширение с място за спиране) има двуетажна бяла сграда откъдето се купува въпросния стикер. Прави се с паспорта на собственика и талона на колата, тези данни се въвеждат в чипа за да не може той да се отлепва и залепва на друга кола. След 20,00 ч. сградата затваря и продажбите се осъществяват от специален микробус със светеща табела, паркиран пред сградата,така че, обслужването е денонощно. Ако сградата работи, може да минете и с 30 лири, но тези от микробуса зареждат за минимум 50 лири, достатъчни за 7 минавания отсечката Одрин - Истанбул. Залепваш стикера на предния джам зад огледалото и минаваш през толпункта.
Стикери се продават и на входа на магистралата след Одрин , но трябва да пресичах през платната за движение тъй като сградата е от другата страна на пътя.
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: Пътуване до Турция, Истанбул

Мнение от nike718 »

Благодаря на всички, пътуването беше успешно и Вашите съвети ми бяха много полезни!
Аватар
Galahad
Потребител
Потребител
Мнения: 106
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 20:51 pm

Re: Пътуване до Турция, Истанбул

Мнение от Galahad »

zvezda написа:Пълномощно за колата, ако е служебна.
Макар да не сме пътували толкова много, на връщане редовно е имало голямо чакане на границата, та може да обмислиш вариант за минаване през турско-гръцката и гръцко-българската граница.
Движението в Истанбул е лудница. Както каза един познат - има само едно правило - пазиш тоя пред теб. :lol:
Ще пътувам със служебна кола, сигурно ли е, че ще ми трябва пълномощно?
The American Dream only makes sense if you're sleeping.
Аватар
Galahad
Потребител
Потребител
Мнения: 106
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 20:51 pm

Re: Пътуване до Турция, Истанбул

Мнение от Galahad »

nike718 написа:Благодаря на всички, пътуването беше успешно и Вашите съвети ми бяха много полезни!

Тая работа с плащането на магистралата само с лири ли става, дай подробности, ако обичаш. По границите чака ли доста, че ще ходя два пъти за една седмица.
The American Dream only makes sense if you're sleeping.
Аватар
zvezda
Потребител
Потребител
Мнения: 278
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:40 pm

Re: Пътуване до Турция, Истанбул

Мнение от zvezda »

Galahad написа:
zvezda написа:Пълномощно за колата, ако е служебна.
Макар да не сме пътували толкова много, на връщане редовно е имало голямо чакане на границата, та може да обмислиш вариант за минаване през турско-гръцката и гръцко-българската граница.
Движението в Истанбул е лудница. Както каза един познат - има само едно правило - пазиш тоя пред теб. :lol:
Ще пътувам със служебна кола, сигурно ли е, че ще ми трябва пълномощно?
Искаха ни на границата турците. Цитирам "Where's the пълномощно?" :D
Аватар
Galahad
Потребител
Потребител
Мнения: 106
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 20:51 pm

Re: Пътуване до Турция, Истанбул

Мнение от Galahad »

zvezda написа:
Galahad написа:
zvezda написа:Пълномощно за колата, ако е служебна.
Макар да не сме пътували толкова много, на връщане редовно е имало голямо чакане на границата, та може да обмислиш вариант за минаване през турско-гръцката и гръцко-българската граница.
Движението в Истанбул е лудница. Както каза един познат - има само едно правило - пазиш тоя пред теб. :lol:
Ще пътувам със служебна кола, сигурно ли е, че ще ми трябва пълномощно?
Искаха ни на границата турците. Цитирам "Where's the пълномощно?" :D

:D Ще направя тогава, на български ще им свърши ли работа, или искат на турски/английски?
The American Dream only makes sense if you're sleeping.
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: Пътуване до Турция, Истанбул

Мнение от nike718 »

Galahad написа: Искаха ни на границата турците. Цитирам "Where's the пълномощно?" :D

:D Ще направя тогава, на български ще им свърши ли работа, или искат на турски/английски?[/quote]


На турски естественно.,прави се от заклет преводач.Търси в агенциите за превод и легализация.Не очаквай много англоговорящи там. Плащането става само в лири,и винетката се лепи под огледалото за обратно виждане.
Относно трафика в Истанбул, натоварено е, но са толерантни и лесно се кара.
Аватар
Galahad
Потребител
Потребител
Мнения: 106
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 20:51 pm

Re: Пътуване до Турция, Истанбул

Мнение от Galahad »

Мерси за инфото!
The American Dream only makes sense if you're sleeping.
kiks
Новак
Новак
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Апр 25, 2014 22:52 pm

Re: Пътуване до Турция, Истанбул

Мнение от kiks »

Здравейте,

Някой знае ли дали има проблем ако се ходи с 8+1 местен бус в Турция? Някъде четох че попадат под лиценз и може да не те пуснат на границата? Има ли нещо вярно в това?


Мерси предварително!
Публикувай отговор